Készült: 2024.04.28.03:28:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

270. ülésnap (2005.11.23.),  1-63. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 2:28:12


Felszólalások:   1   1-63   2,63-105      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Köszönöm a jelen lévő képviselőket és mindenkit, aki figyelemmel kíséri munkánkat a televízió, a rádió és az internet nyilvánossága előtt.

Az Országgyűlés őszi ülésszakának 27. ülésnapját megnyitom. Bejelentem, hogy az ülés vezetésében Béki Gabriella és Pettkó András jegyzők lesznek segítségemre.

Tisztelt Országgyűlés! Mielőtt megadnám a szót a következő felszólalónak, ülésvezetési kérdésben kell döntenie az Országgyűlésnek. Dávid Ibolya alelnök asszony jelezte, hogy a ma sorra kerülő igazságügyi tárgyú törvényjavaslatok tárgyalása során fel kíván szólalni. Ugyanakkor az Országgyűlés elnökének felkérése alapján 16 óra 30 perctől az ülést is vezeti. Ezt azonban a Házszabály rendelkezései alapján csak akkor teheti meg, ha az Országgyűlés ehhez hozzájárul.

Kérdezem tehát a tisztelt Országgyűlést, hogy hozzájárul-e ahhoz, hogy Dávid Ibolya alelnök asszony a viták során vezesse az Országgyűlés ülését. Kérem, kézfelemeléssel szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége hozzájárult ahhoz, hogy az alelnök asszony vezesse az Országgyűlés ülését a vita során.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az egyes egészségügyi tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. Ha jól látom, Csáky András képviselő úr ügyrendi kérdésben kért szót. Parancsoljon!

DR. CSÁKY ANDRÁS (MDF): Köszönöm szépen, elnök úr. Lehet, hogy rossz időpontban teszem, de szeretném indítványozni, hogy mind a most kezdődő egyes egészségügyi tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat, mind az azt követő, a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló T/18094. számú törvényjavaslat esetében a módosító javaslatok beadásának határideje a mai tárgyalási nap végén záruljon le; mind a kormány képviselője, mind a képviselőcsoportok ehhez hozzájárultak.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Tisztelt Képviselő Úr! A Házszabály rendelkezése alapján megkérdezem, hogy más frakciók képviselői az ügyrendi javaslat kapcsán kívánnak-e szólni. (Senki sem jelentkezik. - Dr. Vojnik Mária: Támogatjuk.)

Mindezek alapján bejelentem, hogy az előzetesen kiküldött napirendnek megfelelően az általános viták a jelzett időpontban zárulnak le, azonban a képviselő úr által jelzett két törvényjavaslatot illetően, tehát a most tárgyalandó T/18093., valamint az azt követő T/18094. számú törvényjavaslatok esetében a módosító javaslatok benyújtási határideje a mai ülésnap vége.

Tisztelt Országgyűlés! Tehát most soron következik az egyes egészségügyi tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. Az előterjesztést T/18093. számon, a bizottsági ajánlásokat pedig T/18093/2., 3., 4. számokon kapták kézhez a képviselők.

Megadom a szót Rácz Jenő egészségügyi miniszter úrnak, a napirendi pont előadójának, 15 perces időkeretben.

DR. RÁCZ JENŐ egészségügyi miniszter, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az önök előtt fekvő törvényjavaslat alapvetően három egészségügyi tárgyú törvény módosítását tartalmazza. Az első az egészségügyi törvény. A törvényjavaslat kiemelt figyelmet szentel a veszélyeztetett, különösen sérülékeny, védelmet igénylő társadalmi csoportok érdekei érvényesítésének.

Ezen belül az első rész az egészségügyi törvény betegjogi fejezetének módosítása. Ezek a változtatások a Gyermekjogi Közalapítvány javaslatain, vagyis a betegjogi képviselők tapasztalatain és konkrét betegpanaszokon alapulnak. A módosítás a betegek jogait bővíti azzal, hogy a beteg által a megjelölt személy részére megtilthatja, hogy őt ezen személyek a kórházi tartózkodás alatt meglátogathassák. A módosítás szerint a beteg panaszainak, illetve betegjogi képviselői észrevételeinek kivizsgálására szánt idő meghosszabbodik azzal a céllal, hogy alaposabb ügyintézésre, további egyeztetésekre, szükség szerint pedig szakértők bevonására kerülhessen sor.

A második rész a pszichiátriai betegek gyógykezeléséről és gondozásáról szóló fejezet módosítása, szakmai szempontok mellett feloldja az ellentmondásokat, és pótolja a fogalmi hiányosságokat. A módosítás elsősorban a napi gyakorlatban jelentkező problémák megoldására tesz javaslatot. A javaslat lehetővé teszi, hogy azok a betegek, akik írásbeli beleegyező nyilatkozat adására nem képesek, két tanú együttes jelenlétében szóban vagy más módon megtett nyilatkozattal is kérhessék önkéntes felvételüket a pszichiátriai intézetbe. A módosítás megteremti továbbá annak a lehetőségét, hogy cselekvőképtelen vagy korlátozottan cselekvőképes betegek - így például kiskorúak is - jelentkezhessenek önkéntes pszichiátriai felvételre, természetesen ott törvény által megszabott garanciákkal.

A jelenleg hiányzó, például a pszichiátriai betegekre vonatkozó definíciók megalkotásával a törvényjavaslat nemcsak megfelel a korszerű szakmai ajánlásoknak és a nemzetközi elvárásoknak, de az egységes fogalomhasználattal számtalan jogértelmezési probléma is orvosolhatóvá válik.

Az egészségügyi törvény hatályos rendelkezése jelen pillanatban kizárja, hogy a cselekvőképtelen és a korlátozottan cselekvőképes beteg önként jelentkezzen önkéntes gyógykezelésre, ugyanis ez csak nyilatkozattételre jogosult személyek kérésére történhet meg. A mindennapos gyakorlatban problémát jelent, ha a betegnek nincs a gyógykezelését támogató hozzátartozója vagy valóban érdekeit védő aktív gondnoka, illetve ezek közül aktuálisan egyik sem érhető el.

Előfordulhat, hogy a beteg ellenérdekelt abban, hogy a nyilatkozattételre jogosult személyek tudomást szerezzenek a betegségéről, például drogfüggőség esetében. A módosítás ennek a problémának a feloldására tesz javaslatot, garanciális elemként ezekre az esetekre is megtartva a kötelező bírósági felülvizsgálatot.

(9.10)

A harmadik terület az egészségügyi törvény módosítását igényli. Az emberi lény emberi jogainak és méltóságának a biológia és az orvostudomány alkalmazására tekintettel történő védelméről szóló, Oviedóban, 1997. április 4-én kelt egyezménynek az orvosbiológiai kutatásokról szóló kiegészítő jegyzőkönyvének a sürgős klinikai helyzetben lévő személyen folytatott kutatásról szóló részével összhangba kell, hogy kerüljenek a törvény vonatkozó rendelkezései.

A törvény módosítását igényli az is, hogy 2005. május 4-én Magyarország részéről aláírásra került az oviedói egyezménynek az emberi eredetű szervek és szövetek átültetéséről szóló kiegészítő jegyzőkönyve. Az egészségügyi törvényt a sejteltávolítás és a szöveteltávolítás tekintetében a jegyzőkönyv szigorúbb szabályaihoz kell igazítani a korlátozottan cselekvőképes és a cselekvőképtelen személyek védelme érdekében. A vonatkozó szabályozással tehát nemzetközi kötelezettségvállalásainkat teljesítjük.

A negyedik terület: az egészségügyi törvény módosítását szükségessé teszi a meddőséggel kapcsolatos problémák átfogó kezelésére vonatkozó intézkedési terv kialakításáról szóló 62/2005. országgyűlési határozat V. pontja is, amelyben az Országgyűlés felkérte a kormányt a petesejt-adományozás esetén előírt anonimitásra vonatkozó teljes joganyag felülvizsgálatára, a nem koherens jogszabályi rendelkezések módosításának előkészítésére, illetve annak kezdeményezésére.

A törvénymódosítás lehetővé teszi, hogy az emberi petesejtet az egészségügyi szolgáltatónak történő közvetlen felajánláson túl meghatározott személyek részére is fel lehessen ajánlani. Ezzel megteremtjük a lehetőségét annak, hogy nem anonim petesejt-adományozás is történhessen meghatározott személyi körben, és természetesen törvényi garanciákkal. A petesejt-adományozás anonimitásának részleges feloldását az teszi szükségessé, hogy a gyakorlatban a hímivarsejtek egyszerűen kivitelezhető anonim felajánlásától eltérően a női ivarsejtek anonim adományozása igen nehezen kivitelezhető. Szükséges ugyanis az adományozó és a recipiens ciklusának összehangolása, a petesejtnyerés műtéti idejének ehhez való igazítása, ugyanis az emberi petesejt nagy biztonsággal fagyasztás után nem használható fel mesterséges megtermékenyítés céljaira.

Jelentős különbség az is - szemben a hímivarsejt nyerésével -,s hogy az adományozót kockázatos hormonstimulációs eljárásnak kell alávetni.

A javaslat szerint az adományozás önkéntesen történhet csak, a beavatkozást kérelmező párral közeli hozzátartozó, rokoni kapcsolatban álló személyek tehetnek ilyen jellegű felajánlást, illetve garanciaként az adományozónak és a recipiensnek együttes, személyes megjelenésük során írásban nyilatkozatot kell tenni a felajánlásról. A módosítás az adományozó felé történő minősített tájékoztatási kötelezettséget is előír.

A petesejt-adományozás anonimitásának feloldása következményeképpen megvalósulhat azon személyek számára is a kívánt gyermekáldás, akiknél valamilyen egészségügyi oknál fogva nem termelődik petesejt, de egyébként alkalmasak a gyermekek kihordására.

Az ötödik terület, amelyet ezen a területen szabályozni kívánunk, az egészségügyi törvény és a kötelező egészségbiztosítási ellátásról szóló törvény módosítását jelentve, a szerv- és szövetátültetések várólistájára való felkerülés jogosult személyi körének a megváltoztatása. A jelenlegi szabályok szerint ugyanis Magyarország területén tartózkodó személyek közül bárki felkerülhet erre a listára, ha az orvosilag indokolt, függetlenül attól, hogy az adott személy életvitelszerűen Magyarországon tartózkodik-e. Tekintettel azonban arra, hogy a transzplantációs várólistákon 2004-ben összesen 1021 beteg szerepelt, és ehhez képest a rendelkezésre álló szervek alacsony száma miatt 296 átültetésre kerülhetett csak sor, szükséges a várólistára való felkerülésre jogosultak körét átgondolni és ezeket a rendelkezéseket módosítani.

A másik nagy területet, amelyet a törvényjavaslat módosítani kíván, az egészségügyi adatvédelmi törvények módosítása képezi. Az ebben foglalt rendelkezések két csoportra oszthatóak. Az egyik kör alapvetően pontosító, technikai jellegű szabályokat foglal magában, míg a másik rész elemei a jogalkalmazás során felmerült problémák megoldására fókuszálnak. A javaslat egyértelműen rögzíti, hogy az irányított betegellátási rendszerben részt vevő ellátásszervező, közegészségügyi és járványügyi célból a tisztiorvos és a közegészségügyi felügyelő, a különböző társadalombiztosítási ellátások megállapítása, folyósítása és ellenőrzése céljából pedig az Országos Nyugdíj-biztosítási Főigazgatóság és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár is jogosult egészségügyi személyazonosító adatok kezelésére.

A törvényjavaslat lehetővé teszi, hogy a madárinfluenza bekerüljön a törvényben felsorolt, a személyes adatokkal együtt jelentendő fertőző megbetegedések, valamint a bejelentendő foglalkozási megbetegedések közé, és ezzel kapcsolatban lehetővé teszi azt a járványügyi surveillance-rendszer kifejlesztését, amelyet nemzetközi szervezetek is ajánlanak.

A harmadik érintett törvény a dohányzással kapcsolatos. Magyarországon évente 28 ezer ember hal meg a dohányzás következtében. Nyilvánvalóan indokolt a jelenleginél szigorúbb szabályozás, akár törvényi szinten is. Ennek jegyében a törvény jelen módosítása a magyarországi dohányzás elleni küzdelem fontos állomása. A javaslat a nemdohányzók védelméről szóló törvény módosításával lehetőséget nyújt arra, hogy a jogalkotó a népegészségügyi célokkal összhangban, a dohányzás visszaszorításával lépéseket tegyen annak érdekében hogy a mindennapi élet számos fontos színterén megvédje az embereket a dohányzás egészségre káros hatásaitól.

 

(9.20)

A tervezet különösen az érzékeny csoportok védelmének erősítésével biztosítja az állam tevőleges szerepvállalását a dohányzás és a dohányfüst okozta megbetegedések visszaszorítására. Ennek érdekében a törvénymódosítás elsősorban a gyermekek és a gyógykezelés alatt állók védelmét tartja szem előtt, másrészről a tiltáson túlmutató állami és közösségi szerepvállalás feltételeit is továbbfejleszti. A módosítás kialakítja továbbá a rendelkezésre álló források tervezett, átlátható, koordinált és méltányos felhasználásának a rendszerét.

A hatályos törvény a nemdohányzók egészségének védelmét főszabályként azzal biztosítja, hogy csak az arra kijelölt helyeken engedi meg a dohányzást, ettől eltérően az életkoruknál, az egészségi állapotuknál vagy az igénybe vett szolgáltatás jellegénél fogva különös védelmet igénylő személyek védelme érdekében a törvény egyes helyeken a dohányzóhelyek kijelölésének tilalmával teljesen megtiltotta a dohányzást. A javaslat ezen teljes dohányzási tilalommal védett helyek körét bővíti ki, különös figyelmet fordítva a dohányzás fizikálisan és mentálisan egyaránt káros hatásainak fokozottan kitett gyermekek védelmére, ennek megfelelően teljes dohányzási tilalmat rendel el a jellemzően gyermekek fekvőbeteg-szakellátását végző egészségügyi szolgáltatók épületeiben, az óvodákban, a gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézményekben.

A javaslat a legfiatalabb és egyben legsérülékenyebb korosztály védelme érdekében tehát az óvodákban, a gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézményekben, például bölcsődében, családi napköziben, átmeneti otthonban, ahol a korábbi szabályok szerint a közszolgáltatást igénybe vevők számára nyitva álló közösségi helyiségeken kívül lehetőség volt dohányzóhely kijelölésére, a dohányzással szemben a nulla tolerancia elvét érvényesíti, és ennek megfelelően teljes dohányzási tilalmat rendel el.

Másodszor: a javaslat a speciális dohányzóhelyek kialakítási szabályait bővíti ki azáltal, hogy egyrészt közoktatási intézmények, másrészt a dohányzáskorlátozással érintett egészségügyi szolgáltatók vonatkozásában rendel el szabályokat. A javaslat az iskolák és az egyéb közoktatási intézmények tekintetében a teljes intézmény nemdohányzóvá nyilvánítására vonatkozó döntési kompetenciát az iskolaszékhez telepíti. Ezzel a megoldással az egyébként sok esetben nehezen kezelhető problémát jelentő iskolai dohányzás kérdése a helyi sajátosságokra is figyelemmel, rugalmasan, ugyanakkor a szubszidiaritás és az arányosság demokratikus elveit is érvényre juttatva válik kezelhetővé. A javaslat nem érinti a hatályos törvény azon rendelkezéseit, hogy a közoktatási intézménynek a tanulók által is használt helyiségeiben dohányzóhely nem jelölhető ki. A nemdohányzó intézménnyé minősítés tényét jól látható és egyértelmű felirat és jelzés alkalmazásával úgy kell feltüntetni, hogy az intézmény valamennyi látogatója feltétlenül értesüljön a dohányzási tilalomról.

A hatályos törvény szerint a dohányzóhelyet elsődlegesen önálló helyiségben vagy dohányzási korlátozással érintett helyiségen belül megfelelő elkülönítéssel kell biztosítani, amennyiben azonban erre a megfelelő feltételek hiányában vagy törvényi tiltó rendelkezések következtében nincs mód, a helyiségen kívül dohányzás céljára szolgáló területet kell meghatározni. Ez utóbbi eset mikéntje a törvény további rendelkezéseiben nem adott, e terület tehát bárhol meghatározható. A javaslat ezen dohányzóhely-kijelölési szabályokat az egészségügyi szolgáltató tekintetében azzal egészíti ki, illetve pontosítja, hogy ott helyiségen kívüli dohányzóhely nem zárt légtérben is csak úgy jelölhető ki, ha a dohányzóhely az egészségügyi szolgáltatást igénybe vevők szokásos vagy szükségszerű útvonalától is megfelelően elkülönül.

