Készült: 2024.05.07.16:41:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

228. ülésnap (2017.05.29.), 40. felszólalás
Felszólaló Lukács Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:14


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LUKÁCS ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Nyilván ön is tudja, hogy az ország utolsó mélyművelésű bányája, a márkushegyi bányaüzem 2015. december 31-én zárt be. Ez a bányaüzem Oroszlány, Pusztavám és Bokod között található, 43 négyzetkilométeren, de talán mégis Pusztavám a legérintettebb ebben az ügyben. Ez alatt a település alatt húzódik a legtöbb bányajárat.

Természetesen a bányaművelés idején is voltak bányakárok, ez elkerülhetetlen, de akkor a cég azért többé-kevésbé kártalanította az ott lévőket. Viszont a bánya bezárása után ‑ a használható dolgok kimentése és a tömedékelés után ‑ a földmozgások rendkívül súlyos bányakárokat okoztak a térségben.

A Vértesi Erőmű Zrt. a bezárás után egy évig tulajdonképpen csak hitegette az embereket; azt mondta nekik, hogy egy külső céget fog megbízni azzal, hogy a bányakárokat rendezzék. Körülbelül egy évig semmi nem történt ebben az ügyben, aztán mikor kiderült, hogy mindez nem igaz, és egyébként a kárrendezéssel mégis a társaság van megbízva, akkor természetesen az ott élők, a polgármester, a testület és mindenki más is, aki érintett volt, a céghez fordult, hogy legalább adjanak tájékoztatást, dolgozzanak ki eljárási rendet, vagy jelöljenek ki felelős személyt. Mindez nem történt meg.

Végül 2017 elején, egy eléggé viharosra sikerült falugyűlésen csúcsosodtak ki az indulatok. Itt elmondták az emberek, hogy mennyire semmibe vannak véve, mennyire nem foglalkozik velük senki, milyen súlyos károkat szenvedtek el, és tulajdonképpen a sok százból eddig összesen hatvan kárt mértek fel, és ebből összesen kettő kárra fizettek ki valamennyi kártérítést. Pedig pénz is lenne erre az ügyre, hiszen 42 milliárd forint áll rendelkezésre a költségvetésben, méghozzá a mindannyiunk által befizetett szénfillérek kapcsán. Minden kilowattóra után 19 fillért fizet be mindenki a központi költségvetésnek, és ez pont arra van, hogy az ilyen károkat enyhítsék, hogy a bányabezárásokat kezeljék, hogy a szénbányászati szerkezetátalakításra költsék, illetve a szénbányászat környezetre gyakorolt hatását, illetve a károkat csökkentsék vele.

Kérdezném, hogy miért megy ilyen lassan a kárrendezés. A Vértesi Erőmű vezetése alkalmatlan, vagy esetleg azt az utasítást kapták, hogy ne foglalkozzanak ezzel az üggyel? Kérdezem, hogy a 42 milliárd forint egyáltalán megvan-e még, ami a kártalanításra szolgálhat. Mikor teljesíti a VÉRT legalább a 2017 eleji falufórumon történt ígéreteit? ‑ mert azóta sem történt semmi? És miért járul hozzá az állam és a kormány ahhoz, hogy egy település lakói ilyen sokáig szenvedjenek kárt, és hogy senki ne kárpótolja őket ezekben az ügyekben? Várom a válaszát. Köszönöm. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai