Készült: 2024.04.29.02:53:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

264. ülésnap (2017.12.04.),  53-56. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:02


Felszólalások:   49-52   53-56   57-60      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Vágó Sebestyén képviselő úr, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszteréhez: „Fogyatékossággal élők világnapja” címmel. Vágó Sebestyén képvi­selő úré a szó. Parancsoljon!

VÁGÓ SEBESTYÉN (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! December 3-a a fogyatékossággal élők világnapja. Az 1992-ben létrehívott jeles nap célja, hogy elősegítse a fogyatékossággal kapcsolatos kérdések jobb megértését, és támogatást biztosítson a fogyatékossággal élők méltósága, jogai és jóléte érdekében.

Az érintettek jogainak, a velük való döntések egyik legfontosabb alapelve a „Semmit rólunk nélkülünk!” gondolat. Sajnos azt kell mondanom, hogy ez Magyarországon a legtöbb esetben nem érvényesül. A legutóbbi példa erre a múlt héten elfogadott, az időskori támogatásról szóló rendelkezések. A legnagyobb magyarországi érdekképviseleti szervezet, a MEOSZ még a tárgyalás előtt jelezte, hogy több ponton aggályos a tervezet, méltánytalan, hogy a juttatás csak azokat illeti meg, akik gyermeküket ápolták, gondozták húsz éven keresztül saját otthonaikban, és az egyéb közeli hozzátartozójukról való gondoskodókat kihagyja; nem életszerű, hogy csak azokra vonatkozik, akik közvetlenül a nyugdíjba vonulásuk előtt tették ezt. Azért életszerűtlen ez az intézkedés, mert vagy fizikailag alkalmatlanná váltak már korábban, hogy gondozzák, ápolják saját hozzátartozójukat, gyermeküket, vagy nagyon sok esetben a súlyos fogyatékosság miatt sajnos idő előtt, a nyugdíjba vonulás előtt már elhalálozott a leszármazottjuk.

És akkor még nem beszéltem arról, hogy azok az emberek, akik a nap huszonnégy órájában gondoskodnak szeretteikről otthonaikban ‑ ezzel nagyon nagy feladatot és nem mellékesen költséget levéve az állam válláról ‑, milyen megalázóan alacsony juttatásban részesülnek még mindig. Persze mit is várhatunk a fogyatékossággal élők jogainak érvényesülésével kapcsolatban, látva, hogy az akadálymentesítés milyen állapotban van az országban, és tapasztalva, hogy a főváros polgármestere egy metrófelújítás során figyelmen kívül hagyhatja az akadálymentesítési szempontokat.

Tisztelt Államtitkár Úr! Félreértés ne essék, örülünk az új ellátásnak, csak az elmondott okok miatt üröm kerül az örömbe. Ezért is kérdezem: hajlandók‑e végre figyelembe venni az érintettek életszerű, jogos követeléseit, javaslatait? Várom érdemi válaszát. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Pontosan azért tette meg a kormány ezt az újabb kedvező lépését, mert folyamatosan konzultál az érintettekkel. Az ő javaslatuk volt, hogy aki hosszú időn keresztül a saját gyermekét otthon ápolja, és ezt az áldozatot valóban vállalja egy fél életen keresztül, azok számára ez a havi 50 ezer forintos nyugdíj-kiegészítés bevezetésre kerüljön. Azt hiszem, hogy emberiességi alapon ezt mindenkinek támogatni és nem támadnia kell.

Ahogy szerintem az is fontos, hogy ha valaki korábban otthon ápolta a hozzátartozóját, és ezért kapott egy 29 500 forintos díjat, akkor most már nemcsak alapösszegű és emelt összegű, de kiemelt összegű ápolási díjat is kaphat. És ezeknek az összege is emelkedett: aki egy súlyosan fogyatékossággal élő hozzátartozóját ápolta 2010-ben, ő 38 350 forintot kapott, most pedig kap 58 680 forintot. Ez is egy olyan tételemelkedés, amely sok családnak jelent segítséget.

De ha ön már a fogyatékossággal élőknek a világnapját hozta föl, ne felejtsük el, hogy Magyarországon a szociális célra szánt fejlesztési forrásoknak az egynegyedét, azaz 103 milliárd forintot fogyatékosságügyi fejlesztésekre költjük, pontosan azért, hogy az életminősége a fogyatékossággal élő embereknek minél jobb legyen; elsősorban esélyt kapjanak a munkaerőpiacon, hogy dolgozni tudjanak. Itt a pályázati rendszernek köszönhetően 200 ezer fogyatékos, egészségkárosodott, megváltozott munkaképességű ember kapott lehetőséget, hogy dolgozhasson támogatott foglalkoztatásban, nyílt munkaerőpiacon. És az is fontos, hogy az intézményeiknek a kitagolási folyamata is halad: 6 milliárd forintból 600 ember hagyhatta el a nagy, zsúfolt szociális intézményeket, és személyre szabott ellátást kaphat most már. Ennek a további kiegészítése az az újabb szociális döntés, amely a gyermekeiket otthon ápolók számára jelent egy 50 ezer nyugdíjtöbbletet. De azért azt sem szabad elfelejteni, hogy a házi gondozásban részesülők száma is az elmúlt évben 40 százalékkal nőtt, 75 ezerről 107 ezerre. Így igyekszünk mindenki számára ezeket a gondoskodási formákat kiterjeszteni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   49-52   53-56   57-60      Ülésnap adatai