Készült: 2024.09.24.06:20:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

257. ülésnap (2005.10.24.),  82-89. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:41


Felszólalások:   80-81   82-89   90-95      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Mátrai Márta, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a miniszterelnöknek: “Szegénység- vagy szegényellenes program? I.ö címmel. A miniszterelnök úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Göncz Kinga miniszter asszonyt jelölte ki. Kérdezem a képviselő asszonyt, elfogadja-e a válaszadó személyét. (Dr. Mátrai Márta: Igen, köszönöm szépen.) Elfogadta a válaszadó személyét, ezért Mátrai Márta képviselő asszonyt illeti a szó.

DR. MÁTRAI MÁRTA (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszter Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Az épülő ország mögött észre kell venni a szegénységet - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. A luxusbaloldali Gyurcsány-kormány nemzeti szegénységellenes programot hirdetett, azonban a Gyurcsány-kormány érzéketlen a szegény emberekkel szemben, hiszen a családtámogatási rendszer átalakításával kevesebb pénzt kapnak a fizikai dolgozók átlagjövedelméből élő családok, a legszegényebbek, a minimálbérből élők vagy a jövedelem nélküli családok, valamint a nagycsaládosok.

A Gyurcsány-kormány érzéketlen a családok rendkívül nehéz helyzetével kapcsolatban. Elveszi a 13. havi családi pótlékot, elveszi a 13. havi rendszeres gyermekvédelmi támogatást, elveszi az egy- és kétgyermekesektől a családi adókedvezményt, elveszi a háromgyermekesektől a 10 ezer forintos családi adót, és helyette csak 4 ezer forintot juttat számukra. Elveszi a havi 5434 forintos rendszeres gyermekvédelmi támogatást, és helyette évi egyszeri 5 ezer forintot juttat. Bevezeti a szegénységi bizonyítványt, amellyel lenézi és megalázza a szegénységben élő embereket. A Gyurcsány-kormány érzéketlen a szegény sorban élő emberekkel szemben, hiszen 3 millió szegény országa lettünk, 3 millió embernek kell megélni a minimálbér fele egy főre jutó jövedelemből, 1 millió embernek a rezsi kifizetése után sajnos csak 3400 forintja marad.

Érzéketlen a kormány, hiszen nőtt a gyermekszegénység. 470 ezer gyermekes család él a minimálisan elfogadható egy főre eső jövedelem alatt. A családok 38 százaléka nem tud új bútort és új ruhaneműt vásárolni, 45 százaléka nem tud havi rendszerességgel 5 ezer forintot félretenni, mintegy 250 ezer olyan lakás van, amelyben nincs fürdőszoba, nincs csatorna, és nincs vezetékes víz. Mintegy 600 ezer ember él ilyen szegény körülmények között. A Medgyessy-Gyurcsány-kormány ilyen helyzetbe hozta az embereket. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Az a kérdésem, hogy mire számíthatnak ezek a családok az elkövetkezendő hat hónapban. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Göncz Kinga miniszter asszonynak.

DR. GÖNCZ KINGA ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Azt hiszem, azt a vitát folytatjuk, amely a bizottságban nemrég elhangzott kettőnk között. Elmondom akkor még egyszer, amit nagyon nyomatékosan elmondtam. A családtámogatási rendszer átalakításának kifejezetten az a célja, hogy a gyerekszegénységet csökkentse, hogy egyértelműen azt tudjuk mondani, hogy minden gyerek egyformán fontos a kormány számára. Nem elveszi a kormány mindezeket, amit elmondott képviselő asszony, hanem ezeket a forrásokat összevonja, megemeli a következő évi költségvetésben körülbelül 10 százalékkal, újraosztja. Olyan módon osztja újra, hogy pontosan a legszegényebb gyerekekhez garantáltan, nem segélyként juttatja el a családi pótlék megemelt összegét. Azt mutatják szociológusok felmérései, hogy pont a legszegényebb gyerekekhez nem jutottak el a segélyként odaszánt összegek.

Azonkívül ez a kormány tette lehetővé bölcsődében, óvodában, most már általános iskola alsó tagozatában is az ingyenes gyerekétkezést. (Közbeszólások az ellenzéki pártok soraiból.) Nagyon szoktam csodálkozni, amikor képviselő asszony számon kéri rajtunk a 13. havi családi pótlékot, amit ez a kormány vezetett be pontosan amiatt, hogy pótolja azt az elmaradást, amit a Fidesz-kormány nem tett meg, amely a kormányzati ciklusa alatt nem emelte a családi pótlékot. Ez a kormány mindjárt azután, hogy hivatalba került, részben megemelte a családi pótlékot 20 százalékkal, részben - merthogy hosszabb idő kellett egy nagyobb átalakításhoz - bevezette a 13. havi családi pótlékot. Mindezek a források most megjelennek a családi támogatások átalakításában.

A gyerekek szegénységével kapcsolatban megint hadd mondjam, és hadd hivatkozzak itt kutatásokra: kevesebb gyerek kapta meg az utóbbi években a rendszeres gyerekvédelmi támogatást, talán valóban azzal összefüggésben, hogy valamennyire javult a családok helyzete. Ez nem azt jelenti, hogy ne lenne Magyarországon szegénység. A kormány mélyen elkötelezett aziránt, hogy ezt csökkentse, éppen most készül arra, hogy kidolgozzon egy átfogó gyerekszegénység-ellenes programot.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Egyperces válaszra megadom a szót Mátrai Márta képviselő asszonynak.

(16.10)

DR. MÁTRAI MÁRTA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Az ön válaszából, miniszter asszony, egyértelműen kitűnik, hogy mennyire érzéketlen a luxusbaloldali kormány, hiszen a családok azt várták önöktől, hogy lehetőségük lesz gyarapodni. A luxuskormánytól azt várták a családok, illetőleg a fiatalok, hogy lehetőséget és segítséget fognak kapni a tanuláshoz, a pályakezdéshez, a családalapításhoz és az otthonteremtéshez. Azt várták a munkavállalók, hogy lesz biztos munkahelyük, és a luxuskormánytól azt várták a nyugdíjasok, hogy a nyugdíjuk nem lesz segély.

Ma már - ha miniszterelnök úr itt lenne, mondanám - olyan hatalmas nagy a lendület, hogy jó lenne lassan fékezni, hiszen Magyarországon minden ötödik munkanélküli pályakezdő. Az emberek nem tudják kifizetni a víz-, a gáz- és a gyógyszerszámláikat. Sajnálatosnak tartom, hogy itt tartunk. Szeretném miniszterelnök úr figyelmét felhívni, hogy bátorság. Bátorság, miniszterelnök úr, és szíveskedjen elmondani az embereknek, hogy miért is csapták be őket!

Köszönöm szépen. (Szórványos taps az ellenzéki padsorokban.)

ELNÖK: Egyperces viszontválaszra miniszter asszonyt illeti a szó.

DR. GÖNCZ KINGA ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszter: Köszönöm szépen a szót. Akkor folytatnám mindazokat, amikről korábban is beszéltünk. Az UNICEF felmérése, tanulmánya szerint ahhoz, hogy a szegénység csökkenni tudjon, több dologra van szükség egy országban. Részben a társadalmi trendek megváltozására, részben foglalkoztatásra, a foglalkoztatás elősegítésére, részben egy igazi kormányzati elkötelezettségre. Csak azzal a néhány dologgal kapcsolatban, amit képviselő asszony említett, hadd mondjam én is, az Útravaló-program elindítása egyértelműen azt a célt szolgálja, hogy azok a fiatalok, akik egyébként nem tudnának tanulni, pontosan a családjuk anyagi helyzete miatt, ne csak pénzbeni támogatáshoz jussanak hozzá, hanem kapjanak mentori segítséget is abban, hogy tanulni tudjanak.

A foglalkoztatási szint nőtt. Egyszerűen többen vannak jelen a munkaerőpiacon, mint korábban. A normatív lakásfenntartási támogatás, ami korábban pont kistelepüléseken nem jelentett segítséget a családok számára, azt teszi lehetővé, hogy a kistelepülési önkormányzatok is tudjanak segíteni az ott élő családoknak a lakásuk megtartásában, fenntartásában. Mondhatnám tovább, most nincs erre lehetőségem. Azt hiszem, ezeket nagyon jól tudja képviselő asszony is.

Köszönöm.




Felszólalások:   80-81   82-89   90-95      Ülésnap adatai