Készült: 2024.05.16.22:13:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

332. ülésnap (2013.12.03.), 18. felszólalás
Felszólaló Dr. Fónagy János (Fidesz)
Beosztás Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÓNAGY JÁNOS nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány, mint ahogy az elmúlt nyolc hónapban erről folyamatosan szó volt, folyamatosan kezeli a mintegy 4 millió magyar háztartás napi életét terhelő költségeket.

Ismert ön előtt is, hogy 2013. január 1-jétől előbb 10 százalékkal, majd november 1-jétől további 10 százalékkal, összesen tehát az év folyamán eddig az alapvető energiaféleségeknél, tehát a villamos energia, a gáz, a távfűtés területén 20, az egyéb területeken - a vízi közmű, csatornadíj, hulladékszállítás, kéményseprés, PB-gáz területén - 10 százalékkal csökkentettük a magyar családok terheit.

(9.40)

Ez a két kormányzati lépés összességében mintegy 220-230 milliárd forintot hagy a magyar családok zsebében. S ha ehhez hozzávesszük a 2010 őszi rezsidíj-befagyasztást, tehát a mindenkori inflációs szinten belül tartott emelési szintet, a 2011 tavaszi gázárképlet-módosítást - amellyel a szolgáltatók részéről elismerhető költségeket mérsékeltük -, és ezek hatásait összevetjük, akkor a jelenlegi kormányzati ciklusban ez mintegy 500-550 milliárd forintot jelent, tehát egy igen tetemes summa, amit ezen a területen ez a kormány a magyar családok zsebében megőrzött, és lehetővé tette, hogy a magyar családok ezt másra fordítsák.

Az anyagi jellegű szolgáltatások mellett a kormány megindította a pénzügyi rezsicsökkentést is, hiszen az Országgyűlés november 11-i döntése értelmében 2014 februárjától minden banknak biztosítani kell, hogy az ügyfelei havonta legalább kétszer, összesen 150 ezer forint erejéig ingyen vehessenek fel készpénzt az automatákból.

A rezsiköltségek csökkentése mellett természetesen - és erre a napirend előtti felszólalásában ön is hivatkozott - biztosítani kell a szolgáltatások fenntartását és megbízhatóságát, biztosítani kell a szolgáltatások belső minőségét minden tekintetben, mind a matéria - a gáz, az energia vagy a víz - esetében, ugyanakkor biztosítani kell az ellátórendszerek üzemképességét és megbízhatóságát; erre egyébként ön is hivatkozott.

A hatályos szabályozás szerint az energiaszektorban a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal határozatban állapítja meg az engedélyköteles tevékenység folytatásának minimális minőségi követelményeit. E követelmények betartásának az elősegítése és a következetes szankcionálása érdekében éppen a rezsiköltség-csökkentéssel kapcsolatos, önök által is ismert törvények sora biztosítja azt, hogy az ez ellen vétő szolgáltatókat a korábbiaknál lényegesen jelentősebb szankció sújtsa. Az elmúlt hónapokban került sor arra - a felvetésében ön is utalt rá -, hogy például a berendezések minőségi vizsgálatának mind a kötelezettsége, mind a költségei a korábbi évtizedektől eltérően ettől az évtől kezdve a szolgáltatókat terhelik, ezzel is csökkentve az igénybe vevők terheit.

Ami a minőséget illeti: engedje meg, hogy erről egy kicsit részletesebben beszéljek. A földgáz minősége: ismert, hogy Magyarországon a gáz négyötöde import, egyötöde hazai, ezt a két gázt a földgázszállító összekeveri, és igyekszik ezt az ország területére egyenletesen elosztani. Ezzel együtt az irányadó és általános fűtőértékmérték az ország nagy részén az orosz importgázon alapszik, s valóban van néhány olyan kisebb vidéke az országnak, ahol a magyar gáz van többségben. Egyébként az FGSZ gázkromatográfokkal hétpercenként vesz mintát a gázból, és nagyon bízom abban, hogy ez a hétpercenkénti megismétlődő vizsgálat eredményes, és hozza az ön által is elvárt eredményt.

Köszönöm a türelmét, elnök úr. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai