Készült: 2024.09.24.03:04:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

9. ülésnap (2002.06.18.), 417. felszólalás
Felszólaló Pichler Imre László (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:31


Felszólalások:  Előző  417  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PICHLER IMRE (MDF): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! A családok hajléktalanságának megelőzéséről szóló országgyűlési határozati javaslattal kapcsolatban a határozat benyújtóit szeretném emlékeztetni, hogy a polgári kormány részéről Harrach Péter miniszter úr T/4617. számon törvényjavaslatot terjesztett be 2001 májusában a szociális igazgatásról és a szociális ellátásról szóló 1993. évi III. törvény módosítására.

A fenti törvény általános indokolásában a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény hatálybalépése óta többször módosult, elsődlegesen a pénzbeli ellátásokat érintően, az 1999. évben pedig a személyes gondoskodást nyújtó ellátások tekintetében. Az 1999. évi LXXIII. törvénnyel történő módosítással vette kezdetét a szociális intézményi hálózat korszerűsítése. A javaslatban a szociális intézményi ellátásokra vonatkozó további korszerűsítési szabályok fogalmazódnak meg, az ellátottak jogvédelmét, a lakókörnyezetben történő közvetlen segítségnyújtást szem előtt tartva. Emellett helyet kaptak az egyes pénzbeli ellátások új szabályai, illetve új ellátásként bevezetésre kerül az adósságkezelési szolgáltatás.

A jogharmonizációs kötelezettségeinknek eleget téve, a szociális biztonsági koordináció megteremtése érdekében szükséges szabályok megalkotását is tartalmazza a javaslat. A javaslat szorosan kapcsolódik a 2084/1998. (IV. 8.) számú kormányhatározat alapján a közösségi vívmányok átvételét szolgáló nemzeti program felülvizsgálatával kapcsolatos tevékenységhez, valamint a 2212/1998. (IX. 30.) számú kormányhatározat értelmében a csatlakozásig terjedő időszakra vonatkozó jogharmonizációs programhoz és a program végrehajtásával összefüggő feladatokhoz. A jogharmonizációs kötelezettség az európai közösségi jog négy alapszabadságának egyikéhez, a személyek szabad áramlásához kapcsolódik.

A törvény módosítása a személyek szabad áramlása témakörön belül található szociális biztonsági koordináció, ezen belül a szociális ellátásokra vonatkozó európai közösségi jognormákkal való összhang megteremtése érdekében szükséges. A javaslat új támogatási formaként vezeti be az adósságkezelési szolgáltatást. Az adósságterhek enyhítése érdekében az elmúlt években több célprogram indult, amelyek különböző lakossági hátralékok kezelését célozták meg.

Ezen programok hozzájárultak a családok terheinek részbeni mérsékléséhez, de hatásuk átmeneti volt, céljukat csak részben érték el. Emiatt szükséges olyan rendszerű adósságkezelés kialakítása, amely a családok eladósodását komplexen kezeli és beilleszthető az önkormányzatok szociális tevékenységébe.

A javaslat szerint az adósságszolgáltatás olyan új ellátási formaként került bevezetésre, amely a pénzbeli támogatást összekapcsolja a háztartás gazdálkodására, fogyasztási szerkezetének átalakítására, jövedelemszerző képességének javítására irányuló adósságkezelési tanácsadással. A javaslat emellett összhangot teremt az adósságkezelés és a már jelenleg is szabályozott, a háztartás folyó havi kiadásait csökkentő lakásfenntartási támogatás között. A javaslat a szociális intézményrendszer vonatkozásában tovább folytatja azt a korszerűsítési programot, amely az 1990. évben vette kezdetét. Az intézményfejlesztési program elsősorban a humanizált szolgáltatások erősítését, az ellátottak jogvédelmének intézményesített hátterét, valamint a rugalmasabb, hatékonyabb rehabilitációs tevékenység biztosítását tűzi ki célul.

A módosításban megjelenő szabályok ezeknek a célkitűzéseknek kívánnak megfelelni azzal, hogy növelik az intézményeket fenntartók felelősségét, ugyanakkor segítséget nyújtanak a rugalmasabb ellátásszervezési technikák bevezetésére, alkalmazására is.

Baranya megye 7. választókörzetében, Szigetvár, Szentlőrinc térségében a polgármesterek információi alapján azt gondolom, hogy a szociális jogok, a család és a gyermekek védelmére vonatkozó törvények messzemenően érvényesülnek, a hatályos jogi szabályozás és az állami, önkormányzati, illetve civil intézményhálózat megfelelő módon járul hozzá a családok hajléktalanná válásának megelőzéséhez.

Összefoglalva: azt szeretném hangsúlyozni, hogy a 2001 májusában konszenzussal elfogadott jogi szabályozást kell a jövőben erősíteni. Köszönöm megtisztelő figyelmüket.

 

 

(21.50)

 

 




Felszólalások:  Előző  417  Következő    Ülésnap adatai