Készült: 2024.09.21.21:11:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

263. ülésnap (2013.03.19.), 352. felszólalás
Felszólaló Dr. Szili Katalin (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó Fenntartható fejlődés bizottsága
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:22


Felszólalások:  Előző  352  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZILI KATALIN, a fenntartható fejlődés bizottságának előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Szeretném elöljáróban is leszögezni, hogy a fenntartható fejlődés bizottsága az általános vitára való alkalmasságát az államtitkár úr által is vázolt T/10329. számú törvényjavaslatnak egyhangúlag támogatta.

Tisztelt Képviselőtársaim! Önmagában az előterjesztés a Balaton-törvény öt évvel ezelőtt történt általános módosításának egy újabb felülvizsgálatát jelenti, ami, ahogy államtitkár úr is említette, alapvetően a szabályozás rugalmasabbá - vagy ahogy az indokolás fogalmaz: életszerűbbé tételét - célozta. Ugyanakkor célozta azt is, hogy felülvizsgálja azt a településrendezési eszközrendszert, amit eddig a hatályos szabályok tartalmaztak, illetőleg arra is vett egy irányt, ami a kistelepülési szennyvízkezelési program folytatását jelenti az európai uniós finanszírozás igénybevételével.

Tisztelt Képviselőtársaim! A bizottságban lefolytatott vitának alapvetően az elsődleges kérdése az volt, hogy önmagában ez a módosító javaslat, ami 13 szakaszban került megfogalmazásra, a Balaton-törvény eredeti céljait érinti-e, és ha igen, akkor mennyiben érinti.

(16.40)

Tisztelt Képviselőtársaim! Felmerült a bizottságban lefolytatott vitában, hogy egyáltalán ez ennek a szabályozásnak a lazítását vagy önmagában megengedőbbé tételét jelenti-e. Így felmerültek nyilván azok a kérdések, amelyek alapvetően a beépítési tilalomnak például a közművel érintett területeknél történő kivételét jelenti vagy önmagában azt, ami a 4 százalékos beépítés hatályon kívül helyezését jelenti.

Néhány képviselőtársam aggodalmát fejezte ki abban, hogy esetlegesen ez azt az irányt mutatja, amelyik önmagában ezt a lazítást jelenti. De képviselőink elfogadták a bizottsági ülésen azt az érvelést, amit egyébként a tárca jelen lévő előterjesztője alkalmazott, miszerint nyilvánvaló, hogy ez a tényleges folyamatok figyelembevételével a jogszabályi hozzáigazítást jelenti ahhoz, hogy valóban a szabályok rugalmasabbá és életszerűbbé tételével segítse mindazt a folyamatot - és itt szeretnék egy disztinkciót tenni, képviselőtársaim -, ami viszont azokat a kereteket nem lépi túl, ami egyrészről azt fogalmazza meg, hogy a zöldfelület ne csökkenjen, másrészről azt fogalmazza meg, hogy a szabad partvonal ne csökkenjen, illetőleg másként fogalmazva, azt a tételt, hogy a beépített területek ne nőjenek.

(Földesi Gyula elfoglalja a jegyzői széket.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Mindezeknek a kereteknek a figyelembevételével képviselőtársaim azt is rögzítették: fontos, hogy megteremtsük az összhangot az üdülési, az idegenforgalmi, illetőleg a környezeti feltételek harmóniájában, hiszen csak és kizárólag ezzel együtt fogjuk tudni annak a garanciális szabályait is megteremteni, ami azoknak az igényeknek a kielégítését jelenti, hogy ne engedjünk abból, amit egyébként a Balaton-törvényben eredetileg rögzítettünk és amelynek a módosítása megtörtént az Alkotmánybíróság határozatának a figyelembevételével is.

Így, tisztelt képviselőtársaim, a bizottság egyhangúlag támogatta, általános vitára alkalmasnak tartotta ezt a javaslatot, nyilván azzal az igénnyel együtt, hogy a garanciális szabályai meg kell legyenek annak, hogy ezt a feltételrendszert továbbra is teljesíteni tudjuk, és ebből a feltételrendszerből ne engedjünk.

Elnök úr, képviselőtársaim, köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  352  Következő    Ülésnap adatai