Készült: 2024.05.11.03:36:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

83. ülésnap (2011.04.11.), 48. felszólalás
Felszólaló Halász János (Fidesz)
Beosztás nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:10


Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HALÁSZ JÁNOS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A szocialista kormányok (Derültség az MSZP soraiban.), ezen belül a Hiller István vezette Oktatási és Kulturális Minisztérium egy 2007 decemberében érkezett bejelentés óta foglalkozott az interpelláció tárgyát képező üggyel, de megoldani a problémát nem tudta.

Felhívta a Győr-Moson-Sopron megyei önkormányzat főjegyzőjét, hogy a közoktatási törvény 80. §-ában foglalt jogkörében eljárva végezzen törvényességi ellenőrzést, de megoldani a problémát ezzel nem tudta. Felhívta az Oktatási Hivatal elnökét, hogy a közoktatási törvény 95/A. § (4) bekezdése alapján folytasson le hatósági ellenőrzést a nevezett közoktatási intézményben, de nem tudták a problémát ezzel megoldani. Felhívta a Nyugat-dunántúli Munkaügyi Felügyelőség igazgatóját, hogy folytasson le ő is munkaügyi ellenőrzést a fent nevezett közoktatási intézményben, de nem oldódott meg a probléma. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium közoktatási szakállamtitkára megkereste a minisztérium jogi főosztályát, hogy tegyen feljelentést, és a szükséges jogi lépéseket tegye meg, de ez sem vezetett megnyugtató eredményre.

Tekintettel arra, hogy jogerős végrehajtható ítélet született az elmaradt munkabérek és járandóságok kifizetésére, így az erre vonatkozó igényüket az érintettek a jogszabályokban rendezett eljárás keretében érvényesíthetik. De a jelenleg érvényes jogi szabályozás alapján a bérgarancia-támogatást a Bérgarancia Alapról szóló törvény 1. § (2) bekezdés b) pontja szerinti felszámolás alatt álló gazdálkodó szervezet veheti csak igénybe. A Bérgarancia Alappal kapcsolatos jogi szabályozás, mint tudjuk, nem a nemzeti erőforrás miniszter ágazati szabályozási jogkörébe tartozik, ezért megkeressük a foglalkoztatáspolitikáért felelős nemzetgazdasági minisztert egyeztetés céljából azért, hogy segítsük a probléma megoldását, és reményeink szerint egy későbbi jogalkotási aktusban meg tudjuk ezt tenni.

A közoktatási intézmények alapítása, a nem állami, nem önkormányzati fenntartású intézmények működésének engedélyezése oldaláról már megtörtént a szigorítás, ami a szóban forgó hasonló esetek kezelésére is alkalmas lehet. A közoktatásról szóló törvény 2011. július 1-jétől hatályos módosításával a szóban forgó intézmények működésének engedélyezése a fővárosi, megyei kormányhivatalokhoz kerül a jegyzőktől és a főjegyzőktől. Bár az új intézmények indulásakor továbbra is elégséges a tárgyi, személyi és egyéb feltételeket felmenő rendszerben megteremteni, a feltételek fokozatos megteremtését azonban a kormányhivatal törvényességi ellenőrzés keretében ettől kezdve évente vizsgálni fogja. Amennyiben ennek keretében megállapítást nyer, hogy az engedélyezési eljárásban benyújtott ütemtervben vállalt feltételek nem teljesülnek, a működési engedélyt visszavonják. Ezenkívül az érintett körbe tartozó intézmények törvényességi ellenőrzése kétévente rendszeressé válik. Tesszük ezt mindazért, hogy ilyen esetek a jövőben ne fordulhassanak elő.

Az Oktatási Hivatal egyébként ma is folytat eljárást a nevezett ügyben, mai lehetőségei azonban az új közoktatási törvényt követő végrehajtási rendeletekkel érdemben bővülhetnek a mostani eset tanulságai nyomán. Tekintettel arra, hogy a közoktatási közfeladatok ellátása terén a helyi önkormányzatok kötelezettek a feladatellátásra, ezért alapvetően az önkormányzatok felelőssége a feladatellátás megszervezése és ennek során a körültekintő mérlegelés, különösen egy intézményfenntartói jogának nem állami, nem önkormányzati fenntartó számára történő átadásakor.

Ugyanakkor elfogadhatatlan, hogy olyan alapítványok működtessenek iskolákat, ahol a pedagógusok nem jutnak hozzá munkabérükhöz. A Nemzeti Erőforrás Minisztériumban ezért az összes érintett bevonásával az ügy megtárgyalását kezdeményezzük, tisztázandó a mai helyzetet, az annak kialakulását előidéző tényezőket (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), a megoldás lehetőségeit és a tanulságokat.

Kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai