Készült: 2024.04.27.15:42:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

127. ülésnap (2008.03.03.), 184. felszólalás
Felszólaló Dr. Kozma József (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:05


Felszólalások:  Előző  184  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOZMA JÓZSEF (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt külhoni Vendégeink! Hatalmas változásoknak vagyunk tanúi és részesei itt a XXI. században, a rendszerváltás, majd Magyarország és szomszédai európai integrálódási folyamata alapvetően változtatta meg az életünket. Megváltoztak a Magyar Köztársaság külkapcsolatainak rendszerei is, és e folyamat megváltoztatta a nemzet összefogásának kereteit is. A kormányzati diplomácia mellett egyre fontosabb szerepet játszanak más szereplők, így a gazdasági, civil, társadalmi szervezetek és nem utolsósorban magának a politikai közéletnek a szereplői. Sőt, a rendszerbe belépett még egy nagyon fontos új szereplő, a parlamenti diplomácia is. A legitim módon megválasztott parlamenti képviselők találkoznak és együtt gondolkodnak nemzetközi fórumokon, és ennek a jelentősége az egységesülő Európában minden jel szerint növekszik.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az euroatlanti integrálódás különleges új szerepbe hozta a magyarságot és a magyarok által lakott régiókat itt, a Kárpát-medencében. Ki ne tudná itt, e Házban, hogyan változtatja meg az integráció az életet az egész régiónkban. A kihívások ugyanis nem kisebbek, mint korábban, az uniós tagság révén a Kárpát-medencei magyarságnak több mint 90 százaléka bekerült az európai és a globális vérkeringésbe.

Ez az egységesülés egyrészről több lehetőséget teremt minden korábbinál, másfelől viszont éppenséggel az egységes gazdasági térség révén erősebb, bizonyos vonatkozásban kíméletlenebb versenyhelyzetet teremtett számunkra a korábbi állapotoknál. Az Európai Közösségben kereshetünk megoldást régi keletű és a legújabb problémáinkra is. Ugyanakkor továbbra is adósak vagyunk a kollektív válasszal régi és új sorskérdéseinkre. Mert mi az alapkérdés, tisztelt képviselőtársaim? Véleményem szerint az, hogyan tud a magyarság megmaradni egy újabb történelmi korszakra, hogyan állja meg a versenyt a globalizálódó világban, lesz-e, s ha igen, mi lesz az a hozzáadott érték, amely megalapozza a közös felemelkedésünk útját?

Ezen változásoknak megfelelően az új napirend mindenki számára a versenyben való helytállás és a lehetőségek kihasználásával az előrejutás, vagyis az, amit tömören, röviden és nagyon kifejezően a szülőföldön való boldogulásnak nevezünk, s ekként élünk át. S hogy kinek szól ez a kihívás? Ez a kihívás nem csak nekünk, a magyar politikai elitnek állít új követelményeket itthon, Magyarországon, ugyanez a követelmény Felvidéken, Kárpátalján, Erdélyben, a Partiumban, Délvidéken s mindenütt, ahol magyarok születnek és élnek.

Új helyzetünkből adódóan lehetőségeink is számosabbak, mint egy-két évtizeddel ezelőtt. E lehetőségek azonban nem hordozzák automatikusan magukban a happy end lehetőségét is. Az ismert anekdota szerint egyszer megkérdezték Rodint arról, hogyan alkot. Ő azt válaszolta erre a kérdésre, hogy megnézi a márványtömböt, amiben meglátja a rejtező alakot, utána már csak le kell fejtenie róla a felesleget. Ezek szerint így született a nagy mű, a Gondolkodó. Azt gondolom, nekünk is meg kell látnunk, együtt gondolkodva magunk elé kell képzelnünk a lehetőségek megragadásának módját, ezután kell nyúlni az eszközökért, és neki kell látnunk a megvalósítás sokszor rendkívül fáradságos munkájának.

