Készült: 2024.04.28.20:33:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

274. ülésnap (2005.11.30.),  59-151. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 3:06:26


Felszólalások:   1-59   59-151   151-183      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Az általános vitát lezárom. A benyújtott módosító javaslatokra figyelemmel a részletes vitára bocsátásra és annak lefolytatására várhatóan a következő ülésünkön kerül sor.

Most pedig soron következik a nyugdíjak korrekciós célú emeléséről szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. Az előterjesztést T/18359. számon kapták kézhez képviselőtársaim.

Megadom a szót Korózs Lajos államtitkár úrnak, aki a napirendi pont előadójaként 15 perces időkeretben kapja meg a szót.

KORÓZS LAJOS ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Nagy munkát végeztünk az elmúlt hét hónapban, hiszen ez év februárjában a miniszterelnök úr az Országos Idősügyi Tanács előtt egy napirend keretében meghallgatta azokat a problémákat, amelyeket most egy csokorba gyűjtve törvénytervezet formájában idehoztunk az Országgyűlés elé.

Az előttünk fekvő törvényjavaslat azt példázza, hogy az érdekképviseletek által megfogalmazott, saját hosszabb távú tapasztalataik, vizsgálataik eredményei által is alátámasztott kezdeményezések viszonylag rövid távon is célba érhetnek, ha a kormányzat figyel hangjukra, javaslataikra. Februárban - ahogy említettem - az Idősügyi Tanács ülésén hangzott el ugyanis a kérés, kezdeményezés, hogy a kormány vizsgálja meg a nyugdíjak között az elmúlt években, évtizedekben kialakult arányokat, mutassa ki a létrejött aránytalanságokat, torzulásokat, és hozzon intézkedéseket az igazságtalanságok enyhítésére.

Az ülésen részt vevő miniszterelnök a felvetést támogatta, és a feladatot mindjárt ki is adta. A javaslat kimunkálását, egyeztetését és a hivatalos kormányzati munkaszakaszt követően most az év vége felé pedig már törvényjavaslatként tárgyalhatja a tisztelt Ház azt a nyugdíjkorrekciós intézkedéscsomagot, amely jelentőségében, méreteiben, az érintettek számában, költségvetési kihatásában, de talán koncepciózusságában, rendszerszerű felépítésében is az utóbbi egy-másfél évtized egyik kiemelkedő nyugdíjprogramja.

Természetesen ez a program és az azt megalapozó szakmai munka nem előzmények nélkül való, nem is készülhetett másként, mint az utóbbi másfél évtizedben elért eredmények bázisán. Az egyik ilyen előzmény, hogy a Nyugdíj-biztosítási Főigazgatóság jogelődjénél az 1990-es évek elején megkezdődött és azóta is rendszeres a nyugdíjarányok vizsgálata, elemzése reprezentatív tényadatok bázisán, korszerű módszerek alkalmazásával.

Igen fontos előzmény továbbá, és erről néhány mondatot külön is érdemes szólni, az 1992-es első és mindmáig egyetlen nyugdíjkorrekciós intézkedés. Ennek is az szolgált alapjául, hogy kezdtek kibővülni és pontosabbakká válni a nyugdíjak nagysági viszonyairól, arányairól vagy éppen aránytalanságairól szóló ismereteink. Így sikerült 13 éve egyetértésre jutnunk arról, hogy az intézkedésbe kiket indokolt bevonni, a korrekciós emelés mértékei milyen szempontok szerint és mennyire legyenek differenciáltak.

Meg kell mondanom, a helyzet akkor sem volt egyszerű, de az arányrendszert eltorzító tényezők akkor még nem voltak annyira szövevényesek, mint jelenleg. A kívánt hatás elérhető volt egylépéses korrekcióval, amely annál nagyobb mértékű emelést biztosított, minél régebben és minél hosszabb szolgálati idővel ment valaki nyugdíjba. Ma már ennél bonyolultabb a korrekciós struktúra. Az 1992. évi nyugdíjazási évjáratok közül utolsóként az 1988-asra kiterjedő korrekciós intézkedés társadalmi fogadtatása igen kedvező volt, és sokat javított az arányokon. Igen ám, de ezt követően további nehéz évek következtek, súlyos gazdasági recesszióval, a nyugdíjak és a keresetek drámai mértékű értékvesztésével, számos, külön-külön talán az adott időben és helyzetben indokolt, de összességében mégis a nyugdíjarányokat megzavaró nyugdíjrendszerbeli változásokkal. Itt csak zárójelben jegyzem meg, hogy ennek negatív tapasztalataiból érdemes is tanulnunk.

Mindezek nyomán azt kellett látnunk, hogy a nyugdíjarányok rendszere ismét sokkal több torzulást, feszültséget tartalmaz, és egyre sürgetőbbé válik egy újabb nyugdíjkorrekciós intézkedés.

És itt kell a mai javaslat újabb igen fontos előzményéről beszélni, nevezetesen a nyugdíjas érdek-képviseleti szervezetek egyre tudatosabb, célirányosabb és szakmailag is egyre magasabb színvonalú tevékenységéről. Mind több az olyan nyugdíjasszervezet, amely maga is végez vizsgálatokat, elemzéseket a nyugdíjarányok témakörében, képet alkot a kialakult helyzetről, súlyoz, megkülönböztetést tesz a fontosabb és kevésbé fontos tények, tényezők között, vagyis értékes nyugdíjszakmai tevékenységet folytat. Ennek során hasznosan együttműködnek az államigazgatási szervekkel, amelyek információkkal, elemzési módszerekkel, a releváns szempontok megfogalmazásával tudnak segíteni, cserébe viszont olyan ismereteket kapnak, amelyekhez csak az érdekképviseletek jutnak közvetlenül. Nevezetesen, a nyugdíjas-társadalomban kialakult nézetekről, értékekről, arról, hogy hogyan látják a leginkább érintettek az intézkedések tényleges hatását, mit tartanak jónak, mit tartanak rossznak.

(11.10)

Vagyis a nyugdíjasszervezetek tudják közvetíteni a döntés-előkészítés számára a kollektív bölcsességet. Alappal bízhatunk abban, hogy a nyugdíjasszervezetek és az állami szervek közötti jó együttműködés eredményeként - ezt nemcsak mi tartjuk jónak, hanem ők is, természetesen - az előttünk fekvő törvényjavaslatban benne van ez a kollektív bölcsesség is.

A nyugdíjas-érdekképviseletek a korrekció kérdését az elmúlt időszakban folyamatosan napirenden tartották, de talán idén látta úgy igazán minden érdekelt fél, hogy elérkezett az ideje egy hatásában, pénzügyi feltételeiben, perspektívájában komolyabb korrekciós intézkedés előkészítésének. Mostanra megtörténtek, illetve befejeződésükhöz közelednek a kormányzati ciklusra célul kitűzött intézkedések. Kifizettük a 19 ezer forintos egyszeri juttatást, újra bevezettük a méltányossági nyugdíjemelést, amelynek keretében körülbelül 430 ezren részesültek külön emelésben. Két lépésben 20-ról 30 százalékosra emeltük a saját jogú nyugellátás mellett folyósított özvegyi nyugdíjak mértékét. S hogy a legjelentősebbet említsem, amelyet az ellenzék is a különösen védendő értékek között említ, bevezettük a 13. havi nyugdíj intézményét. 2006-ban már teljes havi nyugdíj jár az évben tizenharmadszorra is. Az újabb jelentős nyugdíjprogramnak éppen ez a teljessé vált 13. havi nyugdíj nyitja meg a lehetőségét, hiszen a korrekciós intézkedések fedezetigénye szépen beilleszkedik majd az elmúlt négy év évenkénti negyedhavi nyugdíjtöbblete fedezetigényének a helyébe. Ez azt jelenti, hogy ezek az évenkénti rendszeres nyugdíjemelésen felüli többletek nem érnek véget a 13. havi nyugdíj bevezetésével, amely maga is több mint 8 százalékkal emelte feljebb a nyugdíjszínvonalat.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Ezen a ponton szeretnék néhány fontos elemet kiemelni a nyugdíjkorrekciós javaslat elvi alapjait illetően. Az elsőt félig már ki is mondtam: a korrekció fő mércéje a jogszerzés, vagyis a biztosítási elv. Mindjárt az elején tisztázni szükséges, hogy itt nem a kisnyugdíjak általános, rászorultsági alapon történő emeléséről van szó, arra más eszközök, mint például a már említett méltányossági nyugdíjemelés szolgálnak. Itt a mérce az, hogy kik kapnak és milyen mértékben kisebb nyugdíjat annál, mint ami megilletné őket elért szolgálati idejük és keresetük alapján, természetesen a mai általános nyugdíjszínvonalat figyelembe véve. Kik kapnak csak azért kevesebb nyugdíjat, azonos életúttal rendelkező társukhoz képest, mert amikor nyugdíjba mentek, kedvezőtlenebb volt a gazdasági helyzet, vagy mások voltak a nyugdíjjogszabályok? Ezeket az aránytalanságokat a részletes adatbázisra épülő számítási modellezési munkálatok a megfelelő nyugdíjszakmai ismeretekkel társítva képesek feltárni. Az érintettek körét, az elmaradás mértékét viszonylag pontosan meg lehet így ismerni.

Itt azonban mindjárt kiegészítést kell tenni, nehogy félreértéseket okozzunk, vagy olyan várakozásokat ébresszünk, amelyeknek sem mi, sem más nem tudna eleget tenni. A nyugdíjkorrekciós javaslat mind a 2,7 millió nyugdíjas számára személyenként külön-külön nem tud igazságot tenni; nem túlzunk nagyon, ha azt mondjuk, ahány ember, annyi élethelyzet, ahány ember, annyiféle egyedi sajátosság fejeződik ki a nyugdíj összegében. Sajnos senki nem tudja az összes, személyenként változó, befolyásoló tényező hatását követni akkor, amikor azt igyekszünk megállapítani, kinél, milyen mértékű korrekció lenne igazságos. Mit tudunk akkor alapul venni? A tipikust, az általánost, a tendenciaszerűt, ami többé vagy kevésbé minden érintettre vonatkozik, s amelyet aztán egyedi módon színeznek a csak az adott személyre, nyugdíjasra vonatkozó sajátosságok.

Szeretném azt is kiemelni, hogy a nyolc elemből álló intézkedéssorozat lépéseinek tartalma, sorrendje nem véletlen. Igyekeztünk egy szerves egységet alkotó csomagot megkonstruálni, a lépések sorrendjénél kombináltan alkalmaztuk az elmaradások, az igazságtalanságok mértékének, súlyosságának szempontjait, és nyugdíjasokról lévén szó, talán érthetően az életkori szempontokat, továbbá mindezek mellett - mint arra utaltam is - figyelemmel kellett lenni a költségvetési mozgástérre is.

Ami pedig az egyes lépések konkrét tartalmát illeti, azt elsősorban az határozta meg, hogy a vizsgálatok szerint a kialakult aránytalanságok, ellentmondások két nagy összetevőjét indokolt megkülönböztetni. Az egyik komponenst a nyugdíjazás éve szerinti aránytalanságok képezik, amelyek többé-kevésbé hasonlóan érintettek mindenkit, aki az adott időszakban vonult nyugdíjba. Az egyes lépések korrekciós alapmértékei ezért mindenkire vonatkoznak, akik az adott időszakban mentek nyugdíjba. Csak azért nem hangsúlyozom, hogy e mértékek egy-egy időszakon belül mindenkire egységesek, mert ez alól van egy kivétel, a 2007. évi hármas számú korrekciós lépésben.

Ezt a differenciálást mi is egy kicsit óvatosan kezeltük, mert talán szokatlannak tűnhet, hogy nemek szerint javasoltunk különbséget tenni az 1987-ig bezárólag nyugdíjazottak korrekciós mértékében; bizonyára önök előtt ismeretes, hogy a férfiak számára 3, a nők számára 5 százalékos korrekciót javasoltunk. E különbségtől eltekintve azonban a nyugdíjazási évjáratok szerinti korrekciós alapmértékek egy-egy időszakon belül azonosak, különböző időszakok között viszont differenciáltak, hiszen az elemzések szerint jelentősen eltérő mértékű elmaradásokat kell mérsékelni. A legnagyobb emelést a különösen kedvezőtlen nyugdíjazási feltételekkel jellemezhető 1992-es és 1995-ös évjáratok kapják, összességében 8 százalékot, amelyben költségvetési és egyéb megfontolásokból kétszer 4 százalékos emeléssel 2008-ban és 2009-ben részesülnek.

A korrekció másik fő vezérlő mutatója a megszerzett szolgálati idő. Ez a szempont, szemben a nyugdíjazási évjárat szerinti korrekció általános érvényességével, a nyugdíjasoknak meghatározott kritériumok szerint elhatárolt körére vonatkozik. Az elemzések tanulsága szerint a szolgálati idő szerinti korrekciót azokra indokolt kiterjeszteni, akik viszonylag hosszabb időn át voltak biztosítottak. Ezen a ponton szeretnék a korrekcióval kapcsolatban egy félreértést eloszlatni. A szolgálati idő szerinti korrekció alapmértéken felül jár. Tehát nem a nyugdíjazás éve szerinti alapmérték van differenciálva a szolgálati idő szerint, hanem a mindenkinek járó egységes alapmértéken felül illeti meg az érintetteket a szolgálati idő függvényében a külön emelés.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Úr! Külön is szeretnék még a nyolclépéses program két eleméről beszélni, az özvegyi nyugdíjakról és a rokkantsági nyugdíjakról. A nyugdíjkorrekciós intézkedések nagy része a saját jogú nyugdíjakat érinti, és a felhasználandó források döntő része is ezen ellátásokat emeli. Szükségesnek tartottuk ugyanakkor, hogy az özvegyi ellátásoknál is sor kerüljön bizonyos feszültségeket oldó intézkedésekre. A saját jogú ellátások mellett járó özvegyi nyugdíjak 50 százalékos emelésére - bizonyára emlékeznek rá - sor került. Úgy éreztük azonban, gondolnunk kell azokra is, akik idős korukra magukra maradtak, sokan közülük már 75 év felettiek, és nincs saját jogú ellátásuk, a meghalt házastársuk utáni özvegyi nyugdíjból élnek.

A másik téma, amelyet kiemelnék, a rokkantsági nyugdíjak kérdése. Ennek exponálása azért is fontos, mert e tekintetben a beterjesztett törvényjavaslat bizonyos fokig eltér attól a javaslattól, amelyet az Idősügyi Tanács látott. A kormányzati munkaszakaszban ugyanis az a meggyőződés erősödött meg, hogy a rokkantsági nyugdíjak 2010-re előirányzott jelentős mértékű megemelését helyezzük az eredeti javaslatnál tágabb keretbe. Az eredeti elképzelés ugyanis a rokkantsági nyugdíjrendszerben alkalmazott nyugdíjskálák hibáinak, torzításainak kijavításához kapcsolta volna a rokkantsági nyugdíjak korrekcióját. De talán akkor járunk el még helyesebben, ha a korrekció nemcsak ehhez a skálakiigazításhoz kapcsolódik, hanem az egész rokkantsági ellátórendszer átalakításához.

Végezetül szeretnék visszakanyarodni, tisztelt Ház, a beszédem elején elmondott gondolatmenethez, illetve ahhoz a gyakorlathoz, amelyet az Országos Idősügyi Tanács folytatott ez év tavaszán, illetve az év elején. Ugyanis szeretném elmondani azt a tisztelt Háznak, hogy az Idősügyi Tanácsban megfogalmazódott problémák mindegyike itt rögzítésre került. Ez az intézkedéscsomag, amelyről szó van, körülbelül 2,6 millió ember sorsán javít. Ennek összes konzekvenciája, anyagi konzekvenciája mintegy 134 milliárd forint. Pontosan tudták az idősszervezetek képviselői, hogy ezt nem lehet egyetlenegy varázsütéssel megoldani, éppen ezért ez a struktúra, ez az évenkénti lebontás velük egyeztetésben került megfogalmazásra, és így került törvényjavaslat formájában ide az Országgyűlés elé.

(11.20)

Szeretném azt is elmondani a tisztelt Háznak, hogy ezt a lépéssorozatot az Idősügyi Tanácsba delegált minden egyes személy kézjegyével látta el, és ezt követően a Művészetek Palotájában a miniszterelnök is aláírta. Tehát ez egy szerződés az időstársadalom és a miniszterelnök között.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Most a bizottsági álláspontok ismertetésére kerül sor, a napirendi ajánlás szerint 5-5 perces időkeretben.

Elsőként megadom a szót Varga László képviselő úrnak, a költségvetési bizottság előadójának.

VARGA LÁSZLÓ, a költségvetési és pénzügyi bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Elnök Úr! Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Egy országgyűlési ciklusban, azt gondolom, minden képviselőnek vannak szívéhez igazán közel álló döntések, amelyekre majd a későbbiekben is jó érzésekkel emlékezik. Számomra ilyen ez a mai, asztalon fekvő napirend; nem elsősorban amiatt, hogy az életkor előrehaladtával az emberben növekszik az empátia a nyugdíjasokról történő társadalmi gondoskodást illetően, nem is annak okán, hogy véleményem szerint mindenkor a társadalom erejét, tisztességét, humánumát bizonyítja az, hogy miként gondoskodik az idősekről, hanem elsősorban azért, mert olyan, a képviselői vagy közéleti munkám során eddig tapasztalt és nehezen magyarázható aránytalanságokat kísérel meg kezelni, amelyek tarthatatlanul nehezítik meg, teszik elfogadhatatlanná az egész rendszert. Magyarán, a rendszer igazságtalanságait, megmagyarázhatatlan különbségtételeit kezeli annak a két szempontnak megfelelően, amelyről az államtitkár úr is beszélt, mégpedig hogy a nyugdíjba menetel évétől függően, illetve a szolgálati időtartamtól függően megmagyarázhatatlan különbségek szórják szét sajnos elég nagy különbségekkel a nyugdíjakat.

De örülök annak is, hogy ugyanezekben a percekben zajlik a költségvetési bizottság ülésén a nyugdíj-előtakarékossági számlákkal kapcsolatos kormánykezdeményezés, amely szintén annak bizonyítéka, hogy nem egyetlen elemként és egyetlen területre koncentrálva, hanem a maga komplexitásában kezeli a kérdéskört.

A költségvetési bizottság - alaprendeltetésének megfelelően - a javaslat pénzügyi hátterét tekintette át, és ebben egyértelmű megerősítésre kerül, hogy az ötéves időtartamra széthúzott programban, amely a 2006. évi 16 milliárdtól a 2008-ban legmagasabb 37 milliárdig terjed, évente differenciáltan, a gazdaság örömteli növekedését tekintve vállalható teher.

Ugyanakkor a vitát - amit a szavazás nem tükrözött, hiszen 19 igen szavazattal és 1 tartózkodással ajánlottuk általános vitára -, mégis belengte egy nagyon rossz ízű hangulat, hangütés, ez pedig arról szólt, hogy túlzottan kampányízű, a kampányra időzített lépés ez. Én úgy vagyok ezzel, hogy akár a célért ezt is örömmel vállalom, de ez a koalíció a legkevésbé vádolható azzal, hogy a kampány időpontjára koncentrálva kezeli a nyugdíjasok problémáját. Államtitkár úr is sorolta azokat a lépéseket, amelyek a gazdaság teherbíró képességétől függően igenis évről évre megtették az elvárhatót, a jogosan járót. És 2006 nem egyszerűen csak a választás éve, hanem 2006-ban fejeződik be annak a 13. havi nyugdíjnak évenkénti szükséges fedezetbiztosítása, ami 30-40 milliárd forintot jelent a költségvetés számára, és itt kerül sor a társadalom figyelmét, a politika idősek felé történő fordulását újból bizonyító lépésre, amikor 2006-ban újabb 16 milliárd forintot tudunk ennek a célnak a szolgálatára fordítani. Így tehát azt gondolom, örömteli és üdvözölhető lépés ez, de nyilvánvalóan azzal a tudattal kell ehhez a kérdéshez fognunk, hogy ez önmagában nem fogja kezelni majd azokat a szélsőségeket, amelyeket minden ilyen lépés csak generálisan tud majd kezelni. Tehát megmaradnak a politikának azok az eszközei, önkormányzatok lehetőségei, amelyekkel ezt majd kezelni lehet.

Úgy gondoljuk, hogy ez a lépéssorozat igazán teljessé és minden szegmensét kezelővé akkor válik, amikor a rokkantsági nyugdíjak felzárkóztatásával 2010-ben mai árakon számolva 32 milliárd forinttal a program befejezettnek vehető.

Magam is azt javaslom, amire államtitkár úr utalt, hogy figyelemmel arra, hogy ez itt nem egynémely kiválasztott, hanem az Idősügyi Tanácsba tömörült valamennyi nyugdíjasszervezet egybehangzó akarata, tiszteljük meg azzal ezt a jó ügyet, hogy látványos változtatások és különösen az elképzelés szegényítése nélkül, akár változatlan tartalommal is támogassuk.

A költségvetési bizottság ezt tette, amikor 19 igen szavazattal és 1 tartózkodással ajánlotta a Ház figyelmébe.

Elnök úr, köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Most megadom a szót Nyul István képviselőnek, a szociális bizottság előadójának.

DR. NYUL ISTVÁN, a szociális és családügyi bizottság előadója: Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársak! A nyugdíjak korrekciós célú emeléséről szóló T/18359. számú javaslatot a szociális és családügyi bizottság 2005. november 28-án megtárgyalta. A bizottsági ülésen a nyugdíjbiztosító főigazgatója és munkatársai voltak jelen, és az előterjesztés szóbeli kiegészítését is ők tartották.

A több lépcsőben végrehajtásra kerülő nyugdíj-kompenzációs lépések régóta várattak magukra. A rendszerváltás óta szükséges lett volna már hasonló, azonban mind ez ideig ilyen típusú nem volt. A várható nyugdíjintézkedések az Idősügyi Tanács képviselőivel egyetértésben történtek, amit a miniszterelnök úrral ez év februárban történt találkozó és tanácskozás előzött meg.

A száz lépés program részét képező kompenzációs nyugdíjemelés egy régóta feszítő társadalmi igazságtalanságot hivatott orvosolni. Két évvel ezelőtt a saját nyugdíjjal is rendelkező özvegyek nyugdíjának emelése történt meg két lépcsőben. Ez érthetően jogos várakozást keltett azon zömmel idős asszonyok, özvegyasszonyok körében, akik saját nyugdíjjal nem rendelkeznek, és úgynevezett hátramaradotti nyugellátásban részesülnek, szerény anyagi körülmények között élnek. Érthetően elsőként ennél a mintegy 190 ezer özvegynél történik két lépésben átlagosan 7 ezer forint emelés.

A következő csoportba azok az értékvesztett nyugdíjjal rendelkezők tartoznak, akik 1987. december végéig mentek nyugállományba, és már induláskor is alacsony járadékkal rendelkeztek. 680 ezer embert érintő intézkedésről van szó, és mintegy 3400 forintos átlagemelés következik be.

A nyugdíjasoknak van egy csoportja, amelynek az akkori nyugdíjszámítás jogszabályi kerete miatt alacsonyabb a nyugdíja, mint hasonló beosztású és szolgálati idővel rendelkező társaiknak. Ez az 1991-96 között nyugdíjazottakra vonatkozik, és mintegy 760 ezer embert érint, akiknél differenciált emelés várható, átlag 4 ezer forintos értékben. 2009-ben három korcsoportnál történik hasonló differenciált kompenzáció.

Külön problémakör a rokkantnyugdíjasok helyzete. A rokkantnyugdíjasok esetén a nyugdíjaztatásnál a cél az alapvető ellátás mellett a jövőben az lesz várhatóan, hogy a munka világába történő visszairányításról is gondoskodjunk, és megfelelő rehabilitációt is biztosítsunk számukra. Ebbe a csoportba mintegy 540 ezer ember tartozik, és az átlagos nyugdíjemelés mintegy 5 ezer forint lesz.

Az ülésen jelen lévő ellenzéki képviselők egyetértettek a kijelölt a céllal, de kifogásolták, hogy az eljövendő időszakban következik csupán be. A mértékben is más véleményen voltak, és nem láttak garanciát ennek megvalósítására. A válaszban ismételten elhangzott, hogy ez egy társadalmi konszenzus eredményeképp született, jogi garanciákkal bíró és pontos költségvetési forrásokat megjelölő, tehát reálisan megvalósítható korrekciós javaslat. Elhangzott, hogy az intézkedéssorozat 2,6 millió embert érint, és ez nem befolyásolja a meglévő felosztó-kirovó rendszeren alapuló nyugdíjellátásunkat. Költségvetési igénye pedig mintegy 134 milliárd forint lesz.

A 13. havi nyugdíj kifizetése miatt is aggódó vélemények hangzottak el ellenzéki oldalról, pedig ez már tudvalevően a kötelező ellátmány része, és az is tudvalevő, hogy a jövő évben a teljes 13. havi nyugdíj kifizetésre kerül.

Az ülésen elhangzott, hogy a méltányossági nyugdíjat eddig 430 ezer ember vette igénybe. Ez átlag 2800 forintos nyugdíjemelést jelentett. Örömhír az is, hogy a jövő évtől az eddigi ötéves várakozási idő helyett három évre fog leszűkülni a várakozási idő, és az is, hogy mintegy 30 napra fog leszűkülni az ügyintézés.

 

(11.30)

Nagyon fontos figyelembe venni azt, hogy egyedi élethelyzetek elbírálásáról van szó, és ezeknek a száma az élethelyzetből adódóan nyilvánvalóan növekszik. A szakértők megerősítették, hogy a korrekciós csomag részeként a kötelező emelésen túl 2006-ban 50 milliárdos, majd minden további évben 30-40 milliárd közötti mozgó többletjuttatást kapnak a nyugdíjasok.

Tisztelt Országgyűlés! Megállapítható, hogy az előttünk lévő felzárkóztatási program egy olyan társadalmi konszenzuson alapuló egyfajta társadalmi szerződésnek tekinthető, melyre példa nem volt, és amely a kormány és a nyugdíjas-társadalom között jött létre. A javasolt program szakmailag megalapozott, és a társadalmi igazságosságot tükrözi. Köszönet érte. A program megalapozottságát az is igazolja, hogy a bizottság egyhangú szavazással általános vitára alkalmasnak tartja.

Köszönöm a figyelmet. (Taps.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most a képviselői felszólalásokkal folytatjuk munkánkat. Elsőként az írásban előre jelentkezett képviselőknek adom meg a szót, a napirendi ajánlás szerint 10-10 perces időkeretben.

Elsőként Vidorné Szabó Györgyi MSZP-s képviselő asszonynak adom meg a szót.

DR. VIDORNÉ DR. SZABÓ GYÖRGYI (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Kedves Képviselőtársaim! A szocialista frakció képviseletében állok most itt önök előtt, hogy valamennyi képviselőtársam nevében fejezzem ki a legmesszebbmenő támogatásunkat ez iránt a törvény iránt. Ez nemcsak a törvény tartalmának szól, bár elsősorban annak, hanem annak a formának és módnak, amelyben ez a javaslat létrejött, mert valódi konszenzus, valódi egyetértés az, amely az időskorúak társadalmát megjelenítő idősek tanácsa és az értük, a sorsukért felelősséget érző kormány közös eredménye.

Hallottuk, idén februárban hangzott el az igény az Idősügyi Tanács ülésén, és íme, most novemberben már a törvényjavaslatot tárgyalhatja a tisztelt Ház. A törvényjavaslatot, amely nyolc lépésben öt év alatt hatalmas, rendszerszerű változást hozhat a nyugdíjak igazságossága terén. Van-e fedezete? - kérdezték meg többen és többször ezeknek a javaslatoknak a tárgyalása során. Igen, van - nyugtatom meg önöket mindannyiukat. Van, ahogyan a részletekben már elhangzott, a fedezetet a 13. havi nyugdíj eddig bevezetett rendelkezései és az erre fordított összegek adják.

Manapság az emberek hosszabb ideig élnek, mint még nem olyan régen, az idősek, hála istennek, jobb egészségnek örvendenek, azonban mindez együtt jár az aktívak és az inaktívak arányának változásával is társadalmunkban. Mindezekről a kérdésekről az Európai Bizottság által kibocsátott kiadvány, az a bizonyos Zöld könyv szól, amely szerint az inaktív fiatalok és idősek aránya a dolgozó lakossághoz viszonyítva az idei 49 százalékról 2030-ra 66 százalékra nő.

Nagy demográfiai változások tanúi leszünk, és a társadalom demográfiai összetételének változása, alakulása nem tegnap kezdődött el, már régóta tudjuk, hogy figyelni kell ezekre a változókra, azonban mind Európában, mind hazánkban csak az utóbbi években jelentek meg markánsan ezek a szempontok, E változásban minden társadalmi szereplőnek maximálisan részt kell vállalnia, ki kell alakítani a nemzedékek közötti szolidaritás új formáit, amelyek alapja a kölcsönös segítségnyújtás, a képességek átruházása vagy a tapasztalatcsere. Az idősek megbecsülése és a társadalom tevékeny tagjaiként számon tartása fontos akkor is, amikor ők már gazdaságilag nem aktívak.

Nem szűkíthetjük le a kérdést pusztán a nyugdíjemelésre vagy a nyugdíjkorrekcióra, az idősügy tágabb értelmezése a biztonság, a testi, lelki egészségben megélhető idős kor, az aktivitás és a társadalmi részvétel elősegítése sokirányú megközelítést igényel. Kulturális, oktatási, foglalkoztatási és szabadidős lehetőségek szükségesek ahhoz, hogy az idősek kifejthessék aktivitásukat, valamint elfogadható és biztonságos társadalmi-tárgyi környezetet teremtsünk számukra, mert ez lesz a feltétele annak, hogy ezekkel a lehetőségekkel élni is tudjanak.

Társadalmunkban az idősekkel kapcsolatos megítélés ellentmondásos. Az egyik oldalon jellemző az időseket megillető tisztelet, amit élettapasztalatuk, életbölcsességük, megszerzett szakmai tudásuk feltétlenül indokol. A másik oldalon megjelennek az egészségügyi problémák, illetve a segítés és a támogatás fokozott szükséglete is. Egyfelől igaz az, hogy nem mindenkinek adatik meg a teljes testi és lelki egészség, sok idős ember állapota romlik, sokan gondozásra szorulnak, de másfelől a kitolódó életkorra gondolva számolni kell azzal, hogy ne csak hosszú életet, hanem tartalmas életet is biztosíthassunk számukra, ahogyan egy régi televíziós műsor címe megfogalmazta: életet kell adnunk az éveknek. Ez persze nemcsak egészségügyi kérdés, sorolhatóak a szociális ellátások, az egymással való törődés vagy a közösségi programok kialakítása. Azt is tudjuk, hogy vannak erre már kiváló kezdeményezések, példaként említhetjük az Idősbarát Önkormányzat-díj alapítását vagy az “Ezüst korö programot.

Hazánk uniós tagállamként első ízben 2005-ben dolgozta ki a megfelelő és fenntartható nyugdíjakról szóló stratégiai jelentését, az Európai Bizottság által jóváhagyott közös útmutató szerint. Engedjék meg, hogy ebből néhány pontot kiragadjak! A jelentésben megfogalmazottak alapján a magyar nyugdíjpolitika alapvető céljai a következők. A nyugdíjak az aktív életkorban elért jövedelemmel, azaz a befizetett járulékkal arányosan, a biztosítási elv következetes érvényre jutásával kerüljenek megállapításra. A korrekció, ami előttünk fekszik, éppen ezt a célt szolgálja. A kötelező nyugdíjrendszerben az ellátási kiadások nemzeti jövedelemhez viszonyított együttes aránya tartható kell legyen. A nyugellátások vásárlóértéke a gazdaság teljesítményével és teherbíró képességével összhangban kell emelkedjen. A szociális típusú nyugdíjtranszferek funkcióját a szociális ellátórendszer vegye át, tehát ne keverjük össze a szociális ellátást és a biztosítási alapú nyugdíjbiztosítást, nyugdíjellátást. Maradjanak meg a társadalombiztosítási elvű szolidaritás elemei is, a nemek közötti, a rokkantsági vagy a hátramaradotti alrendszerekre gondolunk. Folytatódjék az öngondoskodás térnyerése, a magánszféra szerepvállalása az időskori biztonság megteremtésében. Végül, de nem utolsósorban biztosítva legyen a nyugdíjrendszer hosszú távú fenntarthatósága.

Mindezek után összefoglalható nyugdíjpolitikánk alapelve: a nyugdíj nem adomány, hanem szolgálati idővel és járulékfizetéssel szerzett jog, amelynek biztosítása a mindenkori kormány felelőssége és feladata. Olyan országot akarunk, ahol egy élet munkája után a nyugdíj biztonságos megélhetést nyújt az idős embereknek, ahol az igazságosság jegyében a nyugdíjak a befizetett járulékok és a szolgálati idő alapján kiszámítható, értékálló, sőt a gazdaság növekedésével értéküket növelő jövedelmet biztosítanak, és ahol a legnehezebb helyzetben lévők is számíthatnak a társadalom segítségére.

Szeretnék megemlíteni röviden egy olyan javaslatot, amelyet a múlt héten nyújtott be a kormány, ez pedig a nyugdíj-előtakarékossági számlákról szóló törvényjavaslat. Ennek a célja az öngondoskodás, ezen belül is a nyugdíj célú megtakarítások ösztönzése, a nyugdíj-előtakarékoskodók választási lehetőségeinek bővítése, valamint a hazai tőkepiac fejlődésének elősegítése. A törvényjavaslat lehetővé teszi egy olyan hosszú távú előtakarékossági rendszer kialakulását, amely a lakosság egyéni befizetésein, döntésein alapul.

Összefoglalva azt gondolom, megnyugtató, hogy ma már sokpilléres az idősek biztonságát megteremtő rendszer, ami a legrászorultabbak támogatásától egészen az állami társadalombiztosításon és magánnyugdíjpénztárakon, önkéntes pénztárakon át a nyugdíj-előtakarékossági számláig egyre több lehetőséget ad a méltó öregkor biztonságához.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm. Most megadom a szót Mátrai Márta képviselő asszonynak, Fidesz. A képviselő asszonyt illeti a szó mintegy tízperces időkeretben.

 

(11.40)

DR. MÁTRAI MÁRTA (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A szociális és családügyi bizottság megtárgyalta a nyugdíjak korrekciós célú emeléséről szóló törvényjavaslatot, és a bizottsági felszólalásomat is azzal kezdtem, hogy a magyar jogrendszerben az alapjogok védelmét a Magyar Köztársaság alkotmánya deklarálja.

De nézzük csak, mit is mond az alkotmány 70/E. §-a: “A Magyar Köztársaság állampolgárainak joguk van a szociális biztonsághoz öregség, betegség, rokkantság, özvegység, árvaság és önhibájukon kívül bekövetkezett munkanélküliség esetén, vagyis joguk van a megélhetésükhöz szükséges ellátásra.ö

Emlékezzünk csak vissza a 2002-es kampányra, hogy mik is hangzottak el, milyen ígérethalmazt zúdítottak a választókra! Egyetértésben a nemzettel: “Mindenki számára biztosítjuk a tisztességes megélhetés lehetőségét: az özvegyi nyugdíjakat 50 százalékkal emeljük, rugalmassá tesszük a nyugdíjba vonulás lehetőségét, megállítjuk a betegeket terhelő gyógyszerköltségek növekedését, ingyenessé tesszük a szív- és érrendszeri, a csontritkulás elleni gyógyszereket.ö Medgyessy Péter, Cselekedni most és mindenkiért: “Mindenkinek joga van a jólétre. A nyugdíj nem adományö - és az özvegyi nyugdíjakat 50 százalékkal kívánta emelni. Majd Gyurcsány Ferenc, Lendületben az ország: “Meg kell teremtenünk a békés, nyugodt időskor lehetőségétö - és ígéretet tett az özvegyi nyugdíjak emelésére.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Egy kormányt két dolog jellemez igazán, nevezetesen: a szavai és a tettei. Az előttünk lévő törvényjavaslat nyolc lépésre bontott nyugdíjkorrekciós intézkedésre tesz javaslatot. A szocialista kormány a választási kampányban ígért 50 százalékos özvegyinyugdíj-emelését nem hajtotta végre, becsapta az idős embereket. A luxusbaloldali kormány a nyugdíjasokat állította szembe egymással, hiszen közel 200 ezer idős ember, aki saját jogú nyugdíjjal nem rendelkezett, nem kapott egy fillért sem. Ezek az emberek, ezek az idős emberek rendkívül nehéz körülmények között élnek.

Négy év telt el, lassan négy év telik el a luxusbaloldali kormány működéséből, és az elmúlt négy év alatt tétlenül és érzéketlenül szemlélték ezen emberek nyomorúságát és a megélhetésükért folytatott küzdelmét. Félreértés ne essék, tisztelt Országgyűlés, a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség minden olyan javaslatot támogat és örömmel vesz, amellyel a nyugdíjasok valamivel magasabb összegű ellátást kapnak, ez a törvény azonban nem szól arról, hogy hogyan és mikor kíván a szocialista kormány elszámolni azzal a 200 ezer idős emberrel, akinek a zsebéből több tízezer forintot vett ki azáltal, hogy egyszerűen kihagyta őket az özvegyi nyugdíj emeléséből.

2004. május 7-én képviselői önálló indítványt nyújtottunk be, amelyben kértük a törvény módosítását és a tízéves feléledési idő eltörlését; kértük ezt azért, mivel a túlélő számára házastársának halála súlyos lelki problémát jelent, különösen akkor, hogyha ez a szomorú esemény fiatalon következik be. Javasoltuk, hogy a törvény mondja ki: az özvegyi nyugdíj akkor jár, ha az erre jogosító feltételek valamelyike bekövetkezik, és itt volt a mondat vége. Hétről hétre kérjük a parlamenttől a napirendre vételét, de a szocialista, szabad demokrata képviselők ezt minden alkalommal leszavazzák.

Tisztelt Országgyűlés! Az előttünk lévő törvényjavaslat az özvegyinyugdíj-emelést két lépcsőben kívánja végrehajtani: 2006. január 1-jével, valamint 2007. január 1-jével, majd a nyugdíjkorrekciót pedig, a harmadik lépést, 2007-ben, a negyedik, ötödik, hatodik lépést 2008-ban, a hetedik lépést 2009-ben, és a legvégén a nyolcadik lépést 2010-ben, a rokkantnyugdíjak korrekciójával kívánja megoldani. A luxusbaloldali kormány eddigi működése alatt 4000 milliárd forinttal növelte a magyar állam adósságát, a nyugdíjak korrekciójára 134 milliárd forintot szán, és ami számomra megdöbbentő volt a törvény olvasásakor, hogy ebből mindössze csak 8 milliárd forintot képes felvállalni a jelenlegi kormány, az összes többit áttolja a következő kormány asztalára, hiszen tudja azt, hogy a 2006-os évben választások következnek, illetőleg a 2006-os esztendő a változás éve lesz.

Magyarország polgárai döntésükkel megerősítették, hogy hazánk 2004. május 1-jével az Európai Unió teljes jogú tagjává vált. A csatlakozás alatt kísérletet tettünk a hazai nyugdíjak felzárkóztatására. 2004. május 22-én képviselői önálló indítványunk arról szólt, hogy valamennyi nyugdíjat, a szolgálati idő figyelembevételével, 30 év szolgálati viszony esetén legalább 10 százalékos, 30–34 év szolgálati idő esetében legalább 15 százalékos, 35–39 év szolgálati idő esetén legalább 20 százalékos, és 40 vagy efeletti szolgálati idő esetében pedig legalább 25 százalékos egyszeri, nagyobb összegű emelésben kell részesíteni, ami természetesen beépül az alapnyugdíjba. Azzal, hogy ezt a javaslatunkat elutasították, az idős emberek több ezer forint egyszeri, de a nyugdíjukba beépülő emeléstől estek el. Minden alkalommal kérjük, tehát hétről hétre, hogy a parlament vegye napirendre, de ugyanúgy, ahogy az előző javaslatunkat, ezt is minden héten leszavazza a szocialista–szabad demokrata többség.

Ma az Európai Unióban, hölgyeim és uraim, a nyugdíjak átlaga 1100-1200 euró. Hogyha ezt csak 250 forinttal szorozzuk fel, akkor ez annyit jelent, hogy egy átlagnyugdíj az Európai Unióban 280 ezer forint, ami Magyarországon a 2004. évi statisztikai évkönyv alapján 56 991 forint, és ha kiszorozzuk, mindössze csak 227 eurót tesz ki.

Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Emlékezzünk csak vissza a sokat emlegetett 13. havi nyugdíjra! Mi is történt a valóságban? 2002-ben a polgári kormány döntött a nyugdíj 13. havi, egy összegben történő kifizetéséről; erről nem csupán kormányhatározat született, hanem a forrás is biztosítva volt, tehát rendelkezésre állt. Mi történt a kormányváltás után? A harmadik kormányülésen Gyurcsány Ferenc és tanácsadója… - Medgyessy Péter, illetőleg tanácsadója, Gyurcsány Ferenc, eltörölték ezt a rendelkezést, majd négy esztendőre elcsúsztatva vezették be ezt az ellátást. Belegondoltak-e önök abba, tisztelt Ház, hogy mekkora veszteséget okoztak a szocialisták ezzel az intézkedésükkel az időseknek? Erről miért nem beszélnek, miért nem adnak számot a mintegy 3 millió nyugdíjas embernek, hogy becsapták őket?

Az idős emberek nem felejtenek, ők emlékezhetnek még a legjobban a szocialista kormány azon négy esztendejére, amikor 12 százalékkal csökkent a nyugdíjak vásárlóértéke, és 50, illetve 100 forint emeléssel alázták meg őket. A polgári kormány négy éve alatt 22 százalékkal növelte a nyugdíjak vásárlóértékét, amit a törvény szerinti kötelező mértékű emelésen felül évről évre 3-3 százalékkal egészített ki, a luxusbaloldali kormány azonban hatalomra kerülése után ezt egy tollvonással megszüntette. Ez négy esztendő alatt 84 ezer forintos veszteséget jelentett az idős embereknek, ami 20 ezer forinttal több, mint a 13. havi nyugdíj, amelynek átlaga 65 ezer forint.

Tisztelt Országgyűlés! Ma már ott tartunk sajnos, hogy az emberek kételkednek a politikusok szavában, amihez nagymértékben hozzájárultak a jelenlegi kormány be nem tartott ígéretei, ezért biztosítékra van szükség, amit a nemzeti garanciáról szóló törvénnyel kívántunk megvalósítani. Jól mutatja a Gyurcsány-kormány érzéketlenségét és kétarcúságát, hogy addig, amíg a parlamentben a miniszterelnök támogatásáról biztosította a garanciatörvényt, addig két nappal később már úgy nyilatkozott, hogy semmiképpen sem kívánják ezt a javaslatot megszavazni. Ez annyit jelent, hogy nem adnak garanciát a 13. havi nyugdíjra, nem adnak garanciát a 13. havi családi pótlékra, nem adnak garanciát a gyermekek után járó adókedvezmény érvényesítésére, nem adnak garanciát a panelfelújítási program évenkénti, garantált összegű támogatására, nem adnak garanciát a földgáz, a villamos energia, valamint a gyógyszerek áremelésének korlátozására, és nem adnak garanciát az adó-visszatérítések határidőben történő kifizetésére.

Tisztelt Képviselőtársaim! A biztonságérzet egy nagyon törékeny dolog; ha életünk részévé válik, akkor szinte észre sem vesszük, a jelentősége azonban akkor nő meg igazán, ha valami vagy valaki veszélyeztetni kezdi azt. Ekkor válik szükségessé, hogy a jogbiztonságról és a létbiztonságról ne csak beszéljünk, hanem mutassuk fel az igazi garanciákat is, de ne úgy, ne olyan hazug szórólapokkal, amelyeket a debreceni nyugdíjasok küldtek felháborodva a szociális bizottságba, ami arról szól, hogy nyolcpontos csomagot jelentett be Gyurcsány Ferenc kormányfő, ami eddig ugyan igaz, de majd folytatja, hogy a nyugdíjasok anyagi helyzetének javítására, a nyugdíjrendszer igazságossá tétele érdekében, így a 13. havi nyugdíjon túl jövőre átlagosan 51 ezer forinttal nő minden idős ember éves nyugdíja.

 

(11.50)

 

És felteszik a kérdést ezután, hogy önök kinek hisznek, kinek adnak igazat, a Fidesznek vagy pedig az MSZP-nek. Felháborító és gyalázatos, hogy a 19 ezer forint mintájára újból megpróbálják a nyugdíjasokat a kampány során félrevezetni.

Köszönöm a figyelmüket, és csak azt szeretném kérni, hogy ezt fejezzék be. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Most kétperces felszólalások következnek. Elsőként megadom a szót Földesi Zoltán képviselő úrnak, MSZP.

FÖLDESI ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Elképedve hallgattam Mátrai Márta frakcióvezető-helyettes asszonyt, ugyanis az imént olyan felkent magabiztossággal mondta el véleményét egy olyan kormányzati időszakról, amelyben megszüntették a méltányossági nyugdíj lehetőségét, sok százezer embertől elvéve a lehetőséget, amelyben egy fillérrel sem emelték az özvegyi nyugdíjakat, amelyben juttatásokat vettek el, módosítva a korábbi törvényeket, most pedig álnok módon, valótlanul, hazug módon minősítik mindazt, amit ez a kormányzat három és fél év alatt tett.

Kedves képviselő asszony, ha önök három és fél éven keresztül csak bankárkormányozni tudtak, sodródó kormányzásról papoltak, most kitalálták azt az infantilis szót, hogy “luxusbaloldalö, amely persze időnként ráront a nemzetére - mondja az önök volt miniszterelnöke -, akkor azt kell mondanom, hogy kedves aggódó debreceni nyugdíjasok, ne féljenek a szocialistáktól. Nekem is van levél a kezemben Kaposvárról és birtokomban van a polgári hetilapjuk címoldala, ahol képviselő asszony az imént hallott valótlanságok tömkelegét már leírta.

Álságos az, amikor tőlünk akarják a tizenharmadik havi nyugdíjat megmenteni, kedves nyugdíjasok, kedves 3 millió magyar nyugdíjas. Nem nekünk kell garancia, hanem önöknek lett volna négy évük arra, hogy ne csak határozatot hozzanak róla, hanem be is vezessék. Mi ezt megtettük, nagyon méltányolják a nyugdíjasok, és azt gondolom, hogy ez az önök garanciatörvénye nélkül is működik. Csak egyetlenegy garancia van arra a nyugdíjas-társadalomnak, hogy mindez az intézkedéssorozat folytatódjon a tárgyalt törvénnyel együtt, ha 2006-ban újra ezt a koalíciót választják.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Szintén két percre megadom a szót Vincze László képviselő úrnak, Fidesz.

VINCZE LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen. Nagyon csodálkozom az ilyen nyugtalan felszólaláson, amit Földesi képviselőtársam megenged magának egy hölggyel szemben. Azt gondolom, egy kicsit nyugodtabb stílusban azért el lehet azt mondani, hogy bizony van trükközés a kormány részéről. A következőt mondanám: a méltányossági nyugdíjjal kapcsolatban egyfajta tenyérből etetés esete áll fenn, hiszen a méltányossági nyugdíjat kérelmezni kell, mert nem jár automatikusan azoknak az időseknek, akik saját jogon nyugdíjasok, és 49 ezer forint alatt van a nyugdíjuk összege. Egyébként pedig erről a lehetőségről nagyon sokan nem is tudnak. Sokan tudnak, de nagyon sokszor találkozom olyan esettel, amikor nekem kell erre ráirányítanom a figyelmet. Való igaz, ha a kérelem bemegy és megfelel az elvárásnak a saját jogú nyugdíjas, akkor megkapja a mintegy 2500-3000 forint méltányossági nyugdíjat, de ehhez háromévente van - illetve előzőleg ötévenként volt - mód és lehetőség hozzájutni.

Ezt is köszönik a nyugdíjasok, de véleményem szerint az lenne a korrekt és igazságos - ha már az igazságosságról beszélünk -, ha automatikusan járna mindazoknak, akik ebben érintettek, és nem kérelmezni kellene, hiszen a tájékozatlanság a legnagyobb igyekezet ellenére is fennáll. Kár ennyire vagdalkoznia képviselőtársamnak, mert nagyon sok igazság van ezekben a dolgokban.

Vagy nézzük meg azt a helyzetet, amikor egy rokkantnyugdíjas, aki már közel van az öregségi nyugdíjhoz, jóhiszeműen próbálta a maga módján kiegészíteni a jövedelmét azzal, hogy két-három sertést tartott, azokat nagy-nagy nehézségek árán felnevelte, de a leadáshoz kellett egy őstermelőit kiváltania, és bizony az őstermelői léte és a három sertés leadása miatt megvonták tőle a rokkantsági nyugdíjat. Hol van itt akkor az a nagy igazságosság? S még hosszan sorolhatnánk a példákat.

A képviselő hölggyel egyetértek, és talán jobb lett volna, ha képviselőtársam is jobban figyel, és nem ilyen indulatos a képviselő asszonnyal.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Ma már egyszer elmondtam, nem arra való a kétperces hozzászólás, hogy egy másik kétpercesre reagáljunk, hanem a normál felszólalásokra való reagálásra.

Megadom a szót két percre Mátrai Márta képviselő asszonynak, Fidesz.

DR. MÁTRAI MÁRTA (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Én nem erről kívánnék beszélni, nem kívánom méltatni az előttem felszólaló Földesi Zoltán képviselőtársam stílusát, azt viszont elvártam volna, hogy ha már hozzászól, akkor azt legalább érdemben teszi meg. Mégpedig az érdemi felszólalása arra irányulhatott volna, hogy mi az, ami nem volt helyes az általam elmondottakban. Mivel azonban ilyen nem hangzott el, nem volt tehát képes cáfolni azokat.

Méltatlannak tartom azt, amit a méltányossági nyugdíjjal kapcsolatban elmondott, hiszen azt mondani ma, hogy a méltányossági nyugdíj igénylésének a várakozási idejét öt évről három évre lecsökkentjük, és ezt úgy beállítani, mint valami pozitív intézkedést és üzenetet az idős korosztály számára, ez bizony már több mint arcátlanság, ugyanis ha nem felejtette volna el tisztelt képviselőtársam, ezt pont önök emelték fel három évről öt évre. Most visszaállítják öt évről három évre, de ezt úgy kommunikálni, mint valami nagyszerű dolgot, bizony eléggé elgondolkodtató.

Mint ahogy elgondolkodtató az is, amit a 75 éven felüli emberek számára ígértek a Medgyessy-féle kormányprogramban: “75 éves kor felett folyósítjuk az egyedülálló idősek pótlékát, megkímélve így az érintetteket a segély kérelmezésétől.ö Aztán ehhez jött a Gyurcsány-féle kormányprogram, amely úgy fogalmaz: “Ebben a kormányzati ciklusban emeljük a 75 éven felüli egyedülálló idősek támogatását.ö Ennek az egésznek csak egy szépséghibája van. Igaz, hogy a szociális törvény módosítása 2006. január 1-jével hatályba lép, a 75 éven felüli egyedülállóknak járó idősek pótlékát azonban csak azok kaphatják meg, akiknek a nyugdíja nem haladja meg a minimálnyugdíj 130 százalékát, ami ma 24 700 forint. Tehát nem minden egyedülálló 75 éven felüli ember kapja meg ezt a pótlékot - ahogy azt várta és remélte -, hanem vannak egyesek, akik kapnak, és vannak kettesek, akik ebből a juttatásból kimaradnak. Én ezt tartom rendkívül méltánytalannak, és úgy gondolom, hogy az idős emberekkel szemben ezt nem lett volna szabad megcsinálni. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy összesen nyolc írásban előre jelentkezett felszólaló van, próbáljuk meg őket végighallgatni, nem pedig egymásra reagálni, mert akkor a vita nem éri el a célját.

Most mondom, hogy utolsóként megadom két percre a szót Kárpáti Zsuzsa képviselő asszonynak. Több kétperces egyelőre nincs, de ne is jelentkezzenek.

KÁRPÁTI ZSUZSA (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Kedves Nyugdíjasok! Remélem, hogy van türelmük a képernyő előtt végighallgatni bennünket, hiszen egy nagyon fontos dologról szeretnénk ma itt a Házban beszélni. Nem vagdalkozni akarunk, és nem arról akarunk beszélni, hogy ki mit mulasztott vagy ki mikor nem emelt nyugdíjat, vagy hogy hogyan vette el például a Fidesz a nyugdíjasoknak szánt összegeket, és nem is csak arról szeretnénk beszélni, ahogy Mátrai képviselő asszony mondta, hogy kinek van igaza, a Fidesznek vagy a Szocialista Pártnak, hanem szeretnénk elmondani ebben a Házban kellő méltósággal azt, hogy mit tervez a kormány, az előttünk fekvő törvényjavaslat mely nyugdíjasköröket érinti, kik, mikor, melyik lépésben fognak megfelelő korrekciót kapni e törvényjavaslat alapján, és szeretnénk arról beszélni, hogy az Idősügyi Tanács teljes egyetértésével került beterjesztésre ez a törvényjavaslat.

Természetesen lehet minden másról is beszélni a törvényjavaslat mai vitája kapcsán, de a szakszerűséget sem nélkülözheti egy-egy felszólalás, hiszen például a Vincze képviselő úr által említett nyugdíjas egészen biztos, hogy nem rokkantnyugdíjas - de lehet, hogy ezt majd a parlamenti folyosón meg tudjuk beszélni -, hanem feltehetően szociális járadékos, aki egyébként szintúgy a nyugdíjfolyósítótól kapja a pénzét, de a szociális járadékos az nem nyugdíjas.

(12.00)

Ezt nagyon fontos szakmailag is a helyére tenni e Ház falai között, és azért is, hogy akik a tévét nézik, tudják, hogy a nyugdíjfolyósítótól szociális járadékosok is kapnak pénzt, de ez egy szociális ellátási elem, és nem a nyugdíjszerző vagy nyugdíjjogosultság alapján kapják az összeget.

Köszönöm szépen a hozzászólási lehetőséget.

ELNÖK: Most megadom a szót Béki Gabriella képviselő asszonynak, SZDSZ, tízperces időkeretben, mint aki előre jelezte felszólalási szándékát.

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Én valóban a törvényjavaslatról szeretnék beszélni, de engedjék meg, hogy egy kicsit tágabb összefüggésből kiindulva kezdjem a mondanivalómat.

Rendkívül komoly feladat és súlyos felelősség minden kormány számára az időskori biztonságot garantálni. Különösen súlyos feladat, amikor a generációk egyensúlya éppen felborulóban van. Ezzel a problémával egész Európa kínlódik. Az uniós tagországok, lehet mondani: az öreg tagországok talán még nálunk is rosszabb helyzetben kínlódnak ezzel a feladattal, aminek elsősorban az öregedési tendencia, valamint az alacsony születésszám az oka.

Tehát amikor a generációk közötti egyensúly felbomlik, akkor a kormány egy korábban bevezetett és kiépített ellátórendszer finanszírozási problémáival rendesen megkínlódik. Látjuk ezt Nyugat-Európában, olyan, nálunk sokkal gazdagabb országokban, mint mondjuk, Németország vagy Franciaország. Ilyenkor a kormánynak azt kell mérlegelnie, hogy melyik eleméhez nyúl hozzá a rendszernek, hogy csinál-e átfogó reformot.

Lehetőségek természetesen vannak. Az egyik lehetőség például, hogy amellett dönt, hogy az aktív korosztály terheit tovább növeli. Ez súlyos döntés, amit nehezen vállalnak a kormányok. Dönthet amellett, hogy emeli a nyugdíjkorhatárt, tulajdonképpen ezzel is az aktív korosztályban tartva az idősödő lakosságot. Meg kell mondani, hogy Európa-szerte magasabb az átlagos nyugdíjkorhatár, mint éppen nálunk, és mi is nagyon nehezen csináltuk meg azt a 62 évre történő korhatáremelést a lakosság nemtetszése és kritikája közepette. Európában igazából egyetlen ország van, ha jól tudom, ahol lényegesen alacsonyabb most még a korhatár, Görögország. A többi vagy ugyanazon a szinten van, ahol most Magyarország, vagy magasabb szinten, de mérlegelik a további emelés lehetőségét. És a harmadik lehetőség a juttatások megnyirbálása, hogy hogyan is vehetnek vissza a korábbi ígéretekből, a korábbi ellátásokból, hogyan is vehetnek vissza kedvezményezett rétegeknek például a korengedményes nyugdíjazásából.

Ilyen körülmények között kerül sor arra, hogy ez a javaslat Magyarországon nem a juttatások megnyirbálásával foglalkozik, hanem pont ellenkezőleg: a juttatások bővítésével, hiszen ez egy olyan korrekciós csomag, amivel gyakorlatilag rendkívüli, soron kívüli nyugdíjemelést ígérünk a következő öt évre, különböző szakmai szempontok szerint. Erre pedig azért van szükség, mert a jelenlegi magyar rendszer nagyon sok belső aránytalansággal terhelt. Én szívesen használom azt a kifejezést, hogy belső igazságtalansággal terhelt, hiszen igazságtalan dolog az, ha mondjuk, negyven év szolgálati idő után, egy végigdolgozott élet után körülbelül ugyanolyan vagy hasonló nagyságrendű fizetést kapva az egyik embernek a nyugdíja akár 40 százalékkal alacsonyabb, mint a másiké. És ennek az a magyarázata, hogy Magyarországon időről időre, sajnos elég sűrűn változtak azok a szabályok, amelyek alapján az aktuális nyugdíjat meg lehetett állapítani; valamint az a magyarázata, hogy jó néhány olyan év van mögöttünk, amikor a nyugdíjak vesztettek a reálértékükből, tehát értékvesztés állt elő. Ez a két hatás együtt eredményezi azt, hogy a nyugdíjrendszer tele van ilyen igazságtalansággal és aránytalansággal.

Nagyon fontosnak tartom, hogy társadalombiztosítási rendszerről van szó, biztosítási rendszerről, aminek biztosítási filozófiája van. Fontos, hogy azok számára keletkezzen magasabb összegű nyugdíj, akik több időt töltöttek munkával, és nagyobb kereset után fizették be százalékosan a járulékokat. A nyugdíjakat ennek a két tényezőnek az együttes figyelembevételével lehet megállapítani: egyfelől a szolgálati idő, másfelől a járulékbefizetés az alapja a megállapítható nyugdíjnak.

Olyan rendszert tartanánk igazságosnak, ahol a hosszabb szolgálati idő és a magasabb járulékbefizetés egyértelműen magasabb nyugdíjat keletkeztethet, és fordítva: ahol rövidebb a szolgálati idő, nekem az a tapasztalatom, hogy az emberek is elfogadják, hogy ott kevesebb nyugdíj keletkezett.

A mi magyar viszonyaink között az a rendszer speciális sajátossága, hogy nagyon hosszú szolgálati idő alapján is csak azért, mert a jövedelem általában átlagosan alacsony, sajnos kis nyugdíjak, megélhetést nem biztosító nyugdíjak keletkeznek. A legfrissebb statisztikai adatok alapján is a nyugdíjasoknak több mint 60 százaléka tartozik az átlagos 59 ezer forint vagy 59 ezer forint alatti kategóriába, és csak nagyon kevesen, nem egész 10 százalék kap olyan nyugdíjat, amire azt mondhatnánk, hogy többé-kevésbé megélhetést biztosító, mert mondjuk, 100 ezer forint feletti összeget hoz a postás havonta.

Tisztelt Képviselőtársaim! Szerintem szakmai szempontból ez a javaslat, egy pont kivételével, teljesen korrekt, éppen ezért a Szabad Demokraták Szövetsége támogatni fogja.

 

(Az elnöki széket dr. Dávid Ibolya, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Fontosnak tartom, hogy miközben a törvényjavaslat megjelöli azokat az évjáratokat, ahol több a hátrány, ahol átlagosan alacsonyabb nyugdíjak keletkeztek, és ilyen módon ad rendkívüli százalékos emelést, emellett kitér arra, hogy a hosszabb szolgálati időt jobban próbálja preferálni - évenként fél százalékot rátesz azoknak, akik 30 évnél többet dolgoztak.

Van viszont egy kérdés, amit én kezdettől fogva vitatok ebben a csomagban, és ez az özvegyi nyugdíjjal kapcsolatos kérdés. Mindjárt az első évben, 2006-ban kezdődik az özvegyi nyugdíj egy speciális csoportjának, az 50 százalékos özvegyi nyugdíjnak a megemelése.

Tisztelt Képviselőtársaim! Előttem Vidorné szocialista képviselő asszony felidézte, hogy a nyugdíj nem adomány, hanem szolgálati idővel és járulékfizetéssel szerzett jog. Nos, ha a nyugdíj szerzett jog, azt gondolom, hogy értelemszerűen az özvegyi nyugdíj is szerzett jog, az elhunyt házastársa által munkában töltött idő és járulékbefizetés alapján keletkezett szerzett jog, csak ez. És ha ebbe a dologba szociális szempontokat keverünk, azt nem jól tesszük. Ma pedig Magyarországon háromtípusú özvegy van: az egyik eddig 50 százalékot kapott, ezentúl majd 60 százalékot fog kapni; a másik csoport, akik viszont a legtöbben vannak, 30 százalékot kap.

(12.10)

Tulajdonképpen a két százalék közötti igazságtalanságot is megszüntetni terveztük, ehelyett most ez a javaslat tovább nyitja a távolságot, tehát fokozza ezt az igazságtalanságot; és ehhez képest van egy harmadik csoport, néhány ezren, néhány tízezren vannak, akik egyáltalán nem kapnak özvegyi nyugdíjat. Éppen a tegnapi költségvetési döntés teremti meg számukra azt a lehetőséget, hogy méltányossági alapon a jövőben nekik is megállapítható lesz az özvegyi nyugdíj.

Azt gondolom, hogy főszabályszerűen és univerzálisan kellene ezt a belső igazságtalanságot kezelni, és sajnos ezt az igazságtalanságot ez a törvény inkább növeli, mint csökkentené. Ennyiben akartam összefoglalni a szabad demokraták álláspontját.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszöntöm képviselőtársaimat. Megadom a szót Sisák Imre képviselő úrnak, a Magyar Demokrata Fórumból.

SISÁK IMRE JÁNOS (MDF): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A nyugdíjak korrekciós célú emeléséről szóló törvényjavaslatot, mint minden olyan javaslatot, amely a nyugdíjasok helyzetének javítását szolgálja, a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportja támogatja. Támogatja, mert a magyar társadalomnak komoly tartozásai vannak a 3,2 millió nyugdíjas magyar állampolgárral szemben.

Vessünk egy pillantást a reálnyugdíjak alakulására az elmúlt tizenöt esztendőben! Az 1989-es állapotot vehetjük 100 százaléknak. 1994-ben az Antall-Boross-kormány idején 86,9 százalékra csökkent a reálnyugdíjak vásárlóértéke. 1996 volt a mélypont a Horn-Bokros-kormány idején: 71,3 százalék; 1998-ban 76,6 százalék; 2002-ben a polgári kormány kormányzásának végén 93,7 százalék - tehát mintegy 22 százalékos javulást láthatunk -; 2005-ben 109,4 százalék. A nyugdíjak reálértéke csak 2003-ban emelkedett az 1989-es szint fölé, vagyis a nyugdíjasok tizenhárom kemény évet éltek meg.

A nyugdíjak emelkedése az egymást követő kormányoknak a választások éveiben tett intézkedései és fogadkozásai ellenére sem tartott lépést a GDP növekedésével, hiszen ez 2005-ben az 1989-es állapotnak a 132,5 százaléka. A nyugdíjak alakulása lemaradt a reálbérekhez képest is.

A jelen javaslat nyolc korrekciós lépésről beszél. Jól emel ki olyan nyugdíjascsoportokat, ahol feltétlenül korrekcióra van szükség. Ennyiben tehát egy elfogadható törvényjavaslatot tárgyal a Magyar Országgyűlés. A törvény öt év alatt összesen 134 milliárd forint körüli korrekciós nyugdíjemelést irányoz elő: az első évben 8 milliárd forintot, a következő évben, 2007-ben 35 milliárd forintot, 2008-ban 37 milliárd forintot, 2009-ben 22 milliárd forintot, 2010-ben pedig 32 milliárd forint többletkifizetéssel számol; és ebben az ütemezésben van a törvényjavaslat gyengéje.

A kormány a leköszönését megelőző hónapokban több, öt évre szóló, kedvező kilátásokkal kecsegtető programcsomagot jelentett be elsősorban a lakosságnak - szavazatszerzési szempontból. A nyilvánosság, a propaganda hatásfokozása érdekében ezeket csöpögtetve, törvényjavaslatok formájában terjeszti a Magyar Országgyűlés elé.

Ezeknek az örvendetes híreknek a bejelentése úgy április óta folyamatosan többször elhangzik, ami azt az érzetet kívánja kelteni, hogy a költségvetés nincs is olyan romos helyzetben, mint ahogy a hazai és a külföldi szakemberek, az Európai Unió, s nem utolsósorban az ellenzék állítja. Tehát a kormány nem is a közpénzekkel való rossz gazdálkodásáról lesz megismerhető a rendszerváltó kormányok sorában, hanem az adakozó kedvéről.

A másik, hogy ezek a lényegileg törvénybe foglalt programcsomagok az MSZP-SZDSZ-koalíció választási programjának részét alkotják, amit elég sajátos formában, még a hatalomgyakorlás időszakában a koalíció parlamenti többsége törvénybe is foglal.

Mindezek a programok nagyon jók lettek volna, ha 2002-ben, a kormányzásuk első időszakában kezdenek ennek a megvalósításához. Ez azonban elmaradt. A nyugdíjkorrekciós programnak tehát a legfőbb hiányossága, hogy egy leköszönő kormány hattyúdalai közé tartozik. Valójában ennek költségeit már a következő kormánynak kell vállalnia.

Hozzáteszem, a rendkívül gyenge, gazdaságpolitikai szempontból is teljesen elhibázott és irreális, de törvényerőre emelt ötéves adótervvel szemben a nyugdíjkorrekciós programot a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportja vállalja, és a végrehajtását mindenképpen szükségesnek tartja. A következő kormányzati ciklusban mindent elkövetünk, hogy ez a program továbbfolytatódjon, úgy gondolom azonban, hogy amennyiben újra polgári kormány alakul, akkor ennek végrehajtását öt évről feltétlenül három évre szükséges csökkenteni.

A bemutatott költségstruktúrából látható, hogy a 134 milliárdos projektből 2006-ban mindössze 8 milliárd forintot vállal ez a kormány, a kiadásoknak mindössze az 5,8 százalékát, amely rendkívül alacsony összeg.

Érdekes, ebben a programban is szó esik az özvegyi nyugdíjak 50-ről 55 százalékra történő emeléséről, holott egy másik, előttünk lévő törvényben, a 2006. évi állami költségvetési törvényben már szerepel ez a változtatás. Valószínűleg jobb egy tárgyban két törvényt hozni, mint egyet sem, a PR-előnyökről nem is beszélve.

Egy komoly nyugdíjkorrekciós lépésre egyébként már az Antall-kormány idején is sor került, még 1992-ben. Ennek az volt a célja, hogy az 1989 előtti nyugdíj-anomáliákat valamelyest felszámolja. Megjegyzem: az Antall-kormány vezette be a nyugdíjak kötelező éves valorizációját is, ami - ha a törvényt a kormányok betartják - garanciát jelentett volna a nyugdíjasok számára, hogy az igazán szerénynek mondható magyarországi nyugdíjak nem fognak teljesen elértéktelenedni.

Ez a második, 2006-2010 között tervezett korrekciós lépés - talán azért, mert ugyanazok készítették elő, mint az 1992 előttit - önmagában véve szintén megalapozottnak tekinthető. Fontosnak tartjuk, hogy a rendezés jórészt a biztosítási elvet próbálja követni, és jó lenne tudatosítani a mai magyar társadalomban a feketegazdaságban tevékenykedőkkel és a feketejövedelmek haszonélvezőivel szemben, hogy ez így helyes, nem lehet potyautasként a szociális ellátásban részt venni.

Megjegyzem, hogy a nyugdíjrendszer méltányossá tételéhez a Magyar Demokrata Fórum szükségesnek tartja és 1996 óta folyamatosan javasolja a nyugdíjak általános és egyszeri havi 10 ezer forintos emelését, ami bizonyos felzárkózást jelentene az Európai Unió nyugellátási viszonyaihoz. Ha erre az általános korrekcióra épülne a most benyújtott korrekciós lépéssorozat, akkor azt mondhatnánk, hogy a nyugdíjasok helyzete elfogadható mértékben javult.

Tisztelt Képviselőtársaim! Néhány szó a részletekről. A törvényjavaslat az özvegyi nyugdíjak emelését két lépésben, 2006-ban és 2007-ben a jelenlegi 50 százalékról 60 százalékra kívánja emelni. Ez a 10 százalékos emelés összesen 16 milliárd forintos kiadást jelent a magyar költségvetésnek. A Magyar Demokrata Fórum szerint a nyugdíjasok között a legnehezebb helyzetben az özvegyi nyugdíjra jogosultak élnek. Így különösen, ha a következő kormány időszakára költekezik a Gyurcsány-kormány, az lenne a javaslatunk, hogy ugyanilyen arányú nyugdíjemelésben részesüljenek az özvegyek 2008-ban, 2009-ben és 2010-ben is. Vagyis összesen 25 százalék nyugdíjemelést javasolunk. Emlékezetem szerint - de ki tud ma már visszaemlékezni arra a nagyszámú ígéretre, ami ebben a ciklusban elhangzott és ködbe veszett! - a Medgyessy-kormány “Cselekedni most és mindenkiértö programjában még 50 százalékos nyugdíjkorrekciót javasoltak és ígértek az özvegyi nyugdíjasoknak.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Magyar Demokrata Fórum ezt a törvényt annak ellenére is támogatja, hogy nyilvánvalóan kampányfogásról van szó. Támogatja és ragaszkodni fog ennek betartásához, függetlenül attól, hogy ki fog kormányozni az elkövetkezendő négy évben.

Sajnos megint az a sajátos helyzet fordult elő, mint az előző ciklusokban, hogy a kormányok a választásokat megelőző időszakban fedezik fel a magyar nyugdíjasok nehéz helyzetét, és igyekeznek lázas ígéretekkel rávenni őket, hogy rájuk szavazzanak.

(12.20)

Utána következik a hosszú, négyéves csend, a tétlenség, a nehéz helyzetre, a megértésre való hivatkozás. Sajátos ez a nyugdíjpropaganda, ha az ember megnézi a Korózs Lajos államtitkár úr által elmondottakat. Van egy, az “Igazságot a nyugdíjasoknakö című prezentációs anyag. Ennek a 2. oldalán a következőket olvashatjuk: társadalmi szerződés a miniszterelnök és a nyugdíjas-társadalom között.

Tisztelt Képviselőtársaim! Sajátos, a kádári időszakra emlékeztető megfogalmazás ez. Ezeket a nyugdíjakat nem a miniszterelnök adja, hanem a magyar parlament szavazza meg, és nem a miniszterelnök fogja kifizetni, hanem a magyar társadalom, illetve a magyar társadalom minden egyes, keresettel rendelkező polgára mond le a méltányosság érvényesülése érdekében szerény, nem milliárdos nagyságrendű jövedelme egy részéről.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az MSZP-SZDSZ-koalíció még az ezer sebből vérző társadalombiztosítási alapokat is felhasználja saját propagandaköltségeinek a támogatására. A Magyar Demokrata Fórum elfogadhatatlannak tartja, hogy az ötéves nyugdíjkorrekciós program részleteit tartalmazó kiadványt 240 millió forintos nagyságrendű költségkerettel juttatta el a kormány az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóságon keresztül és annak költségére a lakosságnak. Én úgy gondolom, hogy talán nem közpénzen kellene kormányzati propagandát végrehajtani.

Tisztelt Képviselőtársaim! Még egyszer megismétlem: a Magyar Demokrata Fórum a nyugdíjkorrekciós csomagot 3,2 millió magyar nyugdíjas állampolgár érdekében támogatja.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Most megadom a szót Csákabonyi Balázs képviselő úrnak, az MSZP-ből. Önt illeti a szószék.

DR. CSÁKABONYI BALÁZS (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Én valahogy úgy érzem most a vitának ebben a szakaszában, hogy egy ábrándom szinte semmivé foszlott. Én arra gondoltam, hogy ez a szakmai törvény ma itt az Országgyűlés falai között és az ország nyilvánossága előtt egyfajta szakmai vitát fog gerjeszteni, egy olyan szakmai vitát, ami megpróbál a napi politikán felülemelkedni, és megpróbálja azokat a javaslatokat a saját szakmai születésük keretein belül kezelni, mint ahogy azok megszülettek, és az ország elé és az Országgyűlés elé kerültek.

Végtelenül szomorú vagyok, hogy ott tartunk, hogy azt az egyetemes nyugdíjasérdeket, amit valamennyiünknek szolgálnunk kell, úgy néz ki, hogy bizony-bizony direkt politikai célokra kívánják felhasználni. Én ezt visszautasítom, nem is veszem fel a kesztyűt. Én nem erről kívánok beszélni, hanem szeretném megerősíteni azt, ami eddig történt, és folytatni azt a folyamatot, ami elkezdődött, és nagyon reméljük, hogy folytatódni is fog, teljesen függetlenül attól, hogy a következő időszak kormánya vajon baloldali lesz, avagy nem baloldali kormánya lesz az országnak, legyen az akár konzervatív kormány is, mert itt olyan feladatokról van szó, amelyek végrehajtása a mindenkori ügyeletes magyar vezetésnek kutya kötelessége.

Mielőtt azonban a szakmai értékelésről bővebben szólnék, meg kell válaszolnom azt a kérdést, amit itt felvetettek képviselőtársaink, mégpedig azt: miért most? Miért öt évre? A másik kormány terhére? Kampányfogásból? Propagandacélból? Eddigi ígéreteiket nem tartották be? Ezek olyan alapvetően igazságtalan felvetések, hogy komolyan mondom, az ember megütközik ezeken. Miért? Miért most?

Kérem szépen, tessék végignézni 2002-től kezdődően a nyugdíjasok érdekében tett intézkedések sorozatát - nem egy dolgot, sorozatát! Én most nem is arra a bizonyos 19 ezer forintra hivatkozom, sokat beszéltünk róla, megkapták, felejtsük el. De nézzük a következő lépéseket. Nézzük a méltányossági nyugdíjemelési és nyugdíj-megállapítási rendszernek a visszaállítását. Nézzük meg, hogy azt az intézményt azóta most már közel ötszázezer ember, ötszázezer kisnyugdíjas vette igénybe ebben az országban. Nézzük az özvegyi nyugdíjak emelésének az első lépcsőjét, amikor két év alatt, tehát 2003-ban és 2004-ben, illetve 2004-ben és 2005-ben befejeződött a saját jogú özvegyi nyugdíjjal rendelkezők nyugdíjának emelése. Jelentős költségvetési fedezetet igényelt az is.

Nézzük meg a 13. havi nyugdíjnak a fokozatos bevezetésével jelentkező költségvetési terheket, továbbá ennek a nyugdíjak emelésére gyakorolt igen kedvező és pozitív hatását. Amikor bejelentettük azt, hogy bevezetésre fog kerülni az az úgynevezett 13. havi nyugdíj, akkor legyintettek rá. Amikor elkezdődött a bevezetése, akkor azt kezdték számon kérni rajtunk, hogy miért nem egy lépésben történik, miért elnyújtottan, négy esztendő alatt. (Az ellenzéki oldal felé:) Hát csak közbevetőleg, látom, hogy a képviselő asszony nagyot bólintott erre, szeretném megjegyezni azt, hogy, mondjuk, a 2006. évi költségvetésben, amit most tárgyal az Országgyűlés jövő évre, a 13. havi nyugdíjak kifizetésére 148 milliárd forint van előirányozva. Tetszik hallani, micsoda hatalmas összegről van szó? Ezt jelenti csak önmagában a 13. havi nyugdíj most már egészében történő, tehát mind a négy hétre történő kifizetése.

Amikor megvontuk, illetőleg kettéválasztottuk a kifizetés évente történő rendezését, hogy áprilisban az első részlet, november-december hónapban a második részlet, akkor azt mondták, hogy az kampányfogás. Hol volt akkor még a választási kampány, amikor ez bevezetésre került?!

Menjünk tovább, nézzük csak további intézkedéseinket, csak az úgynevezett nagymamagyesnek a létét. Annak idején, amikor bevezetésre került, nagy firifittyel csak éppen azt nem tették hozzá, hogy aki ezt igényli, az majd el fogja veszíteni a saját jogú nyugdíját, mert az addig szüneteltetésre kerül. Nézzük meg! Ma már 7-8 ezer személy veszi igénybe ezt az igen jelentős szolgáltatást, ami nemcsak a család gondjain segít, hanem még a munkaerő-piaci gondok megoldásához is bizonyos mértékben segítséget nyújt.

Tisztelt Országgyűlés! Mint említettem, tárgyaljuk a jövő évi költségvetést. Tetszenek tudni, mindannyian nagyon jól, hogy közel 2000 milliárd forint a Nyugdíj-biztosítási Alap költségvetése. Tetszenek tudni jól, hogy minden magyar állampolgárra a magyar költségvetésből, a teljesből körülbelül 90 ezer forint jut, és ebből csak a nyugdíjak kifizetésére 17 500 forintot fordít az Országgyűlés.

Ha ezt megpróbáljuk megközelíteni érthetőbb módon, akkor azt kell mondani, hogy a költségvetés minden száz forintjából legalább húsz forintot csak a nyugdíjak kifizetésére fordít az ország, és akkor nem beszéltünk még arról, hogy az egyéb költségvetési előirányzatokban, az egészségügyben, egyéb helyeken még milyen horribilis összegek vannak éppen az idősügyet is szolgáló intézkedések céljaira elrendelve. Nézzük meg csak, mondjuk, a gyógyszerkassza közel 300 milliárdos költségvetését, aminek a jelentős részét ugyancsak az időskorú lakosság használja fel, és nem jelenik meg ebben a 2000 milliárd forintban, amiről az előbb szóltam.

Most aztán a másik támadás: a 13. havi nyugdíj miért nincs beépítve a nyugdíjakba? (Dr. Mátrai Márta: Nem ezt mondtam.) Hát ez egy fából vaskarika, kérem szépen! Mindig az előző évben a felemelt nyugdíjnak megfelelő összegben kapják meg a 13. havi juttatást, mégpedig úgy, hogy még az első félév és az esetleges korrekciók közötti különbözet is kifizetésre kerül, mint ahogy éppen kifizetésre került napjainkban minden ezt megkapó nyugdíjastársunk részére. A másik dolog pedig: a 13. havi fizetést sem alapbérként kapják a munkahelyeken azok a közalkalmazottak, köztisztviselők, akik részére ez jár, hanem ez egy kvázi pluszjuttatásként jelenik meg. Ennek az a lényege, hogy azt létre kellett hozni, azt meg kellett teremteni, és végre kell hajtani.

Egy nyugdíjasfórumon még a bevezetés első évében egy tévévita után megjegyezte egy nyugdíjastársam, hogy majd hiszem, ha látom, hogy lesz 13. havi nyugdíj. Azóta találkoztam vele az utcán: most már elhiszi nekem? Azt mondja, most már mégiscsak kénytelen elhinni, mert hát valóban szó van erről.

(12.30)

Na, most a szakmai részéről valamit! Ez az özvegyi nyugdíj kérdése is, én Béki Gabriella képviselőtársam véleményére nagyon hallgatok, mert tudom, hogy az idősügynek kiváló szakértője, azonban ebben az özvegyinyugdíjas-kérdésben nem tudom teljes egészében, sőt nem teljes egészében, nem tudom osztani az álláspontját. Ugyanis a korrekciós lépések előkészítése során nagyon komoly szociológiai tanulmányokat is folytatott a főigazgatóság, és ismeri az özvegyi nyugdíjasok szociológiai összetételét, és azok az özvegyek, akik saját jogú nyugdíjjal nem rendelkeznek, azok vannak a legrosszabb helyzetben, mert ezek rendszerint és döntő többségükben vidéken élő olyan asszonyok, akik a családi nevelés miatt és munkahely hiányában nem tudtak maguknak saját jogú nyugdíjat szerezni. Jó, hozzá lehet tenni azt, hogy van egy-két - ezt nem képviselő asszony mondja, de másoktól hallottam -, van egy-két nagyságos asszony, aki egész életében nem dolgozott, és most igényt tart a férje nyugdíjának az 50 százalékára. Ezeket egyenként kiemelgetni nyilván nem lehet egy olyan rendszerből, ahol a döntő többség erősen rászorult, és az ő helyzetükön kell segíteni.

Ami a jogi megítélést illeti, az sem egészen úgy néz ki, mert van nekünk egy családjogi törvényünk is, ami védi a házasság intézményét, és nagyon jól tudjuk, hogy azok a jogok, azok az anyagi javak, amelyeket valamelyik házastárs az élete során megszerez, azok a házastársi közös vagyonhoz tartoznak. És ugyan egy kicsit erőltetett az énáltalam most elmondott példa, de nyugodtan a családjogi törvényt is segítségül lehet hívni nekünk ebben az esetben, amikor ennek az özvegyi nyugdíjnak a jogalapjáról beszélünk.

Tisztelt Országgyűlés! Úgy látom, hogy időm azonnal végére ér. Ez a törvényjavaslat rendkívüli módon előremutató. Szeretném azt mondani, hogy egy ilyen hatalmas társadalmi réteg helyzetén javítani egyik napról a másikra nem lehet, azonban 2002-től kezdve folyamatosan történtek a lépések, itt igyekeztem végigvezetni, és ezek a következő öt év legfontosabb lépéseit jelentik, és igenis előremutatóan kell tervezni, mert kormányciklusokon átívelően kell nekünk az idős lakosság helyzetén javítani, segíteni rajta, és állandóan figyelemmel kísérni sorsukat.

Köszönöm szíves figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Megadom a szót Vincze László képviselő úrnak, kétperces felszólalásra, a Fideszből.

VINCZE LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen. Képviselőtársaim közül többen említették a méltányossági nyugdíjat mint lehetőséget, Csákabonyi képviselő úr is utalt rá, de emlékeztetőül elmondanám, hogy ez a kormányzati ciklus volt az, amikor öt évre felemelték háromról az igényelhetőség lehetőségét, aztán egyet gondoltak most, hirtelenjében, és örülni lehet annak, hogy azért három évre visszavitték. De én még jobban örültem volna annak, hogyha az eredeti három évet meghagyták volna a ciklus során, és ahhoz képest most csökkentettek volna, mondjuk, kétévente való igénylési lehetőségre, mert még jobban örültek volna az érintettek, hogyha nem egyfajta igénylési procedúrán kellene keresztülmenni, és így nagyon sokan nem is jutnak még hozzá a méltányossági nyugdíjemeléshez, tehát lenne egyfajta automatizmus.

Gyakorlatilag igazából a vidéken élőknek és mindenki másnak az volna az egyedüli és nagyon jó megoldás, illetve ami még kiegészíthetné a hölgyek esetében a nyugdíjakkal kapcsolatos mindenféle intézkedéseket, ha időben és 55 éves korban esetleg elmehetnének a hölgyek nyugdíjba, de ez bárhol, a városi lakosságra is érthető lenne.

Akik azt mondják, hogy összegszerűen kellene az alacsony nyugdíjakat emelni, én egy kicsit azonosulok ezekkel a véleményekkel, hiszen mondjuk, egy 25 ezer forintos, tényleg nagyon gyenge nyugdíjösszegnek nem ugyanaz az 5 százaléka, mint mondjuk, egy 60 ezer forintos vagy még ennél is magasabb mértékű nyugdíjnak. Ugyanakkor a nyugdíjasok találkoznak az áremelések során rengeteg nehézséggel; az áramdíjak emelése, gázárak indirekt módon visszacsapódnak a nyugdíjas élethelyzetekre.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki pártok soraiból.)

ELNÖK: Kétperces felszólalásra megadom a szót Béki Gabriella képviselő asszonynak, az SZDSZ-ből.

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Elnök asszony, köszönöm a szót. Csákabonyi képviselő úr szociális szempontokkal érvelt, amikor az özvegyi nyugdíj 50 százalékos részének a megemelését próbálta érvekkel alátámasztani. Ismerem ezeket az adatokat, kétségtelen, hogy átlag tekintetében ez a legalacsonyabb. Ugye, itt alig 40 ezer forint az átlaga annak a havi ellátásnak, amit körülbelül ez a 190 ezer, zömmel idős asszony kap, hiszen zömmel idős asszonyokról van szó.

Az a probléma, hogy ha komolyan akarjuk venni, hogy biztosítási viszonyról van szó, szerzett jogról van szó, hogy ha egyetértés volt közöttünk abban, amikor a nyugdíjreformot csináltuk, hogy ennek a rendszernek a biztosítási elemeit kell erősíteni, akkor erre a problémára nem lehet úgy megoldást találni a rendszeren belül, hogy ne okozzunk nagyobb és súlyosabb igazságtalanságot másokkal szemben; mondjuk, azzal a több mint 600 ezer nyugdíjas özveggyel szemben, akinek saját jogon szerzett nyugdíja is van, és az özvegye, az elhunyt házastársa után csak 30 százalékot kap.

Tehát az a probléma, hogy nem lehet egy igazságtalanságot - hogy tudniillik ez nem egy megélhetést biztosító ellátás - egy olyan technikával orvosolni, ami még súlyosabb igazságtalanságot keletkeztet. Ha szerzett jogról van szó, a házastárs által ledolgozott évek és befizetett járulék alapján, akkor igazságtalan az egyik özvegynek 50 százalékot, a másik özvegynek 30 százalékot adni; ez az alapvető probléma. Hogyha alacsony az összeg, akkor azt a szociális ellátó rendszerben kell tudni, kellene tudni kezelni.

Köszönöm a figyelmet. (Taps.)

ELNÖK: Kétperces felszólalásra megadom a szót Kárpáti Zsuzsanna képviselő asszonynak, az MSZP-ből.

