Készült: 2024.09.22.21:26:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

236. ülésnap (2012.11.12.), 355. felszólalás
Felszólaló Korondi Miklós (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:00


Felszólalások:  Előző  355  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KORONDI MIKLÓS (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! 2012. november 6-án 13 óra 30 perckor, sziporkázó napsütésben a szent magyar anyaföldben találta meg végső nyughelyét vitéz nemes Barankay József rohamtüzér százados úr. Méltó temetésére a honvédség jelenlegi irányítása alá tartozó HM katonai hagyományőrző és hadisírgondozó osztály kutatási eredményeinek munkája révén kerülhetett sor Budapesten, a Fiumei úti sírkertben. Ez a hazafias cselekedet jelkép és kegyeleti értékű tett volt, mely a több százezer, idegen földben, ismert vagy ismeretlen helyen nyugvó, hősi halált halt magyar katonatársaknak is szól.

Az európai országok többségénél - de idesorolhatjuk az Amerikai Egyesült Államokat is - a hadisírkutatók együttműködése révén a hadszíntéren elesett katonák földi maradványait a végtisztesség megadása céljából igyekeznek feltárni, hazavinni, illetve mementóként fenntartani. Így történt ez most is, a német kutatókkal együtt dr. Töll László alezredes és munkatársai megtalálták és azonosították a legendás hírű magyar rohamtüzér tiszt, vitéz nemes Barankay József hamvait az ukrajnai Ivano-Frakivszk magyar-német hősi temetőben.

1944. július 13-án 14 óra tájban a galíciai Targowicza nevű település határában figyelőhelyüket bombatalálat érte, melynek következtében a százados több katonatársával életét vesztette.

Életútja kitűnő katonai pályafutással fémjelzett. Sajnos, gyermekkoráról nem sokat tudunk. 1909. október 2-án született Újvidéken, majd ifjú éveit Bácsalmáson és Budafokon töltötte, majd 1932-ben elvégezte a Ludovika Akadémiát. Később ugyanott lett oktatótiszt.

Ő szervezte meg a magyar királyi 1. honvéd rohamtüzér osztályt. Személyében olyan magyar hős katonát tisztelhetünk, aki a tiszti arany vitézségi érem kitüntetettje volt. Nem mehetünk el szótlanul amellett, hogy egy ilyen elismerést összesen 22 kiváló tiszt érdemelt ki, közülük is nyolc hős csak posztumusz, haláluk után. Mindezt megszállottságáért, bátorságáért, emberségéért, merészségéért kapta 1943-ban. Mindhalálig érzett hazaszeretete sugárzott katonái felé, melynek eredménye a hűséges, hozzá való ragaszkodást eredményezte.

(21.30)

Egyes hagyományőrző vitézi szervezetek által avatott mai vitézek, akik ma a parlament padsoraiban ülnek, példát vehetnének hazaszeretetéből, amikor nemzetpusztító törvényeket szavaznak meg e Ház falai közt. A Fiumei sírkert sárguló lombjai között méltó katonai tiszteletadással búcsúztak a hős katonától, akit az 52-es katonai parcelláig ágyútalpon 6 ló vontatott. Hende Csaba honvédelmi miniszter úr megemlékezésében kihangsúlyozta, hogy a katonai tudás, erkölcsi tartás legteljesebb példaként szolgáljon az ifjú akadémikusok számára. A tiszteletadás méltóságát emelkedetté tette a Gábor Dénes Elektronikai Műszaki Szakközépiskola és Kollégium 9. évfolyama 30 fős katonai növendékeinek részvétele az újratemetésen.

A második világháborúban mindenkinek volt a felmenői között családi halottja. A hazáért halt hősökért tett kegyeleti megbecsülés mélyen bevonult a lelkünkbe.

Köszönöm megtisztelő, figyelő figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  355  Következő    Ülésnap adatai