Készült: 2024.04.28.17:39:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

265. ülésnap (2005.11.14.),  135-142. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:20


Felszólalások:   129-134   135-142   143-150      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Viszontválasz illeti meg az államtitkár urat. (Dr. Csepeli György jelzi, hogy nem kíván szólni.) Nem kíván vele élni, ha jól látom. Köszönöm szépen.

Kárpáti Zsuzsa és Szitka Péter, az MSZP képviselői, kérdést kívánnak feltenni az ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszternek: “Tesz-e valamit a fogyasztóvédelem a gyermekek életének és egészségének védelme érdekében?ö címmel. A miniszter asszony távollétében - amennyiben a képviselő úr elfogadja - Mesterházy Attila államtitkár úr fog válaszolni. (Szitka Péter bólint.) Bólintott, elfogadta. Öné a szó. (A képviselő neve nem jelenik meg az eredményjelző táblán.) Szitka Péter képviselő úrnak kérem megadni a szót. Parancsoljon!

SZITKA PÉTER (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Közismert dolog, hogy Magyarországon a lakosság várható életkora elmarad az Európai Unióban tapasztalható átlagos életkortól. Ennek egyik előidézője a különböző betegségek okozta idő előtti elhalálozás magas aránya. A betegségek között sajnos igen előkelő szerepet tölt be korunk egyik rettegett betegsége, a rák.

(16.40)

Az orvostudomány fejlődése ugyan sokat tett annak érdekében, hogy akik megbetegedtek, azokat meggyógyítsák, de a szakemberek egyöntetű állítása szerint a kór ellen leginkább a megelőzéssel lehet küzdeni. Megdöbbentő az a statisztika, amely azt mutatja, hogy a környezeti tényezőkkel összefüggő halálozások aránya a gyermekpopulációra vonatkoztatva több mint 35 százalék, amelyben meghatározó szerepet játszanak a különböző alacsony színvonalú cumik és rágókák.

Nem kell különösebben bizonyítani tehát azt, hogy a hatékony fogyasztóvédelemnek milyen meghatározó szerepe van a lakossági közérzet javításában. Ezt támasztják alá az Európai Unió törekvései is, ahol a prioritásként kezelt fogyasztóvédelem kiemelt, fontos eleme a piaci felügyelet. A piacfelügyelet nem más, mint az állam szerepvállalása, a fogyasztók biztonságának szavatolása.

Éppen ebből kiindulva kívánom megkérdezni a fogyasztóvédelmi hatóságot felügyelő minisztériumot, államtitkár urat, hogy tesz-e a minisztérium valamit a rákbetegség kialakulásának megelőzése érdekében. Ha végez ellenőrzéseket a fogyasztóvédelmi hatóság, akkor milyeneket és milyen eredménnyel?

Várom megtisztelő válaszát. (Szórványos taps az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A kérdésre Mesterházy Attila államtitkár úr válaszol. Parancsoljon, öné a szó, államtitkár úr.

MESTERHÁZY ATTILA ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi minisztériumi államtitkár: Nagyon szépen köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Azt gondolom, hogy egy nagyon fontos kérdésre irányítja rá a figyelmet a képviselő úr kérdése. Természetesen a fogyasztóvédelem ezzel a fő kérdéssel foglalkozik, hogyan tudja az emberek egészségét, biztonságát a mindennapokban védeni, hiszen itt több mint tízmillió állampolgárról van szó, hiszen mindenki Magyarországon egyfajta fogyasztó, sőt még azok is, akik külföldről hazánkba látogatnak, ők is, ha szolgáltatást, terméket vesznek igénybe, vásárolnak, akkor bizony ez alá a fogyasztóvédelmi védernyő alá kell tartozzanak. Éppen ezért a fogyasztóvédelmi hatóság munkatársai országszerte több ezer vizsgálatot végeznek évente, amelyek fókuszában az egészségkárosító termékek, szolgáltatások kiszűrése és a fogyasztói biztonságnak a figyelembevétele áll.

