Készült: 2024.09.21.18:34:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

95. ülésnap (2015.09.03.),  93-100. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:41


Felszólalások:   91-92   93-100   101-108      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Miniszterelnök úrnak a soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Z. Kárpát Dániel és Apáti István, a Jobbik képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni a belügyminiszternek: „Miért fontosabb a migráns mint a magyar adófizető?” címmel. Miniszter úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt a válaszadásra Kontrát Károly államtitkár urat jelölte ki. Tisztelettel kérdezem a képviselő urakat, hogy elfogadják-e a válaszadó személyét. (Apáti István feláll és bólint.) Képviselő urak jelzik, hogy elfogadják a válaszadó személyét. Apáti István képviselő urat kérem fel, hogy ő ismertesse az azonnali kérdést. Parancsoljon, képviselő úr!

APÁTI ISTVÁN (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Bő két héttel ezelőtt írásbeli kérdéseket tettünk fel. Ezeket az írásbeli kérdéseket nemcsak a Belügyminisztériumhoz, hanem az Emberi Erőforrások Minisztériumához is intéztük, melyben egy összehasonlító elemzés kialakítása volt a célunk, mennyit költ ma Magyarország, mennyit költ ma a magyar állam a magyar adófizetők pénzéből egy bevándorlóra és mennyit, mondjuk, egy munkanélkülire vagy egy beteg emberre. Megdöbbentő adatokra bukkantunk.

(15.50)

Megdöbbentő volt egyébként az, ami az írásbeli válaszokban fellelhető, ugyanis ebből kiderül, hogy egy, a magyar törvényeket a szó legszorosabb értelmében lábbal tipró bevándorlónak becézgetett betolakodó 4300 forintot igényel. 4300 forintot átlagban, ennyit emészt fel naponta, míg egy munkanélkülire 2300 forintot tudunk fordítani. Ettől is rémisztőbb az, ami a kórházi ellátás és a betolakodók ellátásának különbségében mutatkozik. 1300 forintba kerül egy bevándorló egynapi élelmezése, míg egy kórházi fekvőbeteg egynapi élelmezésére átlagban 550 forintot tudunk fordítani. Tehát, kérem szépen, ott tartunk most, hogy a nemzetközi béklyók miatt, az EU-nak való beteges megfelelési kényszer jegyében ilyen elképesztő igazságtalan helyzet alakult ki: majdnem kétszer annyit érnek a bevándorlók, mint a munkanélküliek, és majdnem háromszor annyit fordítunk az élelmezésükre, mint egy adófizetésben és munkában megöregedett tisztességes magyar állampolgár, tisztességes magyar ember ellátására, élelmezésére. Úgy gondolom, hogy vérlázító ez a helyzet. Egyrészt önöknek követelniük kellene, ha valóban kemény és igazi nemzeti párt lennének, hogy az Egyesült Államok és Brüsszel fizesse meg az összes ezzel kapcsolatos költségünket, és meg kellene tenni azokat a lépéseket, hogy ez a szám ne sokszorozódhasson százmilliárdos nagyságrendre.

Kérdezem tehát, hogy mit kívánnak tenni, igazságosnak tartják-e ezt a helyzetet, hogyan, milyen módon kívánnak változtatni ezen a vérlázítóan igazságtalan állapoton. Várom érdemi válaszát. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ Kontrát Károly államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon, államtitkár úr!

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Urak! Én legelőször is képviselő úrhoz azzal a tiszteletteljes kéréssel fordulok, hogy ne nevezze betolakodónak azt a gyereket, aki gyerekként Magyarország területére lép a szüleivel. (Apáti István: Hát azok! A 80 százalék férfi. - Az elnök csenget.) Ők menedékkérők, adjuk meg a tiszteletet e tekintetben; úgy gondolom, hogy e tekintetben egy humánus megközelítés, megfogalmazás helyénvaló. Én ezt csak ajánlom önnek, nyilván önök döntik el, hogy hogyan gondolják.

