Készült: 2024.05.11.08:24:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

133. ülésnap (2008.03.31.), 37. felszólalás
Felszólaló Gőgös Zoltán (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:12


Felszólalások:  Előző  37  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GŐGÖS ZOLTÁN földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Röviden válaszolhatnék úgy is, hogy a vidékpolitikát arra alapozzuk, hogy megpróbáljuk helyre tenni, amit önök annak idején tönkretettek. (Moraj a Fidesz soraiból.) De ez egy túl egyszerű válasz lenne, ezért egy kicsit részletesebben mondom ugyanezt. Ön a Nyugat-Dunántúl fejlődésére hivatkozik - igaz, hogy az elmúlt hat évben ez csak 43 százalékos volt, már ami a növekedési dinamikát jelenti, és az is igaz, hogy az észak-magyarországi 70, de ez pont azt bizonyítja, hogy megpróbáltuk a területkiegyenlítést ezen a területen is megfelelőképpen alkalmazni, és ezért volt szükséges, és igazolja is azt az infrastrukturális fejlesztést, amit elkezdtünk.

A másik: igaz lenne a kritikája, képviselő úr, ami a vidékfejlesztést illeti, ha egy fillér európai uniós pénzt is kint hagytunk volna az elmúlt, a csatlakozás óta eltelt időben, sőt már a SAPARD-időszakot is említem. Ez nem így van, hiszen a SAPARD-ot és az AVOP-ot is minimum 10 százalékkal túligényelték a termelőink, és ezt nemzeti forrásokból még ki is fizettük. Az egy más kérdés, hogy mind a SAPARD, mind az AVOP inkább a mezőgazdaság modernizációs fejlesztéséről szólt, amire ugyancsak elemi igény van, és azt gondolom, a képviselő úrnak ezt nem kell magyaráznom.

Az új programok kapcsán nyugodtan elmondhatom, hogy az eddigi Új Magyarország vidékfejlesztési programnak és intézkedéseinek óriási a sikere, hiszen a körülbelül 600 milliárdnyi agrárfejlesztési pénznek több mint felét már a termelők le is kötötték. Ha nem jól állapítottuk volna meg a támogatási irányokat, akkor valószínű, hogy ez nem így lenne. Sőt, azt is elmondhatjuk, hogy ebből a programból már komoly kifizetések is történtek, tehát nemcsak beszélgetünk az Új Magyarország vidékfejlesztési programról, hanem ennek a nagyon aktív végrehajtási fázisában vagyunk. Minden olyan ágazatot, amely a mezőgazdaságon keresztül segíti a vidék fejlesztését - főleg az állattenyésztést és a kertészetet említeném, hiszen alapjaiban ennek van foglalkoztatási hozadéka -, nagyon kiemelten kezelünk, és soha nem látott fejlesztési forrásokat biztosítunk erre a területre.

(14.20)

Az állattenyésztésbe várhatóan a következő 2-3 évben több mint 600 milliárdnyi fejlesztés fog érkezni. Azt gondolom, hogy enélkül nem nagyon lenne a következő időszakban sikeres ez a szakágazatunk.

A másik, hogy most nyíltak meg igazából olyan érdemi vidékfejlesztési források, amik klasszikusan a vidéki életminőség javítását szolgálják, és nem gondolnám, hogy az a nagyjából 6-7-szeres forrás, amennyivel a korábbi évekhez képest nőtt, ne látszana meg az általános vidékfejlesztési ügyön. De azért azt szeretném hangsúlyozni, hogy egy ágazat soha nem fog tudni egy komplex problémát megoldani. Ezért vannak a regionális programok, ezért vannak a különböző ágazati operatív programok, és ezeket komplexen kell kezelni.

Én azt gondolom, látva az Új Magyarország vidékfejlesztési program vidékfejlesztési, tehát 3-as, 4-es tengelyének az indulási sikereit - amiben Magyarország valamennyi települése részt vett, és körülbelül 12 ezer vállalkozás, önkormányzati és civil szereplő kíván ennek a programnak az aktív megvalósításában részt venni -, nem hinném, hogy rosszul jelöltük ki az irányokat. Az más kérdés, hogy azért azt is tudni kell, hogy úgy ítéltük meg, hogy ez az utolsó, igazi hét évünk van, amikor az agrármodernizációt be tudjuk fejezni, mert utána a vidékfejlesztési források dinamikusan nőnek az agrárforrások rovására.

Azt gondolom, képviselő úrnak megint nem kell mondanom, hogy 2013 után a közös agrárpolitika reformja ezt fogja eredményezni. (Zaj. - Az elnök csenget.) Tehát mi erre készülünk, ezt a programot hajtjuk végre következetesen, és abban bízunk, hogy ebben partner lesz a vidéki lakosság, ahogy eddig is partner volt. Még egyszer mondom, ezt igazolja, hogy valamennyi eddigi európai uniós programot a lehetőségekhez képest messze túligényelték. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Ha ez nem így lett volna, akkor azt gondolom, hogy képviselő úrnak igaza lenne, de így úgy érzem, hogy ha az a probléma, amit fölvet, nem valós. Kérem válaszom elfogadását.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  37  Következő    Ülésnap adatai