Ezen belül van egy olyan speciális aspektus, amelyre ön is ráirányította a figyelmet, ez a rákbetegség kialakulása. Azt gondolom, hogy ez nagyon eredeti felvetés és nagyon hasznos gondolat. A fogyasztóvédelem három területen vizsgálja ezt. Egyik részről a rákkeltő anyagok esetében, ahogy ön is mondta, van olyan cumi, etető, itató vagy kanál, amit a csecsemők a szájukba vehetnek, és a nyállal oldódó olyan anyagok jöhetnek ki, ami valóban később, ha felhalmozódik a szervezetükben, akkor rákkeltő lehet. De ilyen a dohánytermékek ellenőrzése, a reklámok, a 18 év alattiak kiszolgálása, hiszen erre is fokozottan kell odafigyelni. Ebben még vannak komoly elmaradások. Sajnos, egy legutóbbi felmérés azt mutatta, hogy szinte gond nélkül juthatnak 18 év alattiak cigarettához vagy alkoholhoz Magyarországon. Ebben a minisztérium a zéró toleranciát tartja egyedüli elfogadható megoldásnak. Mindig azt kell megkérdezni az árusítóhelyen, hogy ő a saját gyerekének adna-e cigarettát a kezébe 18 éves kor alatt, és ott kell eldönteni az adott kereskedőnek, hogy a profitérdek vagy pedig az egészség, a gyermekek védelme a fontos.

A harmadik terület, amiről még majd a viszontválaszomban szólnék, ez pedig a radioaktív sugárzás, szennyezés kérdése, ami szintén vizsgálat tárgyát képezi a hatóságnál. (Taps az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Viszontválasz illeti meg a képviselő asszonyt. Parancsoljon!

KÁRPÁTI ZSUZSA (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Szitka képviselőtársammal nemcsak úgy, mint gyermekes apa és édesanya, hanem úgy is, mint képviselő gondoltuk, hogy foglalkozunk ezzel a nagyon fontos kérdéssel, hogy már a korai gyermekkorban meg kell előznünk azoknak az anyagoknak a bevitelét a csecsemők, gyermekek szervezetébe, amelyek rákkeltő anyagokat tartalmaznak, és amely tevékenység valóban a rákmegelőzésben nagyon fontos lehet.

Ön rámutatott arra, hogy a fogyasztóvédelmi felügyelőség az egyik olyan, amely akár ágazatok közötti együttműködésben is, több ágazattal összefogva tehet azért, hogy sokkal kevesebb csecsemő és gyermek szenvedjen rákos megbetegedésben, és halálozzon el.

A gyermekeink nemcsak a nagymama, nagypapa szeme fénye, hanem a társadalmi jövőnk záloga is, és ezért köszönjük, hogy ráirányíthattuk a minisztérium figyelmét, és azt gondoljuk, hogy a nemzeti rákellenes programban is fontos és kiemelt helyet, szerepet kaphat ez a megelőzés.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Viszontválasz illeti meg az államtitkár urat. Parancsoljon!

MESTERHÁZY ATTILA ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tehát ahogy említettem, dohánytermékeknél, rákkeltő anyagoknál és a radioaktív sugárzásnál van szerepe a főfelügyelőségnek.

A harmadik területen végeztünk kutatásokat, felméréseket, ellenőrzéseket fajátékoknál, fabútoroknál, óvodai játszóeszközöknél. Hála istennek, itt azt mutatta ki az ellenőrzés, hogy sehol semmilyen radioaktív szennyezettség nem volt található. Tehát ebben mindenféleképpen egy megnyugtató végeredménnyel zárult a vizsgálat.

Amit a képviselő asszony felvetett, ahhoz csak az tudom mondani, hogy a minisztérium partner minden ilyen kezdeményezéshez. Én is azt gondolom, hogy ez is egy szűk szegmense tud lenni annak a rákellenes programnak, amit az Egészségügyi Minisztérium meghirdetett. Így, ha ebben a minisztérium támogatása, szakmai részvétele bármilyen formában szükséges, akkor nagy örömmel veszünk részt ilyen programban. A jövő évben a fogyasztóvédelmi hatóságnak a szakmai ellenőrzési programjában is már figyelembe fogjuk venni hangsúlyosan ezeket a szempontokat, hogy teljes mértékben összhangban legyen, ahogy eddig is, a rákellenes program célkitűzéseivel.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:   129-134   135-142   143-150      Ülésnap adatai