Készült: 2024.09.23.07:55:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

174. ülésnap (2012.03.26.),  31-36. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:49


Felszólalások:   25-31   31-36   37-42      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: A képviselő úr nem fogadta el a választ. Kérdezem a tisztelt Házat, elfogadja-e. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy a Ház 207 igen szavazattal, 90 nem ellenében, tartózkodás nélkül a választ elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Herman István, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a nemzeti erőforrás miniszterhez: "Teljes gőzzel egy helyben" címmel. A képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

HERMAN ISTVÁN ERVIN (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Amíg a világ világ, mindig volt kéz, amely adományért nyúlt, és mindig volt kéz, amely adományait elhelyezte a kinyújtott kézben. Az a társadalom, amely demokratikus fundamentumok talajára épül, szolidáris honfitársaival szemben, akiknek bármilyen okból kifolyólag munkaképességük megváltozott. Ez így van rendjén, ez így helyes.

A Fidesz polgári kormánya is e rendező elvek mentén végzi munkáját. A baj az, hogy a jelenlegi struktúra, amely ezen emberek életét hivatott szervezni, irányítani és segíteni, a Csizmár Gábor volt szocialista miniszter által fölállított diszkriminatív, megosztó és igazságtalan struktúra fundamentumán áll. Miért is?

A rendszer igazságtalansága abból fakadt, hogy 21 kiemelt, védett státusban lévő szervezet magasabb támogatásban részesül, arányaiban a teljes támogatás 81 százalékában, míg a nem védett státus, körülbelül 2400 munkaadó cég nagyságrendekkel kevesebb normatívához jut. Nem csoda hát, hogy a mai közgazdasági környezetben sorra mennek tönkre a megváltozott munkaképességű munkavállalókat foglalkoztató szervezetek, és emberek százai kerülnek, sodródnak a társadalom peremére, akik egyébként is hátrányos helyzetükből adódóan fogyatékkal élnek.

A számvevőszéki és költségvetési bizottság albizottsága szakértők bevonásával megvizsgálta a finanszírozási rendszert, és súlyos megállapításokra jutott, amit továbbított dr. Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos úr hivatala felé, aki büntető feljelentést tett. A szocialista kormány felelőssége megkérdőjelezhetetlen, hiszen a különféle érdekvédelmi szervezetek már akkor előre jelezték, hogy az új szabályozásban a közpénzek felhasználása nő, a foglalkoztatási létszám pedig csökken.

Lassan két éve, hogy a polgári kormány átvette az ország irányítását, de ezen a területen érdemi változás még nem igazán történt. (Lukács Zoltán: Miért nem történt?) Sajnos, az azóta eltelt időt úgy jellemezhetem, hogy a kormány ezen a téren teljes gőzzel egy helyben jár.

Tisztelt Államtitkár Úr! Meddig kell még várnunk a pazarló, diszkriminatív és megkülönböztető finanszírozási rendszer megváltozásáig? Megtisztelő válaszát várva, maradok tisztelettel. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Ismét Halász János államtitkár úré a szó. Parancsoljon!

HALÁSZ JÁNOS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Az elmúlt nyolc év.) Tisztelt Képviselő Úr! A szocialista kormány által létrehozott támogatási rendszer igazságtalanságait 2011-ben a jelenlegi kormány által beterjesztett első éves költségvetés és a hozzá kapcsolódó intézkedések jelentősen csökkentették.

Az addigi támogatási rendszerben egy fő esetén akár évi egymillió forint különbség is lehetett. Ezt úgy alakítottuk át, hogy ez a különbség a költségkompenzációs támogatás és rehabilitációs költségtámogatás között több támogatott esetén megegyező mértékűvé vált, vagy a különbségek minimálisra csökkentek. A támogatások elbírálásánál kiemelt szempont volt a súlyosan fogyatékos munkavállalók létszáma.

Ezzel is a felkészülést szolgáltuk annak érdekében, hogy kialakítsuk az egységes támogatási rendszert, amely új akkreditációs eljáráshoz lesz kötve. (Lukács Zoltán: Jaj, de jó lesz végre!) A pazarló gazdálkodást folytató állami cégek vezetőit felmentettük, és az új vezetőket a racionális gazdálkodás és a rehabilitációs feladatok elvégzése érdekében neveztük ki.

A megváltozott munkaképességű munkavállalókat foglalkoztató munkáltatók támogatásának eddigi rendszere valóban igazságtalan volt. A kormány szándéka, hogy ezt az igazságtalan és inaktivitásra ösztönző rendszert teljeskörűen átalakítsa.

Tisztelt Képviselő Úr! Az Országgyűlés, így ön is elfogadta a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló törvényt 2011 decemberében. Ez a törvény adott felhatalmazást a szükséges végrehajtási rendeletek elkészítésére. Eddig kihirdetésre került a megváltozott munkaképességű személyek ellátásaival kapcsolatos eljárási szabályokról, a komplex minősítésre vonatkozó részletes szabályokról és a foglalkozási rehabilitációs szakértőkről szóló rendelet. Ez is mutatja, hogy nem járunk egy helyben, hiszen a törvény felhatalmazásától számított két hónapon belül három végrehajtási rendelet már elkészült.

A kitűzött cél elérése érdekében kiemelten fontos lépés volt a komplex minősítésről szóló rendelet, amely mérföldkő a foglalkozási rehabilitációban. Ezt követi a többi lépés, így a megváltozott munkaképességű személyeket foglalkoztató munkaadók akkreditációjáról, ellenőrzéséről, valamint támogatásának szabályairól szóló kormányrendeletek elkészítése. Az új foglalkozási rehabilitációs rendszerben az akkreditált munkáltatóknál tranzit vagy tartós foglalkoztatást fogunk támogatni, amelyre a jogosultságot a komplex minősítés határozza meg.

Az évek óta működtetett, torz arányokat mutató támogatási rendszer megszüntetését és az új szabályozás bevezetését minél hamarabb szeretnénk elérni mi is. Ebben egyetértünk a képviselő úr kérdéséből kiérezhető szándékával. Teljes mértékben egyetértünk a támogatási rendszert kritizáló véleményekkel, az ezt megszüntető törvény vitája során részletesen bemutatva, elemezve megtettük magunk is.

Az egységes támogatási rendszer kialakításához azonban a teljes foglalkozási rehabilitációs rendszer átalakítását el kell végeznünk. Egy teljes körű, egymásra épülő strukturális átalakítás részeként a támogatási rendszer átalakítása is megtörténik.

(14.10)

Önmagában tehát a támogatási rendszer az összes részterület átalakítását megelőzve nem reformálható. Egy új rendszer szabályozásához kell illeszteni, amely - hangsúlyozom - a 2011. december 29-én elfogadott törvény alapján készül. A vonatkozó kormányrendeletek 2012 első félévében várhatóan kihirdetésre kerülnek.

Kérem, tisztelt képviselő úr, fogadja el válaszomat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

ELNÖK: Viszonválaszra megadom a szót Herman István képviselő úrnak.

HERMAN ISTVÁN ERVIN (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! Reményt keltő gondolatait én elfogadom. Örömömre szolgált volna, ha egy konkrét időpontot is kapunk a "mielőbbi" helyett. Nem tudom, hogy a munkavállalókat és munkaadókat ebben a tekintetben megnyugtatja-e, de én bízom abban a szándékot látva, hogy ez valóban minél gyorsabban és minél előbb be fog következni.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:   25-31   31-36   37-42      Ülésnap adatai