A KMKF éppen erre az együttgondolkodásra, a szó legnemesebb értelmében vett vizionálásra teremtett keretet a Kárpát-medencében demokratikusan megválasztott parlamenti képviselők számára. Számomra, számunkra a leglényegesebb, hogy az évek sorának tapasztalata igazolta ennek a fórumnak a létjogosultságát, s jóllehet, nem vesz benne részt minden képviselőtársunk ebből a Házból, mégis a működés tapasztalatai azt mutatják, hogy a frakciók delegációi érdemi tanácskozás részesei és kezdeményezői.

A fórum kompetenciája megkérdőjelezhetetlen. A demokratikusan megválasztott, közösségük bizalmát élvező, hivatalosan is azt kiérdemlő képviselők ülnek a körül a nagy asztal körül, amely képes arra, hogy a kompetencia, a felhatalmazás alapján véleményt alkosson. A fórum minden alkalommal itt ülésezik ebben a Házban, az anyaországban. A plenáris ülésen és a bizottságok ülésein a minden égtáj felől érkező magyar képviselők pedig magukkal hozzák a saját tapasztalataikat, várakozásaikat. E fölhalmozódó közös tudásunk a világról, saját régiónkról, a magyarságunkról, identitásunkról és törekvéseinkről, sokszorosan hasznosul. Hasznosulnak itt, az anyaországban, a mi parlamentünk munkájában, de legalább ennyire fontos véleményem szerint az is, hogy a megválasztott környező országbeli képviselők a maguk munkájában hasznosíthassák szülőföldjükön a közös megbeszélések tapasztalatait. Ezzel, képviselőtársaim, azt a célt szolgáljuk, hogy a nemzetpolitika egyszerre formálódik mindenütt, ahol valódi értékteremtő gondolkodás és politizálás folyik.

Ha valaki most nagyon hivataloskodóan, formáljogi fölfogásban tekintene a mostani határozati javaslatra, amely előttünk fekszik, azt mondhatná, hogy abban egyszerűen a KMKF jogállásának rendezéséről van szó. Ez valóban egy fontos szempont, azonban számomra, és remélem, hogy mindannyiunk számára sokkal többet jelent. A KMKF megalapítása és működése során szorosan összekapcsolódott a mi parlamentünk működésével. Ezt a kapcsolatot kell ezért áttekinteni és rendezni az Országgyűlésnek, meghatározni a saját maga számára, hogy milyen feladatokat lát el és vállal a következő időszakban. A határozat elfogadásával most már kötelezettsége keletkezik az Országgyűlésnek. Lényegében meghatározzuk a KMKF és az Országgyűlés viszonyát, kapcsolatát, együttműködésének kereteit és mindennek a lehetséges garanciáit.

Hogy miért kell erről rendelkezni? Ahogy házelnök asszony is említette a kérdést, éppen azért, hogy a jövőben ne csak e szerveződés saját működése, illetve a házelnök elkötelezettsége, őszinte, jó szándékú törekvése döntse el, hogy mi történik a KMKF-ben. A felállított fórumrendszer ne ad hoc módon, az agilis szervezők személyes erőfeszítésétől függően, hanem immár rendszeres, bevett gyakorlat gyanánt országgyűlési felhatalmazással intézményesülten működhessen. A mostani lépés tartalmilag intézményesíti a KMKF-et, teszi ezt anélkül, hogy jogi értelemben túl akarná szabályozni a részleteket. Biztosítja, hogy mindazok, akik nemzetpolitikailag kimagaslóan fontos ügyben készek közreműködni, konkrét felelősséget és feladatot is kapjanak a magyar törvényhozástól.

Tisztelt Ház! Meggyőződésem, hogy a határozat elfogadásával mindannyian kifejezhetjük, hogy képesek és készek vagyunk vállalni a ránk eső részt a változó világban megújuló nemzetpolitikából. Kérem, hogy fogjunk össze, és elkötelezett felelősséggel tegyük meg ezt a lépést.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  184  Következő    Ülésnap adatai