Készült: 2024.09.20.13:14:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

74. ülésnap (2015.05.19.),  101-108. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:18


Felszólalások:   97-100   101-108   109-110      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Áttérünk az azonnali kérdésekre.

Bárándy Gergely, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszter úrnak: „Újabb kérdések a Buda-Cash-ügyben” címmel. A miniszter úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Kontrát Károly államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem a képviselő urat, elfogadja-e a válaszadó személyét. Jelzi, hogy igen. Öné a szó, Bárándy Gergely képviselő úr.

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A Buda-Cash Brókerház honlapján található felszámolói tájékoztatás szerint a Nemzeti Nyomozó Iroda zár alá vette a vagyont, és ezért a tájékoztató szerint az ügyfélvagyon kiadása jelenleg nem lehetséges. A befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról szóló törvény alapján ‑ illetve ez egyértelműen azt rögzíti ‑ a befektetési vállalkozás felszámolása során az ügyfél által a befektetési vállalkozásnál letétbe helyezett pénz, pénzügyi eszköz, illetve nyilvántartott pénzeszköz, az ügyfél tulajdonában lévő vagy őt megillető pénzügyi eszköz és pénzeszköz, valamint az árutőzsdei szolgáltatás tárgyát képező eszköz a befektetési vállalkozás, illetve az árutőzsdei szolgáltató bármely, az ügyfél javára vezetett számláján nem képezi a felszámolási vagyon részét. A törvény egyértelműen elkülöníti az ügyfelek vagyonát a társaság vagyonától, éppen ezért soron kívül kiadhatóvá teszi a vagyont az ügyfeleknek, azaz, hogy nekik ne kelljen megvárniuk a felszámolás végét, ezt lehetővé teszi a törvény, sőt erre kötelezi a jogalkalmazót.

Nyilvánvaló, hogy a Buda-Cash Brókerház Zrt.-nél elkövetett bűncselekmények elkövetőinek majdani jogerős elítélését követően végrehajtandó vagyonelkobzás nem érinti az ügyfelek vagyonát. Ha más nem is, a megbízói számlákon lévő eszközök mindenképpen az ügyfelek vagyonának tekintendőek, de sajnos előfordulhat az is, hogy a saját számlán kimutatott eszközök egy része valójában ügyfélvagyon. Erről Harangozó Tamás képviselőtársam két kérdést is feltett miniszter úrnak. Önök írásban nem voltak hajlandóak erre válaszolni. Most azt kérem, hogy akkor szóban próbáljuk meg, hátha sikerül.

Annyit mondjon meg, államtitkár úr, semmi többet, hogy mi a jogalapja annak az intézkedésnek, hogy ezt a vagyont nem adják ki, hiszen a Nemzeti Nyomozó Iroda lefoglalására hivatkoznak. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, Bárándy képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Kontrát Károly államtitkár úrnak.

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Amint önnek is tudomása van róla, a hivatkozott ügyben a Készenléti Rendőrség, a Nemzeti Nyomozó Iroda jelenleg is nyomozást folytat. A rendőrség az eljárást az ügyészség felügyelete mellett minden esetben a törvények betartásával végzi, és a büntetőeljárás szabályainak megfelelően foganatosítja a nyomozati cselekményeket.

A büntetőeljárásról szóló törvény értelmében az eljárásról felvilágosítás annak adható, akinek az eljárás lefolytatásához, illetőleg annak eredményéhez jogi érdeke fűződik. Ezt a tájékoztatást az érintetteknek a nyomozó hatóságtól kell kérni. Erre tekintettel a nyomozás részleteivel kapcsolatban több információt nem áll módomban elmondani. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Viszonválaszra adom meg a szót a képviselő úrnak.

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Hát sajnos, szóban sem sikerült megugrani ezt a problémát, ugyanis, amit ön adott választ és amit miniszter úr adott választ, az elfogadhatatlan, sőt felháborító, államtitkár úr. Ugyanis én most kifejezetten arra kérem, semmi olyan információt, ami a büntetőeljárással kapcsolatos, ne adjon nekem.

(13.30)

Én összesen egy jogszabályi hivatkozást kérek öntől, hogy mi az alapja, mi a jogalapja e vagyontárgyak lefoglalásának. Nem azt kérdezem tehát, hogy hogy áll az eljárás. Nem azt kérdezem, hogy konkrétan milyen ügyben kinek akarják vagy kinek nem adják ki ezt a vagyontárgyat. Azt mondja meg, államtitkár úr, legyen szíves, hogy mi a jogalapja, melyik jogszabályhely az, amire hivatkozva önök ezt a vagyont visszatartják. Ez az egy kérdés. Ez nem a büntetőeljáráshoz kapcsolódó kérdés, ez egy egyszerű felügyeleti kérdés.

Tisztelt Államtitkár Úr! Azt a jogomat talán nem vitatja el ön sem, hogy mint országgyűlési képviselőnek, a rendőrség törvényes működése ügyében bizony van keresnivalóm, és a kormányt ezen a területen ellenőrizhetem. Úgyhogy én ebben a körben kérek öntől információt, még egyszer mondom, nem arról, hogy hogy áll a büntetőeljárás, hanem arról, hogy mi a jogalapja a lefoglalásnak. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Bárándy képviselő úr. A viszonválasz megilleti az államtitkár urat is.

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Én az ön képviselői jogát teljes mértékben tiszteletben tartom és elismerem, és köszönöm, hogy ezt a kérdést itt a tisztelt Ház előtt szóba hozta, de a törvények, amelyekre az előbb a válaszom első részében hivatkoztam, minket ennek a válasznak a megadására köteleznek.

Egyébként tájékoztatásul még elmondom, hogy a Budapest Brókerház felszámolása jelenleg is folyamatban van. A meglévő és kiadható ügyfélvagyonon felüli követelésekre a Befektetővédelmi Alap fizet kártalanítást, 6 105 400 forintig (Gúr Nándor: Arra válaszolj, hogy mi a jogalapja!) A Buda-Cashhez tartozó DBR-bankcsoportnál az Országos Betétbiztosítási Alap fizetett. (Gúr Nándor: Olvasási gyakorlatot folytat? Mi a jogalap?) A problémás esetek kivételével (Dr. Bárándy Gergely: Csak egy jogszabályhelyet kérdezek!) minden ügyfél már megkapta a kártalanítást. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Urak! A hasonló esetek elkerülése érdekében mindent meg kell tenni. Ez közös felelősségünk, ezért a kormány erre vonatkozóan törvényjavaslatot nyújtott be. Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:   97-100   101-108   109-110      Ülésnap adatai