Ami pedig az azonnali kérdés címét illeti, hogy miért fontosabb egy bevándorló, mint egy magyar ember, szeretném elmondani önnek és a tisztelt Háznak is, hogy nem fontosabb. Nyilván Magyar­országon a magyar emberek élveznek előnyt, de azt is szeretném elmondani, hogy Magyarország kormánya mindent megtesz a magyar emberek érdekében, az ő érdekeiket képviseli itthon és külföldön egyaránt. De Magyarország kormánya nemzetközi szerződésből eredő kötelességeit is teljesíti.

Engedje meg, hogy tájékoztassam önt és a tisztelt Házat, hogy a menedékkérők ellátásának minimális szintjét az Európai Parlament és Tanács 2013/33/EU irányelvben az úgynevezett befogadási irányelv írja elő, a dokumentum 17. cikke rögzíti a befogadás anyagi feltételeire és az egészségügyi ellátásra vonatkozó általános szabályokat. Ennek értelmében a tagállamok biztosítják, hogy a befogadás anyagi feltételei a nemzetközi védelem iránti kérelmünk benyújtása időpontjában a kérelmezők rendelkezésére álljanak, továbbá a tagállamok biztosítják, hogy a befogadás anyagi feltételei olyan megfelelő életszínvonalat biztosítsanak a kérelmezők számára, amely garantálja az alapszükségleteiket és óvja testi és szellemi egészségüket.

Tisztelt Képviselő Úr! Az írásbeli kérdésekre adott válaszban részletesen elmondtuk, hogy milyen ellátást nyújtunk ezeknek a személyeknek, és szeretném elmondani, hogy ezeket a nemzetközi szerződés uniós tagságunkból eredő kötelezettsége okán tesszük meg. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Viszonválaszra Z. Kárpát Dániel képviselő úrnak adok szót. Parancsoljon, képviselő úr!

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Állam­titkár Úr! Az önök vezetője nem egy alkalommal elmondta, hogy az ember megválogathatja, ki jön be az udvarára. Mi nem válogathattuk meg az illegálisan ideérkezők esetében, tehát ők betolakodónak is nevezhetők. Én magam is illettem már őket a „jövevény” kifejezéssel, hiszen nem válogathatunk a tekintetben, hogy ki érkezik ide. De azt látjuk, hogy ha a tisztelet hangján szeretnénk szólni, akkor elvárjuk ezt a tiszteletet a magyar állampolgárok irányába attól a 83 százaléknyi harcképes korú férfiembertől, aki átlépi a határainkat. Tehát nem szeretnék felülni annak a liberális képnek, miszerint itt csak 2-4 éves gyerekek jönnek, mert ez nem igaz. Azt szeretnénk tehát, hogy mivel Magyarország Líbiával nem áll katonai konfliktusban, és nem mi tehetünk erről az egészről, valahol a kormányzat húzzon egy plafont akár a migránsok ellátása, akár az idecsoportosított tízmilliárdok terén. Adódik a kérdés, államtitkár úr, hol van ez a plafon, és mikor szánják el magukat végre arra, hogy vagy leállítsák a regisztrációt, vagy ha ez nem sikerül, és nem sikerül így átengedni ezeket az embereket a célállomásuk felé, akkor bizony zárják le a magyar határt, illegálisan ne engedjenek át rajta senkit. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválaszra Kontrát Károly államtitkár úré a szó.

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Én abban bízom, hogy a holnap tárgyalandó törvénycsomagunk, aminek a fontos részei kétharmados törvények és feles törvények, ennek a 13 törvényjavaslatnak az elfogadása megfelelő jogi védelmet ad. Bízom abban, hogy a fizikai védelem az ideiglenes biztonsági határzár kiépítésével megvalósul, és abban is bízom, hogy az élőerős védelem is megvalósul a parlament megfelelő döntéseinek eredményeképpen, és ez a hármas erő, a fizikai védelem, a jogi védelem és az élőerős védelem mind-mind hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország, a magyar emberek biztonságban lesznek, és megakadályozza azokat a jogsértő, törvénysértő cselekményeket, amelyeket ma az illegális bevándorlás okoz.

Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy ezek a törvények Magyarország érdekeit szolgálják, és arra kérem a parlament valamennyi pártját, hogy ezeket a javaslatokat támogassák. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   91-92   93-100   101-108      Ülésnap adatai