Harmadszor: a hatályos törvény szerint a dohányzás számára kijelölt helyek kivételével nem szabd dohányozni munkahelyen. Indokoltnak látszik azonban, hogy a munkáltató a munkavállalók többségével kötött megállapodása esetén a munkahelyet nemdohányzó munkahellyé nyilvánítsa. A nemdohányzó munkahellyé minősítés kezdeményezésére, illetve az ilyen döntéssel való egyetértésre a javaslat a kollektív szerződés megkötésére jogosult szakszervezetet, ennek hiányában a munkavállalók többségét hatalmazza fel.

Végül, de nem utolsósorban a javaslat az Egészségügyi Világszervezetnek a dohányzás-ellenőrzési keretegyezményben foglalt kötelezettségével összhangban a kiskorúak dohánytermékhez való hozzáférésének ellenőrizhetősége érdekében rögzíti, hogy dohánytermék árusítása automatából nem megengedett.

Tisztelt Országgyűlés! A törvényjavaslatot a kormány széles körű egyeztetést követően nyújtotta be, a szakmai és a civil szervezetek támogatásukról biztosították a megfogalmazott módosításokat. A törvényjavaslat általános és részletes vitája jó alkalmat kínál arra, hogy a különböző álláspontokat itt is megismerjük. Nyitottak vagyunk minden olyan módosító javaslatra, amely tovább erősíti a benyújtott törvényjavaslatot.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most az egészségügyi bizottság álláspontjának és az ülésen megfogalmazódott kisebbségi véleménynek az ismertetésére kerül sor, 5-5 perces időkeretben. Először megadom a szót Nyul István képviselő úrnak, a bizottság előadójának.

DR. NYUL ISTVÁN, az egészségügyi bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Az egyes egészségügyi tárgyú törvények módosításáról szóló T/18093. számú törvényjavaslatot az egészségügyi bizottság november 14-én megtárgyalta. A törvény az egyén méltóságának, érdekeinek védelmét és esélyegyenlőségét hivatott javítani. A betegjogi fejezetre vonatkozó javaslatot a Betegjogi, Ellátottjogi és Gyermekjogi Közalapítvány nyújtotta be.

Az egyik javaslati pont szerint változik a pszichiátriai betegekre vonatkozó rendelet. A javaslat az Országgyűlés határozatának megfelelően a petesejt-adományozás kérdését kívánja felülvizsgálni, és ennek jegyében történik egy körülhatárolt körben az anonimitás feloldásának lehetősége. A szövet- és szervátültetésre vonatkozó javaslat egyértelműen olyan személyekre vonatkozik, akik szerepelnek a várólistán, és egészségbiztosítási ellátásra jogosultak. A kormány képviselője szerint történt előrelépés az adatvédelemben is, miszerint az adatvédelmi biztos úr észrevételei átvezetésre kerültek a normaszövegben.

A nemdohányzók védelmében is jelentős az előrelépés, amely az 1999-es törvényt kívánja módosítani. Ennek megfelelően különösen a gyermekintézményekben bevezetésre kerülő nullatolerancia-javaslat figyelemre méltó, így a bölcsőde, az óvoda, a gyermekintézmények, ahol gyógyító tevékenység történik, teljesen tilalmi helyek lesznek. Iskolákban az iskolaszékek dönthetnek hasonlóképpen.

A bizottsági ülésen különösen az irányított betegellátási rendszer váltott ki polémiát. Az adatvédelmi biztos úr ismételten azt kifogásolta, hogy a rendszer továbbműködése adatvédelmi szempontból több mint aggályos. A tárca képviselője elmondta, hogy több kérdésben történt véleménykérés és egyeztetés, így véleménye szerint az adatkezelés, a kezelő személye, az adatkör és az adatkezelés időtartama a javaslat szerint öt évben került meghatározásra. A szaktárca a további egyeztetésre is nyitott.

A petesejt-adományozás kérdésében a humánreprodukciós bizottság véleményét is kikérte a törvényalkotó, és annak birtokában tesz javaslatot a titkosság részleges oldására, ami kizárólag családtagok között lehetséges, de ilyen szempontból az élettárs is teljes jogúnak számít. A petesejt-adományozás egyértelműen a gyermekszám növekedése irányában hat, az élettársi kapcsolat mint jogi lehetőség tovább bővíti a nyilvánosság körét.

Többen aggályosnak tartották azt, hogy pszichiátriai beteget nemcsak szakorvos, hanem felsőfokú szakképzettségű, úgynevezett pszichoterapeuta is kezelhet, még akkor is, ha folyamatosan biztosított a szakorvosi kontroll.

A nemdohányzók érdekében három fontos lépést lehet tenni: az egyik a reklámkorlátozás és -tiltás, a másik az adótartalom növelése, az áremelés, és végül közintézményekben az erőteljes tilalom. Ez az előttünk lévő törvényjavaslat egyértelműen ezt a kérdést taglalja és emeli ki. Az Európai Unió is ez irányba halad.

A petesejt-donációban az Európai Unión belül nincs egységes gyakorlat sem a lehetőséget illetően, sem az anonimitásban.

Tisztelt Képviselőtársak! A fentiek alapján megállapítható, hogy minden elemében egy előremutató javaslatcsomagról van szó mind az adatvédelem, mind a petesejt-donáció, mind pedig a dohányzás elleni várható eredményeket illetően. Megtesszük az első lépést a nulla tolerancia felé. Az irányított betegellátás is igazolhatja, hogy költséghatékony, jobb ellátást képes biztosítani a társadalmi igazságosság, a betegellátás biztonsága érdekében.

A bizottság 10 igen, 3 nem és 3 tartózkodás mellett általános vitára alkalmasnak találja a törvényjavaslatot.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Horváth Zsolt képviselő úrnak, aki a kisebbségi véleményt ismerteti.

(9.30)

DR. HORVÁTH ZSOLT, az egészségügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Tisztelt Elnök Úr! Miniszter Úr! Képviselőtársaim! Az egészségügyi bizottság ülésén alapvetően a törvényjavaslatban szereplő sok paragrafus közül négy volt, amelyik nagyobb vitát váltott ki. Ilyenek voltak az irányított betegellátási rendszerrel kapcsolatos anomáliák. Mint már előttem mondták, a bizottság ülésén részt vett az adatvédelmi biztos úr is.

A bizottság kisebbségi véleményét alkotók számára nyilvánvalóvá vált, hogy ez az előterjesztés nem tartalmazza az adatvédelmi biztos ajánlásait, nem felel meg annak. Ez volt az egyik fő ok, ami miatt a kisebbségi véleményünket meg is kellett hogy fogalmazzuk.

Az is nyilvánvalóvá vált, hogy az adatvédelmi biztos, illetve a minisztérium munkatársai között továbbra is fennáll a nézetkülönbség, továbbra sem tudtak ebben az egyébként fontos alkotmányossági aggályokat is fölvető kérdésben közös nevezőre jutni. E tekintetben szerintünk korai a törvénynek ez a fajta benyújtása, hiszen előbb azért ezt figyelembe kellene venni.

További gondot jelent egyébként magával az irányított betegellátási rendszerrel kapcsolatosan, hogy tudomásunk szerint egy kormánydöntés értelmében az irányított betegellátási rendszer befejeződik, véget ér. Ez a törvényjavaslat nem ezt tartalmazza. Ezt szintén kifogásolták a képviselők. Hadd tegyem hozzá, hogy az irányított betegellátási rendszerrel kapcsolatosan a képviselői vélemények nem a párthovatartozás alapján fogalmazódtak meg, hanem egy teljesen más sík mentén foglaltak állást a képviselők.

Tehát úgy gondoljuk, hogy a törvénynek az irányított betegellátásra vonatkozó része részben nem felel meg korábbi kormánydöntéseknek, részben nem felel meg az adatvédelmi biztosnak, ezért valószínűleg nem is alkalmas általános vitára.

További nagy vitát váltott ki a reprodukcióval kapcsolatos kérdés. Egy képviselőtársunk elmondta, hogy az ő álláspontja szerint itt egy rendkívül liberális javaslatról van szó; kifogásolták a képviselők azt, hogy az élettársi kapcsolat is bekerül, ami gyakorlatilag ellenőrizhetetlen. Tehát vagy bevállalja a kormányzat, hogy eltörli az anonimitást, ami egy abszolút liberális álláspont lenne, és a kisebbségi véleményt megfogalmazók szerint nagyon sok hívő, vallásos ember érzetét is sértené, vagy pedig egy sokkal jobban körülbástyázott törvényt kellene hozni, mert ez így nagyon lyukacsos, gyakorlatilag szabaddá válik a petesejt-donáció, és ellenőrizhetetlenné is fog válni.

A harmadik a pszichoterápia kérdése volt. A törvényjavaslat kiköti, hogy lehetséges felsőfokú szakirányú végzettség nélkül is felügyelet mellett pszichoterápia elvégzése. Itt azt kell mondanom, hogy talán nem is annyira kisebbségi az az álláspont, amit megfogalmaztunk, de tekintettel arra, hogy a törvényben szerepel, határozott kérésünk volt. Két alternatívát látott a bizottság. Az egyik az, hogy hagyjuk el teljes egészében ezt a szakaszt, és ne nyúljunk hozzá. A másik lehetőség pedig az, hogy ha van olyan felsőfokú végzettség, amelyik mellett egyébként ez végezhető - mert egy szakmai kollégiumi javaslat volt állítólag -,s akkor viszont emeljük be név szerint, mert így túl tág. Tehát ha valaki rendelkezik egy vegyészmérnöki diplomával, a jelenlegi törvényi szabályozás szerint, ha ott van egy pszichológus végzettségű ember, akkor ő pszichoterápiát folytathat, ami azért, valljuk be, nem lenne egy követendő cél.

A negyedik kérdés a nemdohányzók védelmével, illetve a zéró tolerancia elvével volt kapcsolatos. Alapvetően egyetértünk vele. Alapvetően jónak tartjuk például azt, hogy megszűnik az automatákból történő dohánytermék-árusítás. Alapvetően az is helyes, ha a legveszélyeztetettebb korosztályt, a gyermekeinket megvédjük. Ugyanakkor a törvényalkotó következetlen abban a kérdésben, hogy intézmények között tesz különbséget. Míg a bölcsődét és az óvodát olyan intézménynek értékeli, ahol a gyerekektől teljesen elzárt területen is megtiltja a dohányzást, addig az iskolákat nem értékeli ilyen intézménynek. Itt a megkülönböztetés ellen van kifogásunk, hogy miért szükséges, hiszen egy óvodában dolgozó ember… - amennyire önök ismerik az óvodákat, bölcsődéket, ott a gyerekeknek sokkal kisebb esélyük van arra, hogy egyáltalán bejussanak olyan területre, ami egyébként előttük elzárt, mint egy iskolában; tehát nem értjük, miért kell megkülönböztetni intézményrendszeren belül, pusztán a gyermekek életkora ezt nem indokolja.

Ez volt a kisebbségi állásfoglalás. Éppen az előbb elmondottak miatt mi nem tartottuk még általános vitára alkalmasnak ezt a törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most a képviselői felszólalások következnek. Elsőként az írásban előre jelentkezett képviselőknek adom meg a szót, a napirendi ajánlás szerinti 10-10 perces időkeretben. Hozzászólásra következik Kökény Mihály képviselő úr, MSZP.

DR. KÖKÉNY MIHÁLY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselőtársaim! Tisztelt Miniszter Úr! Egy olyan törvényjavaslat szerepel az Országgyűlés napirendjén, amely hatályban levő különböző jogszabályok módosítására irányul, de mégsem az eredeti törvények céljait szűkíti, nem írja felül a korábbi szabályozásokat, hanem a nemzetközi szakmai és egészségpolitikai tendenciáknak és elvárásoknak megfelelően korszerűsíti a korábbi szabályokat. Nincs is szükség sem az egészségügyi törvény, sem az adatkezelési törvény koncepciójának a megváltoztatására, hiszen ezek időtálló törvények. Néhány kérdéskört szeretnék kiemelni a javaslatok közül, amelyek súlya és tematikája különös figyelmet érdemel.

Az irányított betegellátási modellkísérlet évek óta vitákat vált ki a parlamentben is, idén azonban az Állami Számvevőszék jelentése és a javaslatok új fejezetet nyitottak az irányított betegellátás jövőjének ügyében. A Számvevőszék javaslatának megfelelően az egészségbiztosítási és az egészségügyi törvényi szabályrendszer tartalmazza a legfontosabb normákat, mégpedig jelentősen átalakított szakmai normákat. Azt gondolom, hogy a feltételek kiegyenlítetté válnak, most már nem többletforrásokból gazdálkodik a szervező, hanem valóban a racionálisabb működés lehet a siker alapja. Ugyanakkor azonban az elmúlt hónapok vitáiban sok igazságtalan vád is érte ezt a modellkísérletet, holott az irányított betegellátásnak a prevencióban, az orvosi együttműködésben, a hatékony gyógyításban való szolgáltatói érdekeltség megteremtésében, a költséghatékony gyógyszerrendelésben, egyáltalán a finanszírozás ésszerűsítésében felmutatott eredményei vitathatatlanok és bizonyítékokkal alátámasztottak.

Úgy gondolom, hogy az új szabályozás mellett is szükséges monitorozni a rendszert, és ezért nem baj, hogy nem bővül a szervezők köre, azonban lezárult egy kísérleti szakasz, de ez nem azt jelenti, hogy elfelejtjük a történéseket. Egy társadalombiztosítási szervezési alrendszer képe vázolódik, nyugodt és stabil körülmények között, objektív mutatók szerint lesz módunk értékelni e forma működését, és biztos vagyok benne, hogy a szaktárca és az adatvédelmi biztos is megfelelő közös megoldást találnak az adatvédelmi szabályokat illetően.

Másodikként arra a kérdésre térnék ki, amelyben a parlament nemrégiben kérte fel a kormányt, hogy tegyen előrevivő lépéseket. Itt arról van szó, hogy 150 ezer meddő pár él közöttünk, és indokolt, hogy a gyermekvállalási lehetőségeiket bővítsük. Azt gondolom, hogy amikor 1997-ben az egészségügyi törvényt elfogadtuk, akkor még messze álltunk a petesejt-adományozás rutineljárásként való alkalmazhatóságától, kevéssé volt kidolgozott az irányított donáció rendje. Haladt a szakma, és úgy ítélem meg, hogy az a javaslat, amelyet a kormány tett, indokolt, tehát indokolt az, hogy a petesejt-adományozás anonimitását feloldjuk. Ugyanakkor azonban megfontolásra ajánlom - tekintetbe véve azt, hogy nagyon sok garanciát tartalmaz a törvényjavaslat arra, hogy sikerüljön az adományozás önkéntességét biztosítani és egyúttal az üzletszerűséget kizárni -,s hogy valóban csak egy szűk rokoni, hozzátartozói kör esetében kell lehetőséget adni a petesejt-adományozásra. Azt hiszem, azt gondolom, hogy talán a kívánt cél olyan módon is elérhető, hogy akár az adományozó és a meddő nő együttes kérelméről a kórház etikai bizottsága döntsön.

(9.40)

Egyébként is igazságtalan lenne a javaslatban szereplő megoldást alkalmazni azokkal a hölgyekkel szemben, akiknek nincs olyan rokonuk, aki alkalmas lenne a beavatkozásra. Én úgy ítélem meg, hogy itt lehetne valóságosan lépni annak érdekében, hogy az anonimitást feloldjuk.

Fontos az a néhány kitétel, amely a nem konvencionális eljárásokkal függ össze a tervezetben. Ezek a módosítások a nem konvencionális módszerekkel gyógyító orvosok és természetgyógyászok működési nyilvántartásának megteremtése érdekében szükségesek. Én úgy ítélem meg, hogy ezzel a megoldással még élesebb határ vonható a gyanús eljárásokat alkalmazó csodadoktorok, kuruzslók és az alternatív módszerekben jártas szakemberek között. E szabályozásnak az a jelentősége, hogy az Európai Unió számos országában végzett felmérések szerint a lakosság mintegy 70 százaléka vesz igénybe alternatív gyógyító eljárásokat, és ezek egy jelentős hányada nemcsak egyszerűbb, hanem a beteg számára könnyebben elfogadható, mint a hagyományos eljárások, tehát szükség van arra, hogy kellő biztonságot nyújtson a szabályozás.

A kérdés társadalompolitikai súlyára való tekintettel talán leghangsúlyosabban szeretnék szólni a dohányzás visszaszorításáról, a nemdohányzók védelméről. Ha a népegészségügyi mutatókból indulunk ki, akkor a most előterjesztett kompromisszumos szabályozási módosítás lehetne markánsabb is, úgy is fogalmazhatnám, hogy lehetne szigorúbb is. Nálunk azonban még mindig sokan vannak, akik úgy gondolják, hogy a dohányzásuk magánügy, sőt emberi jog, és azzal kevéssé törődnek, hogy dohányzásukkal nemcsak a környezetet zavarják, hanem közvetlenül károsítják is azokat az embereket, akik zárt helyiségben mellettük tartózkodnak. A környezeti dohányfüst nemdohányzó elszenvedőinek kockázata - akár tüdőrák szempontjából nézzük, akár számos szívbetegség szempontjából -, jelentősen nagyobb, mint a füstmentes helyeken élőké és dolgozóké; azt gondolom, hogy elég tudományos bizonyítékkal rendelkezünk e tekintetben.

A dohányosok alkotmányos jogait védők figyelmébe ajánlom azt, hogy az állampolgári jogok általános biztosa is amellett érvelt, hogy az oktatási és az egészségügyi intézményekben a füstmentes környezetet teljes egészében teremtse meg a jogalkotó. Az a kérdés, hogy az alkotmányos jogok hierarchiájában az egészség mennyire élvez prioritást más alkotmányos jogokkal szemben. Hozzáteszem, Európa abba az irányba halad, hogy a közösségi intézményekben és mindenekelőtt az iskolákban és az egészségügyi intézményekben egyáltalán ne lehessen dohányozni.

Örülök annak, hogy a javaslat a legfiatalabb és a legsérülékenyebb korosztály védelme érdekében a zéró tolerancia elvén áll, tehát az óvodákban, gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézményekben, ahol korábban lehetőség volt dohányzóhely kijelölésére, tilalmat rendel el; azonban kétségtelen, hogy például az iskolák esetében kicsit megbicsaklik a törvény logikája: a teljes oktatási intézmény nemdohányzóvá nyilvánítására vonatkozó döntési kompetenciát a javaslat az iskolaszékhez telepíti. Ez a megoldás kétségkívül demokratikus, tisztelt képviselőtársaim, csak éppen a népegészségügyi érdekkel ellentétes, tehát megfontolásra javaslom azt, hogy a szabályozás e tekintetben legyen szigorúbb, annál is inkább, mert közvélemény-kutatások azt mutatták, hogy a társadalom jelentős része támogatna egy teljes füstmentességet az iskolákban.

Tisztelt Országgyűlés! Mindezekkel együtt a Magyar Szocialista Párt támogatja a törvényjavaslatot; úgy gondoljuk, hogy fontos, a nemzetközi szakmai és egészségpolitikai elvárásoknak megfelelő módon korszerűsödik számos korábbi egészségügyi jogszabályunk.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

ELNÖK: Hozzászólásra következik Frajna Imre képviselő úr, Fidesz.

DR. FRAJNA IMRE (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Ismét egy salátatörvényhez van szerencsénk, de ezt nem kritikaként mondom, mert valószínűleg rosszabbul jártunk volna, hogyha szétszedi a kormány, és három külön javaslatként nyújtja be elénk ezeket a javaslatokat, tekintettel arra, hogy a javaslatok jelentős része igazából technikai pontosítás, és az egész törvény nem akkora súlyú, amit az egészségügy helyzete egyébként indokolna.

A technikai pontosításokon kívül persze azért vannak problémás, sőt kifejezetten vitatható pontjai is a törvényjavaslatnak. Az első rögtön a pszichoterapeuták kérdése. A pszichoterápia egy érdekes gyógyító terület, a pszichológia és az orvostudomány határterülete, és egyébként - bár ez a szövegből nem derül ki - önmagában sem az orvosi, sem a pszichológiai végzettség nem elegendő ennek gyakorlásához, mind a kettő számára további tanfolyam szokott szükséges lenni ahhoz, hogy valaki pszichoterapeutaként dolgozhasson.

Éppen ezért a magunk részéről azt gondoljuk, hogy nem kellene tágítani ezt a határt, tehát az orvosi gyógyító eljárások körében nem hiszem, hogy az lenne a helyes, hogyha egyébként egyéb felsőfokú végzettségű ember orvos vagy pszichológus felügyelete mellett orvosi gyógyító tevékenységet folytathasson, már csak azért sem, mert azt gondolom, hogy ezek a nyitások nem a fejlett, hanem a harmadik világban szokásosak. Ott persze találhatunk olyan felcsert, aki orvos felügyelete mellett vakbélműtétet végezhet, vagy olyan embert, aki szülést vezethet le, szintén távfelügyelet mellett, ami a harmadik világban érthető, de nem gondolnám, hogy az orvostudomány határait minden munkaerő-problémánk mellett ebbe az irányba kellene kitágítanunk.

A másik ilyen problémás kör a petesejt-adományozás kérdése. Igazából egyébként ez a helyzet lényegesen jobb, mint amit anno a kormánykoalíció beígért, hiszen itt még a dajkaterhesség kodifikálását ígérték be anno. Csak abban reménykedem, hogy szembesülve azzal a megoldhatatlan etikai és jogi feladattal, amit ennek szabályozása jelentene, szűkült le erre a kérdéskörre a kör, és ez nagyjából sikerült is - hangsúlyozom, hogy nagyjából.

Az, hogy kevés a beültethető szerv, önmagában nem indok arra, hogy feloldjuk valaminek az anonimitását, hiszen ebben az esetben ezt bármilyen más, egyéb szervnél is megtehetnénk. A petesejt-adományozás azért egy érdekes vagy speciális szervadományozás, hiszen akkor van annak értelme, hogy nem anonim petesejthez jusson valaki, amikor a genetikai rokonságot szeretné a gyermekben továbbvinni; ha már a saját génkészletét nem is, akkor valamilyen, hozzá közel álló rokon génkészletével próbálná elérni azt, hogy a gyermek mégiscsak a család génkészletét örökölje.

Ebből a szempontból a javaslat messze túlterjeszkedik ezen, tehát olyan személyek kerülnek ebbe az adományozásra kijelölt körbe, akik e feltételeknek nem tesznek eleget, és a Csáky képviselő úr által felvetett visszaéléseknek egyébként ez az egyik lehetséges módja, nemcsak az élettársi kapcsolat része. Ebből a szempontból tehát azt gondolom, hogy ha leszűkítjük az adományozási kört arra, aminek egyébként a névvel vállalt adományozás esetén értelme van, tehát hogy az illetőkkel genetikai rokonságban álló személy adhatja ezt név szerint, akkor a visszaélési lehetőséget igazából bezárjuk mindenféle egyéb jogi szabályozás nélkül. Azt gondolom, hogy talán ebben a körben nem kell attól tartanunk, hogy a készpénzes szervadományozás valamiféle üzletágként kialakuljon.

 

(9.50)

Az utolsó problémás pont ez a nemdohányzók védelméhez benyújtott csomag. Bizonyos szempontból azt kell mondanom, hogy az előterjesztő túlterjeszkedik az egykori törvényen, és jó néhány helyen már szó nincsen a nemdohányzók védelméről, hanem kifejezetten a dohányosok jogainak eléggé durva korlátozásáról.

Míg azt gondolom, hogy amit Kökény Mihály úr elmondott, arra csak azt a kritikát tudom én is fölvetni, amit már képviselőtársam elmondott, hogy akkor a gyermekintézmények esetében mérjünk egyforma mércével. Tehát kevés aggályt látok abban egyébként, hogy az állam a fiatalkorúak védelmében megtiltsa a dohányzást ezeken a helyeken, itt azt gondolom, hogy ez egy döntés kérdése, annak a kérdésnek a fölvetése, hogy melyik jog van előbbre a hierarchiában, a dohányzás vagy az egészséghez való jog, ezt az Alkotmánybíróság eldöntheti. Nem látok benne igazából problémát, ha egyenlő mércével mérünk, hogy bizonyos, egészségvédelem szempontjából fontos intézményekben a zéró toleranciát érvényesítsük, nem itt látom a problémát.

Ott már látom a problémát, hogy a szociális intézményeket bevonjuk-e ebbe a körbe, mert azt gondolom, hogy talán nem az életük végén járó emberek esetében kell a zéró toleranciát érvényesíteni a dohányzás esetében, ez a “személyes gondoskodást nyújtó szociális intézményekö talán nem biztos, hogy azért ebben a szabályozási körben olyan pontosan lett definiálva.

A nagyobbik problémát a “nemdohányzó munkahelyö című kategória jelenti. Mert bár míg azt gondolom, hogy törvénnyel van az embernek joga különféle társadalmi célokat érvényesíteni, nem gondolnám, hogy többségi szavazattal lehetőség van arra, hogy megfosszuk az embereket attól a lehetőségtől, hogy dohányozzanak, úgy egyébként, hogy olyan mércét állítunk föl, aminek a teljesítése jószerével akár lehetetlenné is válhat.

Tehát nem hiszem azt, hogy bárkit arra kell kényszeríteni, hogy a munkahelyén dolgozók több mint felének aláírását csatolhassa ahhoz, hogy egyébként ő a munkahelyén dohányozhasson, merthogy jelen szabályok szerint, ha a munkáltató a szakszervezetekkel lemutyizik, akkor igazából ezt a feltételt kellene valakinek teljesíteni.

A nemdohányzó munkahelynek egyetlenegy célját látom a törvény által szabályozott körön, tehát az intézményi körön kívül, hogy viszont tényleg nincs sok értelme előírni dohányzóhely létesítésének kötelezettségét olyan munkahelyen, ahol ez valójában fölösleges, mert a jelen szabályok szerint nem lehet akkor sem nemdohányzóvá nyilvánítani egy munkahelyet, amikor ott senki sem dohányzik, kénytelenek kijelölni a dohányzóhelyet.

Mint képviselőtársamtól hallottam, előfordult, hogy egyébként az orvosi szobát jelölték ki erre a célra, ami csak azért nem okozott semmi problémát, mert az illető intézményben nem dohányzott senki sem, tehát a jó fotótémán kívül nem történt semmiféle ilyen szabály. Tehát azt gondolom, hogy ha a nemdohányzó munkahelyet szabályozni akarjuk megfelelő jogintézménnyel, akkor ezt arra kell fönntartani, ahol egyébként a dohányzóhely kijelölése fölösleges.

Összességében azt gondolom, hogy a javaslat ezeken a pontokon nem kellő átgondoltságtól szenved, tehát a jelen formájában nem elfogadható, megfelelő módosításokkal egyébként elhozható abban az állapotban, amikor megszavazható lesz.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra megadom a szót Kökény Mihály képviselő úrnak, MSZP.

DR. KÖKÉNY MIHÁLY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Frajna Képviselő Úr! Arra hívom fel a figyelmet, hogy a munkahelyi dohányzás szabályainak a változtatása az egy esélyt, egy lehetőséget ad, nem kötelezvényről van szó, nem arról van szó, hogy ezentúl ezt minden munkáltatónak mérlegelnie kell.

A hatályos munkavédelmi törvény előírja azt, hogy dohányzóhelyet ki kell jelölni, tehát ez azt mondja, hogy igen, a dohányzás lehetőségei tekintetében van egy törvényi kötelezettsége a munkáltatónak. A jövőben, ha ezzel egyet tudunk érteni, akkor van egy alternatíva, és ez az alternatíva tulajdonképpen létezik szabályozás nélkül is. Biztos, hogy képviselőtársam is föl tud sorolni számos munkahelyet étteremtől pénzintézetekig, ahol bizony a füstmentes környezet az él, az létezik, csak éppenséggel ez most nem felel meg a törvényi előírásoknak.

Tehát én azt gondolom, hogy itt szó nincsen mutyizásról. Ha a munkáltató és az érdekképviseletek egy felelős döntésre tudnak jutni az egészség érdekében, akkor ne sértsenek törvényt azzal, hogy egyáltalán nem jelölnek ki dohányzóhelyet, hanem a jövőben nemdohányzó helyként tevékenykedik a munkahely. Tehát ez egy esély, ez egy lehetőség, és én bízom abban, hogy képviselőtársaim többsége megérti ezt a változtatási szándékot.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Szintén kétperces hozzászólásra következik Frajna Imre képviselő úr, Fidesz.

DR. FRAJNA IMRE (Fidesz): Köszönöm a szót. Valószínűleg nem beszéltem az előbb elég egyértelműen. Nem arra jutottam a törvényjavaslat olvasása kapcsán, hogy ez egy kötelezettség lenne, azt gondolom, hogy olyan jogkorlátozási lehetőséget adunk a munkáltatók vagy szakszervezetek kezébe, amire szerintem törvényi szabályozás nélkül nincsen jogunk. Tehát lehet, hogy Kökény úr úgy gondolja, hogy ez egy esély, én azt gondolom, hogy ez egy olyan mértékű jogkorlátozás, ami nélkülözi a kellő garanciákat, magyarán nem az egyenlő fegyverek elvével érvényesíthetik a jogaikat az érintettek. Ebből a szempontból elmondtam, hol látom a határát.

Tehát azt gondolom, hogy igen, lehetséges a törvénynek azt az értelmetlen szabályát, hogy jelöljünk ki ott is dohányzásra kijelölt helyet, ahol egyébként ez szükségtelen, oldjuk fel, de ebben az esetben azt gondolom, hogy az egyenlő fegyverek elvével rendelkeznie kell a nemdohányzóknak és a dohányosoknak is. Hiszen ebben az esetben, mondom, már nem a nemdohányzók védelméről van szó, hanem a dohányosok jogainak megvonásáról, hiszen már egy zárt légtérbe sem vonulhatnak el dohányozni a dohányosok, és azt gondolom, hogy ennek a korlátozásnak viszont a kellő garanciáit meg kell teremteni, ez a törvényből hiányzik egyszerűen.

ELNÖK: Ugyancsak kétperces hozzászólásra következik Gógl Árpád képviselő úr, Fidesz.

DR. GÓGL ÁRPÁD (Fidesz): Elnök Úr! Képviselőtársaim! A nemdohányzók védelméről szóló törvény és a reklámtörvény volt az a két lépés, amivel elindítottunk egy egészségesebb társadalomhoz vezető utat. Itt egyenlő fegyverekről van szó, legalábbis Frajna Imre ezt a szót használta, egyenlő felekként tekintjük a dohányzókat és a nemdohányzókat, aztán Kökény képviselőtársam említette a különböző helyeket, munkahelyeket.

Munkahely a Parlament is, és a magam részéről úgy látom, hogy jelen pillanatban a Parlamentben nem teljesül a hatályos jogszabály. Ez fölhívja az én figyelmemet arra, és én szeretném az önökét felhívni arra, hogy magunk tartsuk be a szabályokat, az eddigi szabályokat, törvényeket, rendeleteket tartassuk be, mert ez szolgálja azt a célt, ami majd elvezet egyszer oda, hogy ha nem is drogot, mert van, aki már drognak tekinti a dohányzást, de valahol ezt a káros szenvedélyt minimalizálni tudjuk.

Úgyhogy én arra szeretném fölhívni a figyelmet, hogy minden módosítás, minden lehetőség csak afelé mozdíthatja ezt a rendszert, hogy visszaszoruljon a dohányzás, és ha az ember a Parlament folyosóján fölakasztja a kabátját, majd hazamegy este, akkor ne legyen olyan illata a kabátjának, mintha egy kocsmában töltötte volna az idejét.

Köszönöm szépen. (Taps.)

ELNÖK: Újabb kétperces hozzászólásra következik Kökény Mihály képviselő úr, MSZP.

DR. KÖKÉNY MIHÁLY (MSZP): Köszönöm szépen. Az a ritka pillanat van a parlamentben, elnök úr, amikor üdvözölnöm kell Gógl Árpád képviselőtársamnak a felszólalását, mert magam is azt gondolom, hogy most a törvényjavaslat tárgyalása alkalmat ad arra, hogy ebben az ügyben szót emeljünk, azok, akik fontosnak tartják az egészség jogainak az érvényesülését az életben. E tekintetben a parlament és a parlamenti képviselők reflektorfényben vannak, tehát nem mindegy, hogy milyen példát mutatunk ebben a tekintetben. Úgyhogy én csatlakozom Gógl képviselő úr szavaihoz.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Hozzászólásra megadom a szót Mézes Éva képviselő asszonynak, SZDSZ.

DR. MÉZES ÉVA (SZDSZ): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Asszony! Kedves Képviselőtársaim! Az előttünk lévő törvényjavaslat első része az 1997. évi egészségügyi törvényt módosítja, benne több kis terjedelmű téma van, mely az érintett, különösen veszélyeztetett csoportok számára nagy jelentőséggel bír.

(10.00)

A törvényjavaslat céljaival egyetértünk. Részleteiben arról beszélnék, amiben mi, liberálisok kicsit másképp gondoljuk a megoldásokat.

Mindjárt a betegjogi fejezetnél eltér a véleményünk, hiszen meggyőződésünk szerint a beteg panaszainak, illetve a betegjogi képviselő észrevételeinek kivizsgálására az adott intézményben elég a 10 munkanap. Amit ez idő alatt nem lehet megállapítani, azt 30 nap alatt sem, tehát jogi útra kell terelni az ügyet. Az idő meghosszabbítása csak a probléma megoldásának elnapolására ad lehetőséget.

A reprodukciós eljárásokkal kapcsolatos módosítás csak részben tesz eleget az országgyűlési határozatnak, amely arra irányult, hogy megkönnyítse a gyermeket mesterséges megtermékenyítés útján vállalni kívánók ez irányú törekvéseit, és bővítse azok körét, akik részt vesznek ezen eljárásokban. Mindannyian tudjuk, hogy hazánkban évről évre csökken a születések száma. Magyarországon a 25 év alatti nők 4 százaléka, a 25-35 év közötti nők 13 százaléka, a 35 év feletti nők 30 százaléka küzd meddőségi problémákkal. Ennek ellenére a hatályos egészségügyi törvény számos gyermekvállalási lehetőségtől elzárja a gyermekre vágyó nőket, és ezen javaslat is csak minimális előrelépést jelent.

A szabad demokraták szerint az emberi jogok és különösen az önrendelkezési jog tisztelete azt követeli, hogy mindenki, aki gyereket szeretne, lehetőséget kapjon erre. A jog ne zárhassa ki önkényesen a gyerekvállalásból a gyerekre vágyók meghatározott körét.

Üdvözlendő, hogy a törvényjavaslat egymást ismerő személyek között is lehetővé teszi a petesejt-adományozást, de indokolatlannak tartjuk azt a korlátozást, hogy csak szűk rokoni, hozzátartozói körben teszi ezt. Fontosabb az, hogy a petesejtet adományozó és a petesejtet kapó között olyan érzelmi kapcsolat legyen, ami biztosítja az önzetlen segíteni akarást. Ez a garancia arra, hogy a petesejt-adományozó felvállalja az egészségügyi beavatkozást, az üzletszerűség kizárásával.

Az adományozók körének kibővítése nélkül a várakozók körülbelül 10 százalékának problémáját oldja meg a jelen törvénymódosítás, de a célunk az, hogy minél több meddő nőnek megadjuk a gyermekvállalás lehetőségét.

Jelen törvényjavaslatban nem szerepel, de mi módosító indítvánnyal szeretnénk az országgyűlési határozat azon pontjának is eleget tenni, mely felkéri a kormányt, hogy vizsgálja meg a lombikbébiprogramban részt vevők körének bővítési lehetőségét. Hazánkban egyre nyilvánvalóbban fogalmazódik meg az az igény, hogy egyedülálló nők is vállalhassanak gyermeket, mint ahogy már a világ, de Európa számos országában is vállalhatnak.

Az utóbbi évtizedben a hagyományos családmodell változásokon ment keresztül, és ezekkel a változásokkal a jogalkotóknak is lépést kell tartaniuk. Fontos felismerni, hogy a fogantatáskori teljes család állapota egyáltalán nem biztos, hogy a későbbiekben is fennmarad; nem ritka, hogy a megfogant gyermek apja már a születéskor nincs az anya mellett. Ugyanígy előfordul, hogy a gyermekét egyedül vállaló anya később olyan párt talál, akivel együtt gyermeke számára teljes családot biztosíthat. Ezért is indokolatlan a csonka család rémképével érvelni, és kizárni a gyermekvállalásból az egyedülálló nőket.

Szerintünk olyan szabályozást kell bevezetni, amely lehetővé teszi, hogy aki gyermeket szeretne, az megkaphassa az ehhez szükséges orvosi segítséget, és ne kényszerüljön csalásra, nem létező élettársi kapcsolat igazolására, közokirat-hamisításra, vagy amennyiben nem meddő egyedülálló nőről van szó, teherbeesési célzattal méltóságon aluli egyéjszakás kalandokra. A liberális javaslat az, hogy az egyedülálló meddő nők a nem egyedülálló meddő társaikhoz hasonlóan minden lehetséges egészségügyi segítséget kapjanak meg meddőségük kezelése és gyermekvállalásuk elősegítése végett, valamint hogy az eljárások az egyedülálló, nem meddő nők számára is nyitva álljanak.

Az 1997-es egészségügyi törvény hatálybalépése előtt létezett és rendben működött hazánkban a dajkaterhesség vagy béranyaság intézménye; az egészségügyi törvényben is szerepelt, szigorú garanciális szabályok mellett, a törvényesen igénybe vehető reprodukciós eljárások között. Hatálybalépése előtt törölték az egészségügyi törvény szövegéből, számos meddő nőt fosztva meg az utolsó esélytől, hogy saját gyermeke lehessen. A dajkaanya, a gyermek és a gyermeket felnevelni szándékozó szülők közötti viszony megfelelő szabályozására több megoldás létezik Európa-szerte. Hogy a kérdés rendezése összetett szabályozási munkát igényel, nem indokolhatja a feladat elhárítását.

A pszichiátriai betegek jogaival kapcsolatos módosítások egyszerűsítése érdekében úgy gondoljuk, hogy a beteg veszélyeztető vagy közvetlenül veszélyeztető magatartását a továbbiakban a beteg veszélyeztető magatartása fogalmának bevezetésével célszerű helyettesíteni. Üdvözlendő, hogy a cselekvőképességében érintett pszichiátriai betegek önállóan is kérhetik intézeti felvételüket, azonban az érintett kérése mégiscsak saját maga jogkorlátozására irányul, így erre csak megfelelően indokolt esetekben kerülhet sor.

Álláspontunk szerint e jogosultságot a törvényjavaslat indoklásával összhangban csak azon személyek számára szabad megnyitni, akik életkoruk miatt számítanak korlátozottan cselekvőképesnek. Érdemes e folyamatba a gyámhatóságot fokozottabban bevonni. A liberális álláspont nem tartja elfogadhatónak, ha az önkéntes gyógykezelés alapjául szolgáló beleegyezés érvénytelensége esetén a beteget nem engedik haza, hanem az intézetben tartják, és hosszas bírósági eljárásban döntenek a kötelező kezelés elrendeléséről. Elfogadhatatlan, hogy a beleegyezés érvénytelensége esetén nem az eredeti helyzet visszaállítására törekednek, és a továbbiakban is korlátozzák az érintett személy szabadságát. Amennyiben veszélyeztető állapotú pszichiátriai betegről van szó, természetesen az állapot szerinti azonnali korlátozások lépnek érvénybe.

Különösen fontosnak tartjuk az egészségügyi adatok kezeléséről szóló törvény módosítását, elsősorban az irányított betegellátási rendszert szervezők adatkezelésének biztosítása miatt. Reméljük, hogy javaslataink kimerítik az adatvédelmi biztos úr minden kifogását, és a szervezők, akik egyébként egészségügyi szolgáltatók, adatvédelmi szempontból is beépülnek az egészségügy rendszerébe.

A nemdohányzók védelméről szóló ’99-es törvény módosítása, amely a gyermekek érdekében szigorít, többféle véleményt eredményezett. Mi, akik az egészség megőrzését mindennél fontosabbnak tartjuk, még ennél szigorúbb korlátozásokat is el tudnánk képzelni, de igyekszünk tiszteletben tartani azon képviselőtársaink véleményét is, akik azt gondolják, hogy a korlátozás szükséges, de arányos legyen.

Tisztelt Országgyűlés! Összességében egyetértünk a törvénytervezetben foglaltakkal, a szabad demokraták frakciója a törvény elfogadását támogatni fogja.

Köszönöm. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Hozzászólásra következik Csáky András képviselő úr, MDF.

DR. CSÁKY ANDRÁS (MDF): Köszönöm szépen, elnök úr. Államtitkár Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Nekem az az érzésem, de lehet, hogy egyedül vagyok ezzel az érzéssel, hogy ez a törvénymódosítás a cikluson belüli egyik legjelentősebb törvénymódosítás.

Az életről, olyan bioetikai kérdésekről szól végeredményben, amelyek mellett nagyon sajnálom, hogy ilyen rohamban megyünk el; nagyon sajnálom, hogy mintegy megerőszakolva a törvényhozót - és nekem meggyőződésem, hogy nem az elfogadott országgyűlési határozati javaslat szellemiségének megfelelően - próbálják keresztülerőszakolni a parlamenten. Természetesen a petesejt adományozásáról van szó, de erről majd később.

Abban egyetért mindenki, nyilvánvalóan éppen attól függően, hogy melyik oldalon állunk a dohányzókat, nemdohányzókat illetően, hogy minden olyan intézkedést, amely azzal a reménnyel kecsegtet, hogy a dohányzásról való leszokás mindinkább társadalmi méreteket fog ölteni, csak üdvözölni lehet. Hogy itt mikor és hogy jutunk el a zéró tolerancia elvéhez, az éppen az aktuális politikai helyzettől, éppen a választások távolságától függ, az embernek néha ez az érzése, de nem hiszem, hogy ezen olyan nagy viták lennének.

Csak zárójelbe teszem azt, hogy a dohánytermékek automatákból történő árusításának a tilalma az én emlékezetem szerint más törvényben már szabályozva van. Hiszen emlékszem rá, hogy egyszer egy költségvetés kapcsán vagy egy adótörvény módosítása kapcsán azért be akarták csempészni ennek a résznek a kivételét, de éber képviselőtársaink segítségével ezt sikerült megakadályozni. Üdvözlendő, hogy ide ez bekerül.

A pszichiátriai betegek - a 15. §-ban a korlátozottan cselekvőképes, illetve cselekvőképtelen betegek önkéntességen alapuló intézményi felvételének kérdése.

 

(10.10)

Megmondom őszintén, számomra hihetetlen zavarosnak tűnik a szabályozás. Az egy dolog, hogy számomra, mert rendben van, én csak egy országgyűlési képviselő vagyok, de természetesen több pszichiáter kollégámnak is elküldtem ezt a javaslatot, hogy nekik mi a véleményük róla, és ami nagyobb gond, hogy számukra is teljesen zavaros, de engedjék meg, hogy erre egy kicsit később térjek ki, hisz, megmondom őszintén, számomra a petesejt-adományozás az egyik legfontosabb kérdés ebben a törvényjavaslatban.

Egy kicsit hadd nyissam a horizontot: az elmúlt napokban itt egy nagyon sajátságos kormánypárti koalíciós vita zajlott, a kisebbik kormánypárt, a liberálisok kőkemény támadást intéztek az egyházak ellen. Abszurdabbnál abszurdabb javaslatokkal álltak elő, ez teljesen mindegy, majd hallhattuk, hogy a miniszterelnök úr elmondta - és gondolom, a nagyobbik kormánypárt nevében is tette az elhatároló nyilatkozatát -,s hogy persze vannak képviselők, akik összevissza beszélnek, de a kormány természetesen mind a vatikáni egyezményt, mind az egyházak véleményét mindenkor figyelembe veszi.

Úgy érzem, hogy az egészségügyi törvénynek a petesejt adományozásával kapcsolatos részénél nem vette figyelembe, mert teljesen természetes, hogy a keresztény egyházaknak egyértelműen az az állásfoglalása, hogy mindenfajta művi beavatkozást az élet természetes rendjében elutasít, azt el kell fogadni, hogy ez az egyház álláspontja, csak akkor, ha egy hatalom az egyházzal harmonikus viszonyt próbál kialakítani, akkor azért ezekre a szempontokra is figyelemmel kell lenni.

Amennyire az internet nyújtotta lehetőséggel él az ember, és mondjuk egy nemzetközi kitekintést próbál ebben az ügyben tenni - habár a két évvel ezelőtt készült ombudsmani jelentés, amit a két ombudsman együttesen tett ebben a témában, elég részletesen taglal egy nemzetközi kitekintést -,s a fényében azt lehet mondani, ha ezt ebben a formában elfogadja a parlament, akkor talán a világ, de azt nyugodtan mondhatom, hogy Európa egyik legliberálisabb petesejt-adományozással kapcsolatos törvényjavaslata fogalmazódik meg.

Számos visszaélésre ad okot ez a hozzátartozói beengedés, hiszen ha valaki vette a fáradságot és a magyar joganyagban körbejárta, hogy a különböző jogszabályok az élettárs fogalma alatt mit értenek, akkor azt látja, hogy teljesen tág a lehetőség. Itt az igazolással kapcsolatosan már a költségvetési vita során talán Kósa Lajos volt az, aki az önkormányzatok feladatává tette bizonyos esetekben az élettársi kapcsolatnak az igazolását, és ennek az elég humoros módon előadott visszásságaira felhívta a figyelmet.

De mindezek ellenére azért komplexen próbáljuk a kérdést kezelni. A Magyar Demokrata Fórum meggyőződése, ahelyett, hogy ezzel az eddigieknél erőteljesebben érvényesülne az egyén méltóságának, érdekeinek és jólétének védelme, a petesejt-adományozás anonimitásának részleges feloldása éppen ezek fokozott veszélyeztetésével jár a folyamatban részt vevőkre nézve. Elsődlegesen a törvénymódosítás alapján potenciális adományozóként megjelölt közeli hozzátartozókat érintően, akikre fokozott pszichológiai nyomás nehezedhet a törvény által lehetővé tett szolgáltatás biztosítása érdekében. Eddig úgy volt, hogy anonimitás esetén, aki adományozott, általában, az esetek többségében saját magának adományozott, csak a procedúra folyamán, ha többlet felhasználható petesejt keletkezett, akkor hozzájárult a felhasználásához.

Az, hogy orvosilag is aggályos két nő hormonális ciklusának a szinkronba hozása… - eléggé macerás dologról van szó.

Ha jogilag végiggondoljuk az egész helyzetet, számtalan élethelyzet adódhat, mondjuk - fogalmazzunk úgy - a genetikai anya, aki adományozza a petesejtet, illetve a recipiens esetében. A későbbiek folyamán mondjuk családi állapot megváltozása kapcsán a recipiens meghal, akkor mi lesz a genetikai anya jogosítványa?

Tehát számtalan olyan problémát lehet felhozni, ami nincs végiggondolva. Most azt hisszük, hogy valamire megoldást találtunk, és minimum kilenc hónap, de több év telik el, amikor szembesülünk bizonyos problémákkal, és akkor vakarhatjuk a fejünket a megoldást illetően.

Itt az oviedói egyezményre is hivatkozik a törvényjavaslat, azonban ennek van egy “Nyilvános vitaö címet hordozó 28. cikkelye, mely úgy szól, hogy: “A jelen egyezményben részes felek ügyelnek arra, hogy a biológia és az orvostudomány fejlődése által felvetett alapkérdések megfelelő nyilvános vita tárgyát képezzék, különösen a jelentős orvosi, társadalmi, gazdasági, etikai és jogi vonatkozások fényében, valamint hogy az esetleges gyakorlati alkalmazások megfelelő szakmai tanácskozások tárgyát képezze.ö Nem véletlenül fogalmaz így az egyezmény. És nem véletlen, hogy mindezekről a kérdésekről, amelyekről az életet és bioetikai területet érintően Európa felvilágosultabb felében évekig, évtizedekig vitatkoznak, amíg valamilyen törvényalkotási szabályozás következik be.

Azt tudom kérni a Magyar Demokrata Fórum részéről, hogy mi természetesen benyújtottuk a módosító javaslatunkat, hogy vegyük ki a törvényből ezt a részt - korai, előkészítetlen, megalapozatlan. Kérem képviselőtársaimat, hiszen a tízperces időkeret nem ad lehetőséget arra, hogy még részletesebben ezeknek az indokait kifejtsük, gondoljuk végig, most ne nyissuk ki Pandora szelencéjét ebben a tekintetben, és valóban egy társadalmi vita és valós társadalmi vita folyjon le, egy minden problémára kiterjedő, megoldási lehetőséget felvázoló vitát követően kodifikáljuk csak ezt a részt.

A későbbiek folyamán, gondolom, még lesz lehetőség szót kérni, és a törvényjavaslat egyéb kérdéseivel, különösen a pszichiátriai résszel, illetve az irányított betegellátási résszel kapcsolatban el fogom mondani az MDF álláspontját.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Hozzászólásra következik Kárpáti Zsuzsa képviselő asszony, MSZP.

KÁRPÁTI ZSUZSA (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A mai délelőttön az egészségügyi törvény egy nagyon érdekes és jelentős módosítását tárgyaljuk, amely - azt gondolom - azért is időszerű és különleges, mert nagyon sok esetben több ponton igen jelentősen figyelembe veszi a betegek, az ellátottak érdekeit. Itt nem csak a veszélyeztetett és különösen sérülékeny csoportokról, mint a pszichiátriai kezelésre szorulókról, szeretnék beszélni. Több felszólalásban már szó esett arról, hogy például a meddő nők kérdésével is foglalkozik ez a törvényjavaslat, hogy hogyan és milyen módon, azt mindjárt elmondanám, de ugyanakkor foglalkozik azokkal a betegekkel is, akik igénybe veszik az egészségügyi szolgáltatást, nevezetesen azon a ponton, amikor a betegjogokról beszél és a betegjogi képviselőkre vonatkozó szabályok különböző módosításait tartalmazza, megfelelő tapasztalatokat szerezve a Betegjogi, Ellátottjogi és Gyermekjogi Közalapítvány tapasztalataiból leszűrve.

Mindenekelőtt ezzel szeretném kezdeni, hogy a betegjogokat hogyan módosítja ez a törvényjavaslat. Először is a betegjogok vonatkozásában a megszerzett tapasztalatokon alapulva kibővíti a 10 napos ügyintézési határidőt 30 napra. Meg kell hogy mondjam, hogy itt a koalíciós partnerrel nem biztos, hogy egyet fogunk érteni. Hiszen, ha például egy kórházi kezelés vonatkozásában nézzük, hogy a 10 nap egy betegjogi panasz kivizsgálásánál mire elegendő, akkor el kell mondjuk azt, hogy amikor a betegjogi és ellátottjogi képviselő el akar járni a beteg panaszának kivizsgálása ügyében, akkor nem biztos, hogy azokat a szolgálatos, műszakos ápolókat vagy orvosokat 10 nap alatt meg tudja hallgatni, akik sokszor fontos információval rendelkeznek a panasz kivizsgálása okán.

(10.20)

Nagyon fontosnak tartjuk azt a módosítást is - ez is megint az alapítvány, illetve a betegjogi képviselők tapasztalatán alapul -,s hogy sok esetben elégséges, ha a helyi önkormányzat mint fenntartó esetében a jegyző vizsgálja ki a panaszt, hiszen nagyon sok esetben már ez is megfelelő megoldást hozhat a beteg panaszaira.

Ugyanakkor a törvényjavaslat szerint módosul a kapcsolattartás fogalma is a törvény módosulásával, és lehetségessé válik, hogy például az a beteg, az a személy, aki meghatározza azt, hogy esetleg a rokoni vagy a baráti körből kivel nem szeretne kapcsolatot tartani, vagy mondjuk előfordulhat, hogy nem szeretné, ha meglátogatná, akkor ez esetben a törvényjavaslat most erre is lehetőséget ad. Azt gondolom, emberi jogi szempontból is rendkívül fontos eredmény, hogy most a betegnek a törvény alapján joga van meghatározni a kört.

A másik nagyon fontos kérdés, amivel a mai napon már többen foglalkoztak, a petesejt-adományozással kapcsolatos kérdéskör. Itt a miniszteri expozéban elhangzott, hogy ez a törvényjavaslat egy nagyon fontos országgyűlési határozattal teremt összhangot, és igazából eleget tesz az Országgyűlés azon előírásának, amely a meddőséggel kapcsolatos mesterséges megtermékenyítési lehetőségek bővítését célozza meg.

Szükséges azonban leszögeznünk azt, hogy ez a módosítás nem nyit meg széles kapukat, tehát amit az ellenzéki retorikában hallottunk - félelmeket hallottunk -,s ezeket a kapukat ez a törvényjavaslat nem nyitja meg. Ez a törvényjavaslat valójában szűkebben tartja, és kizárólag azoknak az egyedülálló nőknek ad egy lehetőséget, akik mesterséges megtermékenyítés útján szeretnének gyermeket vállalni. Sajnos, komoly társadalmi probléma az, hogy élettársi kapcsolatban vagy egyedül élő nők is szeretnének gyermeket vállalni, de esetleg az illető hölgy betegsége okán ez csak mesterséges megtermékenyítéssel oldható meg. Erre hoz most ez a törvényjavaslat megfelelő szabályozást, megfelelő jogi kereteket és garanciákat.

Azokra az ellenzéki véleményekre, amelyek azt mondják, hogy a katolikus egyház értékrendjébe nem férnek bele ezek a mostani módosítások, a leghatározottabban le kell szögeznünk: azt, hogy milyen az egyedülálló hölgy vallási és felekezeti hovatartozása, hogy a katolikus, a református, az evangélikus vagy a zsidó hitközséghez tartozik-e, hogy milyen értékrend szerint él, milyen értékeket vall, ez a törvényjavaslat nem befolyásolja. Ettől még az egyedülálló hölgy, aki egyébként katolikus értékrendet vall, nyugodtan vállalhat gyermeket, hiszen azt gondoljuk, a gyermek vállalása, a gyermek születése nemcsak a társadalomnak, hanem Istennek is tetsző cselekedet. Ezért most ez a jogszabály ehhez teremti meg a jogi kereteket.

Nagyon fontosnak tartjuk azt is, hogy a törvénymódosítás a nem konvencionális eljárásokról is szól. Tulajdonképpen pontosítja azokat az 1997. évi egészségügyi törvényben lefektetett módozatokat, ahogyan és amilyen módon a természetgyógyászat körébe tartozó eljárásokat alkalmazni lehet, és ahogyan ennek az oktatási rendszerét igénybe lehet venni. Nagyon fontosnak tartjuk, azért, mert a természetgyógyászat nemcsak a gyógyításról szól, hanem az életminőség javításáról is szól, arról is szól, hogyan lehet az egészséget megőrizni, megtartani.

Ugyanakkor el kell mondanunk azt is, hogy itt a nem konvencionális eljárások vonatkozásában - és itt összekapcsolnám a törvényjavaslat gyógyszerkönyvvel kapcsolatos passzusait, hiszen nem biztos, hogy ez teljes egészében így jó lehet, - a normaszövegen javítani szükséges. A VIII. Európai Gyógyszerkönyv már forgalomban van, a mi jogi szabályozásunk pedig egy kicsit szűkebbről szól. Például a gyógyhatású, illetve gyógynövényalapú gyógyszerkészítmények vonatkozásában is szükséges lenne, hogy legalább egy ráutaló mondat legyen a joganyagban és a törvényben. Ezen a ponton tehát lehetséges, hogy szükséges lesz kiegészíteni egy módosító javaslattal, azzal együtt természetesen, hogy definiálja, a törvényjavaslatot jónak tartom.

Szólnom kell az irányított betegellátási rendszerről is, hiszen a választókörzetem, Veresegyház is irányított betegellátási rendszert működtet. El kell mondanom, ez a törvényjavaslat az ellenőrzés, valamint az adatkezelés vonatkozásában jelentős előrelépést tartalmaz, még akkor is, ha ezt az ellenzéki képviselők és az ombudsman úr is kifogásolják; a megoldást törvényi szinten kell megtalálnunk. Ugyanis nem csak és kizárólag az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak szükséges ellenőrzési és adatkezelési jogosultságokat adni, hanem a tulajdonosnak is. Legyen a tulajdonos az önkormányzat vagy magánvállalkozó, nyilván szeretné ellenőrizni azokat az egészségügyi szolgáltatásokat, amelyek fenntartását vállalta, és amiért az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral szerződést kötött. Ezért tartom indokoltnak és időszerűnek azt, hogy az egészségügyi törvényben az Országos Tisztiorvosi Szolgálaton, az Országos Nyugdíjpénztáron, az Országos Egészségbiztosítási Pénztáron túlmenően adunk felhatalmazást adatkezelésre az ellátásszervezők vonatkozásában.

Ezzel együtt jó szívvel ajánlom a törvényjavaslatot képviselőtársaim figyelmébe. Azt gondolom, néhány módosítással elfogadásra érdemes.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Csáky András képviselő úr, MDF.

DR. CSÁKY ANDRÁS (MDF): Köszönöm szépen. Kárpáti képviselő asszony figyelmét azért felhívnám arra, hogy a Magyar Köztársaságnak van egy alkotmánya, amely kifejezetten és kiemelten foglalkozik a család intézményének a védelmével, az egyik paragrafusban kifejezetten ez szerepel, és család alatt természetesen nem az egyedülálló hölgyeket, férfiakat érti, hanem a házasságban gyermeket nevelő egységet érti ez alatt, amire számtalan alkotmánybírósági döntés is hivatkozik, és meg is engedi ebben a tekintetben a pozitív diszkriminációt.

Nem ellenzéki retorikai fogás az, hogy itt az élettársi kapcsolatnál mondjuk a visszaéléseket, a kereskedelmi célú petesejt-adományozást felvetettük. Azt hittem, a képviselő asszony feláll, és tájékoztat minket, hogy igenis, jogilag teljesen korrekt módon szabályozva van az, mit értünk élettársi kapcsolat alatt, mennyi ideig, milyen életviszonyokat, hogyan kell igazolni. Azért mondtam a hozzászólásomban, hogyha valaki a Ptk.-t és ezeket végigtanulmányozza, bizony elég lazán van ez szabályozva, s ettől a pillanattól kezdve ha csak a felek nyilatkozatától függ az egész, akkor adva van az, hogy kőkeményen vissza lehet ezzel az egész üggyel élni.

Azt csak remélni merem, az egyedülálló hölgyek esetében recipiens oldalról nem lehetséges a petesejt-adományozás, hisz’ a hatályos jogszabálynak az a része nem változik, hogy csak különnemű élettársi kapcsolat esetén létezik, mert az beláthatatlan következményekkel járhatna. A következő lépés az lehetne, hogy mondjuk az azonos neműek részére is tegyük lehetővé, hogy gyereket neveljenek, különben (Az elnök a csengő megkocogtatásával a hozzászólási időkeret leteltét jelzi.) kezdjük el újra tanulmányozni Madách Ember tragédiáját.

Köszönöm.

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Kárpáti Zsuzsa képviselő asszony, MSZP.

 

(10.30)

KÁRPÁTI ZSUZSA (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Lehet, hogy az alkotmányt figyelve ön azt mondja, hogy a családokat kitüntetett módon kezeli és védi, én azonban azt is el kell hogy mondjam önnek, hogy a jelenleg hatályos jogrend szerint egyenlőséget tesz, illetve egyenlően kezeli az élettársi kapcsolatot is. Ez a Ptk.-ból és egyéb más joganyagból is levezethető.

Nem gondolnám, hogy egy élettársi kapcsolatban élő pár, aki gyermeket nevel, bűnösebb pár lenne, mint az, aki családi kötelékben és egy jogi aktussal gyakorlatilag családot alapított. Meg kell mondjam, hogy természetesen a mi kormányzásunk idején már volt arra példa, hogy az élettársi kapcsolatban élőket preferáltuk és az ilyen élettársi kapcsolatból származó gyermekeket, nevezetesen, amikor például a családi pótlék intézményét még az első száz nap programja keretében az élettársi kapcsolatban élőkre is kiterjesztettük, tehát e tekintetben nekünk sokkal szolidárisabb a családfelfogásunk és a gyermeknevelési felfogásunk, úgy érzem, mint konzervatív képviselőtársaimnak.

Ezzel együtt természetesen, ha egy hölgy egyedülálló, és szeretne gyermeket vállalni, akkor nem értem, hogy miért lenne kevesebb joga gyermeket vállalni, mint annak, aki családban él vagy egy élettársi kapcsolatban.

Azt gondolom, hogy ha végignézzük azt, hogy Magyarországon és a populációkban hány fiú- és hány lánygyermek születik, illetve, hogy az életünk folyamán hogyan változik a korosztályi összetétel, sajnos azt kell mondjuk, hogy kevesebb férfi van mint hölgy; és ha ellenzéki képviselőtársaim azzal egyetértenek (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hogy a természetes népességszaporodást valamilyen módon elő kell segíteni, kérem, hogy értsenek ebben is egyet.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Szintén kétperces hozzászólásra következik Gógl Árpád képviselő úr, Fidesz.

DR. GÓGL ÁRPÁD (Fidesz): Igen tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Azért vagyok szomorú, mert a salátatörvényeket nem szeretjük, de ennek a törvénynek, a módosítási csomagnak van nagyon sok eleme, amire szükség van, és ami nélkül nehéz továbblépni. És ez a törvény így a köztársasági elnökön nem fog túljutni. Nem fog túljutni azért, mert a magyar polgári jogrendszert nem fogják átalakítani azért, merthogy - mint ahogy Kárpáti képviselő asszony mondta - más a felfogásuk. Nem felfogások irányítják ezt az országot, hanem az alkotmány, arra a jogrendre épül az alkotmányunk is, amely valahol megfogalmazódott az Emberi Jogok Nyilatkozatában, a római jogra alapulva, a civil code-ra, a német jogrendszerre és a mi továbbépített rendszerünkre.

Az egész polgári jogrendszert nem fogják azért fölforgatni, mert tévedésből bekerül egy ilyen döntés vagy döntés-előkészítés ebbe. Higgyék el, képviselőtársaim, azért vagyok szomorú, mert ki fog siklani a többi jó eleme ennek a törvénynek e miatt a szerencsétlen betétel miatt.

Olyanokat pedig, hogy a katolikus értékrenddel mi ütközik… - kérem, nem a katolikus értékrenddel ütközik. Az értékrendünkkel valóban néhány dolog nem egyeztethető össze, és azt hiszem, hogy nem bűnösebb párokról van szó, és nem jogi aktussal teszünk fixszé egy kapcsolatot. Van a társadalomnak valamilyen rendezett rendje, és azért ahhoz illik inkább idomulni, mint az eltéréshez. Szeretném visszaidézni mindazoknak, akik még a klasszikus filozófián nőttek fel az általánost, a különöst és az egyest; a törvénykezést az általánosra hozzuk.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Szintén kétperces hozzászólásra következik Havas Szófia képviselő asszony, MSZP.

DR. HAVAS SZÓFIA (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Nagy örömmel hallgattam Gógl képviselőtársunk korábbi felszólalását, konkrétan például a parlamenti dohányzás csökkentéséről vagy megszüntetéséről, amiben üdvözölte a törvényjavaslat ezen passzusait. Ugyanilyen nagy örömmel hallgattam előző kétpercesének az elejét, amiben üdvözölte azon módosításokat, amelyek nélkül - az ő szavait idézve - nehezen tudunk továbblépni.

A második felét pedig nagyon nehezen tudom értelmezni. Prejudikálja azt a tényt, hogy a köztársasági elnök úr nem fogja továbbengedni a törvényjavaslatot, mert alkotmánysértőnek fogja vélni. Én azért szeretném pontosítani, és megkérdezni képviselőtársamtól, hogy melyik részére gondolt, amiről már eleve tudja a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség, hogy alkotmánysértő lesz, és nem fog átmenni a köztársasági elnök úr aláírásával.

A polgári törvénykönyv egyetlen passzusát sem sérti ez a törvénymódosítás. Az alkotmányhoz végképp nem nyúl. Nehezen értelmezhető, hogy melyik az a társadalmi csoport, melyik az a társadalmi réteg, amelynek sérelmére ez a törvényjavaslat bármit elkövet. Úgy gondolom, hogy épp a lehetőségeket nyitja meg, kezdve az egyedülálló meddő hölgyek gyermekvállalásán, a családok gyermekvállalásán, az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzájutásnál. Tehát nem érzékeljük, nem látjuk és nem tudjuk, hogy mely passzusok lennének azok, amelyek már ennyire alkotmánysértőek, hogy megelőlegezzük a bizalmatlanságot (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) velük szemben.

Köszönöm. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Gógl Árpád képviselő úr, Fidesz.

DR. GÓGL ÁRPÁD (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Mivel képviselőtársnőm felszólított, elmondom: a magyar jogrend és az európai jogrend a felmenők tisztázottságát tételezi fel, ahol ez nem tisztázott, ott azt tisztáztatja. Eddig csak apaságmegállapítási perek voltak, most már elképzelhetők lesznek az anyaságmegállapítási perek is. És mindazokat a jogkövetkezményeket, amelyek deklaráltan majd megjelenhetnek, rendezni kell, mert most képzeljük el azt a helyzetet, amikor egy adományozott petesejtből és egy adományozott spermából létrejött új egyed további útját és az életútja kapcsán az örökösödési jogkövetkezményeket kell majd vizsgálni.

Ha ezt önök rendezettnek látják, és Sólyom úr is így fogja látni, és az Alkotmánybíróság is így fogja látni, én meghajlok. Én csak azt jeleztem, hogy végtelenül sajnálom, ha ezen fog kisiklani ez a törvénycsomag. De ha önök rendezettnek látják ezt, nyilván így gondolják. Az előkészítők is nyilván így gondolták. Én is gondolhatom azt, hogy rendezetlennek látom. Nem vagyok jogvégzett, de valamilyen természetes jogérzékem azért van, és néhány elemét a római jogig visszamenő polgári törvénykönyvünknek ismerem tételesen is.

Úgyhogy ennyi a válaszom, kedves képviselőtársam.

ELNÖK: Hozzászólásra megadom a szót Vojnik Mária államtitkár asszonynak.

DR. VOJNIK MÁRIA egészségügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Azt gondolom, a bennünket figyelők néha már nem egészen pontosan tudják, hogy milyen törvényjavaslat vitájáról folytatunk eszmecserét a Házban, ezért csak a pontosítás kedvéért engedjék meg, hogy az általunk beterjesztett törvényjavaslat vonatkozó passzusait idézzem ide a vita pontosítása kedvéért.

Az egészségügyi törvény 168. és 171. §-át szeretnénk módosítani. Nem egy új eljárást szeretnénk bevezetni. A petesejt-adományozás és a meddőség kezelésének orvosi megoldási lehetőségei eddig is lehetőségként álltak a természetes úton megtermékenyülni nem tudó anyák esetében a gyermekvállalás elősegítése érdekében.

(10.40)

Az egészségügyi törvény világosan leírta ezeknek a szabályait, ám keletkezett egy nagyon jelentős társadalmi igény, amelyik megfogalmazódott egy országgyűlési határozatban a nyáron, amelyik azt mondta, hogy a kormány vizsgálja felül az egészségügyi törvényt, hogy a meddőséggel kapcsolatos problémák átfogó kezelését úgy is segítse, hogy a petesejt-adományozásnak az egészségügyi törvényben a korábbiakban leírt szakaszaihoz képest tegyen egy olyan módosítást, ha úgy tetszik, könnyítést, hogy az anonim petesejt-adományozáson túl, szigorúan önkéntes alapon, nagyon alapos, rendkívül kiterjedt, szakorvosok által biztosított, az összes egészségügyi kockázatra kiterjedő felvilágosítást követően a gyermekre váró nő hozzátartozójának adja meg a lehetőséget, hogy nevesítetten is adományozhasson petesejtet.

Mézes Éva képviselőtársam a hozzászólásában azt indítványozta, hogy ne csak a hozzátartozóknak adjuk meg ezt a lehetőséget, hanem terjesszük ki a szoros érzelmi, baráti kötődésű ismerősök körére is; a kormány javaslata csak a hozzátartozókra nézve adta meg ezt a lehetőséget. Ilyen értelemben tehát sem jogállást nem változtatunk, sem más törvényt nem érintünk, a kormány eleget tett az országgyűlési határozatban megfogalmazódott követelménynek.

Elmondhatom, hogy az álláspontom közel áll Mézes Éva képviselőtársam álláspontjához, ezért országgyűlési képviselőként, akit nagyon sokan kerestek meg annak érdekében, hogy segítsek, hogy a gyermekük vállalásához minden módon hozzásegítsük őket az egészségügy berkein belül, hogy gyerekük lehessen - hozzám elsősorban párok fordultak -,s ezért azt gondolom, hogy egy nagyon tisztességes és jogilag korrekt álláspontot foglaltunk el ebben a dologban. Ezért úgy gondolom, hogy nem terjeszkedtünk túl azon az egészségpolitikai és bizonyos értelemben bioetikai állásponton, és a kormány nem sértette meg a törvényjavaslatával azt a követelményt, hogy világnézetileg semleges álláspontot foglaljon el és képviseljen.

Tehát tisztelettel kérem képviselőtársaimat, amikor tovább fogják majd folytatni ezt a vitát, legyenek tekintettel a benyújtott törvényjavaslat szövegére, az ezt megalapozó országgyűlési határozatban leírt követelményekre, és természetesen senkit sem szeretnék korlátozni, hogy a maga álláspontja mellett érveljen, vagy az emellett érvelő álláspontokkal vitatkozzon.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Hozzászólásra következik Schvarcz Tibor képviselő úr, MSZP.

DR. SCHVARCZ TIBOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. A parlament előtt gyakorlatilag ezen a törvényen kívül, amely az egészségügyi törvény módosítását célozza, még egy ezzel összefüggő másik törvényjavaslat is szerepel, így a kettő együtt ad egy olyan komplex változtatást, amely könnyebbé, jobbá és törvényszerűbbé teszi az egészségügy további működését.

Ennek a törvényjavaslatnak a vitájánál néhány pontot szeretnék kiemelni, és csatlakoznék azon képviselőkhöz, akik egyetértenek azzal, hogy a 10 napos kivizsgálási idő kevés, és szükség van 30 napra, hiszen ha csak egy szövettani vizsgálat vagy egy más vizsgálat elvégzésére gondolunk, és az igazságügyi szakértői vélemények megalkotására, akkor ennek elvégzésére a 10 nap nem elégséges.

Itt a petesejt-adományozással kapcsolatosan Csáky képviselőtársam említette, hogy szükség lenne egy társadalmi vitára. Számtalanszor nekifutottunk ezeknek a kérdéseknek, hiszen 1997 óta, amióta az egészségügyi törvényben szerepel a dajkaterhesség, és szerepelnek ezek a humán reprodukciós eljárásokra vonatkozó törvények, egyik oldalról csak kinyilatkoztatások és körlevelek jelentek meg. A vitakészség abszolút nem jó, és nem folyt le ilyen vita. Mindenképpen túl kellene ezen lépni, hiszen Európa számos fejlett országában ezek a kérdések törvényileg szabályozottak, sokkal előbbre járnak azokban a vizsgálatokban, amelyek az őssejteket már terápiás célra tudják alkalmazni. Ha mi mindig leragadunk ezeknél a kérdéseknél és nem lépünk tovább, akkor elmegy mellettünk a világ, elmegy mellettünk a haladás; ha a genetikai tárgyú kérdésekben és a géntechnológiával módosított élelmiszerekben megállunk, elhalad mellettünk a fejlett Nyugat, a fejlett világ.

A másik, amivel ez a törvénytervezet foglalkozik, az, hogy a madárinfluenza - nagyon helyesen - bekerül azon fertőző betegségek közé, amelyeket jelenteni kell, nyilván kell tartani. Ez egy komoly felkészülést jelent a kormány részéről az esetleges pandémia vonatkozásában.

Nagyon sajnálom, hogy itt többen védelmükbe vették képviselőtársaim közül azt a javaslatot, hogy a nemdohányzók védelme esetében védjük a dohányosokat, és egyenlő esélyeket adjunk. Ezzel kapcsolatban azt szeretném elmondani, hogy az utolsó haláloki statisztikák szerint Magyarországon úgy a nőknél, mint a férfiaknál első helyen a tüdőrák áll. Ha a tüdőrák ellen mi akarunk küzdeni, és szeretnénk csökkenteni ezen daganat halálozását, akkor mindenképpen az ok-okozati összefüggésben lévő dohányzás ellen kell valamilyen módon fellépni.

Az egészségügyi és az oktatási intézmények példaadóként kell hogy szerepeljenek, hiszen az egészségügyi intézményekben az orvosok, az egészségügyi dolgozók, az iskolákban, az óvodákban a nevelők és a tanárok példaadóként szerepelnek a fiatalok előtt. Nagyon sajnálom, hogy számos esetben maguk a pedagógusok próbálják meg ennek a törvénynek a hatálybalépését megakadályozni, vélt vagy valós jogaiknak a csorbítására hivatkozva. Tehát azt tudnám mondani, hogy ez, hogy az iskolaszékre bízzuk ennek a törvénynek a végrehajtását, nagyon helyes, hiszen ez valamilyen módon az iskolák autonómiáját mindenképpen erősíti.

A benyújtott és az előttünk lévő törvényjavaslatban nem szerepel egyetlenegy kérdés, de kívánok vele foglalkozni, és egy kicsit részletesebben szeretnék erről szólni, ez pedig az oltóanyagok és a kötelező oltások kapcsán vállalt állami garancia kérdése. Korábban egy sajnálatos törvénymódosítás kapcsán kimaradt az állam felelősségvállalása a kötelező védőoltások kapcsán, és most bizottsági kapcsolódó módosító indítványként szeretnénk módosítani ezt az előttünk fekvő törvényjavaslatot. Úgy tudom, és jól hiszem, hogy ellenzéki képviselőtársaink is támogatják ezt a módosítást.

Ennek a módosításnak az lenne a lényege, hogy most a jelenlegi jogszabály szerint a gyártó termékgarancia-felelőssége az, amely helyt kell hogy álljon abban az esetben, hogyha valamilyen nemkívánatos szövődmény lép fel a védőoltás kapcsán. De be kell hozni ebbe a körbe azt a lehetőséget is, hogy ha rossz indikáció alapján, rossz időben, tehát egy fertőző betegség lappangási időszakában kapja az illető a védőoltást, akkor annak is van felelőssége, aki ezt a védőoltást abban az esetben elvégezte, beadta. A harmadik esetben pedig mindenképpen szükség lenne az állam felelősségvállalására, és ez az az eset, amikor a termékfelelősségi garancia, tehát az, hogy az oltóanyag jó volt, jó időben, jó helyen, jó személynek adták a védőoltást, és mégis valamilyen nem kívánt szövődmény lép fel, ilyen esetben szükségesnek látjuk az állami garancia megjelenítését.

Tehát az állam mindenképpen vállaljon garanciát, és a módosításunk értelmében garanciát is fog vállalni a védőoltások kapcsán bekövetkezett nemkívánatos szövődmények esetében, tehát kártalanítja azokat az állampolgárokat, akik elszenvedték ezt az egészségkárosítást.

Ezzel a módosító javaslattal és az itt a vitában elhangzottakkal egyetértve azt javaslom képviselőtársaimnak, hogy fogadják el ezt a törvényjavaslatot, hiszen ez számos olyan ponton változtat az egészségügyi törvénykezésben, ami könnyebbé, jobbá, egyszerűbbé teszi a mindennapok munkáját, az egészségügy működését.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

(10.50)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Gógl Árpád képviselő úr, Fidesz.

DR. GÓGL ÁRPÁD (Fidesz): Köszönöm szépen. Nagyon örülök, hogy Schvarcz képviselőtársam behozta azt az elemet, amelyet ősz óta vitattunk, és a parlament egészségügyi bizottságának ellenőrző albizottsága írásban a minisztériumba is eljuttatta azon javaslatát a felelősségbiztosításról, hiszen az orvos-beteg, a rendszer-beteg kapcsolat vagy az állampolgár és az egészségügyi ellátórendszer kapcsolata egy szerződéses jogviszony, és a szerződésben a teljesítésnek, a nem teljesítésnek, a hibás teljesítésnek és a káros teljesítésnek vannak anyagi jogi következményei.

A jogkövetkezményeknél a felelősség tetten érhető; tetten érhető, és akkor tisztázott, hogy kit terhel a felelősség. De van az a hiba, amely nálunk torzult, mert rossz fordítással, rossz szóhasználattal mint műhiba került a rendszerbe. Ezt módosítottuk, és rendszerhibaként fogalmaztuk meg még az ősszel, és nagyon örülünk, hogy első alkalommal a rendszerhibáért való felelősség bekerült mint állami, kormányzati felelősség az ilyen esetekben. Ezt csak üdvözölni lehet, és felhívnám a minisztérium figyelmét arra, hogy ez általánosan is igaz, tehát megfontolandó, hogy valamilyen általános módon bekerüljön az egészségügyi jogalkotásba, mert az más kérdés, hogy az ellátónak kell kötnie egy felelősségbiztosítást, de valahol az államnak ezért a rendszerhibáért való felelőssége megmarad. Itt pedig tetten érhető, mert egy kötelező elemről van szó, ahol nemcsak magát a vakcinációt írjuk elő kötelezettségnek, de még az ott felhasználandó oltóanyagot is.

Én nagyon örülök, hogy ez végül is mint bizottsági módosító javaslat bekerül. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Hozzászólásra következik Béki Gabriella képviselő asszony, SZDSZ.

(Az elnöki széket Harrach Péter, az Országgyűlés
alelnöke foglalja el.)

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Asszony! Én ebből a törvényjavaslatból most csak a nemdohányzók védelméről szóló törvénnyel szeretnék foglalkozni, elsősorban azért, mert ez a törvény ’99-ben született meg, eltelt öt év, és ha már kinyitottuk, akkor indokolt megnézni, hogy mi változott azóta.

Két oldalról is elhangzottak azok a súlyos számok, hogy hány haláleset róható fel a dohányzásnak. Ez az idő természetesen rövid ahhoz, hogy a halálozási statisztika adatait megpróbáljuk elemezni, de talán elégséges lenne ahhoz, hogy a dohányzási szokásainkkal szembenézzünk, és sajnálom, hogy ilyen adatok nem állnak rendelkezésünkre most, amikor vitatkozunk, nem kaptunk ilyen háttérszámításokat, illetve nem tudunk háttérkutatásokról. Azok a számok ismertek, amelyek már jó néhány év óta benne vannak a köztudatban, hogy a férfiaknak közel fele, több mint 40 százaléka dohányos, és hogy a nőknél ez az arány valamivel alacsonyabb, a nők több mint egynegyede, közel egyharmada dohányos.

Ennek a törvénynek az elmúlt öt évben szerzett tapasztalatai alapján, azt gondolom, nem túlzás azt állítani, hogy érzékelhető változás nincs. Azt gondolom, hogy az emberek a dohányzási szokásaikkal, magatartásukkal ugyanúgy vagy szinte ugyanúgy vannak jelen a társadalomban, mint a törvény előtt - mondom ezt nagy-nagy sajnálattal. Ez a törvény megpróbálta megteremteni a kereteit a dohányosok és a nem dohányosok együttélésének, ez a magyarázata annak, hogy itt a főszabály a dohányzóhely kijelölésére irányult. Már az eredeti, a hatályos törvény is tett kivételeket: szigorúbb szabályozást és ennél megengedőbb szabályozást bizonyos körökre. A hatályos törvény is szigorúbb szabályozást tartalmaz egy szűk körben, főként az egészségügyben, ahol tehát nem jelölhető ki, egyáltalán nem jelölhető ki dohányzásra alkalmas hely. Ez érinti az egészségügyben az alapellátást, a járóbeteg-ellátást, a gyógyszertárakat, és nem érinti, nem érintette eddig a fekvőbeteg-ellátást, merthogy a jogalkotónak állandóan gondolnia kell arra is, hogy hogyan is lesz végrehajtható az a törvény, amelyet megfogalmaz.

Most ennek a módosító csomagnak a lényege az, hogy próbáljuk meg tovább szigorítani azokat a köröket, ahol nem jelölhető ki dohányzásra alkalmas hely, ilyen módon szerintem nagyon helyes, hogy külön említést tesz a törvényjavaslat a jellemzően gyermekek fekvőbeteg-szakellátásával foglalkozó intézményekről, külön említést tesz az óvodákról, a gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézményekről.

Az eddigi vitából is kiderült, hogy van egy intézményi kör, és ez az iskola, amely meglehetős komoly vitákat vált ki, hogy a jövőre nézve hogyan is kellene szabályozni a dohányzási szokásokat az iskolában. Az egyik álláspont, a zéró tolerancia álláspontja azt mondja, hogy főszabályként itt teljesen lehetetlenné kellene tenni a dohányzást, míg a másik szabályozás, az eddigi szabályozás az volt, hogy a tanulók által használt területen nem, de egyébként kijelölt helyen igen.

Most ezen a jelenlegi gyakorlaton egy parányit akar túlmenni a törvényjavaslat, amikor azt mondja, hogy az iskolaszék eldöntheti, hogy az egész intézmény nemdohányzó intézmény, következésképp az iskolaszék, az iskola vezetése dönthet arról, hogy a zéró toleranciát alkalmazza. Én ezt egy jó irányú lépésnek tartom, de kevésnek, és sokkal jobban örülnék, hogyha a főszabály az lenne, hogy itt nem jelölhető ki dohányzóhely, és a demokratikus mozgásteret az iskolaszék számára is csak abban a kivételt képező lehetőségben hagynánk fenn, hogy tehát ha az iskolaszék úgy dönt, hogy el akar térni ettől a főszabálytól, akkor megállapodhat néhány hely kijelölésében.

Azt gondolom, hogy alapvető szemléletbeli különbség, megközelítésbeli különbség, hogy azt mondom, hogy a főszabályban érvényesítem a zéró toleranciát, és attól egy kicsit engedek eltérni pontosan a végrehajthatóság érdekében, vagy hogyha kicsit gyámoltalanul, bátortalanul azt mondom, hogy főszabály szerint természetesen el lehet térni, és esetleg, hogyha arra igény van, akkor nemdohányos iskolává lehet valamilyen intézményt minősíteni. Azt gondolom, nagyobb, erősebb lépésekkel kellene araszolni abba az irányba, hogy változzanak a körülményeink, hogy mi magunk is komolyabban vegyük, hogy védjük a gyermekeinket, hogy próbáljuk meg őket a rászokás lehetőségétől elterelni.

Gógl képviselő úr már megemlítette előttem a rossz parlamenti gyakorlatot. Ez azért példaértékű és érdemel felemlegetést, mert hogyha ebben a Házban, a törvényhozás házában el lehet térni a kijelölés rugalmas szabályaitól olyan módon, hogy a képviselő urak - főként urak - nem veszik figyelembe, hogy hol szabad és hol nem szabad, hogyha tényleg vágni lehet időnként a füstöt a Parlament folyosóján, akkor miért éljen bennünk a remény, hogy más munkahelyeken természetesen tiszteletben tartják a törvényt.

Azt gondolom tehát, nem túlzok, hogyha azt mondom, hogy nagyon-nagyon kevés, szinte semmi nem változott a gyakorlatban öt év alatt azáltal, hogy megszületett ez a törvény, és nem jól van ez így. Lehet, hogy sokkal több szemléletformáló benyomásra, ingerre lenne szüksége a lakosságnak ahhoz, hogy tényleg változzanak a dolgok.

(11.00)

Most volt egy nagyon jó példa: a múlt csütörtökön, október 17-én volt a dohányzásellenes világnap, amelynek alkalmával nyílttéri rendezvényt tartott jó néhány civil szervezet képviselője. Ez egy nagyon izgalmas rendezvény volt. Viszonylag kicsi volt a hírverés körülötte, és kevesen fordultak meg a Deák téren - ami pedig egyébként egy forgalmas hely -,s kevesen találkoztak vele, pedig tele volt nagyon jó antidohány-reklámötlettel, csikkszürettől kezdve csikkeket tartalmazó koporsó temetéséig és jutalmazásig, mert aki éppen hajlandó volt arra, hogy a nála lévő utolsó doboz cigarettát bedobja a koporsóba, az kaphatott valamilyen nyereményt. Nem évente egyszer kellene ilyen rendezvénnyel színre lépni. Most éppen a televízióban is van egy ilyen “Ne gyújts rá!ö kampánysorozat. Ezt a dolgot folyamatosan kellene üzenni a lakosság számára, folyamatosan kellene kampányolni.

Némi megnyugvással látom ebben a javaslatban, hogy az egészségügyi bírság összege egy kicsit megemelésre kerül, sőt intézmények munkájának vonatkozásában jelentősen megemelésre kerül, csak sajnálom, hogy ezzel kapcsolatban sem kaptunk most információt, hogy mi volt az elmúlt öt év statisztikája, mennyi bírság folyt be ilyen jogcímen és hogyan hasznosult.

Nagyon-nagyon sok tennivaló van annak érdekében, hogy tényleg legyen egy érzékelhető szemléletváltozás Magyarországon, amire viszont múlhatatlanul szükség lenne.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Két percre megadom a szót Frajna Imre képviselő úrnak.

DR. FRAJNA IMRE (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Azt szeretném Béki képviselőtársamnak mondani, hogy bizonyos optikai csalódás áldozatai vagyunk általában az ügyben, hogy mennyire működött az elmúlt öt évben ez a törvény. Ezt a legjobban akkor veszi észre az ember, ha ellátogat egy olyan országba, ahol nincs ilyen törvény, tehát ha átmegy Ausztriába - nem kell messzire mennie -,s nincs ilyen törvényük, és észre fogja venni, hogy a dohányzás lényegesen gyakoribb olyan helyeken, ami már föl sem tűnik nálunk Magyarországon, hogy nem dohányoznak az emberek. Tehát ebből a szempontból, azt gondolom, a törvény valami előrelépést tett az elmúlt öt évben, csak egy jó részébe beleszoktunk.

Mindezt nem azért mondom, hogy a mondanivalójának azzal a részével, amelyben amellett érvelt, hogy hatásosabban kell föllépni, nem kampányszerűen, és hogy bőven vannak még itt teendők, ne értenék egyet, csak jelzem, hogy nem egy teljesen hatástalan törvény módosítását tárgyaljuk, inkább a saját optikánk csal meg minket a mindennapok folyamán. Mert több olyan országban fedeztem fel ott-tartózkodásom alatt, hogy van a magyar törvénynek hatása - az ember rácsodálkozik, mert már nálunk nem dohányoznak olyan helyeken, ahol egyébként ez szokásban vagyon.

ELNÖK: Szintén kétperces felszólalásra jelentkezett Kökény Mihály képviselő úr.

DR. KÖKÉNY MIHÁLY (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Frajna képviselő úr Ausztriát hozta összehasonlítási alapként. Valóban, Ausztriában nagyon megengedő a társadalom ebben a tekintetben, de nekünk nem ez a célország. Az Európai Unió ajánlása is az, hogy 2009-ig, ha lehetséges, jussunk el oda, ahova eljutott Olaszország, Svédország, Málta, Norvégia és sorolhatnám még, és egyre több keményebb, a magyarországinál szigorúbb rendelkezés van készülőben, hogy bizony a közösségi célú helyiségekben, zárt térben egyáltalán ne lehessen dohányozni. Ez nem valami borzasztó nagy célkitűzés.

Megint csak hivatkozom arra a közvélemény-kutatásra, amelyet Magyarországon is lefolytattunk, és amelyből kiderül az, hogy miközben az iskolai és az egészségügyi intézményekben a teljes füstmentesség elérését a dohányzók többsége is támogatja - tehát képviselőtársaim bizony fontolóra vehetik például Béki Gabriella képviselőtársam javaslatának a mérlegelését -,s aközben az éttermek esetében sem állunk olyan nagyon messze a többségtől, tehát fele-fele arányban támogatnának egy teljes tilalmat. Én azt gondolom, hogy szükség van kampányra, szükség van arra, hogy erről nap mint nap beszéljünk, és akkor bizony nem mi leszünk az utolsók, lehet, hogy az osztrákok lesznek az utolsók az uniós ajánlások követésében… - hanem a népegészségügyi mutatóinknak megfelelő intézkedésekre kerül sor. Ha Olaszországban egy éve az éttermi dohányzás tilalmát be tudják tartani - pedig ez nem egy könnyű ország ebből a szempontból -,s akkor talán egyszer nekünk is sikerülhet.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Folytatjuk a kétperces felszólalásokat. Horváth Zsolt képviselő úr következik.

DR. HORVÁTH ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Ismert önök előtt is - hiszen gyakorlatilag ugyanazok vannak jelen a vitában, amikor dohányzásról beszélgetünk, akik évek óta ezzel a kérdéssel foglalkoznak - az a tény, hogy ha egy fiatal ember vagy egy gyermek 18 éves koráig nem szokik rá a dohányzásra, akkor utána nagyságrenddel csökken annak valószínűsége, hogy valaha is dohányozzon élete során.

Az is ismert tény, hogy függetlenül attól, hogy valaki dohányzik-e vagy nem dohányzik, azzal egyetért minden dohányzó meg nem dohányos is, hogy szeretné ettől a szenvedélytől a gyerekét, a gyerekeinket valamilyen módon megóvni, megmenteni. Ebből a szempontból szerintem az egyik legsérülékenyebb korosztály az iskolákban van. Pontosan az az időszak, az általános iskola felső tagozata, illetve a hagyományos négyosztályos gimnáziumok - most ebben a rendszerben fogalmaztam meg -,s ami megítélésem szerint az egyik legsérülékenyebb időszak, és biztos helye van a tiltásnak is, de a személyes példamutatásnak és azoknak az értékeknek és elveknek a hangsúlyozásának, előtérbe helyezésének is, amelyek egy füstmentes életet, egy dohányzásmentes életet jelentenek, valahogy ebben a korosztályban, már bocsánat a kifejezésért, sikké tenni azt, hogy én nem dohányzom.

A javaslat most a zéró toleranciával a szigorítás irányába megy, ami uniós elvárás, és jó, rendben van a saját részemről, de hiányolom a másik lábát, azt, amiben egyébként tudom, hogy a minisztériumban vannak ilyen munkák, tudom, hogy ért véget ilyen program. Az is egy fontos dolog, hogy aki dohányzik, azt megpróbáljuk segíteni a leszokásban, de talán még fontosabb lenne, hogy a gyerekeinket megóvjuk attól, hogy rászokjanak, mert az sokkal egyszerűbb, mint utána egy igen súlyos kötődést okozó szenvedélyről (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), a dohányzásról lemondani.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Béki Gabrielláé a szó.

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Köszönöm, elnök úr. Sajnos úgy tűnik, hogy a rászokástól való megóvás sem igazán egyszerű. Az előbb említettem, hogy a főszabálytól negatív irányba is eltér a törvény, tehát megfogalmaz olyan helyeket, ahol ki sem kell jelölni dohányzásra alkalmas helyeket, merthogy az egész helyiségben lehet dohányozni, ugyanis mi törvényalkotók úgy éreztük, hogy ezekkel a helyekkel kapcsolatban tehetetlenek vagyunk, pedig ezek éppen a fiatalok életében nagyon fontos színterek. Gondolok a szabadidő kellemes eltöltésének olyan színtereire, mint például a diszkó, a szórakozóhely, ahol vágni lehet a füstöt, és főszabály szerint természetes, hogy szabad dohányozni. Úgy veszem észre, hogy e tekintetben nincsen változás, most sem merünk hozzányúlni ehhez a gyakorlathoz, pedig azt gondolom, a rászokás szempontjából ezek az igazán jelentős színhelyek a fiatalok életében. Bizonyos értelemben szembe kell nézni a saját tehetetlenségünkkel.

Persze, én is liberálisként az ösztönzés pártján állok, a pozitív példákat érzem én is fontosabbnak és eredményesebbnek. Ezért mondtam az előbb, hogy nem évente egyszer kellene kampányt csinálni egy nap, egy órán keresztül csikkszüretből, hanem iskolák számára például folyamatosan, hogy éljék át a gyerekek, hogy milyen is kesztyűben takarítani a csikkeket a saját környezetükből, kapják állandóan azokat az impulzusokat, amik a dohányzás ellen szólnak. (Taps a kormánypárti oldalon.)

(11.10)

ELNÖK: Frajna Imre következik.

DR. FRAJNA IMRE (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Arra szeretném kérni Kökény képviselőtársamat, hogy ne próbálja kiforgatni a szavaimat. Ausztriát nem célállapotként említettem, hanem olyan országként, ami öt évvel ezelőtt ugyanolyan szabályozással bírt, mint Magyarország, tehát ehhez képest lehet lemérni, hogy öt év alatt mi változott nálunk. Eszem ágában nem volt célállapotként megjelölni az osztrák szabályozást, pusztán annak vizsgálatára, hogy a mindennapi életünkben hatott-e a törvény, azt mondtam, ott van a kontrollcsoport. Hatott egyébként, szemmel láthatóan.

Amit Béki Gabriella felvetett, azt én támogatni tudom. Azt kértük az indítványunkban többen is, hogy a gyermekintézmények esetében mérjünk egyforma mércével, tehát ne az legyen, hogy egyes gyermekintézményekben zéró toleranciát hirdetünk, más esetekben meg majd, ahogy esik, úgy puffan, dönt az iskolaszék vagy egyebet. Egyetlenegy olyan hely volt, ahol felvetettem, hogy talán nem itt érdemes a zéró toleranciát meghirdetni, és ezek a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények voltak, hogy az élet alkonyán talán már kevés egészségnyereség várható a tiltásból, de valószínűleg annál több kellemetlenség az idős honfitársaink számára, tehát azt gondolom, hogy itt talán a zéró tolerancia nem az első a prioritási sorban, hanem talán az utolsó. A magunk részéről azt gondoljuk, hogy minden más, méltányolható javaslatra egyébként nyitottak vagyunk, csak azt gondoljuk, hogy nem jó, hogyha ilyen hektikusra szabályozzuk a törvény által a nemdohányzó helyeket, különösen úgy nem egyébként, hogyha ezt a jogkorlátozást a törvény helyett más testületekre helyezzük át.

ELNÖK: Nyul István képviselő úré a szó.

DR. NYUL ISTVÁN (MSZP): Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Nem beszélhetünk nemzeti rákellenes programról, hogyha a dohányzás esetében nem tesszük meg azokat a legfontosabb preventív lépéseket, amelyeket meg kell tennünk.

Melyik ez a célcsoport? A gyermekegészségügy, a gyermekgyógyászat. Ha ismerjük azokat az adatokat, amit felmérnek, ma azt mutatják, hogy a serdülőkorban a fiúknál nagyon magas a dohányzás aránya, és még szomorúbb, hogy a lányok esetében rohamosan növekszik a dohányzó leányok száma. A kormány azon intézkedése, amely a védőnői szolgálat átszervezését végezte, megkétszerezte az iskolai védőnők számát, egészségvédelmi feladatuk megnőtt, és ennek szerves része a felvilágosítás, a dohányzás ellen tevékenykedés. A törvényhozásnak követni kell ezt a célt: igenis, nulla toleranciára kell törekedni a gyermek-egészségügyi intézményekben. Jó lenne, ha követnék ezt, mint lehetőséget, az iskolaszékek, és az iskolákban megtiltanák teljes mértékben a dohányzást.

Ahogyan jó példa tud lenni a nemdohányzó pedagógus vagy egészségügyi dolgozó, ugyanúgy rossz példa tud lenni a dohányzó egészségügyi dolgozó vagy pedagógus. Én amellett vagyok, hogy ezen a téren még további lépéseket lehetne tenni a nulla tolerancia felé, mert az a korcsoport, amely tudjuk, hogy érzelmileg labilis, könnyen megfogható, úgy jóra, mint rosszra is, sajnos, megtanítható. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

ELNÖK: Ékes Józsefnek adom meg a szót.

ÉKES JÓZSEF független: Köszönöm a szót, elnök úr. Talán Nyul képviselőtársam szájából hangzott el a nemzeti lelki nevelés kérdése. Én például iskolákban sem engedném meg, hogy az iskolaszék döntsön ebben a kérdésben; szigorúan meg kell tiltani. Pont az a korosztály fertőződik legjobban, amelyik az általános iskola és középiskola környékén folytatja a tanulmányait. Teljesen ki kell tiltani. Az Európai Unión belül számos intézményben, ha elmegy valaki, egyszerűen nem lehet dohányozni. Ha valaki ezekkel a hajlamokkal él, akkor tessék kimenni a kapu elé, és ott esetleg el tudja szívni.

A legnagyobb problémát ott látom a nemzeti lelkiismeret-nevelésben… - nézzük meg Bulgária esetét: ezelőtt pár héttel felröppent a hír, hogy Bulgáriában a nemzeti televízióban nem engedik meg az erőszakos filmek közlését este tíz óráig. Magyarországon rendelkezünk-e ilyen tiltó rendelkezésekkel? Vagy adott esetben a drog kérdésénél egyik pillanatban liberálisak próbálunk lenni bizonyos kérdésekben, a másik esetben pedig szigorítók kívánunk lenni. Vannak olyan hatások, amelyeket igenis, a nemzeti lelkiismeret-nevelés területén Magyarország esetében is sokkal komolyabban kellene venni, és sokkal határozottabban kellene lépni ezekben a kérdésekben.

Ha megnézzük a mai magyar tévéadásokat, tele van erőszakkal, gagyi műsorokkal, és olyan műsorokkal, ami sajnos, a hajlamot teljesen más irányba viszi el a fiataloknál is. Igenis, szigorúnak kell lenni a dohányzás területén, minden közintézményből egyszerűen ki kell tiltani; ennyi az egész. Én dohányzom, és tudom határozottan - három gyermekem van, egyik sem dohányzik -, hogy igenis, itt tiltó rendelkezésekkel, szigorítással lehet előrelépni, de akkor legyünk konzekvensek, legyünk minden területen azok, hisz’ a nemzeti lelkiismeret-nevelésnek nemcsak a dohányzás kérdése az egyik fájó pontja, hanem nagyon sok, száz más pontja is van ennek, és ezekben kellene sokkal erőteljesebben és radikálisabban lépni. Köszönöm a figyelmüket.

ELNÖK: A kétperces felszólalások után folytatjuk a normál felszólalásokat.

Csáky Andrásé a szó.

DR. CSÁKY ANDRÁS (MDF): Köszönöm szépen, elnök úr. Visszautalnék, hogy a kötelező védőoltással kapcsolatos termékfelelősség kérdéskörébe utalta a jogalkotó, illetve az előkészítő nyáron, illetve a tavaszi ülésszak végén, amikor tárgyaltuk az ezzel kapcsolatos törvényt; itt felmerült, és azt hiszem, ez volt az a terület, amikor mind a két oldal aggályait fejezte ki. Mi benyújtottunk egy törvénymódosító javaslatot ezzel kapcsolatban, természetesen várjuk a bizottsági előterjesztést, és meglátjuk, hogy amelyik jobb, azt el kell fogadni.

Államtitkár asszony azt mondta, hogy nyugodt lelkiismerettel tudja kijelenteni, hogy a petesejt-adományozással kapcsolatosan a kormányzat semleges álláspontot foglalt el. Úgy gondolom, hogy már itt egy nem elhangzott, bár nem tudom, hogy ezzel kapcsolatban-e vagy sem, hogy ebben az ügyben semleges álláspont nem létezik. Van egy keresztény-konzervatív felfogás, van egy liberális felfogás; a mindenkori hatalomnak arra kell törekednie, hogy a kettő között az optimumot valahogy próbálja megtalálni. Nekem az az érzésem, hogy ez az optimum - nyilvánvaló, ízlés kérdése - eddig fennállt, még most is fennáll, és pont ezzel a módosítással a kormány egy ultraliberális megoldás felé viszi el az egész kérdéskört, de majd meglátjuk.

Foglalkozik a törvényjavaslat, de még inkább foglalkozik ezt követően a társadalombiztosítással kapcsolatos törvényjavaslat az irányított betegellátás jövőjével, és itt polémia alakult ki, hogy Alkotmánybíróság elé kerül-e vagy sem. Nekem az a személyes véleményem, hogy ez az a rész, ami kifejezett alkotmányos aggályokat vet fel. Egyrészt a finanszírozási technikák miatt az alkotmány 2. §-ával ütközik, illetve az adatkezelés egy hihetetlen súlyos dolog. Nem véletlen, hogy az ombudsman úr végig a kételyeinek adott ezzel kapcsolatban hangot, mint ahogy nem véletlen, az is közismert, ez is bejelentésre került, hogy a múlt évi költségvetés ezzel kapcsolatos részét az adatvédelmi biztos úr megtámadta az Alkotmánybíróság előtt, tehát ebből a szempontból már ott van a taláros testület előtt ez a kérdéskör, majd a jövő eldönti. Nekem, megmondom őszintén, az az érzésem, hogyha ezt a szabályozást nézzük - ami hihetetlen kusza, mert a költségvetésben szabályozzuk, egészségügyi törvényben szabályozzuk, társadalombiztosítási törvényben szabályozzuk, meg még, gondolom, rendeleti szinten össze-vissza kuszál az egész -, mintha a kormányzat nem merné felvállalni, hogy bevallja azt, hogy kudarcot vallott az egész. Kudarcot vallott az egész, és egy olyan pótszabályozást, egy olyan lehetetlen helyzetet próbál teremteni, hogy lyukra futtatja az egészet; ennek reményeim szerint ez lesz a vége, mert ez így a továbbiak folyamán nem mehet.

(11.20)

Az előző felszólalásomban problémásnak neveztem a 15. §-t, illetve ellentmondásosnak - lehet, hogy bennem van a hiba. Az előterjesztő azzal indokolja - és teljesen jogosan -,s hogy adódhatnak olyan élethelyzetek, amikor a cselekvőképtelen, illetőleg a korlátozottan cselekvőképes személy nem a sürgősségi meg nem egyéb ellátás keretében szorulna pszichiátriai ellátásra, ő ezt úgy érzi, ezért jóllehet gondnokság alatt áll, mégis kezdeményezi a felvételét az intézménybe.

Az indokolási részben le is van jól írva, hogy a gondnok... - a 16. § (1) és (2) bekezdésére egyszerűsítve mondjuk azt, hogy a kijelölt gondnokkal történő ellenérdekeltsége, itt még hoz a családon belüli erőszakra példát, ebbe a körbe tartozik a nemi molesztálás, meg lehetne folytatni a dolgot, illetve ha olyan szenvedélybetegségben szenved, amit pont el akar titkolni a gondnok elől, ehhez kér segítséget. Tehát egy krízishelyzetben kér tulajdonképpen segítséget, és a törvény ehhez próbál számára lehetőséget nyújtani, illetve nem szeretné az egészségügyi szolgáltatót abban a kényszerhelyzetben tartani, hogy emiatt neki tulajdonképpen törvénytelen dolgokat kelljen csinálni, mert leadminisztrálta vagy sürgősségi módon vagy valamilyen módon eddig is, de hogy rendezzük. Ez nagyon helyes.

Csak tényleg nem lehet tudni, hogy akkor a gyámhatóságnak itt mi a szerepe. Egy módon lehet szerepe, írja is a törvényjavaslat, hogy haladéktalanul a gondnokot - 16. § (1), (2) bekezdésében megjelölt személyeket - értesítenie kell nyilvánvalóan az intézménynek. Ha ez az értesítés, ez a kontaktusfelvétel nem jön létre, akkor lehet szerepe a lakhely szerinti gyámhivatalnak, mert nyilvánvalóan ő van kapcsolatban a gondnokkal, hisz az előzetes procedúrában itt szerepe volt. De egyébként nincsen, mert automatikusan a bíróságot is értesítenie kell, és 72 órán belül az iratok beérkezését követően a bíróságnak döntenie kell, tehát eldől a betegnek a sorsa. Tehát ez tényleg nehezen értelmezhető és ellentmondásos.

Az meg végképp ellentmondásos, hogy amíg a bírósági döntés nem történik meg, jóllehet ellenérdekelt lehet a gondnok abban, hogy kezeljék a gyereket vagy az állampolgárt, még hogyha szakmailag indokolt is, lehetősége van arra, hogy elvigye az intézetből, holott pont azért ment oda, hogy védelmet kérjen. Nem tudom, hogy érthető-e a problémám. Sőt, szerintem pont azt kéne lehetővé tenni, hogy mindaddig, amíg végleges bírósági döntés nincs ebben, addig ne lehessen elvinni, tehát a gondnok ne vihesse haza, hisz maga a törvényalkotó is arra utal, hogy bizonyos fokú védelmet próbál nyújtani. Én kérem, hogy gondoljuk át.

Hangsúlyozom, nem arról van szó, hogy egy országgyűlési képviselő vagy több országgyűlési képviselő számára nem világos ez a szabályozás, hanem a jogot mindennap alkalmazó kollégák, az egészségügyi intézményekben ezzel a területtel foglalkozók számára sem világos ez az egész dolog, jóllehet maga a kezdeményezés nagyon jó.

Mi nyújtottunk be módosító javaslatot, próbálva értelmezni az egészet, hogy mi a lényege, habár itt megint visszatérek arra, hogy sajnálatos, hogyha egy-egy paragrafuson kell az azzal foglalkozó szakembereknek nagyon sokat vitatkozni, hogy mit ért rajta az előterjesztő vagy a jogalkotó, mert előbb-utóbb jogszabály lesz belőle. Valahol a kodifikációs kérdéskört érinti, hogy hihetetlenül bonyolult a szabályozása ennek és nagyon nehezen érthető, és a későbbiek folyamán természetesen nagyon sok vitára ad okot. Úgyhogy ez a problémánk.

Én gondolom, hogy a kormány nyitott abban, hogy áttekintsük. Lehet erre azt mondani, mert már volt rá korábban példa, hogy azért van a bizottsági szak, hogy ezeket a problémákat tisztázzuk, csak maholnap a parlament ellenőrző szerepe a kormány felett, mint ami az alkotmányban rögzítve van, kiüresedik akkor, amikor egy-két-három napot hagynak egy-egy ilyen fajsúlyú törvényjavaslatnak a tanulmányozására - de erről majd egyéb törvények kapcsán szó lesz. Tényleg követhetetlen ez.

Itt tulajdonképpen, én gondolom, a kormánypárti képviselők is egyetértenek abban, hogy két napot hagynak lényegében a képviselőknek arra, hogy ilyen súlyú kérdésekkel foglalkozzanak, hogy behatóan tudják tanulmányozni. És tulajdonképpen nem kellő felkészültséggel ülök én ott, és akkor csak magamra veszem a bizottság előtt, amikor ezeket a kérdéseket kellene tisztázni, mert a kormány erre egyszerűen nem hagy lehetőséget.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: A vita végére értünk. Mielőtt megadnám a szót az államtitkár asszonynak, egyetlen mondatot engedjenek meg a levezető elnök részéről. Jó érzés egy olyan vitát hallgatni, amelyben a képviselők úgy akarnak rendet teremteni kusza világunkban, hogy közben a személyes szabadságot mindkét érintett csoport részére biztosítják. Ez egy élmény volt, köszönöm szépen.

Most tehát megadom a szót Vojnik Mária államtitkár asszonynak.

DR. VOJNIK MÁRIA egészségügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Köszönöm a szerintem igen jó színvonalú szakmai vitát, amelyben valamennyi képviselőtársam politikai hovatartozástól függetlenül igyekezett szakszerűen és az egészség és a betegek ügye iránt elkötelezetten részt venni ebben a vitában.

Kérem, engedjék meg, hogy úgy, ahogy a vitában egyszer már megtettem, néhány pontosító megjegyzéssel segítsem az önök további munkáját. Mert mondanom sem kell, hogy a vita további szakaszában a bizottsági módosító és a képviselői módosító indítványok során, úgy, ahogy azt Csáky képviselő úr is mondta, a kormány valamennyi jobbító szándékú módosító indítványra nyilván nyitott lesz.

Nos, a vita három kitüntetett kérdés körül forgott: az egyik a gyermektelen családokban azon leendő édesanyák segítésére, akik csak mesterséges megtermékenyítés útján remélhetnek gyermekáldást; a másik a nemdohányzó emberek védelme; a harmadik pedig a védelmükre csak korlátozottan képes, nagyon kiszolgáltatott, nagyon sérülékeny emberek jogi védelme vagy segítése, hogy egészségügyi ellátáshoz jussanak akkor is, amikor egyébként korlátok állnak előttük.

Nos, az elsőre: változatlanul azt gondolom, vitatkozva Csáky képviselőtársammal, hogy a szabályozás az 1997-es egészségügyi törvény és a nyáron elfogadott országgyűlési határozat e törvényben való szabályozási javaslatával világnézetileg semleges álláspontot képvisel.

Néhány pontosító megjegyzés: maga a petesejt-adományozás nem új eljárás, tehát nem jelenik meg új eljárásként a törvényjavaslatban, hiszen az jelenleg is létezik. A javaslatunk az anonimitás feloldásáról szól egy nagyon meghatározott rokoni, családi körben. A jelenlegi szabályozási javaslat erről szól, képviselőtársaim a szabad demokraták képviselőcsoportjából ennek a kiszélesítésére tettek javaslatot.

Szeretném elmondani, hogy az egyedülállóság kérdésében az in vitro fertilizáció, vagyis a mesterséges megtermékenyítés ügyében nem családi állapot szerinti differenciálást fogalmaz meg, hanem azt mondja, hogy a meddőségben szenvedő betegek számára van lehetőség, tehát egy betegség gyógyítására adott lehetőség, amelyet a társadalombiztosítás ilyen-olyan mértékben befogad mint eljárást, és a társadalombiztosítás kasszájából a mindig meghatározott pénzügyi lehetőségek mértékéig támogat.

 

(11.30)

Ami az élettársi és házastársi kapcsolatot illeti, és amit képviselőtársaim hoztak be a parlamenti vitába. A hatályos törvény a mesterséges megtermékenyítést megengedi az élettársi kapcsolatban is. Ilyen módon tehát semmilyen változtatás nincs, ez a korábbiakban is egy lehetőség volt. Nincs különbség a házastársak és az élettársak között. Ez a félreértés talán a vita során már tisztázódott is.

Ami a nemdohányzók jogainak védelméről szóló szabályokat illeti, én azt gondolom, ha a parlament képviselőinek többsége a kormány által beterjesztett javaslathoz képest egy új konszenzusban egy szigorúbb szabályozásról dönt, akkor nekünk nincs más lehetőségünk, mint hogy azt el fogjuk fogadni. Mi úgy találjuk, hogy pusztán parancsra nem lehet ennél nagyobb lépéssel előrébb jutni. Bár minden képviselőtársammal, aki a vitában az ifjúság védelme érdekében szigorúbb szabályozást tart indokoltnak, egyetértek, a szabályozás szintjén nem látok most lehetőséget. Nem találtunk támogatást arra nézve, hogy ez szigorúbb legyen.

Frajna képviselő úrnak szeretném elmondani, hogy a szociális intézmények nincsenek bevonva a nemdohányzók védelmében a zéró tolerancia körbe, csak a gyermekvédelmi intézmények. Remélem, ezzel képviselőtársam hozzászólását ilyen módon pontosabban megválaszoltam.

Ami a saját érdekükben csak a korlátozott cselekvési lehetőséget, tehát a cselekvőképességet korlátozó, kizáró gondnokság alatt álló beteg személyeknek a segítség iránti jogosultsága kiterjesztését illeti, a mi szabályozásunk, úgy véljük, hogy egyértelmű. Ha azonban a képviselő úr úgy gondolja, és a vitában elmondott érveit megfontolandónak is tartom, hogy a szabályozás egyértelműsítésével segítse az eredeti szándékunk pontosabban való megfogalmazását, akkor várom a képviselő úr indítványát.

Ami pedig Schvarcz képviselő úr és más képviselő hozzászólását illeti. A védőoltásra kötelezett személyek esetében az állam végső felelősségvállalását, túl a gyártókat érintő termékfelelősségen és túl az egészségügyi ellátó személyzet szakmai felelősségén, nyitottak vagyunk ennek a módosító indítványnak a befogadására.

Kérem képviselőtársaimat, hogy az általános vitában megfogalmazott javaslataikat öntsék módosító indítványokba, ezeket a részletes vitában megtárgyaljuk. És a végén kérem képviselőtársaimat, hogy a törvényjavaslatot szavazataikkal majd támogassák! Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Az általános vitát lezárom. A benyújtott módosító javaslatokra figyelemmel a részletes vitára bocsátásra és magára a vitára várhatóan következő ülésünkön kerül sor.

Soron következik a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény, és az egészségügyi szakellátási kötelezettségről, továbbá egyes egészségügyet érintő törvények módosításáról szóló 2001. évi XXXIV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. Az előterjesztést T/18094. számon, a bizottsági ajánlásokat pedig T/18094/2. és 3. számokon kapták kézhez.

Megadom a szót Vojnik Mária államtitkár asszonynak a napirendi pont ismertetésére 15 perces időkeretben.




Felszólalások:   1   1-63   2,63-105      Ülésnap adatai