Készült: 2024.09.24.15:03:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

193. ülésnap (2004.12.06.), 78. felszólalás
Felszólaló Móring József Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:50


Felszólalások:  Előző  78  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MÓRING JÓZSEF ATTILA (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Miniszter Asszony! A magyar önkormányzatok az elmúlt 14 év legsúlyosabb válságát élik át 2002 óta. A szocialista-szabad demokrata kormány intézkedései minden települést hátrányosan érintenek, de egyértelmű, hogy legrosszabbul a kistelepüléseken élő emberek járnak 2005-ben is. Sajnos, úgy tűnik, a szocialisták szerint életképtelen települések a kormány igazságos és bátor tevékenysége következtében immár két és fél év óta a fennmaradásukért küzdenek.

A Gyurcsány-kormány 2005-ös költségvetése az igazságosság jegyében mintegy 1400 iskolát és óvodát veszélyeztet. A támogatási hiánnyal működő iskolák általában 5-20 millió forintos hiánnyal küzdenek. Ezeket a falvakat érinti a leghátrányosabban a drasztikus gáz- és villanyáremelés, őket sújtja leginkább a közalkalmazotti bérek központi forrásainak hiánya. Ezeknek a településeknek már a 200-300 ezres gázszámla is gondot jelent. A központi források megszüntetésével, az iskolák bezárásával, a kisposták leradírozásával, a vasúti szárnyvonalak megszüntetésével a kistelepülések tényleg életképtelenné válnak.

A falusi kisiskolák életben maradása érdekében aláírásgyűjtés kezdődött Baranya megyében. Az érintett pedagógusok, szülők szerint a Gyurcsány-kormány 2005-ös költségvetése ellehetetleníti a kistelepülések iskoláit. A petíciót egy mohácsi általános iskola tanárai fogalmazták meg, s azt a következő hetekben eljuttatják az ország összes kisiskolájába és az intézményeket fenntartó önkormányzatokhoz. A petíció arra hívja fel a figyelmet, hogy a 2005-ös költségvetés pusztán pénzügyi, üzleti szempontok alapján ellehetetleníti a kistelepülések iskoláit, mivel csökkentett támogatást kapnak azok az intézmények, amelyekben a gyermeklétszám alacsony. Ezért a jövő évi költségvetés átgondolását sürgetik a petíció megfogalmazói, s elvárják azt is, hogy a hátrányos helyzetben lévő kistelepülések felzárkózását a kormány többlettámogatással segítse. A Gyurcsány-kormány bátor és lendületes intézkedései elsősorban tehát a falvakban élő emberek életét nehezítik meg. Ez a valóság 2004 végén a vidék Magyarországán.

Kérdezem tehát a tisztelt miniszter asszonyt: mit szól a kistelepülési iskolák által kezdeményezett petícióhoz? Egyetért-e azzal, hogy a kisiskolák megszűnése a falvak elnéptelenedéséhez, halálához vezet? A szocialista kormány miért mond le a falvakban élő emberekről, intézkedéseivel miért törekszik azok teljes ellehetetlenítésére? Ön mit gondol a falvakban élő emberekről? Milyen véleménnyel van a kistelepülésekről? A kormány milyen érdekek alapján fordul szembe a vidék Magyarországával, a kistelepüléseken élő emberek ezreivel?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  78  Következő    Ülésnap adatai