Készült: 2024.05.12.23:34:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

28. ülésnap, 85. felszólalás
Felszólaló Kovács László (MSZP)
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Beosztás külügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 2:28

Felszólalások:  <<  85  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOVÁCS LÁSZLÓ külügyminiszter: Köszönöm a szót, tisztelt elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Én mindazzal egyetértek, amit az ENSZ szerepéről a kérdésében elmondott, és amit az ENSZ tevékenységének a jelentőségéről is mondott.

Az is igaz, hogy a kétpólusú világ, ezen belül az amerikai-szovjet szembenállás idején az ENSZ szerepe erőteljesen csökkenni látszott, és úgy tűnt, hogy meg is szűnik ennek a szerepnek a fontossága. És akkor legfeljebb beszélni lehetett az ENSZ reformjáról, és egyet lehetett érteni az ENSZ reformjának szükségességéről, de az alapvető kérdésekben az egyetértés minimuma sem volt meg. Ami változást hozott ebben, az a kilencvenes évek új nemzetközi realitásai, a kétpólusú világ megszűnése, mert ugyanekkor jelentek meg bizonyos regionális konfliktusok olyan területeken, például Európa déli részén, ahol korábban ilyen válságokra nem kellett számítani. És a változást jelezte, hogy először az Öböl-háború kérdésében, majd a délszláv válság megoldásában alakult ki nagyon hatékony együttműködés a nemzetközi jogi felhatalmazást egyedül adni képes Egyesült Nemzetek Szervezete és a határozatok kikényszerítését katonai erővel egyedül biztosítani képes NATO között. Ez kellett például a boszniai válság rendezéséhez vagy az Öböl-háború eredményes lefolytatásához. És ez magával hozta az ENSZ szerepének újbóli felértékelődését, és felértékelődött az ENSZ szerepe, ahogy ezt ma éppen az iraki probléma megoldásának a szükségessége jelzi, a tömegpusztító fegyverek további elterjedésének megakadályozásában is.

Ami megtörtént, ez a főtitkárság átalakítása, az ENSZ-titkárság átalakítása Kofi Annan kezdeményezésére; ott jelentős átalakítás, szervezeti lépések, létszámcsökkentés volt. Amiben nem történt előrelépés, ami nagyon fontos lenne, ez a Biztonsági Tanács reformja; ott sajnos az elvi egyetértés megvan (Az elnök jelzi az idő leteltét.), mi azt képviseljük, hogy a Biztonsági Tanács létszámát némileg lehetne növelni, az állandó tagokat Japánnal, Németországgal lehetne kibővíteni, a nem állandó tagokat néhány térség képviselőivel; elvi egyetértés van, gyakorlati előrelépésre egyelőre az országok többsége nem kész.

Köszönöm szépen. Kérem a válaszom elfogadását. (Taps az MSZP soraiban.)

 

Felszólalások:  <<  85  >>    Ülésnap adatai