Készült: 2024.05.07.05:15:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

103. ülésnap (2007.10.29.), 265. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:33


Felszólalások:  Előző  265  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS (Fidesz): Tisztelt Országgyűlés! Míg a személyi jövedelemadó-törvénynél benyújtott módosító javaslatunk, miszerint emeljük a sávhatárokat, a szabad demokraták frakciójában keltett érdeklődést, aminek nagyon-nagyon örülünk, addig az e szakaszhoz Varga Mihállyal és Szatmáry Kristóffal beadott módosító javaslatunk, amely szerint ennek a bizonyos három kisadónak az összevonása ne történjen meg, úgy látom, hogy az MSZP frakciójában is érdeklődést váltott ki, mert amit mi hárman benyújtottunk, ugyanezt a módosító javaslatot Molnár Albert, Kékesi Tibor és Tukacs István is benyújtotta. Ez a szakképzési hozzájárulás, az innovációs járulék és a rehabilitációs járulék összevonása.

Nagyon érdekes módon a 488 paragrafusból álló törvényjavaslatból az egész országban, a közvéleményben igazából ez váltotta ki a legnagyobb visszhangot, pedig nem akkora horderejű változás, de mindenképpen rossz változás lenne, ha ezt az Országgyűlés elfogadná.

(20.20)

Azért lenne rossz változás, mert valójában ez egy adóteher-, közteher-növekedést jelentene egy bizonyos vállalkozói körben. Éppen abban a vállalkozói körben jelentene tehernövekedést, ahol általában kiegészítő tevékenységként végzik a vállalkozást, és eddig sem kellett szakképzési hozzájárulást és rehabilitációs járulékot fizetni. Tehát a húsz főnél alacsonyabb vállalkozások tekintetében fordulhat elő egyértelműen az, hogy miután ezt a járulékot, ha bevezetésre kerülne, akkor az árbevétel után úgy, mint az iparűzési adót, ugyanaz lenne az alapja, kellene fizetni, akkor ez mindenképpen éppen a legkisebbeknek jelentene egy nagyon komoly adóteher-növekedést.

De más tekintetben is baj van ezzel a kezdeményezéssel, hiszen felborítaná az eddigi szakképzési hozzájárulás felhasználásának a rendjét. Ez egyértelműen a szakképzés terén felháborodást váltott ki, és nem látható pontosan, hogy ez hogyan érintené a felsőoktatást, hogyan érintené a felnőttképzést, hogyan érintené a szakiskolákat. Az általános vita kapcsán is elhangzott Kovács Tibor, az MSZP vezérszónoka részéről, hogy abban az esetben tudják elképzelni, hogy bevezetésre kerülne mégis a három kisadó összevonása, ha mind az öt párt meg tudna benne egyezni, mind az öt párt. Ilyet adótörvényvitában még nem is hallottam, ezt a nagylelkűséget Kovács Tibor részéről, hogy ha az öt párt akarja, akkor majd mégiscsak be fogjuk vezetni ezt az adót. Jelezzük, hogy a Fidesz-KDNP egészen biztosan nem akarja, de úgy látom, az MSZP képviselői sem akarják.

Ugyanakkor pedig kérdezem is az államtitkár urat, miért van az, hogy a bizottsági üléseken a kormány mégsem támogatta ezeket a módosító javaslatokat. Tehát jó lenne, ha egyértelműen megtudnánk legalább a parlamenti vita során, hogy mi a kormány álláspontja, hogy támogatni fogja ezeket a módosító javaslatokat, amelyek egyértelműen azt mondják, hogy maradjanak ezek az adók külön-külön, és a jelenleg hatályos szabályok szerint kelljen 2008. január 1-jén adózni, vagy pedig akkor összevonásra kerül. Tehát úgy gondolom, a vita során legalább ennyi információt mindenképpen szeretnénk kapni.

Azt hiszem, nem volt olyan szervezet, amely ez ellen az összevonás ellen ne szólalt volna meg. Úgy látjuk, hogy a kormány ebben a kérdésben teljes egészében egyedül maradt. Mi tisztelettel kérjük a jelen nem lévő kormánypárti képviselőket, hogy ha a kormány mégis ragaszkodik a három adó összevonásához, akkor ezt akadályozza meg, és a saját képviselőik módosító javaslatát, amely ezt meggátolja, szavazzák meg. Az adótörvény egyszerűsítése nem erről szól. Nem arról szól, hogy sebtében bedobunk egy törvényjavaslatot, amelyben hipp-hopp, átgondolatlanul összevonjuk ezeket az adókat, hanem egy alapos, reform-előkészítő munkáról szól, amelyben egyértelműen az adminisztrációnak és természetesen a terheknek, az adóterhelésnek és a járulékterhelésnek is csökkennie kell a reformmal együtt.

Úgy gondolom, hogy ez egy látszatjavaslat. Arról szól, hogy el lehessen mondani, hogy a kormány elindult az egyszerűsítés irányában, de ez valójában átgondolatlan. Arra kérjük a képviselőtársakat, támogassák ezeket a módosító javaslatokat, amelyek megakadályozzák a három adónem összevonását.




Felszólalások:  Előző  265  Következő    Ülésnap adatai