KÁRPÁTI ZSUZSA (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondolom, hogy a méltányossági nyugdíj kérdése több felszólalásban is és hozzászólásban is elhangzott, ezért nagyon fontos, hogy helyére tegyük a dolgokat.

A méltányossági nyugdíj intézménye az előző kormányzati ciklusban nem működött. A volt miniszternek volt egy személyes jogköre arra, hogy ő gyakorolhatott méltányosságot, amelyet jól vagy kevésbé jól - ezt, ma már azt gondolom, az utókor ítéli meg majd, hogy hogyan gyakorolta -, de egy személy gyakorolta. Mi visszaállítottuk. A szocialista-szabad demokrata kormány visszaadta a nyugdíjasoknak azt a lehetőséget, hogy aki úgy érzi, hogy neki kevés a nyugdíja, az méltányosságból kérelemmel fordulhat nem egy emberhez, egy miniszterhez, hanem a dekoncentrált szervhez, a nyugdíjfolyósító intézethez fordulhat emelésért.

A kezdeti öt évet, azt gondolom, nagyon helyesen csökkentjük le egyébként három évre, mert bizonyára önökhöz is elment nagyon sok olyan nyugdíjas, tisztelt ellenzéki képviselőtársaim, akik sokallották az ötéves időt, hogy újból méltányossági nyugdíjkérelemmel fordulhassanak a nyugdíjfolyósító intézethez. Fogadóórámon nálam is számtalan ilyen nyugdíjas megfordult, és bizony örülni fognak annak, hogy most már három évre csökkent le ez a várakozási idő. Meg kell mondjam, hogy a méltányossági nyugdíj intézménye természetesen nem váltja ki azt az intézkedéssorozatot, amelyet az előttünk fekvő törvényjavaslat egy hosszú távú ötéves program keretében tűzött ki, hogy megvalósít.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Kétperces felszólalásra Mátrai Márta képviselő asszonyt illeti a szó, a Fideszből.

DR. MÁTRAI MÁRTA (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Először Csákabonyi képviselő úr felszólalására szeretnék reagálni, és mindjárt megemlíteném a kaposvári Polgári Nyugdíjas Klub levelét, amelyet önhöz írtak, és amit megválaszolt képviselő úr, és abban felteszik a kérdést, de ezt nemcsak a kaposváriak teszik fel, hanem az országos nyugdíjas-társadalom teszi fel, amiben azt írják, hogy hányan élnek majd akkor, hányan vehetik fel, képviselő úr, mint a nyugdíjasok szószólója, ezt az emelést, amit önök itt öt évre elhúzva próbálnak megvalósítani - erre nem kaptak ugyanis választ.

 

(12.40)

Szakmai vitáról beszélt képviselő úr, amikor méltatta a nyugdíjkorrekcióról szóló törvényt, szakmai vitát remélt gerjeszteni, illetőleg úgy gondolta, hogy erről fogunk beszélni. Én azt gondolom, szakmai vitának kell tekinteni azt, ha valamelyik képviselő elmondja a benyújtott törvénnyel kapcsolatos álláspontját, és megpróbálja ezt az álláspontot úgy képviselni, hogy ez a nyugdíjas-társadalom számára jó legyen.

Az öt év számunkra nem jó. A nyugdíjas-társadalom számára ez a nyugdíjkorrekciós törvény úgy lett volna korrekt, ha önök azt mondják, illetőleg a szocialista kormány azt mondja, hogy 2006. január 1-jével életbe lépteti, és ezt a korrekciót megvalósítja, megvalósítja a rokkantak esetében, akik a sor végére kerültek, hiszen ön is nagyon jól tudja, képviselő úr, hogy az I. és a II. rokkantsági fokozatba tartozó emberek között vannak olyanok, az I. rokkantsági fokba tartozók, akik másokra szorulnak, mert teljesen munkaképtelenek, a II. rokkantsági fokba tartozók szintén munkaképtelenek, de nem szorulnak mások gondozására - olyan mérhetetlenül alacsony nyugdíjjal rendelkeznek, hogy egyszerűen sem a gyógyszereiket, sem a megélhetésüket nem tudják biztosítani. Tehát erről kellett volna beszélni.

Ez a 134 milliárd forint, amit említettem a felszólalásomban, amiről ez a nyugdíjascsomag szól, hogy ebből csak 8 milliárdot váltanak át, illetőleg vállalnak fel, és az összes többit öt évre elosztva megpróbálják továbbtolni, ez egyszerűen felháborító akkor (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), amikor az államadósság 4 ezer milliárdjáról még mindig nem adtak számot, és nem tudjuk, hogy hova költötték el. Mert ha ez meglenne, képviselő úr, akkor ma az időseknek (Az elnök ismét csenget.), a rokkantaknak és mindenkinek az életét lehetne javítani. Köszönöm szépen. Köszönöm, elnök asszony. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

ELNÖK: Kétperces felszólalásra megadom a szót Földesi Zoltán képviselő úrnak, az MSZP-ből.

FÖLDESI ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Elhiszem, hogy ennek a törvénynek a tárgyalása kapcsán nincsen könnyű dolguk az ellenzéki képviselőknek, mert tudjuk, kedves Csákabonyi képviselő úr, nincs ebben a Házban képviselő, aki ne gondolná komolyan azt, hogy ez egy jó előterjesztés, én pedig nem gondolnám, hogy ebben a parlamentben van egyetlenegy képviselő is, aki ne szívesen az igen gombot nyomná meg, hiszen mi most jót akarunk ezzel a törvénnyel a társadalom nyugdíjasainak.

Nem lehet azonban egyszerre hideget meg meleget fújni a szánkkal. Persze a politikában van ilyen, képviselő asszony, többek között ezért vész el a politika hitele, sajnos ezt gyakoroljuk már tizenöt éve a politikában. Nem lehet egyszerre minden újságot, a hozzánk közel álló sajtóorgánumokat teletömni azzal, hogy Brüsszel, már nem tudom, hányadszorra marasztalja el a Magyar Köztársaságot! Egyszer marasztalta el, kedves hölgyeim és uraim! Én múlt héten többedmagammal Brüsszelben jártam, az Európai Parlament épületében, ahol világosan szóltunk arról, kérdeztünk rá, hogy miről szól itt a történet. Azt mondták, hogy igen, elmarasztaltak bennünket, annak a 12 országnak a sorában, ahol szintén megborult az államháztartási egyensúly. (Tóth István közbeszólása.) Nem, az európai szocialisták frakcióvezetője volt ez, képviselő úr, nem akármilyen szinten mondták ezt.

Hadd mondjam el, hogy persze lehet itt követelőzni. Mátrai Márta képviselő asszony nyilván komolyan gondolja, amit mond, de nem tudom, hogy szokott-e beszélni Varga Mihály frakcióvezető-helyettes úrral, a korábbi pénzügyminiszterrel, aki pedig folyamatosan azt követeli ettől a kormánytól, hogy teljesítsük a konvergenciafeltételeket. Nem lehet egyszerre hideget meg meleget fújni a szánkból! Ez az ország körülbelül arra képes most nyugdíjasügyben, ami a beterjesztett törvényjavaslatban van.

Gondolom - Sisák képviselő úr nagyon korrekten szólt erről -, nem a jó szándékot kérik rajtunk számon, hanem inkább sürgetnék. De ez az ország most ezeket a lépéseket és ezeket az összegeket bírja el.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Kétperces felszólalásra Sisák Imre képviselő urat illeti a szó, az MDF-ből.

SISÁK IMRE JÁNOS (MDF): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Rendkívül szomorú vagyok, mert úgy gondolom, hogy Magyarország eurózónához történő csatlakozásáról folyik a vita, pedig, ha jól látom, akkor a T/18359. számú törvényjavaslatról, a nyugdíjak korrekciós célú emeléséről kellene hogy vitatkozzunk. Miután elég jó a szemem, nem hordok szemüveget, ezért azt gondolom, hogy helyén van, amit mondtam.

Tisztelt Képviselőtársaim! Olyan dolgokról vitatkozunk, amelyek tények, és megpróbáljuk félrevezetni a magyar lakosságot. Arról beszélünk, hogy a polgári kormány megszüntette a méltányossági nyugdíjemelés intézményét; ez egyszerűen nem felel meg a valóságnak (Kárpáti Zsuzsa: Dehogynem!) - nem fogalmazok csúnyán. Tisztelt Képviselőtársaim! Arról van szó, hogy a hatáskör telepítése változott meg. A miniszter feladat- és hatáskörébe tartozott a méltányossági nyugdíjemelés vagy a megyei nyugdíj-biztosítási igazgatóság hatáskörébe. Erről lehet vitatkozni, hogy ez helyénvaló vagy nem helyénvaló, mint ahogy arról is lehet vitatkozni, hogy mennyire értenek egyet a magyar hölgyek a nyugdíjkorhatár 1996-os megemelésével.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az, hogy három évre csökken az az időhatár, amely lehetőséget biztosít egy magyar nyugdíjasnak arra, hogy a méltányossági nyugdíjemelést ismételten kérje, ez ténykérdés. De az is ténykérdés, hogy az Antall-kormány időszakát követően a Horn-kormány időszakában emelték öt évre azt az időhatárt, amikor a nyugdíjas kérhette ennek a méltányossági nyugdíjemelésnek a lehetőségét.

Tisztelt Képviselőtársaim! A magyar parlamentben, ahogy azt itt mindenki elmondta, egyetértünk a nyugdíjkorrekciós programmal, egyetértünk azzal, hogy azokat az igazságtalanságokat, amit a kormányok az elmúlt időszakban elkövettek, most orvosolni kell. De abban is egyetértettünk, hogy a Magyar Országgyűlés a magyar költségvetés keretében biztosítja a magyar állampolgárok pénzéből ezt az összeget.

Szerintem jó lenne, ha a felesleges politikai vita helyett lezárnánk ezt a napirendet, és azt mondanánk - persze isten ments, hogy elvegyem bárkinek a kenyerét -, hogy helyes, 3 millió nyugdíjas helyzetén javítunk most ezzel, kész, örüljünk mindannyian.

Köszönöm, hogy meghallgattak.

ELNÖK: Kétperces felszólalásra Vincze László képviselő urat illeti a szó, a Fideszből.

VINCZE LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen. Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Kedves Földesi Képviselőtársam! Én óva inteném - és elnézést, de nem nekem kellene elnézést kérni a nyugdíjasoktól -, ne csináljon bűnbakot a nyugdíjasokból Brüsszel irányába, és ne hárítsa át azt a felelősséget, ami kormányzati felelősség, hogy az eltelt időszakban önök nem voltak képesek nagyobb tortát sütni, jobb gazdaságot működtetni, és most úgy tüntetik fel ezeket a hamarjában jött nyugdíjkorrekciós intézkedéseiket, mint valami kegygyakorlást.

Visszautalva a méltányossági nyugdíj helyzetére is: bizony ebben az alapban a mostani költségvetés kapcsán nem nagy pénzeszköz van, és megint arra történik egy kicsit a rájátszás, hogy majd kevesebben fogják igényelni. Erről a helyről hívnám fel a kedves nyugdíjasok figyelmét, hogy akik 49 ezer forint alatti önálló nyugdíjjal rendelkeznek, éljenek ezzel a lehetőséggel. A tisztelt kormánynak pedig arra hívom fel a figyelmét, hogy vegyék a jelzést.

Ha egy országgyűlési képviselő elküld egy nyugdíjszelvényt, önök mondták az előbb itt, hogy remek nyilvántartásuk van, és ha véletlenül nem lesz második jelzés, tehát az igénylő önök felé nem jelzi, akkor is tessenek megkeresni, és ne hozzanak olyan határozatot, hogy önöket nem kereste meg az igénylő, mert rajtam vagy rajtunk keresztül is megkeresheti. Ezek azért visszautasítások, és egy kicsit arra való hivatkozás, hogy majd az bent marad az állami kasszában. Akkor tessenek ezt a törvényt automatikussá tenni - a méltányossági nyugdíjról beszélek, immár az évekkel való játszadozásról meg taktikákról nem beszélek. Ezt abba a kategóriába sorolom, hogy öt évre emelték, aztán háromra csökkentették, mint amikor ’96-ban nagy “vívmánykéntö Horn Gyula a hölgyek nyugdíjkorhatárát felemelte 62 évre, és a következő kormányok keresgették a korrekció lehetőségét, de mind a mai napig ez nem lett megtalálva.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiból.)

ELNÖK: Kétperces felszólalásra Csákabonyi Balázs képviselő urat illeti a szó.

DR. CSÁKABONYI BALÁZS (MSZP): Köszönöm szépen. Nem akarok visszaélni a kétpercesek lehetőségével, és azt is tudom, hogy a Házszabály szerint mire kell felhasználni, éppen ezért én az egyébként demagógiában verhetetlen Mátrai Márta képviselőtársamnak azt mondom, hogy ebben legyőzött engem, mert ön ebben valóban verhetetlen, a populizmusban és a demagógiában, éppen ezért nem is kívánok érdemben erre válaszolni.

Sisák képviselő úr, azt hiszem, rosszul emlékszik rá, ugyanis a Horn-kormány idejében élt a méltányossági nyugdíjemelés rendszere, mégpedig akként, hogy 30 ezer forint volt a határ, ami alatt igényelhető volt. Ezt a rendszert szüntette meg az Orbán-kormány egy tollvonással, és helyébe léptetett egy egyszerű segélyezési intézményt, mégpedig úgy, hogy annak a hatáskörét a miniszterhez telepítette. (Tóth István: Nem!) Ennek eredményeként 2002-ben a kormányváltáskor - írd és mondd, utána lehet nézni - 46 ezer darab elintézetlen segélykérelem maradt ott a minisztériumban, jelentős része még iktatva sem volt.

(12.50)

Ezekben is el kellett járni, és ezeket is ki kellett fizetni. A Medgyessy-kormány elsők közötti törvény-előterjesztése volt 2002 júliusában vagy június végén a méltányossági nyugdíjemelés rendszerének visszaállítása, amit akkor a mi képviselői javaslatunkra már úgy fogalmazott meg a törvény, hogy nem 30 ezer forint alatt igényelhető, hanem a mindenkori öregségi nyugdíjminimum kétszerese alatt, egyéb szempontok figyelembevételével igényelhető. A korai 800 ezres igényt, ami a befagyasztás éveiből adódik, feldolgozta a főigazgatóság, és ma naprakészen működik ez az intézmény, mert valóban ez az az intézmény, ami az úgynevezett kisnyugdíjasoknak segítséget tud nyújtani.

Hozzá kívánom tenni, hogy első a biztosítási elv, nagyon jó, fontos, de ennek a méltányossági elvvel karöltve kell működni, és a méltányossági elv, reméljük, még továbbra is fog működni a magyar nyugdíjrendszerben. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Kétperces felszólalásra megadom a szót Vidorné dr. Szabó Györgyi képviselő asszonynak.

DR. VIDORNÉ DR. SZABÓ GYÖRGYI (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Sokat hezitáltam, hogy szóljak-e, de, kedves képviselőtársaim, olyan méltatlan, amit mi most csinálunk ezzel a témával! Valahogy úgy érzem, hogy olyan ez, amikor a szülők elválnak, és megpróbálják a gyerekeket elbolondítani: énhozzám gyere, mert én többet adok neked; nem, énhozzám gyere, mert én adok többet. Ezt is nagyon elítélem, de nagyon jó volna, ha tudomásul vennénk, hogy az időskorúak társadalma felnőtt emberekből áll, akik pontosan el tudják dönteni a mi mondandónkból, hogy mikor mit óhajtanak csinálni a szavazatukkal.

Nekünk nem azt kell itt bebizonyítani, hogy melyikünk a jobb és ügyesebb, és mit csinált vagy mit nem csinált a másik, amit most itt szemünkre vetnek, hogy mi mindent nem tettünk meg. Nem tudom, hogy önöket akkor mi tartotta vissza ezeket a lépéseket megtenni. Itt és most azt gondolom, hogy csak arról lenne szabad szólnunk, hogy mi az elképzelése ennek az oldalnak, mi az elképzelése a másik oldalnak, és bízzuk a nyugdíjasokra, hogy ők eldöntsék.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Kétperces felszólalásra Mátrai Márta képviselő asszonyt illeti a szó.

DR. MÁTRAI MÁRTA (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Az egyik felszólalótól elhangzott az, hogy az özvegyi nyugdíjak emelése esetében, amiről most beszélünk, ez az első lépés. Az első lépés megtörtént az özvegyi nyugdíjak emelésekor, miután a szocialista kormány hivatalba lépett, csakhogy nem ezt ígérte a 2002-es választásokkor. 2002-ben azt ígérte, hogy az özvegyi nyugdíjakat 50 százalékkal emeljük, és felsoroltam, hogy mi mindenben jelent ez meg, mi minden szórólapon. Az özvegyi nyugdíjak esetében azok az özvegyek, akik saját jogú özvegyi nyugdíjjal nem rendelkeztek, mintegy 200 ezer ember kimaradt ebből az emelésből. Azt is elmondtam, és továbbra is fenntartom, hogy ezek az emberek több tízezer forinttól estek el, hiszen ez az emelési rendszer rájuk nem gondolt, így tehát ők abból a minimális özvegyi nyugdíjból tengették eddig az életüket, és várták az 50 százalékos emelést, amely sajnos eddig nem érkezett meg.

Ezzel szemben a nyugdíjak felzárkóztatása - sokféle gondolat itt elhangzott - nem történt meg, ugyanakkor viszont az áremelési hullám ugyanúgy sújtotta az özvegyeket, ugyanúgy sújtotta az alacsonyabb és a magasabb nyugdíjjal rendelkezőket egyaránt. Hiszen a gázárak - amire azt mondták, hogy nem fog bekövetkezni - 3 ezer köbméter felhasználása alatt az elmúlt három és fél évben 22 százalékkal, 3 ezer köbméter felett 67 százalékkal emelkedtek, és tudjuk nagyon jól, hogy azok az idős emberek, akik nem panellakásban élnek, és ott sem kap minden panellakásban élő idős ember hozzájárulást, ma már csak 10 százalékát érinti az idős embereknek, akik kapnak, ott azoknak az idős embereknek bizony 67 százalékos gázáremelést kellett elszenvedniük, amelyet egyszerűen nem bírnak kifizetni. A gyógyszerek ára pedig 30 és 130 százalék között emelkedett, ma már ott tartanak, hogy el kell dönteni, hogy az életük fenntartásához szükséges gyógyszereket megvásárolják, vagy pedig esetleg a közüzemi számláikat kívánják kifizetni.

Ez az, amiről én beszélek, ha ezt valaki populizmusnak nevezi, hát lelke rajta, én viszont azt gondolom, hogy a nyugdíjas-társadalom által megfogalmazott segélykiáltásoknak itt a helye, hogy a parlamentben a kormány (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), a jelenleg regnáló kormány hallja meg, és neki van lehetősége arra, hogy ezt törvény formájában korrigálja.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Kétperces felszólalásra Ékes József képviselő urat illeti a szó.

ÉKES JÓZSEF (független): Köszönöm, elnök asszony, a szót. A Földesi képviselőtársam által mondottakkal, és amit Sisák Imre is elmondott… - nem eltérni kívánok tőle, de az eurózónához történő csatlakozás kritériumában, ha a 12 országot említi, talán érdemes úgy figyelembe venni a dolgot, hogy azon országok tartoznak azok közé, akik az Európai Unió költségvetésébe abszolút befizetők és nem annyira kedvezményezettek. Ez az egyik ilyen kérdés. Ha Magyarországgal szemben ez a kérdéskör felmerül, akkor annak a súlya ott van, hogy óriási nagy az államadósság és az államháztartási hiány. Addig, amíg Németország hitelt tud adni bármelyik országnak, addig Magyarország erre képtelen lenne.

Amikor az Európai Unió ilyen dolgot felvet, akkor azt nekünk illik nagyon komolyan venni, és talán mégsem tartozunk abba a kategóriába, mint Németország, Anglia vagy Franciaország, ahol teljesen mások a gazdasági és a pénzügyi viszonyok is. Mert ha Németország évente 24 milliárd eurót fizet be, és abból csak 17-et vesz ki, azt nem lehet szembeállítani azzal, ami Magyarország esetében jelen pillanatban fennáll.

 

(Az elnöki széket dr. Világosi Gábor, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Ennyivel szerettem volna csak azt tisztába tenni, amit képviselőtársam mondott. Egyébként Magyarországot nem egyszer, hanem többször elmarasztalták már.

ELNÖK: Most ismét két percre megadom a szót Sisák Imre képviselő úrnak, MDF.

SISÁK IMRE JÁNOS (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondolom, ahhoz hozzászokhattunk, hogy nem egy alkalommal méltatlanul minősítjük képviselőtársainkat. Ez a férfiak esetében talán elviselhető, tisztelt Csákabonyi képviselő úr, de azért egy hölggyel szemben talán nem ártana kíméletesebbnek lenni (Dr. Csákabonyi Balázs: Megkapja az elsőbbséget.), mert azt hiszem, hogy a képviselői magatartás azért meghatározó a magyar állampolgárok szemében is.

A másik: tisztelt Csákabonyi képviselő úr, én nem azt mondtam, hogy a Horn-kormány a méltányossági nyugdíj intézményét szüntette meg, pusztán csak azt a tényt közöltem, hogy a méltányossági nyugdíj igénylésének időhatárát tolta ki. Az Antall-kormány idején ezt háromévente lehetett igényelni, a Horn-kormány időszakában ezt önök öt évre tolták ki, és ezt állítják most vissza, képviselő úr, három évre.

A másik: azt gondolom, talán nem arról kellene beszélni, hogy a miniszteri hatáskör mennyire volt jó vagy sem, hanem meg kellene nézni a Központi Statisztikai Hivatal adatait. A nyugdíjak reálérték-növekedése, tisztelt képviselő úr, a Horn-kormány utolsó időszakában 76,6 százalékos volt, a polgári kormány időszakában pedig, tisztelt képviselő úr, 93,7 százalékra növekedett. Tehát, jó lenne, képviselő úr, ha végre elismernék azt, hogy mintegy 22 százalékos növekedés következett be. Még egyszer mondom, azt hiszem, talán azt kellene közvetíteni a több mint hárommillió magyar nyugdíjas felé itt a parlamentben, hogy a parlament négy pártja egyetért a nyugdíjkorrekció tervezett intézkedéseivel.

Köszönöm, hogy meghallgattak.

ELNÖK: Most megadom a szót Steinerné Vasvári Éva képviselő asszonynak, Fidesz.

STEINERNÉ VASVÁRI ÉVA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Kedves Képviselőtársak! Az előttünk álló törvényjavaslat a nyugdíjak korrekciós emeléséről a kormánykoalíció ötéves terve a nyugdíjasok helyzetének a javítására, a nyugdíjak felzárkóztatására. A cél dicséretes, és ezért ezt támogatni is tudjuk.

A gond csupán az, hogy ezt a tervet a kormánykoalíció a kormányzásuk nyolcadik, utolsó félévében nyújtja be. Látva, hogy hét félév elmúltán a dübörgő gazdaság, valamint a nagy és stabil jólét ellenére valóban sokan vannak, akik figyelik a gázórát, és csak a nyugdíj érkeztével tudják kiváltani a gyógyszereket, a kormánykoalíció lendületes ígérgetésbe kezdett. Ígér a bébinek kötvényt, a dolgozó anyának gyest, az adókedvezményt igénybe venni tudó szülőnek az adókedvezménynél lényegesen magasabb családi pótlékot, és most a nyugdíjasoknak felzárkóztatást. De arról még egyik felszólaló, egyik előterjesztő sem szólt, hogy valójában miért alacsonyak a nyugdíjak.

 

(13.00)

 

Kedves képviselőtársak, ez úgy van, hogy a szocializmus évtizedeiben, amikor az önök elődpártja, az MSZMP volt évtizedekig és kizárólagosan hatalmon, a dolgozók nem kapták meg munkájuk tényleges értékét. Ez az oka annak, hogy most, évtizedek múltán a meg nem fizetett emberek idős nyugdíjasként alacsony nyugdíjat kapnak - így van ez nálunk, de így van a volt szocialista tábor minden országában. Ha akkor az emberek megkapják valós bérüket, akkor most nem lenne a nyugdíjuk a negyede az EU-s polgárok nyugdíjának. Ezért az alacsony nyugdíjakat a rendszerváltó pártok nyakába varrni azért elég érdekes dolog.

A törvényjavaslat az utolsó félévben első lépésként egy szűkmértékű, az özvegyek számára egy 5 százalékos emeléssel induló programot hirdet, a többi hét lépést a következő ciklusra teszi. De az ígérgetés hátterét boncolgatni nem képviselői, hanem politológusi feladat, és itt most szakmai szempontból vizsgáljuk meg ezeket a lépéseket. Ilyen, a cikluson nemhogy átívelő, hanem 95 százalékában a következő ciklusban megvalósuló javaslat esetén minden módosító lépésben és annak hatásában konszenzusra van szükség ahhoz, hogy az hosszú távon megvalósulhasson. Egy olyan hatástanulmányra lenne, lett volna szükség, amely minden egyes évjáratban és minden egyes esetben bemutatja, hogy mit fog ez jelenteni. Mert a cél vitathatatlan, de a véleményünk az - és ezt szerettük volna látni a hatástanulmányból is -, hogy ezt előbb is lehetne, nem pedig öt év múlva, mert sokan lesznek, akik ezt a módosítást már nem érik meg.

Tény az, hogy a régebben nyugdíjba mentek lényegesen alacsonyabb nyugdíjjal rendelkeznek, mint hasonló életpálya és szolgálati idő esetén a nemrég nyugdíjazottak. A korrekció mértékében és lépéseiben, hogy elegendőt ad-e ez a módosítás, nem vagyunk teljesen biztosak. Különösen igaz ez a nők esetében, akiknek a szolgálati ideje nem csupán a gyermekek nevelése miatt kevesebb, hanem elsősorban azért, mert hosszú évtizedekig a nők 55 éves korban, a férfiak pedig öt évvel később, azaz 60 évesen mentek nyugdíjba - nem mintha ezt most visszasírnánk, de tény, hogy ha egy nő akart volna, akkor sem tudott volna olyan hosszú szolgálati időt szerezni a nyugdíjkorhatárig, mint férfitársa.

Minden nőnek, gyermeke számától függetlenül azonos korrekciót alkalmazni a gyermeknevelésre hivatkozva nem igazságos, és méltánytalan a többgyerekes anyákkal szemben. Tudjuk, hogy a gyes bevezetése előtt a hathetes szülési szabadság után bölcsődébe adni a gyereket, és a munkaidő szünetében szoptatni szaladni, micsoda testi és lelki gyötrelmet jelentett az anyáknak. Aki ezt a kínt nem vállalva kimaradt a munkából, az méltán várná el, hogy ezt a nyugdíjkorrekciónál figyelembe vegyék. Korrektebb lett volna a tényleges gyermeklétszámot figyelembe venni e nehéz sorsú asszonyoknál, és akkor talán ez az önök által javasolt módosítás még az alkotmányossági próbát is kiállná.

Tudjuk, hogy a magyar nyugdíj még a korrekció után, 2007-ben is az EU-nyugdíjak negyede lesz. Ma, amikor az eddigi alacsony nyugdíjak kifizetését is az adósságfelvétel okaként emlegette a miniszterelnök, csak remélni tudjuk, hogy a korrekciót nem újabb kölcsön felvételével kívánják biztosítani. És azt is csak remélni szeretnénk, hogy az emelkedő idősotthoni térítési díjak kifizetését ez a korrekció biztosítani tudja, mert az időseknél is igaz az ezen a területen, hogy az egyik kézzel adnak, a másik kézzel viszont elvesznek, és nagyon szeretnénk biztosak lenni abban, hogy az egyenleg nem mínusz lesz.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki képviselők padsoraiban.)

ELNÖK: Most kétperces felszólalásra megadom a szót Földesi Zoltán képviselő úrnak, MSZP.

FÖLDESI ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Nagy figyelemmel hallgattam önt, csak nem tudtam eldönteni a hozzászólása kapcsán, hogy most ön örül ennek a lépésnek, vagy azt fontolgatja, hogy miért az utolsó dekádban nyújtja be ezt a kormány. Nem az-e a baja önnek, hogy nem önök találták ki, és nem önök csinálták meg ezt már négy évvel ezelőtt? (Közbeszólások a Fidesz soraiból.) Szeretném azonban felhívni a figyelmüket többek között arra, hogy egy parlamentben talán tényleg az a fontos, hogy a kormányzati oldal tesz javaslatot, vagy elfogad-e ellenzéki érvelést, ugyanis hadd mondjam el önöknek, ha nem tudnák, vagy ha elfelejtették volna, hogy 2001 novemberében 5513. számon Takács Imre akkori szocialista képviselőtársunk már beadott egy országgyűlési határozati javaslatot, amit önök tárgysorozatba sem voltak hajlandóak venni, az ugyanerről szólt. Jött a szocialista kormány, benne volt a kormányprogramban, és megvalósította.

Ami pedig az özvegyi nyugdíjat, illetve a méltányossági nyugdíjakat illeti, nagyon sok szó volt róla a korábbi felszólalásokban, én csak egyre szeretném felhívni a figyelmet, mert megértem én az ez irányú felvetéseket: azért kellett öt évvel felemelni, mert Magyarországon sajnos olyan szégyenteljesen alacsonyak a nyugdíjak többek között abból az okból kifolyólag, amiről az előbb a képviselő asszony is beszélt, hogy több százezer igénylés érkezett akkor is, több százezer igénylést nyújtottak be teljes joggal nyugdíjasok, ezért nem tudtuk, és felemeltük öt évre. Most látjuk a lehetőségét annak, hogy egy sor kérvény kielégítését követően vissza lehet vinni három évre. (Közbeszólások a Fidesz soraiból.) Egyébként ezt kérték a nyugdíjasszervezetek, a kérés meghallgatásra talált, megtaláltuk a fedezetét, ez jelenti azt, hogy ezt most beletettük ebbe a csomagba.

Végül Sisák képviselő úrnak: teljesen megértem, és én magam is elnézést kérek mindazoktól, akiket esetleg a vita hevében bármikor is megsértek, de nem kellene ebben egymásra licitálnunk, kedves képviselő úr, mert az önök soraiból Áder frakcióvezető úr leszerencsétlenezte (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) a Magyar Köztársaság korábbi miniszterelnökét. (Sisák Imre János közbeszól.) Valóban nem kellene ezt a dolgot folytatnunk, innentől kezdve valóban nem helyesek az erős szavak.

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Az etikai kódex megtárgyalása, azt hiszem, nem képezi az általános vita tárgyát.

Most megadom a szót Kárpáti Zsuzsa képviselő asszonynak, MSZP.

KÁRPÁTI ZSUZSA (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Mióta társadalomban él az ember, azóta valamilyen módon mindig gondoskodik az idősekről, az elesettekről, és én azt gondolom, hogy Magyarországon a magyar kormányoknak, mindegy, hogy milyen kormány van, a mindenkori kormányoknak és ennek a Háznak, a parlamentnek, nekünk képviselőknek a felelősségünk, hogy hogyan és milyen módon gondoskodunk az idősekről, a nyugdíjasokról. A mai napon egy ilyen törvényjavaslat fekszik előttünk, amelynek az a társadalmi üzenete, hogy a magyar parlament, az országgyűlési képviselők hogyan és milyen módon szeretnének gondoskodni a nyugdíjasokról; egy olyan nagy, átfogó rendszeren belül, mint amilyen a szociális jóléti rendszer, ezen belül a nyugdíjrendszer korrekcióján keresztül hogyan próbálunk gondoskodni az idős emberekről.

Ezt a rendszert, a nyugdíjrendszert igazából két nagyon fontos elem jellemzi: az egyik az, hogy egy szolidaritási elven nyugszik, a másik, hogy egy biztosítási elven nyugszik. Nagyon fontos, hogy a biztosítási elv és a szolidaritási elv hogyan kerül kiegyensúlyozásra, milyen mértékben szolidáris ez a nyugdíjrendszer és milyen mértékben biztosítási elvű ez a nyugdíjrendszer. Tisztelt képviselőtársaim, az előttünk fekvő törvényjavaslat éppen ezt a két rendszerelemet is megpróbálja megfelelő mértékben kezelni akkor, amikor azt mondjuk, hogy a nagyon leszakadt nyugdíjakat megpróbáljuk egy ötéves program keretében felzárkóztatni.

Ugyanakkor nem tekinthetünk el attól sem, hogy ez a törvényjavaslat kifejezetten azokról szól, akik biztosítási elven, vagyis valamilyen módon munkával vagy valamilyen jogviszonyban nyugdíjat szerzett embertársaink, időstársaink, őket próbálja meg egy jobb helyzetbe hozni. Ez a törvényjavaslat nem szól tehát… - és nagyon kérjük, az ellenzék ne is kérje számon ezt ezen a törvényjavaslaton, mert ez a törvényjavaslat nem szól a különböző szociális juttatásokról, a szociális ellátásokról, viszont szól és kiterjed a hatálya a következő nyugdíjascsoportokra, és azt gondolom, nagyon fontos, hogy itt ez ma elhangozzék a parlamentben.

(13.10)

Kiterjed arra a nyugdíjascsoportra, amely rokkantnyugdíjas, kiterjed arra a nyugdíjascsoportra, amely özvegyi nyugdíjas, és kiterjed arra a nyugdíjascsoportra, amely munkajogviszony alapján, megfelelő évek, ledolgozott évek alapján úgynevezett saját jogon szerzett nyugdíjat, és kiterjed arra a társadalmi csoportra is, amely hitéleti tevékenység végzése alapján, megfelelő jogszabály alapján nyugdíjszerző jogosultságot szerzett. Ezenkívül ez a törvényjavaslat kezeli a méltányossági nyugdíj kérdését is.

Nagyon fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy a törvényjavaslat a feltárt elmaradások alapján olyan, nyolc lépésre bontott nyugdíjkorrekciós intézkedésre tesz javaslatot, amely mérsékli a nyugdíjak aránytalanságait, és enyhíti a lemaradásokat. A korrekció több lépésre való felbontása azt a célt szolgálja, hogy a program aránytalanul ne terhelje meg a gazdaságot, illetve az államháztartást. Ezért kell nyolc lépésben felzárkóztatni, és a nyugdíjkorrekciós intézkedéseket nyolc lépésben megtenni mintegy ötéves időtartamban. Azt is nagyon fontosnak tartjuk, hogy a lépésekben történő megvalósítás egyben lehetőséget is ad egy differenciáltabb eszközrendszer alkalmazására.

Tisztelt Képviselőtársaim! A nyolc lépés vonatkozásában azt is fontosnak tartom, hogy elhangozzék, hogy mi ez a nyolc lépés. Az első lépés, amely 2006-ban kerül bevezetésre, mintegy 190 ezer nyugdíjast érint, az összes kiadása 16 milliárd forint: az 50 százalékos özvegyi nyugdíjak emelése két lépésben, 2006-ban 55 százalékra, és 2007-ben 60 százalékra.

A második lépés: azoknak a nyugdíjemelése, akik 1987 decemberéig nyugdíjba mentek, a férfiak plusz 3, a nők pedig plusz 5 százalékos mértékben. Összesen 680 ezer idős nyugdíjasról van szó, mintegy 27 milliárd forintot irányoz elő erre majd a költségvetés.

Az 1991-96-ban nyugdíjazottak nyugdíjemelése a harmadik lépés, plusz 4 százalékos emelés 29 év szolgálati idő esetében, 29 év feletti szolgálati időkre további plusz 0,5 százalék/év, maximum 10 százalékig. 760 ezer idős ember tartozik ebbe a körbe, 37 milliárd forint fog tartozni ehhez a körhöz.

A negyedik lépés az 1988 és 1990 között nyugdíjazottak nyugdíjemelése, 4,5 milliárd forint 320 ezer fő részére.

A következő lépés az 1992 és '95 között nyugdíjazottak nyugdíjemelése, 490 ezer fő 13 milliárd forinttal.

Majd az 1997-98-ban nyugdíjazottak nyugdíjemelése következik a hetedik lépésben, 2009-ben, 160 ezer fő 4,5 milliárd forinttal.

Végezetül: az 1991-től megállapított rokkantsági nyugdíjak emelése, arányosított életkor szerint 6-7 év szolgálatiidő-kiegészítést kap 540 ezer fő 32 milliárd forinttal.

Azonban meg kell azt is említenünk, hogy nemcsak és kizárólag a nyolcadik lépésben részesülnek majd a rokkantnyugdíjasok nyugdíjemelésben, hanem már az 1-2. lépésbe is számos olyan rokkantnyugdíjas tartozik, akiknek a nyugdíja már az első 1-2. lépésben is megemelésre kerül. Természetesen minden szempontot kielégítő megoldás nem lehet, és nem létezik, tehát minden egyes nyugdíjasra szabott törvényjavaslat nincsen. Az általános kérdéseket és azokat a kérdéseket tudjuk törvényjavaslatban kezelni, amelyek nagyon nagy volumenben fordulnak elő, és amelyek jellemzőek egy-egy nyugdíjascsoportra. Tehát egyedi nyugdíjemelésekre, illetve egyedi élethelyzetekre külön törvényjavaslatot nem tudunk hozni. Éppen ezért ez a javasolt nyugdíjkorrekció az érintettek számából, a felhasználandó forrás nagyságából és az intézkedéssorozat differenciáltságából adódóan alkalmas az eltorzult nyugdíjarányok széles körű és számottevő mértékű enyhítésére, miközben a nyugdíjak nominális és reálszínvonalát is emeli.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ma még nem elégszer hangzott el az a parlamentben, hogy a nyugdíjas-társadalom kérésére, 2005 februárjában az Idősügyi Tanács javaslatára, meghallgatva az Idősügyi Tanács kérését és javaslatát, a kormány, a jelen lévő miniszterelnök - aki jelen volt az Idősügyi Tanácson - elfogadta azt, hogy több lépcsőben valósuljon meg egy ilyen nyugdíjkorrekciós intézkedés.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Bátorság kellett ahhoz, hogy ez a kormány a ciklusa utolsó évében - noha eddig is adott elég sokat a nyugdíjasoknak, és gondoskodott róluk -, az utolsó lépcsőben beterjesszen egy olyan törvényjavaslatot, amely a nyugdíjas-társadalom minden egyes tagját érinti, és minden egyes tagjának a kérésére született. Hiszen az Idősügyi Tanácsban fideszes, szocialista, szabad gondolkodású nyugdíjasok is ott ülnek, és egyhangú kérés volt ez az Idősügyi Tanácsban, azt gondolom, ezt nagyon fontos hangsúlyozni, mint ahogyan a bizottságokban is - ahogy elhangzott a hozzászólásokból - egyhangúlag támogatták ezt a törvényjavaslatot.

Nem történik kevesebb, tisztelt hölgyeim és uraim, mint az, hogy a nyugdíjas-társadalommal, az idősekkel egy új társadalmi szerződést köt ez a kormány. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Én azt gondolom, ez több mint példaértékű, ez egy történelmi tett és egy történelmi lépés.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Most kétperces felszólalásra megadom a szót Béki Gabriella képviselő asszonynak, SZDSZ.

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Köszönöm, elnök úr. Csak azért kértem szót, mert elhangzott, hogy többek között az özvegyek célcsoportja ennek a javaslatnak, én pedig nem szeretném, ha az a félreértés vagy hasonló félreértés keletkezne, ami a kormányprogram kapcsán Mátrai Márta által volt idézve. Nem általában az özvegyek a célcsoportja a javaslatnak. Ma Magyarországon több mint 800 ezer özvegy kap a nyugdíjrendszerből valamilyen nagyságrendű ellátást. Közülük a 190 ezerként emlegetett - de megnéztem a pontos adatokat, 175 ezer özvegy - van, aki az 50 százalékos ellátást kapja. Csak ők az érintettek.

Nem érthető, változatlanul nem érthető, hogy ha a biztosítási logikát akarjuk képviselni a rendszerben, és nem szociális szempontokat, akkor ennek a rétegnek miért lehet úgy megemelni az özvegyi járandóságát, hogy közben több mint 600 ezer özvegynek nem emeljük a járandóságát. Ezzel szociális szempontokat viszünk ebbe a rendszerbe. Az én álláspontom, hogy ezt nem a nyugdíjrendszerben kellene kezelni, hanem azon kívül.

Köszönöm a figyelmet.

ELNÖK: Most megadom a szót tízperces időkeretben Simon Miklós képviselő úrnak, Fidesz.

DR. SIMON MIKLÓS (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Elkésettnek, a nyugdíjasaink számára méltánytalanul keveset nyújtónak, ezért szemfényvesztésnek tartom a nyugdíjak korrekciós célú emeléséről szóló törvényjavaslatot. Nyugdíjasaink ennél sokkal többet érdemelnek. Szemfényvesztés, mert a patikamérlegen kimért nyugdíjemelések csak néhány százalékot tesznek ki, ugyanakkor a megélhetési költségek ennek többszörösével emelkedtek, illetve emelkednek. Gondoljunk csak az utóbbi években történt jelentős közüzemi, gáz-, villany- és gyógyszeráremelésekre, amelyek súlyos és egyre kilátástalanabb helyzetbe sodorták a nyugdíjasaink százezreit.

(13.20)

Azokat az embereket, akik hittek abban, hogy ha becsületesen végigdolgozzák életüket, akkor nyugdíjas éveikre biztonságban lesznek, legalább annyira, hogy a mindennapi megélhetési gondokról megfeledkezhetnek, és a nyugdíjaskort a megérdemelt békében, a mindennapok nélkülözéseit elfelejtve élhetik.

Akkor éjt nappallá téve dolgoztak, hogy a családjuk asztalára kenyeret tegyenek, nem gondolták, hogy nyugdíjasként részük lesz olyan torokszorító érzésben, mint ami a nyugdíjasaink jó részének kijut, amikor megkapják a havi villany- és gázszámlát. Az a megújuló gondolat foglalkoztatja őket, hogy ki fognak-e telni ezek a számlák a nyugdíj jelentős részét kitevő, a számlák kifizetésére félretett összegből. Nem gondolták akkor azt sem, hogy rettegni kell egy kis megfázástól, nemcsak azért, mert beteg lesz az ember, hanem azért, mert még rosszabbul érzi magát, amikor a háziorvos által felírt orvosságot a patikában ki kell fizetni.

Nem gondolták azt sem, hogy manapság meg kell gondolni, hogy milyen nagyságú csokimikulás legyen az unokák szobájának ablakába ez idő tájt kikerülő Mikulás-csomagban. Na, nem azért, mert a Mikulás-csomag nagysága húsz év alatt bármit is változott volna, hanem azért, mert annak megtöltése minden unoka számára, úgy, ahogy azt az ember szíve diktálja, elviszi a nyugdíj harmadát - és akkor hol van még a karácsonyi csomag! (Kovács Tibor: Bezzeg a Fidesz-kormány idején! - Derültség az MSZP soraiban.)

Nem gondolták nyugdíjasaink, hogy olyan lehetetlen helyzetbe kerülnek, hogy nem elég a saját bajuk, hanem még a gyermekük családjának is kellene segíteni, merthogy a vő - a kirobbanóan sikeres gazdasági növekedés mellett, képviselő úr - elvesztette a munkahelyét, amikor bezárt a térség legnagyobb üzeme, a cipőgyár, és elbocsátottak négyszáz dolgozót - úgy, ahogy ez megtörtént Nyírbátorban egy éve -, így a jelenleg szociális otthonban ápolóként dolgozó feleség vált a család fenntartójává, akit lehet, hogy jövőre az állami támogatások csökkenése miatt elbocsátanak.

Nem gondolták nyugdíjasaink azt sem, hogy nem lesz ára vagy egyáltalán nem kell a kertben megtermelt gyümölcs és zöldség, pedig úgy tűnt, hogy egy kis pluszbevételt kaphatnak majd a nyugdíjak mellé, amikor a beállt gyümölcsös szépen terem. Összegezve: nyugdíjasaink nem gondolták, hogy a nyugdíjaskor elérésével létbizonytalanságba kerülnek.

Tisztelt Országgyűlés! Ilyen és hasonló problémák tucatjaival kerülök szembe egyre többször, nap mint nap polgármesterként egy nyírségi településen, Nyírbogáton. Azon kívül, hogy ezen problémák lesújtanak, meg is viselnek, mert akármennyire is igyekeznek az önkormányzatok ilyen esetekben a polgáraik segítségére sietni, az állam által nyújtott támogatások csökkenése miatt egyre kevésbé tudják ezt megtenni. Hogy a kisnyugdíjak terén óriási probléma van, ezt illusztrálni szeretném egy esettel, amit röviden szeretnék bemutatni.

Ilonka néni, aki a fogadóórámon jelent meg, 71 éves, 15 éve ment nyugdíjba, több évtizedet dolgozott a helyi termelőszövetkezetben, öt éve özvegyasszony. A nyugdíja az özvegyi nyugdíjjal együtt 29 564 forint, mint ahogy azt ez a csekk is bizonyítja. (Felmutatja.) Van egy tízszer tízes háza, amiben egyedül él, csak egy szobát fűt és a konyháját, néha bekapcsolja a fűtést a fürdőszobában is, és gázzal főz, így 12 340 forintot fizet a gázért. 2800 forint a villanyszámlája, 2000 forint a telefondíja; no, a telefont nem luxusból köttette be, hanem azért, hogy ha baj van, el tudja érni a háziorvosát. A vízfogyasztása 1200 forint, pedig nyáron a vizet a közkútról viszi a saját bevallása szerint, hogy a kiskertjét, amiben a férje sírjára neveli a virágot, megöntözze; amúgy a kiskertben zöldséget is termel a mindennapi megélhetés segítésére.

“Beteg asszony vagyokö - ahogy mondja, csontritkulása, érelmeszesedése, magas vérnyomása van, és évtizedek óta cukorbetegségben szenved. Hiába a fekete recept, mégis 4-5 ezer forintot fizet minden hónapban a patikában. Van egy 900 forintos biztosítása a házra. Szociális ebédet kap, ezért 5200 forintot fizet. Ha minden kiadást összeszámol, akkor ez 26 540 forint. Tegyük hozzá, még 3200 forintot kap az önkormányzattól lakásfenntartási támogatásra. Így összességében Ilonka néninek 6200 forintja marad minden hónapban a megélhetésre. Kérdezi tőlem és kérdezi önöktől, tisztelt képviselőtársaim, ebből ma, 2005-ben hogyan lehet megélni.

Egy idézetet szeretnék közreadni, amely Ilonka néni leveléből való: “Ha összeszámolja, polgármester úr, a kiadásom eddig 26 540 forint. A hivatalból kapott támogatással együtt 32 764 forint. De a kiadásom között nincs se egy kiló kenyér, se egy liter tej, a diétámról pedig még beszélni sem merek, mert ezt sem ehetnék meg azt sem ehetnék, csak azt nem tudom, hogy amit ehetnék, azt miből vegyem megö - hangzik az idézet. “A nyáron is elromlott a tizenöt éves hűtőszekrényem - panaszolja -, meg elromlott a centrifugám, így hetvenévesen eladósodtam. Mert igaz, hogy ebben a divatos műszaki boltban szerettem volna részletre vásárolni, de a bank még hitelt sem adott, így a gyermekemtől kértem kölcsön, aki maga is tehetetlen, így a maradék 6200 forintból kénytelen vagyok az adósságot is törleszteni. Így el kell döntenem, hogy vagy eszem, vagy világítok, vagy fűtök. Tessék megmondani nekem, hogy miből vegyek egy szál virágot az unokám névnapjára vagy egy túró rudit a dédunokámnak! Tessék nekem megmondani, hogy miből vegyek télre egy meleg csizmát vagy egy jó meleg pulóvert!ö Tisztelettel kérdezem, tisztelt államtitkár úr és kedves képviselőtársaim: mit tud ilyenkor tenni az ember?

Kiszámoltam, megörülve ennek a törvénytervezetnek, hogy Ilonka néni mennyi emelésre számíthat 2006-ban és 2007-ben. 2006-ban 400 forintos emelést fog kapni (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), 2007-ben pedig összesen, mivel a rendszerváltás előtt ment nyugdíjba, 1700 forintot. Ez így összesen 2100 forint két év alatt. Csak csöndesen szeretném megjegyezni, mivel Földesi képviselő úr nincs itt és rámripakodna, hogy a polgári kormány idején, 1999-ben... (Az elnök kikapcsolja a mikrofont.)

ELNÖK: Tisztelt Képviselő Úr! Tíz perc áll rendelkezésükre. Hogyha egy kicsit rövidebben idézett volna, akkor valószínűleg belefér a tíz percbe.

DR. SIMON MIKLÓS (Fidesz): (Hangosítás nélkül.) ...egyszerre 2500 forintot kapott kézhez.

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Most megadom a szót Ékes József képviselő úrnak, független.

 

(13.30)

ÉKES JÓZSEF (független): Köszönöm a szót, elnök úr. Talán az előbbi eset, azt hiszem, mindannyiunk számára megrázó. Ezt mondom azért is, mert én is egy város polgármestere voltam, ahol közel 31 ezer lakosból hét és fél ezer nyugdíjas él, és ebből a hét és fél ezer nyugdíjasból legalább jó kétezer hasonló sorssal bír, mint amit a képviselőtársam elmondott.

(Az elnöki széket dr. Dávid Ibolya, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Odafigyeltem nagyon az MSZP vezérszónokára, Vidornéra: ön úgy kezdte, hogy igen tisztelt nyugdíjasok - én is tudnám úgy kezdeni, hogy igen tisztelt nyugdíjasok. Ezzel az ötéves, nyolc lépésből álló programmal tulajdonképpen az aránytalanságokat kívánjuk felszámolni. Szeretném jelezni, hogy minden emelést, ami a nyugdíjasok érdekében történik, maximálisan támogatok, és minden emelést, ami ilyen formában történik, maximálisan keveslek; keveslem azért, mert hogyha ma Magyarországon valaki 25–27 ezer forintos nyugdíjjal vagy 32 ezer forintos rokkantsági nyugdíjjal rendelkezik, az az ország szégyene. Az az ország szégyene!

Érdekes volt, amit Béki Gabriella képviselő asszony mondott, hisz a kormányoldalhoz tartoznak, az SZDSZ is és az MSZP is, ezért lehet úgy fogalmazni, hogy önök terjesztik be ezt az ötéves, nyolc lépésből álló programot. De mit mondott Béki Gabriella? Ön azt mondta, hogy az aránytalanságokat kívánják megszüntetni, és Béki Gabriella utolsó mondata, hogyha a szó szerinti jegyzőkönyvet kikérik, hogy ezek a lépések további igazságtalanságokat fognak szülni. Ugye, képviselő asszony, ezt tetszett mondani az utolsó mondatban? (Béki Gabriella bólogat.) Ebből is az tűnik tehát ki, hogy valóban kormányoldalon is ezen intézkedések és lépések területén óriási eltérés és véleménykülönbség van.

Talán ezért is helytelen, hogyha a magyar parlamentben úgy próbálunk képviselőkkel szemben egy-egy kérdést megfogalmazni, egyfajta cinizmussal, vagy adott esetben lejáratni a képviselőt. Ez teljesen helytelen. Mindenki az adott területének a problémáiból próbál táplálkozni, és az adott területének a problémáit próbálja meg a magyar parlamenten belül is szavaival, mondandójával érvényre juttatni, és ahhoz esetleg a javaslatait is megtenni - ezt tette Sisák Imre is. Hogyha nézzük a lépést, ami jelen pillanatban bennünket arra késztet, hogy több lépésben kívánjuk ezt a folyamatot elindítani, Mátrai Márta elmondta, hogy az Európai Unión belül 1200 euró a nyugdíj, és a mai átlag magyar nyugdíj 227 euró.

Mit mondott Sisák Imre? Ha 2004. május 1-jén, amikor Magyarország csatlakozott volna az Európai Unió nyugdíjas-, egyszeri, erőteljesebb lépéséhez, ami tízezer forintot jelentett volna mindenkinek, akkor nem 227 euró lenne most az átlagnyugdíj, hanem körülbelül 260-270 euró környékén, tehát egy sokkal jobb állapotba kerültek volna a magyar nyugdíjasok. Azért mondom, hogy én ezt keveslem, képviselő asszony, mert ha az Európai Unión belül nem változik semmi 2010-ig, és marad az 1200 eurós nyugdíj, én mindenképpen szeretném, hogyha a magyar nyugdíjasok minimum a 400 eurós nyugdíjhatárt elérnék, bízva abban, hogy Magyarország 2010-ben az eurózónához tud csatlakozni.

De hogyha ezeket a lépéseket nézzük, amit önök is felsorolnak, ezt a nyolc lépést, ebből tudja, mi fog következni? Hogy a magyar átlagnyugdíj körülbelül a 270 eurót fogja elérni 2010-re - azért mondtam az előbb, hogy szégyen. Igenis, amit ebben a magyar parlamentben több alkalommal elmondtunk - a magyar miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc is mindig azt várja az ellenzéktől, hogy tegyünk konstruktív javaslatot, legyünk konstruktívak bizonyos kérdésekben -, számtalan alkalommal merültek fel olyan kérdések, amiben lehetett volna konstruktívnak lenni, csak a konstruktivitást úgy kellett volna alakítani, hogy valóban négypárti, többpárti egyeztetéssel a nemzet alapkérdéseiben meg kellett volna tudnunk egyezni. Itt valóban visszamutatok Földesi képviselőtársamra, aki elmondta, hogy ezek garantáltak. Tessék nekem megmondani, hogy 2006. január 1-je után jár-e a családoknak a 13. havi családi pótlék? Ugye, nem jár, mert beépült abba a rendszerbe, amely a 2006. évtől lévő családipótlék-rendszert fogja jellemezni; nem jár. Tessék nekem megmondani, hogy mi a biztosítéka annak, hogy a 13. havi nyugdíj e szemlélet alapján, mondjuk, két vagy három év múlva, ugyanúgy fog járni a nyugdíjasoknak?! Ha ezt a lépést így megtették a családi pótlékkal kapcsolatban, akkor mi a biztosíték arra, hogy adott esetben nem fogják-e beépíteni majd valamibe a 13. havi nyugdíjat? Mi ennek az egésznek a feltétele?

Ön mondott, képviselő asszony, uniós statisztikákat, ugye, 2030, egy dolgot azonban elfelejtett az uniós statisztikából: 2030-ra, ennek is utána lehet nézni, Magyarország lakosságát tudja, hova sorolják? A jelenlegi tízmillióról hét és fél millióra. Mennyi lesz akkor Magyarország nyugdíjasa? Mennyi lesz az aktív keresője Magyarországnak? Ki fogja megtermelni azokat az esetleges forrásokat, amelyekről ön is beszél az ötéves, nyolclépéses programban? Ez a nagy kérdés. Azért is mondtam, hogy Magyarországnak az alapértékekben kellene megállapodnia, mint ahogy megtették az írek is, és onnantól kezdett látványosan nem dübörögni, hanem pozitív irányba fordulni az ír életszínvonal, és azt hiszem, hogy ezt a példát ma már az egész világon tulajdonképpen példaként is emlegetik, de az alapvető értékekben kellene megegyezni.

Milyen lépéseket teszünk? A nemzeti fejlesztési tervvel kapcsolatosan Gyurcsány Ferenc januárban összehívta a négy pártot; Dávid Ibolya elnök asszony akkor tolta be kiskocsin azt a tömérdek mennyiségű papírt, amire azt mondta, hogy ez minden, csak nem nemzeti fejlesztési terv. Mi lett a négypárti egyeztetésből, képviselő asszony? Semmi az égadta világon! Ma előttünk van egy üres nemzeti fejlesztési terv, ami azt sem mondja meg, hogy Magyarországnak milyen jövőképet szán, a fiataloknak milyen víziót szán, hogy itthon érdemes maradniuk, dolgozniuk, és megtermelni a mostani nyugdíjasok nyugdíjfeltételeit, a társadalombiztosítás összegeit. Ezekben a kérdésekben kellett volna alapvető értékként tulajdonképpen a négy pártnak, a magyar parlamentnek megállapodnia; nem tettük, és akkor most, választások előtt felsorolunk valamit, amihez a feltételek kevésbé biztosítottak.

Miért mondom ezt? Államháztartási hiány, ugye, külső adósságállomány, tehát lehet sorolni minden olyan lépést, ami jelen pillanatban felveti azt a kételyt az emberben, hogy valóban ez az ötéves, önök által a parlament elé hozott nyolc lépés megvalósítható-e. Ezekben a kérdésekben kellett volna, lehetett volna a magyar parlamentnek sokkal korábban, az uniós csatlakozás előtt példát statuálni tulajdonképpen, és ezekben a kérdésekben megállapodni.

Mi lesz a rokkantakkal? 2010-re van beütemezve a rokkantak helyzetének javítása. Mennyit keres ma egy 67 százalékos rokkant ember? El tud helyezkedni? A megváltozott munkaképességűek között van közel 650 ezer ember. Mennyit keresnek ezek az emberek? 32 ezret. Majd 2010-ben rendezzük? Elnézést, addigra éhen halnak, ha azokat kell fizetni, amit Joli néninek ott fizetnie kell a havi 30 ezer forintjából; hozzám is nagyon sok idős nyugdíjas jön oda, és azt mondja, hogy képviselő úr, mire kifizetek mindent, marad 1500 forintom. Ezért kellett volna egy egyszeri, radikálisabb lépést megtenni, de ehhez mindenképpen szükségeltetett volna valóban az alapértékekben, a nemzeti alapértékekben megállapodni, minden törvényt aszerint megalkotni, és annak alárendelni, hogy valóban ezeket a lépéseket meg lehessen tenni.

Képviselő Asszony! Én is támogatom, a Nemzeti Fórum is támogatja, csak őszintén mondom, ebben az összefüggésében kevésnek tartom, mert a magyar állampolgároknak 2010-re legalább a 400 eurós nyugdíjösszeget kellene tudni elérni, ha valóban dübörög a gazdaság, és hogyha valóban minden törvényt úgy alkotunk meg, hogy az a nemzet érdekeit szolgálja.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az ellenzéki oldalon.)

ELNÖK: Vincze László képviselő urat illeti a szó, a Fideszből, kétperces felszólalásra.

VINCZE LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Ott ültem Simon Miklós képviselő úr közelében, és amit esetleg önök a mikrofon kikapcsolása következtében nem hallhattak, engedjék meg, hogy megismételjem. Azzal zárta képviselő úr a mondandóját, hogy jelen pillanatban ez a tervezet 1700 forint emelést prognosztizál 2007-től az Ilonka néni és hozzá hasonló típusú nyugdíjasoknál, illetve most első lépésben 400 forint özvegyinyugdíj-emelést.

 

(13.40)

Ehhez képest - fejezte be mondatát a képviselő úr - az Orbán-kormány idején 2500 forintos egyösszegű és folyamatos emelésben részesült az ilyen típusú nyugdíj, aminek az összege nagyon alacsony, 29 564 forint az ő esetében. Tipikusan nagyon sok ilyen alacsony összegű nyugdíj van a vidéki embereknél, és amikor már egy életkort túlhaladtak az ott élő idősek, akkor még a kerttel sem tudnak bíbelődni, nemhogy az hasznot hozna, néhány szál zöldséget és egyebet, hanem a napszámosra is gondolni kell, ha nem szeretné, hogy gazfészek legyen a kertjében; ilyen kiadások is terhelik őt.

De még az ilyen kisebb nyugdíjemelésekre sem ad garanciát a kormány eddigi viselkedése, mert egyik nap azt mondják, hogy butaság az áramáremelés kérdésével úgy foglalkozni, hogy nézzük meg, újra lehet-e a szerződéseket vizsgálni, néhány nap múlva viszont arra hivatkoznak, hogy ők is kitalálták már, és tényleg meg kell ezeket a szerződéseket nézni. Egy ilyen hátra sasszé, előre sasszé, kis lépések, ballépések után egy ilyen kormánynál hogyan kaphatnak a nyugdíjasok garanciát arra, ha nem kétharmados törvénnyel, hogy akár a kisebb emelések is - hiszen ez elég kis emelés lesz a nyugdíjasok életében - folyamatosan és hosszú távon mégis megtörténjenek. Szavazzák meg a Fidesz garanciatörvényét, és akkor mi is nyugodtak lehetünk kétharmaddal meg a nyugdíjasok is azok lehetnek!

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra Vidorné Szabó Györgyi képviselő asszonyt illeti a szó.

DR. VIDORNÉ DR. SZABÓ GYÖRGYI (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Köszönöm kedves képviselőtársaim hozzászólásait, mert azok módot adnak arra, hogy megnyugodjak, tudniillik kiderült a vita során, hogy - engedelmükkel - nem értik, miről van szó, és csak azt remélem, hogy a minket nézők értik.

Az önök előtt lévő törvényjavaslat nem a nyugdíjasok helyzetének a javítását szolgálja nyugdíjemeléssel, erről szó sincs, nem ez a törvény foglalkozik ezzel. Nekünk erről olyan törvényünk van, amely a svájci indexálás alapján minden évben odaadja a megfelelő százalékot a nyugdíjasoknak. Egy plusz, egy ezen felüli lehetőség áll a nyugdíjas-társadalom előtt a nyugdíjrendszer meglévő és már évekkel ezelőtt is megvolt igazságtalanságainak a kiegyenlítésére, azon felül, ami minden évben természetesen a nyugdíjemelés fölött jár. Még egyszer mondom, nem ennyi lesz az összes nyugdíjemelés az itt felsorolt nyugdíjba vonultak számára, hanem ez lesz a korrekció, a plusz, ami hozzásegíti a nyugdíjas-társadalmat ahhoz, hogy ne érezzék az igazságtalanságokat, ne érezzék azt, hogy valaki ugyanolyan szolgálati idővel, ugyanolyan járulékfizetési mértékkel - mert éppen akkor aktuálisan nem megfelelő szabályok által irányított időszakban ment nyugdíjba - kevesebbet kapott. Pusztán kizárólag ezeknek a korrekciója - mint ahogy benne van a megállapodásban - zajlik, és erre föl következik még be minden évben a nyugdíjemelés.

Szeretném megjegyezni, hogy nekünk nem kell külön garanciatörvényt hozni, mert mi eddig is mindent betartottunk, és minden alkalommal odaadtuk a nyugdíjasoknak azt, ami őket megilleti. Még egyszer kérem, így tessék venni, hogy nem ez pusztán a nyugdíjemelés, hanem egy plusz, egy korrekció, egy kiegészítés azon felül.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket.

ELNÖK: Kétperces felszólalásra Béki Gabriella képviselő asszonyt illeti a szó, az SZDSZ-ből.

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Köszönöm, elnök asszony. Én is azért jelentkeztem, hogy egy pontosítással éljek, hogy ne maradjon félreértés. 2007-ben kerül sor először ilyen korrekciós nyugdíjemelésre egy évjáratban, a legrégebben - az 1988 előtt - nyugdíjba mentek évjáratában. Szeretném felhívni Ékes képviselő úr figyelmét arra, hogy a szöveg mindenhol saját jogú nyugellátást említ, ez pedig nemcsak öregségi nyugellátást jelent, hanem rokkantságit is. Az, hogy a rokkantnyugdíj kérdése 2010-re, a sorozat végére marad, nem azt jelenti, hogy ők évjárattól függően ne kapnának ebből a korrekciós emelésből.

Köszönöm a figyelmet.

ELNÖK: Kétperces felszólalásra Simon Miklós képviselő urat illeti a szó, a Fideszből.

DR. SIMON MIKLÓS (Fidesz): Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselő Asszony! Örülünk a tervezetnek, ugyanakkor szomorúság tölti el a szívünket, mert maguk nem értik azt, hogy mi mit kifogásolunk. Ha 100 forintnak vesszük a 4 százalékát, és azt odaadjuk egy olyan nyugdíjasnak, aki 20 ezer forintot kap, illetve egy olyan nyugdíjasnak, aki 40 ezer forintot kap, akkor a különbség növekedni fog. Éppen ellenkező hatást fogunk elérni ezzel a javaslattal, mint amit szeretnénk, mert a magyar nyelv szabályai szerint a korrekció azt jelenti, hogy a különbséget csökkentjük. De mivel ragaszkodnak a százalékokhoz, ezzel éppen azt fogjuk elérni, hogy a különbség növekedni fog.

Ezért tisztelettel azt javasoljuk - mint ahogy 1999-ben történt -, hogy a kisnyugdíjasoknak adjunk egy egyszeri, a későbbiekben beépített támogatást, hogy a különbség csökkenjen a különböző szinttel rendelkező nyugdíjasok között. Ezért tartom példaértékűnek azt, amit az előzőekben mondtam, hogy meg kell próbálkozni azzal, hogy 2007-ben legalább 2500 forintot adjunk az alacsony nyugdíjjal rendelkezőknek, ahogy azt a polgári kormány meg merte tenni. Sajnos utána önök az Alkotmánybíróságon revánsot vettek emiatt a Fideszen.

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Kétperces felszólalásra Ékes József képviselő urat illeti a szó.

ÉKES JÓZSEF (független): Köszönöm, elnök asszony. Ebben a kérdésben utoljára kívánok szólni.

Én sem értettem félre sem Vidorné képviselő asszony, sem Béki képviselő asszony mondandóját, de én nem a 80 ezer vagy a 110 ezer forintos nyugdíjról beszéltem, hanem a hihetetlenül alacsony mértékű nyugdíjakról. Ha ezeket évente a mindenkori nyugdíjemeléssel emeljük meg, akkor egy 27 ezer forintos rokkantsági nyugdíj vagy egy alanyi jogon járó nyugdíj 4 százalékos emelése önmagában hihetetlenül kevés, és még akkor is kevés marad, ha rátesszük a korrekciót.

Én pontosan erről beszéltem, képviselő asszony, valamint arra próbáltam rávilágítani, amire a vezérszónoki mondandójában tulajdonképpen ön is rávilágított, hogy aránytalanságok fognak kialakulni, és képviselőtársam is ezt próbálta erősíteni.

Egyetértünk, csak az emelés mértéke és milyensége körül vannak részünkről eltérések, mert az alacsony nyugdíjjal rendelkezők helyzetét kellene elsődlegesen és radikálisabban javítani. Éhen fognak halni ezek az emberek, mert ha a 27 ezer forintra öt év alatt rájön a 4 százalék, abból harminc- vagy negyven-valahány ezer forint lesz, de addigra a közüzemi díjak mértéke is vele arányosan emelkedik, és ugyanaz lesz a helyzet, mint ami most is van, hogy marad neki 1700 forintja. Én erről beszéltem, nem másról.

ELNÖK: Kétperces felszólalásra Csákabonyi Balázs képviselő urat illeti a szó.

DR. CSÁKABONYI BALÁZS (MSZP): Köszönöm szépen, elnök asszony. Elöljáróban annyit szeretnék mondani, nehogy azt gondolja bárki, hogy mi úgy gondoljuk, hogy ez a törvénytervezet a nyugdíjas-társadalom minden gondját megoldja. Szó sincs róla! Mindössze arról van szó, hogy a több évtized alatt felhalmozott igazságtalanságok egy jelentős részét próbáljuk meg korrigálni, és nem azt mondjuk, hogy a kis nyugdíjakat a közepes vagy a nagy nyugdíjak rangjára és összegszerűségére emeljük. Ennek egyébként nemcsak költségvetési oka van, hanem a biztosítási elv is közbejön, mert aki 45 év szolgálati idővel és ennyi idei járulékfizetéssel szerzett egy úgynevezett magasabb nyugdíjat - mondjuk, 80 ezer forintosat -, akkor vele szemben lenne alapvetően igazságtalan az, hogy azt az alacsony nyugdíjat, amit a tulajdonosa tíz év szolgálati idővel, kis tanúvallomással meg egyebekkel kapart össze, jelentősebb mértékben növeljük, mint az egyéb nyugdíjakat. Ez az egyik dolog.

(13.50)

A másik dolog, amire szeretném felhívni a figyelmet, tisztelt képviselőtársaim, az az - Ékes képviselő úrnak szeretném jelezni -, hogy nem szabad összehasonlítani a magyar nyugdíjak nagyságát az Európai Unió korábbi 15 tagjának átlagnyugdíjával, ugyanis a belépő tíz ország között Magyarország a harmadik helyen áll a nyugdíjak nagyságát tekintve, egyes számítások szerint második helyen, és a GDP-ből ráfordított összeg tekintetében is. Nekünk az összehasonlítási alap csak az lehet.

Megint mondom, képviselő úr, nehogy azt gondolja, hogy mi meg vagyunk ezzel elégedve, de hadd éljek egy régi példával, amit én öregapámtól hallottam annó dacumál, jó néhány évtizeddel ezelőtt: édes unokám, szerettem volna reggelire kalácsot enni, de csak kenyér volt. Nekünk most pillanatnyilag ezzel kell beérni, és erőfeszítéseket kell tennünk, hogy ebből a kenyérből minél fehérebb kenyér legyen, és reméljük, hogy egyszer kalács is. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Kétperces felszólalásra megadom a szót Sisák Imre képviselő úrnak, az MDF-ből.

SISÁK IMRE JÁNOS (MDF): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Csákabonyi Balázs képviselő úr azt mondta, hogy ne hasonlítsuk a magyar nyugdíjakat a korábbi európai uniós tagországokban élők nyugdíjához.

Tisztelt Képviselő Úr! Ezzel egyetlenegy probléma van, mint ön is tudja, hogy az árak Magyarországon a korábban csatlakozott tíz ország árszintjének felelnek meg (Moraj az MSZP soraiban.), üzemanyag és minden egyéb más. Tisztelt képviselő urak, csak át kell menni a szomszédos országokba, és meg lehet tapasztalni. A nyugdíjak viszont valahol nagyon lent vannak.

De, tisztelt képviselőtársaim, még egyszer mondom, többször elmondtam már, örüljünk annak, hogy ez az ötéves nyugdíjkorrekciós program egyébként megvalósul, ugyanakkor a hozzászólásomban azt is elmondtam, akkor zárkózhattunk volna fel bizonyos értelemben az Európai Unió más tagországainak a nyugdíjaihoz, ha önök megfogadták volna Magyarország európai uniós csatlakozása előtt a Magyar Demokrata Fórumnak azt az országgyűlési határozati javaslatát, amelyet még csak tárgysorozatba sem vettek, és amely arra tett javaslatot, hogy minden magyar nyugdíjasnak 10 ezer forinttal emeljük meg a nyugdíját.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tudják, nemcsak erről kell pozitívan nyilatkozni, ami most itt fekszik a parlament asztalán, hanem az ellenzék jó javaslatait, amelyek szintén a magyar nyugdíjasok érdekeit szolgálják, legalább a parlamentben vitára kellett volna bocsátani. De önök nemhogy általános vitára nem tartották alkalmasnak, még a tárgysorozatba-vételt sem javasolták.

Köszönöm, hogy meghallgattak.

ELNÖK: Kétperces felszólalásra Vidorné dr. Szabó Györgyi képviselő asszonyt illeti a szó.

DR. VIDORNÉ DR. SZABÓ GYÖRGYI (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Én is végezetül szólnék, és köszönöm a türelmüket. Kettő dolgot szeretnék még elmondani.

Az egyik az, hogy miért 2 százalék, miért 4 százalék a korrekció mértéke, miért ennyi az annyi. Hozzáférhető a honlapokon a számítások tömkelege, hogy miért is történtek ezeknek a százalékoknak a megállapításai, hogyan érik el az adott nyugdíjszínvonalat. Tehát követhető a számítás.

A másik nagyon fontos gondolat, ami persze messzire visz, és csak megindítani szeretném a közös gondolkodást: úgy látszik, hogy itt alapjaiban megint nem értünk egyet a nyugdíjrendszer mibenlétével. Most olyan a nyugdíjrendszerünk, hogy minél több ideig dolgozik valaki, és minél magasabb járulékot fizet, annál magasabb a nyugdíja, és fordítva is így van. Azzal a törekvéssel, egy nyugdíjrendszerbe való olyan beavatkozással, hogy függetlenítem magam a járulékfizetési időtől és pénztől, és az alacsony nyugdíjakat, amelyek nyilván nem véletlenül alacsonyak, megpróbálom ilyen eszközökkel a nyugdíjrendszeren belül felnyomni, nivellálni egymáshoz a nyugdíjakat, elvész a nyugdíjrendszer lényege.

Amikről képviselőtársaim beszélnek, helyesen, azt a problémát a szociális ellátórendszernek kell átvenni és folytatni, és ez majd egy következő megbeszélés tárgya lesz.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Kétperces felszólalásra Simon Miklós képviselő urat illeti a szó, a Fideszből.

DR. SIMON MIKLÓS (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Csákabonyi Képviselő Úr! Nem gondolnám, hogy ön minősítheti azt a több százezer alacsonynyugdíjast, mint ahogy tette az előzőekben, hiszen azt állította, hogy tanúkkal és egyéb módon szerezték meg a nyugdíjukat.

Tisztelt Képviselő Úr! Akkor ön nem járt a mi vidékünkön, ahol a téesznyugdíjasok néhány ezer forintért dolgoztak a tűző napon, mint ahogy ezt mondotta volt egy fél évvel ezelőtt az önök pénzügyminisztere egy hozzászólás alkalmával. Tehát a lényeg az, kedves képviselőtársam, hogy ezek a nyugdíjasok, úgy gondolom, megdolgoztak azért, hogy megkapják azt az emelést, amit megérdemelnek.

Azt javasolnám, hogy legyenek bátrak, úgy, ahogy önök hirdetik ezt magukról. Csinálják meg azt, hogy legyen egy nyugdíjduplázás, és akkor érvényesül a biztosítási elv. Mi nem sajnáljuk a nagynyugdíjasoktól a nyugdíjat, viszont az méltánytalan, hogy a 25 ezer forintos nyugdíjból élőknek önök néhány száz forinttal akarják kiszúrni a szemét. Köszönöm.

ELNÖK: Kétperces felszólalásra Mátrai Márta képviselő asszonyt illeti a szó, a Fideszből.

DR. MÁTRAI MÁRTA (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Mielőtt a mai nyugdíjkorrekcióról szóló törvényjavaslat általános vitáját lezárnánk, szeretném ismét hangsúlyozni, amit a felszólalásomban is elmondtam, hogy a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség képviselőcsoportja támogatni fogja ezt a korrekciós törvényt.

A korrekciót ettől függetlenül úgy tartottuk volna korrektnek, ha ez 2006. január 1-jével lép hatályba, nem pedig öt évre elhúzva, és a végső határidejét 2010-ben jelöli meg. Azok az emberek, akik ennek a törvénynek a hatálya alá tartoznak, valamennyien tudjuk, éljenek az ország bármely pontján, Somogy megye kis zsáktelepülésén vagy akár a Nyírségben, rendkívül rossz körülmények között élnek, és nagyon várták a bejelentett száz lépés program keretében, hogy valami olyan fog történni, ami esetleg segítséget jelent az ő életükben.

Valamennyien tudjuk, hogy ez nem a nyugdíjtörvény átalakításáról szól, hanem valamennyien tudjuk, hogy ez egy külön törvény, amely a nyugdíjak korrekciós célú rendezéséről, megállapításáról szól, de nem ötéves távlatban kellene gondolkodnunk, hanem ezt január 1-jével kellett volna hatályba léptetni.

Elhangzott sok minden mellette, illetőleg kritikaként megfogalmazva a törvény érdekében. Nagyon fontosnak tartottam volna én is, ha a felzárkóztatási program, amely az ellenzék oldaláról megfogalmazódott, az európai uniós csatlakozás időpontjában megvalósul, hiszen azok az emberek, akik alacsony nyugdíjjal rendelkeznek, mert az állampárt idejében, a demokrácia kezdete előtt voltak aktív munkavállalók alacsony, nyomott bérekért, esetleg helyzetbe lettek volna hozva a többi nyugdíjastársukkal együtt. Ezért kellett volna egy igazságos rendszer, amely a szolgálati idő figyelembevételével megvalósított nyugdíjemelési rendszert szolgálta volna (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), amit sajnálatos módon a mai napig önök nem támogatnak.

Tehát még egyszer összefoglalva…

ELNÖK: Köszönöm szépen.

DR. MÁTRAI MÁRTA (Fidesz): …a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség támogatja, de a 2006. január 1-jével kapcsolatos észrevételét továbbra is fenntartja.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Felszólalásra kért lehetőséget Korózs Lajos államtitkár úr. Egyben szeretném megkérdezni, miután további felszólaló nem jelentkezett, úgy tekintem, hogy államtitkár úr válaszolni kíván a vitában elhangzottakra. (Korózs Lajos: Igen.)

Önt illeti a szó.

KORÓZS LAJOS ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi minisztériumi államtitkár: Nagyon szépen köszönöm. Szeretném megkérdezni, elnök asszony, hogy van-e időkorlátja a reagálásnak.

ELNÖK: Az ésszerűség keretein belül.

KORÓZS LAJOS ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi minisztériumi államtitkár: Értettem. (Derültség.)

ELNÖK: Köszönöm.

KORÓZS LAJOS ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi minisztériumi államtitkár: Nagyon szépen köszönöm a lehetőséget, nagyon szépen köszönöm a vitát mindkét oldal részéről. Néhány dolgot szeretnék megemlíteni összefoglalásként.

Kezdem azzal, hogy ez a munka, amely egy törvényjavaslat formájában idekerült az Országgyűlés elé, egy hét hónapos munka eredménye. Ez alatt a hét hónap alatt biztosítási szakemberek, biztosítási matematikusok, statisztikusok, demográfusok éjt nappallá téve dolgoztak ennek a törvénytervezetnek a kimunkálásán. Szeretném azt is elmondani, hogy az Idősügyi Tanácsban képviselettel rendelkező idősszervezetek minden egyes tagja megkapta azt a módszertani szakmai anyagot, és megkapta azokat a háttérszámításokat, amelyek megalapozták ezen döntéssorozat, illetve törvényjavaslat végleges formáját.

Tehát ez klasszikusan azt is jelenti, hogy a Fideszhez közel álló polgári nyugdíjasok szövetsége szeptember 29-én este a kezébe kapta ezeket a háttértanulmányokat, illetve szakmai számításokat.

(14.00)

Úgyhogy csupán annyit szeretnék ezzel kapcsolatosan elmondani, hogy ott kell keresni ezeket az anyagokat, nem a kormányon kell számon kérni, esetleg a nyugdíjpénztáron kell számon kérni.

Azon az ominózus februári Idősügyi Tanács-ülésen - bátorkodom mondani, hiszen én vagyok az Idősügyi Tanács titkára - négy olyan problémakör fogalmazódott meg, amelyet most törvény formájában idehoztunk az Országgyűlés elé. Miért is? Azért, mert az a javaslat, amely elhangzott ugyan itt napirend előtti hozzászólás formájában, és elhangzott önálló képviselői indítvány formájában, nem jó válasz, nem jó válasz azokra a problémákra, amelyek a mai nyugdíjrendszerben benne vannak. Azért, mert abban olyan automatizmus van, abban a tízezer forintos ominózus megemelésben, amely azt eredményezné, hogy minden probléma, ami jelenleg is benne van a rendszerben, marad, csak éppen egy magasabb szintre emelik ezzel az emeléssel.

Az egyik ilyen probléma volt, az özvegyi nyugdíjakról nagyon sok szó esett. Kedves Barátaim! Szeretném itt és most mindenki számára leszögezni, hogy a 20 százalékos özvegyi nyugdíjak 30 százalékra való emelése 50 százalékos emelést jelent, merthogy a 20 százalék 10 százaléka ugye, mennyi? Akkor tessék fölszorozni! És miről van szó?! Tehát itt mindenki hablatyol összevissza, és azt sem tudják kiszámolni, hogy mennyi az 50 százalékos nyugdíjemelés, egy. (Tóth István: Higgadj már le! - Közbeszólások.)

Kettő: szeretném elmondani, hogy az a 180 ezer ember, aki az 50 százalékos özvegyi nyugdíjban van… (Közbeszólások.) Ez nem stílus, uram! Hát mit képzel magáról?! (Sisák Imre János: Államtitkár úr, a hablatyol az stílus? - Az elnök csenget.) Az 50 százalékos özvegyi nyugdíjak 60 százalékra való emelése 20 százalékos nyugdíjemelést jelent ebben az esetben, amelyet két évben kívánunk megvalósítani, olyan formában, hogy az első évben 55 százalékra, a második évben 60 százalékra emeljük. A költségvetésben benne van ez a tétel. Tehát szeretném azt a tévhitet is eloszlatni, hogy miből lesz majd erre pénz. Benne van a jövő évi költségvetésben, kedves barátaim.

A másik problémakör volt az értékvesztett nyugdíjak ügye. Miről is van szó? Az 1987. december 31. előtt megállapított nyugdíjak felzárkóztatásáról van szó, mert az idő előrehaladtával, a bérek emelkedésével és a később megállapított nyugdíjak bérekhez való igazításával ezek a régen megállapított nyugdíjak eltávolodtak egymástól. És arról van szó, hogy minél tovább él egy ember, akinek régen állapították meg, a rendszerváltás éveiben a nyugdíját, annál nagyobb olló nyílik ki a régen megállapított nyugdíjak és a később megállapított nyugdíjak között. Tehát ez volt a második ilyen probléma, amit orvosolnunk kellett.

A harmadik: a nyugdíjasszlengben úgynevezett rossz évben elmentek nyugdíjáról van szó. Arról van szó, hogy bizonyos években a jogszabályi környezet változása miatt bizonyos személyek rosszul jártak a nyugdíj-megállapítással. Nem azért, mert elcsalták, nem azért, mert rosszul számították ki a nyugdíját, hanem akkor az arra vonatkozó jogszabály alapján megállapított nyugdíjban teljesen eltérő nyugdíjakat kaptak ugyanazon szolgálati idő és ugyanolyan járulékfizetés mellett. Tehát hogyha valakinek 1993-ban állapították meg a nyugdíját, a másiknak meg 2003-ban, több tízezer forint különbség is lehet a nyugdíjak között, csupán csak azért, mert a ’93-ban meglévő jogszabályok alapján számították ki a nyugdíját. Az ebben a rossz évben megállapított nyugdíjaknál az látszott, hogy az 1991. január 1-je és ’96. december 31-e között megállapított nyugdíjaknál rosszul jártak a nyugdíjasok. Amikor elkezdtük megvizsgálni, akkor kiderült, hogy ezen belül is a ’92-95. között megállapított nyugdíjak különösen rosszul jártak. Tehát az ebben az úgynevezett rossz évben megállapított nyugdíjaknál azért eszközlünk egy kétlépéses felzárkóztatást, illetve korrekciót, mert ’91 és ’96 között különösen rosszul jártak azok az emberek, akiknek akkor állapították meg a nyugdíját.

A negyedik problémakör volt a rokkantnyugdíjak ügye. Nézzük végig ezt az intézkedéssorozatot! Nyolc lépés. Az Idősügyi Tanácsban úgy fogalmaztak az idősszervezeteket képviselő személyek, hogy ők pontosan tudják, hogy nem lehet egy varázsütésre minden egyes problémát megoldani. És az ő javaslatuk volt az többek között, hogy lépésről lépésre, évekre lebontva történjék meg ez a korrekció. Sokkal bölcsebbek, azt hiszem, mint némely politikus, mert ők pontosan tudták, hogy ez a lépéssorozat korrekt, pontosan tudták, hogy azokat veszi előre, akik a legnyomorultabb és a legszerencsétlenebb helyzetben vannak, éppen ezért van a 2006-os indításnál az 50 százalékos özvegyi nyugdíj, hiszen nekik a legalacsonyabb a nyugdíjuk. Éppen Béki Gabriella említette volt, hogy talán 40 ezer forint átlag körül van ezeknek az özvegyi nyugdíjaknak az értéke, és ez bizony meglehetősen kevés.

Ezen túlmenően azt is pontosan tudták, hogy a gazdaság teljesítőképességével arányban van ez a lépéssorozat. Tehát akkor vállal nagyobb terhet, amikor reményeink szerint a gazdaság jobban prosperál, mint most. Ám azt is meg kell hogy jegyezzem, én fölöttébb örülök annak, hogy be lehetett vállalni ezt a lépéssorozatot, egy; kettő: és én pontosan tudom, hogy a szegény embernek nem a rossz kormányzati döntés az ellensége, hanem az infláció. Következésképpen, ha ilyen alacsonyan tudjuk tartani az inflációt, és ilyen nyugdíjkorrekciós felzárkóztatási programot tudunk megcsinálni, mint amit elterveztünk a következő öt évben, azt gondolom, lényegesen jobban járnak a nyugdíjas emberek, annál is inkább, mert ők pontosan tudják, hogy ez az intézkedéssorozat a mindenkori januári rendes nyugdíjemelésen túl van. És azt is pontosan tudják, hogy ha a szocialisták kormányon maradnak a liberálisokkal egyetemben, akkor megmarad nekik a 13. havi nyugdíjuk. És pontosan tudják azt is, hogy évről évre, lépésről lépésre végre fogjuk hajtani ezt az intézkedéssorozatot, mert pontosan tudják, hogy számíthatnak a szociálliberális kormányra, és számíthatnak az államtitkárukra is. A Fidesz pedig nem mondott semmi nem olyat, amire nekem reagálnom kéne.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Ügyrendi kérdésben kért felszólalásra lehetőséget Béki Gabriella képviselő asszony. Kérem, tegye meg ügyrendi javaslatát!

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Elnök asszony, azt szeretném indítványozni, hogy a módosító indítványok benyújtási határidejét a mai nap ülésének végére tűzze ki.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: A problémát az jelenti, hogy nem tudjuk, mikor van bizottsági ülés. Szíves elnézését kérem, mert ez most nem megy olyan egyszerűen, mint általában. (Rövid egyeztetés.) Az ügyrendi javaslatának helyt tudunk adni, összeegyeztethető a bizottság ülésével. Köszönöm szépen.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az általános vitát lezárom, a benyújtott módosító javaslatokra figyelemmel részletes vitára bocsátásra és a részletes vitára várhatóan következő ülésünkön kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a környezetvédelmi termékdíjról, továbbá egyes termékek környezetvédelmi termékdíjáról szóló 1995. évi LVI. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. Az előterjesztést T/18361. számon, a bizottságok ajánlását T/18361/14., 15. és 16. számokon kapták kézhez.

Megadom a szót Persányi Miklós miniszter úrnak, a napirendi pont ismertetésére, legfeljebb tízperces időkeretben.




Felszólalások:   1-59   59-151   151-183      Ülésnap adatai