Készült: 2024.09.24.14:14:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

188. ülésnap (2012.05.14.),  146-153. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:48


Felszólalások:   138-145   146-153   154-161      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Szél Bernadett, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: "Emberi erőforrásnak tekinti-e a kormány valójában a megváltozott munkaképességűeket?" A miniszter úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Halász János államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem képviselő asszonyt, elfogadja-e a válaszadó személyét. (Dr. Szél Bernadett bólint.) Igen, jelzi, hogy elfogadja a válaszadó személyét. Így Szél Bernadett képviselő asszonyt illeti a szó.

DR. SZÉL BERNADETT (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Mindannyian látjuk, hogy egyre nehezebb helyzetben vannak a megváltozott munkaképességű emberek ma Magyarországon. A kormány az első Széll Kálmán-tervtől kezdődően azt a látszatot kelti, mintha csalók, az ellátórendszer potyautasai lennének, kollektíven megbélyegzi őket. Mi sem mutatja ezt jobban, mint Soltész Miklós államtitkár úr korábbi kijelentése a felülvizsgálatra nem jelentkező, megváltozott munkaképességű állampolgárokról, akiknek úgymond amnesztiát ad a kormány azzal, hogy ha nem jelentkeznek, akkor a múltjukat nem fogják kérdezni. Azaz a kormány minden tényszerűséget mellőzve kegyelmet gyakorol azokkal szemben, akik ismeretlen okból kifolyólag nem kérték a felülvizsgálatukat.

Az, hogy a kormány törekvései nem a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásának elősegítésére irányulnak, abból is látszik, hogy a foglalkoztatásukhoz igénybe vehető bértámogatásokban részesülő szervezeteket a kormány épp most lehetetleníti el. Információink szerint 1500 szervezet mintegy 30 ezer munkavállalójának helyzete került veszélybe az elmúlt hónapokban.

De miről is van szó? A január 31-e után esedékes éves támogatási szerződések megkötése ugyanis csak április közepén történt meg, de a bértámogatás visszamenőleges folyósítása a mai napig nem kezdődött meg. Ezek a vállalkozások ördögi körbe kerültek. Bár az állam hibájából csúszik a bérek kifizetése, a bértámogatásra vonatkozó szabályok szerint elesik a támogatástól az a foglalkoztató, amelyik nem fizeti a dolgozók bérét. Eközben a foglalkoztatókra az elvárt béremelés is vonatkozik, de oly módon, hogy ki vannak zárva a bérkompenzációs pályázatból, ráadásul az adókedvezményt sem vehetik igénye. Mindezek tetejébe, ha nem tartják szinten a béreket legalább a dolgozók kétharmadánál, akkor két évre eleshetnek a költségvetési támogatásoktól, beleértve ebbe természetesen a bértámogatást is.

Kérdezem, tisztelt államtitkár úr, hogy az új és remélhetőleg a nyílt foglalkoztatás indikátorát jobban érvényesítő támogatási rendszer létrejöttéig mi a szándéka a kormánynak ezekkel a szervezetekkel és a benne dolgozó mintegy 30 ezer emberrel. Tényleg végig akarják nézni önök a páholyból, ahogy az utcára kerülnek ezek az emberek? (Taps az LMP padsoraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Halász János államtitkár úrnak.

HALÁSZ JÁNOS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Ön igen messziről kezdte, és sok mindent elmondott, de úgy hallom, nagyon sok mindenben félretájékoztatták önt, vagy nem egészen a valóságról tetszett beszélni. Ne tessék haragudni, ön tévedett sok tekintetben, ezért most megpróbálom egy kicsit összefoglalva elmondani önnek, hogy mi az a helyzet ezen a területen, hogy legközelebb valóban hasznos párbeszédet folytassunk. Bízom benne, hogy a mai is az lesz.

A megváltozott munkaképességű személyek foglalkozási rehabilitációs rendszerének átalakítására azért került sor, mert fontos erőforrásnak tekinti a kormány a megváltozott munkaképességű embereket. Ennek érdekében törvényt alkottunk, és jogszabályok sorát készítettük el. Így a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi törvény, amely december 31-én lépett hatályba, teljeskörűen átalakította a megváltozott munkaképességű, egészségkárosodott személyek foglalkoztatási rehabilitációs rendszerét. A kormány elfogadta azt a jogszabályt is, amely lehetővé tette, hogy 2012. július 1-jétől a megyei kormányhivatalokon belül megalakuló rehabilitációs szakigazgatási szervek - mint megyei szintű rehabilitációs hatóságok - végezzék majd a rehabilitációval kapcsolatos feladatokat. Ez a szerv egyszerűsíti a megváltozott munkaképességű személyek számára az ügyeik intézését, lerövidíti a munkához jutás folyamatát.

Egyébként amiről tetszett beszélni, a felülvizsgálatról, ott közel 200 ezer ember volt érintett, és az érintetteknek több mint 90 százaléka - talán mondhatom is, jóval több mint 90 százaléka - jelentkezett. Azt hiszem tehát, hogy nem olyan nagy bajról van szó, mert döntő többségük részt vett abban a folyamatban, amely fontos volt számukra.

(16.30)

Átalakult a minősítési rendszer is egyébként, amely komplex módon kezeli az egyedi eseteket, az egészségkárosodott személyek munkaerőpiacra történő visszavezetése érdekében pedig átalakítjuk a foglalkozási támogatási rendszert. Az új rendszer erősíteni kívánja majd a tranzitfoglalkoztatás rehabilitációban (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) betöltött szerepét és sok minden mást, említhetném a rehabilitációs kártyát is. (Az elnök ismét csenget.) De a következő egy percben még (Az elnök folyamatosan csenget.) biztos lesz alkalmam néhány pozitív ügyet is elmondani önnek.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a Fidesz soraiból.)

ELNÖK: Tisztelt képviselőtársaim és válaszoló államtitkárok, hadd hívjam fel a figyelmüket, hogy ha 10-15-20 másodperccel mindenki többet beszél, akkor egy képviselőtársuk nem tudja elmondani, amire készül. Elég későn, de jelzem azt, hogy igyekezzenek betartani a felszólalási időt, mert kénytelen leszek jobban ügyelni ezek után.

Viszonválaszra megadom a szót Szél Bernadett képviselő asszonynak.

DR. SZÉL BERNADETT (LMP): Köszönöm, elnök úr. Ígérem, hogy tartani fogom az időt. Nagyon sajnálom, hogy nem kaptam választ arra a kérdésre, amit feltettem, és ön, tisztelt államtitkár úr, a bértámogatásról egy szót sem beszélt az elmúlt két percben.

Még egyszer felhívom rá a figyelmét, hogy itt 30 ezer emberről van szó. Azt kéri öntől az LMP, hogy egy összegben utalják át a támogatott szervezeteknek a június 30-ig járó bértámogatásokat, és utána pedig tájékoztassák ezeket a szervezeteket arról, hogy milyen támogatási rendszert kívánnak bevezetni január 1-jétől, és egyáltalán jó lenne, ha megkezdenék az érdemi konzultációt a támogatott szervezetekkel, nem pedig arra hagyatkoznának, hogy folyamatosan bizonytalanságban tartják mind a foglalkoztatókat, mind a benne dolgozó embereket.

Másrészt nagyon köszönöm, hogy ön tájékoztatott a múltról. Én ezeket az információkat pontosan tudtam, viszont valószínűleg amit ön nem tud vagy nem tart észben, az, hogy amikor ön azt mondja, hogy a megváltozott munkaképességű emberek 10 százaléka nem jelentkezett a felülvizsgálatra, akkor ön 9 ezer emberről beszél, és ez a 9 ezer ember Magyarországon rendkívül rossz helyzetben van, és egyáltalán nem szokványos módon zajlottak a felülvizsgálatra való berendelések.

Köszönöm. (Taps az LMP padsoraiban.)

ELNÖK: Viszonválasz illeti meg az államtitkár urat.

HALÁSZ JÁNOS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselő Asszony! Értem, amit kérdezett, és nagyon komolyan is veszem a kérését, még csak nem is felszólításnak veszem, hanem nagyon komolyan, és örülök, hogy foglalkoznak ezzel az üggyel, mi is ezt tesszük, és remélem, így együtt még többre jutunk.

De ha már pénzről kérdezett és arról van szó, engedje meg, hogy néhány dolgot elmondjak még önnek, hogy ezt is helyezze el az egész csomagban, ugyanis a kormány számára további feladat, hogy pályázati forrásból elkezdje a fejlesztést. Az új foglalkoztatási rehabilitációs rendszerhez kapcsolódóan pályázati forrásból közel 30 milliárd forintot biztosítunk, az Új Széchenyi-terv keretében több pályázati kiírás is megjelent és megjelenik, így a leghátrányosabb helyzetű csoportok munkaerő-piaci esélyeinek növelésére, a piaci integráció elősegítésére, illetve javítására közel 10 milliárd forint áll rendelkezésre, és a megváltozott munkaképességű emberek rehabilitációjának és foglalkoztatásának segítésére 11,7 milliárd forint felhasználására lesz lehetőség. Kérem, ezt is kísérjék figyelemmel.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:   138-145   146-153   154-161      Ülésnap adatai