Készült: 2024.09.22.17:30:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

148. ülésnap (2011.12.06.), 453. felszólalás
Felszólaló Dr. Nyikos László (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:21


Felszólalások:  Előző  453  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NYIKOS LÁSZLÓ (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. (Folyamatos zaj a kormánypárti padsorokban.) Nem akarok ebben az ügyrendi vitában részt venni, de nem látom visszaállítva az időt a táblán, de foglalkozom a magam kérdéseivel.

Tisztelt Képviselőtársaim! A vita végére meglehetősen leült az érdeklődés. Szeretném kicsit felvillanyozni a velem szemben ülő kormányszövetségbéli képviselőtársaimat, és elnézést kérek tőlük, hogy megzavarom a békés beszélgetésüket. Esetleg tudok az asztalfiókomból egy pakli felbontatlan magyar kártyát kihozni, hogy addig se unatkozzanak, amíg én beszélek. Karácsonyra kaptam egy ismerősömtől; esetleg egy sakktáblát is még tudok ide szerezni.

Ezek után, amit mondani akarok, az a 747. ajánlási pontban található. Arról van szó, tisztelt képviselőtársaim, hogy több szakmai hiányosság mellett óriási hiányossága ennek a törvényjavaslatnak az, hogy nem gondoskodik az államháztartás helyi alrendszerén belül működő 3200 helyi önkormányzat független pénzügyi ellenőrzéséről.

(17.40)

Én örülök annak, hogy itt vannak gyakorló polgármesterek, bár nem figyelnek arra, amit mondok. Az általános vitában sok sületlenséget hallottam, most nem mondom a neveket, hogy hány polgármestertől, mert közülük is vannak itt egypáran a teremben, arról, hogy a pénzügyi ellenőrzés miben áll kívül meg belül. Nem akarom megismételni ezeket a hozzászólásokat, de például Bebes képviselőtársam azt mondta, hogy a Számvevőszék negyedévente ellenőriz, mondjuk, Körmend városában, ami teljes képtelenség. De most nem ennek a felsorolásával foglalkozom, hanem én próbáltam segíteni a módosító indítványomban a tisztelt kormánynak abban, hogy ezt a konfliktust vagy ezt a tehetetlenséget feloldjam, ami a belügyi kormányzat és a pénzügyi kormányzat között fennáll, hogy egymásra mutogatás van.

A belügyi kormányzat azt mondja, majd a Nemzetgazdasági Minisztérium megoldja ezt a külső ellenőrzést, a Kincstár révén. Miről van szó? Minden helyi önkormányzat minden évben készít egy zárszámadást, amiről rendeletet alkot a képviselő-testület. Ez egy fontos dokumentum, pont olyan fontos helyi szinten, mint amilyen fontos országos szinten az éves zárszámadás. Ez tartalmazza a mérleget, tartalmazza a pénzügyi beszámolót, tartalmazza a maradványértéket, és ezt a dokumentumot valamilyen külső független szervezetnek, személynek ellenőriznie kell abból a szempontból, hogy hű és valós képet mutat-e a gazdálkodásról.

Itt az imént az LMP-s képviselőtársam tett említést a lenyúlt, elveszett, eltűnt és elsíbolt önkormányzati vagyonról. Nézzük meg azt a pert, ami most folyik a VI. kerületi önkormányzati vezetők ügyében! És sorolhatnám ezeket. Ez nem játék! A 3200 helyi önkormányzat összesített vagyonának a könyv szerinti értéke 10 000 milliárd forint. 3500 milliárd forint kiadással gazdálkodnak évente.

Azt mondja a belügyi kormányzat, Tállai képviselő úrral volt már szerencsém erről az általános vitában is konzultálni, hogy majd a Kincstár megoldja. Tisztelettel jelentem, a Kincstár ennek a 3500 milliárd forintnak az egyharmadát ellenőrzi szabályszerűségi szempontból, a másik kétharmadát nem, de még csak a bevételről és a kiadásról van szó.

Azt az illúziót vagy azt a tudatlanságot szeretném eloszlatni, hogyha a Kincstárnak beküldi a 3200 önkormányzat az éves pénzügyi beszámolóját, a Kincstár fog auditálni. Fogalmuk sincs, hogy mi a különbség a kincstári ellenőrzés meg az auditálás között; hogy mi a különbség a belső ellenőrzés, a pénzügyi bizottság és a belső ellenőr tevékenysége, meg a belső kontrollok között, hogy ezt a divatos kifejezést használjam, ami szintén meglehetősen zavarosan van a törvényjavaslatban, de erre se akarok kitérni.

Arra akarok kitérni, hogy hallatlan felelősség az, és hallatlan felelőtlenség lenne az, hogyha úgy maradna a törvény, ahogy van, hogy tudniillik nem gondoskodik, képtelen gondoskodni a kormány arról, hogy az államháztartás helyi alrendszerében rend legyen. És a nemzet vagyonának erről a részéről, amiről éppen most, a jövő héten tárgyalandó törvényjavaslat fog majd szólni, 10 000 milliárd forintnyi könyv szerinti értékről és évi 3500 milliárd forint kiadás-bevételnek a szabályos kezeléséről nem rendelkeznek. Ez egy felháborító felelőtlenség, tisztelt képviselőtársaim!

És nem mondanak semmit, sem az önkormányzati törvényben nem mondanak semmit, sem az államháztartási törvényben nem mondanak semmit. Majd el fogom csütörtökön mondani (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) az államháztartási törvény kapcsán is, hogy ez a kérdés megoldatlan.

Köszönöm, elnök úr. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  453  Következő    Ülésnap adatai