Készült: 2024.09.20.12:48:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

148. ülésnap (2011.12.06.), 70. felszólalás
Felszólaló Ékes József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:15


Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÉKES JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Én azért szeretnék mindenképpen visszatérni arra, amit Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úr mondott, bárhogyan is mosolyog, valószínűsíthetően akkor is ugyanezt tette, amikor ez a kaotikus állapot kialakult, hisz ahogy mondta, két nap alatt döbbentek rá, hogy válság van, és akkor egyből az Európai Unióhoz, Világbankhoz és az európai pénzügyi világhoz rohantak.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nekem most is meggyőződésem az, hogy az akkori válsághoz képest - ami akkor kialakult - a jelenlegi európai válság önmagában sokkal súlyosabb. Súlyosabb azért, mert ennek sokkal nagyobb hatása van a magyar forintra, és sokkal nehezebben tudjuk azokat az export- és importkérdéseket úgy megfogalmazni, hogy előre lehessen látni, hogy valóban hogyan fog alakulni az Európai Unió belső gazdasági, pénzügyi helyzete. Ebből a szempontból most is azt mondom - annak ellenére, hogy Veres János képviselőtársam is a pénzügyi bizottságnak a tagja -, hogy a mostani költségvetés stabilnak tűnik a jövő évi előirányzatokhoz mérten, és azokkal a tartalékokkal, amelyekkel a parlament tulajdonképpen a múlt héten a módosítókat és a fő számokat elfogadta, mindenképpen teljesíthető.

Nagy kérdés az, hogy az Európai Unió 27 tagországa hogyan tudja teljesíteni azokat a kritériumokat, amelyeket maga elé tűzött, tudja-e egyáltalán teljesíteni, nem eszkalálódik-e tovább adott esetben Európán kívüli hatásokra. Ebből a szempontból egészen biztos, hogy a magyar kormány is figyeli ezeket a tendenciákat, és ezekbe a tendenciákba, amelyeket Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úr kér, hogy mondja már meg a kormány, hogy fog felkészülni a következő évben, januárban esedékes IMF-fel történő tárgyalásra; miniszterelnök úr, egészen biztos, hogy a kormány fel fog erre készülni, egészen biztos, hogy megvannak azok a sarokszámok, sarokpontok, amelyek alapján Magyarország nem kívánja oly mértékben elkötelezni magát, mint ahogy akkor 2008-ban ez megtörtént, és egészen biztos, hogy nem lesznek olyan súlyos következményei - ahogy ön fogalmaz -, mint amit át kellett élni ennek az országnak 2009-ben és 2010-ben. A valódi válság valóban gyorsan ért el bennünket, és felkészületlenül érte önöket akkor annak ellenére, hogy önök azt mondják, és úgy fogalmaznak, hogy nem volt előjele. Volt annak is előjele, hisz nem véletlen fogalmazott Varga Mihály képviselőtársunk akkor elég keményen és elég figyelmeztetően, csak sajnos akkor önök arrogánsan és úgy válaszoltak rá, ami abszolút nem fedte a valóságot.

Szeretném kihangsúlyozni, hogy ez a költségvetés ezekkel a sarokszámokkal maximálisan tudja teljesíteni az átalakításokkal együtt - ez akár az egészségügy területén, akár a közigazgatás területén, de lehetne sorolni az oktatási és egyéb más területeket -, és benne van annak az esélye, lehetősége, hogy a belső kiadások mérséklésével stabilizálni lehet magát a költségvetést.

Nagyon sokszor megfogalmaznak az önök részéről olyan teóriákat, amelyek lehet, hogy fikciók, lehet, hogy csak fikciók, hisz maga az Európai Unió is nem véletlenül ülésezik olyan sűrűn, és nem véletlen próbálja meg az Európai Unió tagországain belül a pénzügyi helyzetet és annak gazdasági követelményrendszerének kialakítását megfogalmazni, ami adott esetben... - itt Veres János úgy fogalmazott, hogy a német gazdaságot figyeljük, önök is akkor, annak idején azt figyelték, a német gazdaságot, mert ugye a motorja tulajdonképpen a magyar export-import tevékenységnek hellyel-közzel mégiscsak a német gazdaság, és export tekintetében Magyarország leginkább oda van elkötelezve. Egészen biztos, hogy az Európai Unió is a maga részéről meghozza azokat a döntéseket, amelyekkel tudja stabilizálni azt a környezetet, amelyben a magyar költségvetés a sarokszámait megfogalmazta.

Bízom benne - és ha itt a 7. vagy akármelyik pontot nézzük -, hogy ezzel a költségvetéssel és ezzel a tartalékkal a kormány egy esetleges nem várt eseményre is fel tud készülni, ez mindenképpen a költségvetésben biztosított, és ahogy elmondtam, az átalakítások teljesen logikusan valamilyen formában pénzbe kerülnek, de az átalakítások eredménye mégis a kiadások csökkentése irányába fog hatni, és ezzel lehet stabilizálni, biztosítani a költségvetésnek ezt a részét.

A másik pedig az, hogy a tartalék sem úgy van megállapítva és félrerakva, hogy azt ne lehessen bármikor bármilyen eseményre felhasználni. Ekkora tartalékkal még soha költségvetés nem készült, ezt Veres János képviselőtársam maga is a pénzügyi bizottsági ülésen elmondta, hogy valóban ilyen tartalékmennyisséggel még költségvetés nem készült.

(9.50)

És ha azok a számok, amelyeket most ugyan módosítani kell az Európai Unió gazdasági növekedése szempontjából is, de bízva abban, hogy a forint és az euró, valamint a svájci frank közötti különbségek csökkenni fognak, minden további nélkül azokkal a számokkal, amelyekkel a magyar kormány a költségvetés sarokszámait kiszámolta, egészen biztos, hogy tarthatók lesznek.

Köszönöm a figyelmet, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai