Készült: 2024.05.04.17:51:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

127. ülésnap (2008.03.03.), 45. felszólalás
Felszólaló Keller László (MSZP)
Beosztás pénzügyminisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:01


Felszólalások:  Előző  45  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KELLER LÁSZLÓ pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! A most következő mondatot, kérem, ne vegye magára, de mindenképpen el kell mondanom, hogy káosz azoknál van, akik nem akarják, vagy nem tudják követni az értelmes és persze sokszor nem könnyen végigvihető változásokat. Nézzük a valóságot!

1. A társadalombiztosítás szempontjából biztosított személyekre és az utánuk teljesített járulékfizetésre vonatkozó nyilvántartási rendszerek elkülönülnek.

2. A nyugellátásra jogosultsághoz, illetve nyugdíj-megállapításhoz szükséges adatokat tartalmazó egyéni lapokat a foglalkoztatók a nyugdíj-biztosítási szervek részére megküldik. 2007-ben teljes körűvé vált az adóhatósághoz havonkénti gyakorisággal teljesítendő, biztosítottakra lebontott adatokat tartalmazó bevallási kötelezettség. Nyugdíj vonatkozásában a biztosítottak érdekei a legkisebb mértékben sem sérülhetnek. (Szűcs Lajos: Hol a bázis?)

3. Az ön által említett, munkaügyi foglalkoztatási hatóság által működtetett egységes munkaügyi adatbázis kizárólag a munkaviszonyban álló alkalmazottak adatait tartalmazza, azaz a biztosítottaknak csak bizonyos hányadát fedi le. Ez volt az eredeti szándék is egyébként. Ma már ezek az adatok az adóhatósághoz bejelentett adatokkal frissülnek.

4. Az egészségbiztosítással kapcsolatos adatszolgáltatást is az adóhatósághoz kell teljesíteni. Az adatok továbbítása folyamatos és zökkenőmentes az APEH-től az OEP felé. A foglalkoztatottakkal kapcsolatos bejelentések száma 2007-ben 1 millió 562 ezer darab volt, mely bejelentések 6 millió 126 ezer darab jogviszonyváltozást tartalmaztak. A bejelentéseket nem kötelező ugyan elektronikusan leadni, ennek ellenére a teljesített bejelentések 95 százalékát elektronikusan nyújtották be. A pillanatnyi állapot szerint az OEP adatbázisa kevesebb mint 400 ezer - ez persze nem jó, de kevesebb mint 400 ezer -, vagyis az ország lakosságának 4 százalékát el nem érő rendezetlen jogviszonyú magánszemély adatát tartalmazza. A rendezetlen jogviszonyok igen jelentős hányada évekkel, akár évtizedekkel korábbra datálható.

A rendezés érdekében az OEP és az adóhatóság folyamatosan együttműködik. Az ön állításával szemben a bürokrácia nem virágzik, hanem éppenséggel visszaszorul, a kiszolgáltatottság nem növekszik, hanem ebben az esetben csökken. Persze, lehet mondani, hogy a rendszer nem működik hibátlanul. Ez igaz, de egy ilyen mértékű bevallási, nyilvántartási rendszer átalakításánál talán nem ildomos a kezdeti hibákat, bizonytalanságokat káoszként értékelni. Kérem, hogy a munkavállalók között ne a bizonytalanságot, a kiszolgáltatottság érzését keltse, hanem köszönje meg azoknak a munkáját, akik megteremtették az egyszerűbb, párhuzamosságoktól mentes, felesleges adminisztrációt háttérbe szorító bevallási, adatszolgáltatási, nyilvántartási rendszert. Ha így tesz, akkor elfogadja a válaszomat, és nagyon remélem, hogy rövid időn belül az az elenyésző hiba, ami jellemzi a rendszert, kiküszöbölésre kerül (Pettkó András: Több százezer embert érint.) - a százalékos értéket nézzék a bekiabáló ellenzéki képviselők -, az APEH és az OEP együttműködése révén.

Kérem, fogadja el a válaszomat. Köszönöm, elnök úr. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  45  Következő    Ülésnap adatai