Készült: 2024.09.20.21:26:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

164. ülésnap (2012.02.20.),  142-145. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:46


Felszólalások:   138-141   142-145   146-149      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. (Dr. Harangozó Tamás: Nem válaszolt. - Halász János: Két perc volt.)

Tisztelt Országgyűlés! Hollósi Antal Gábor, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a nemzeti erőforrás miniszternek: "A gyógyszerfelírás és -kiváltás szabályainak módosítása hogyan tudja elősegíteni a takarékos gyógyszerfelhasználást?" címmel. Hollósi Antal Gábor képviselő urat illeti a szó.

DR. HOLLÓSI ANTAL GÁBOR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Mindannyian tudjuk, hogy szokásainkat, mindennapjainkat érintő bármilyen változás, változtatás gyakran először inkább ellenérzést, bizonytalanságot kelt az emberek többségében. Nem javítja ezt a képet persze az sem, ha az ennek bevezetése kapcsán magukat szakértőnek, csalhatatlannak vélt emberek, illetve csoportok, akik, amelyek egyben úgy gondolják, hogy véleményformálók is, ezt a hangulatot még erősíteni igyekeznek. Így volt ez természetesen a gyógyszerfelírás és -kiváltás szabályainak módosításáról szóló törvény esetében is. Az új szabályozás február 1-jén lépett életbe. Ennek az a lényege, hogy a vényre felírt gyógyszer kiadásakor, kiváltásakor a patikusnak fel kell ajánlania a beteg számára egy másik, azonos hatású, olcsóbb készítményt is.

Természetesen ez mind az orvosnak, mind pedig a gyógyszerésznek a szakmai felelősségen túl minimális többletmunkát is eredményez. Ennek ellenére az azóta eltelt időben nem szaporodtak meg azok a jelenetek, hogy a patikák pultjainál kígyózó hosszú sorok állnak, hanem rendben zajlott az egész folyamat. Gyakorlatilag megállapíthatjuk most már 20 nap elteltével is, hogy az emberek többsége ezt türelmesen végighallgatja, megfontolja, és feltehető, hogy amikor az újabb adag gyógyszer felírására kerül sor, elmegy a gyógyszertárból a háziorvosához, és a háziorvosának is meghallgatja a véleményét, illetve beszámol a patikában szerzett benyomásairól.

Az sem lehet kétséges, hogy ha ez a gyógyszer ugyanolyan jó hatású volt a betegsége számára, semmiféle egyéb kóros vagy káros mellékhatást nem okozott, és még ráadásul olcsóbb is, nem lehet kétséges, hogy ezt fogja választani a következőkben, annál is inkább, mert az egyéb gyógyszerre így több pénze marad.

Kérdezem tehát a tisztelt államtitkár urat: miben látja a költséghatékonyság-javulás és a takarékosabb gyógyszerfelhasználás lehetőségét a módosított szabályok keretei között?

Köszönöm szépen válaszát.

ELNÖK: Köszönöm szépen. A válaszadásra megadom a szót Halász János államtitkár úrnak.

HALÁSZ JÁNOS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A Nemzeti Erőforrás Minisztérium kiemelt egészségpolitikai célkitűzése, hogy a megszabott költségvetési keretek között az azonos hatóanyagú, egymással helyettesíthető gyógyszerek esetében olyan szabályozókat alakítson ki, amelyek elősegítik a gyógyszerek fogyasztói árának jelentős csökkentését. Így elérhető, hogy ugyanezekért a gyógyszerekért a társadalombiztosításnak és a lakosságnak is kevesebbet kelljen fizetnie. Az így megtakarított pénzen más gyógyszerek és egészségügyi ellátások finanszírozását tudjuk megoldani, a térítési díjak csökkenése pedig a betegek gyógyszerköltségeit mérsékli.

A gyógyszerek árának jelentős csökkentése, csökkenése többlépcsős program keretei között valósítható meg. Tavaly ősszel újraszabályoztuk a gyártók közötti árversenyt, így az érintett gyógyszerek körében körülbelül 20 százalékos árcsökkentést sikerült elérni. A gyógyszer-támogatási rendszer átalakítása idén tovább folytatódott, év elején lépett hatályba az a rendelkezés, amelyre utalt a képviselő úr is, amely a gyógyszerészeket is arra ösztönzi, hogy a kedvezőbb térítési díjú gyógyszereket ajánlják fel a betegeknek.

A gyógyszerészek kérésére ösztönző kompenzációként az idei költségvetés 2,7 milliárd forintot biztosít a gyógyszerészi generikus programra. Ebből azok a gyógyszertárak részesedhetnek, amelyek a helyettesíthető gyógyszerek receptjeinek több mint 35 százalékában a legkedvezőbb térítési díjú gyógyszereket adják ki a betegnek. Ha a gyógyszertárban a beteg számára magasabb térítési díjú gyógyszert adnak ki, február 1-jétől dokumentált módon szükséges felhívniuk a beteg figyelmét arra, hogy a kiváltott gyógyszerrel helyettesíthető, de kedvezőbb térítési díjú készítmény is elérhető. Így minden beteg pontosan láthatja, hogy milyen megtakarítást jelentett volna az olcsóbb gyógyszer kiváltása. Egyes esetekben ez 2-3 ezer forintos megtakarítást is jelenthet a betegnek.

Természetesen ez a helyettesítési felajánlás egy lehetőség. Ha a beteg ragaszkodik a drágább készítményekhez, azok kiadását is kérheti. Az általunk megkezdett átalakítás a skandináv és nyugat-európai országokban már évek óta elterjedt gyakorlat.

Köszönöm kérdését, remélem, sikerült rá válaszolnom.




Felszólalások:   138-141   142-145   146-149      Ülésnap adatai