Készült: 2024.04.26.02:07:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

263. ülésnap (2005.11.08.), 415. felszólalás
Felszólaló Gőgös Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:12


Felszólalások:  Előző  415  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GŐGÖS ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Egy rövid reagálás a szerkezetváltásra. Azt gondolom, hogy Magyarországon az a legjobb szerkezetváltás, ha nem kell azért külön technológiai fejlesztés, hogy mást akarjon csinálni. Amiről az elején beszéltem, az első normál hozzászólásomban, annak a döntő többsége olyan, hogy semmiféle pluszinvesztálást nem igényel, kivétel az faültetvény-alapú energiatermelés, mert ott nyilván betakarító gépsort kell vásárolni. Az összes többi ügy mind olyan, hogy meglévő technológiákra alapozhatunk, csak nem az élelmiszer a végtermék.

A másik, hogy egyszer azt is pontosítanunk kellene most már, hogy mi az eredményszemléletű és mi a pénzforgalmi szemléletű elszámolás. Amikor a képviselőtársam azt mondja, hogy visszaestek a beruházások - egy beruházás egy folyamat, azt el kell számolni. Nyilván eredményszemléletben számoljuk el, akkor, ha megkezdtünk egy beruházást, átadtunk, de még, mondjuk, próbaüzemes decemberben, azt nem számoljuk el arra az évre. Eredményszemléletben igen, pénzforgalmi szemléletben nem, hiszen a kifizetések elszámolása, támogatások igénybevétele mindig a következő évre esik.

Tehát lehet ezen vitatkozni, de azt hiszem, ha valaki nyitott szemmel jár ebben az országban - én csak a saját megyémet vagy a saját területemet mondom -, soha ekkora technológiai fejlesztés nem történt, mint ebben a három évben. A korábbi években voltak toldozások-foldozások, adtunk 500 ezer forintot, hogy vegyünk MTZ-t, utána támogattuk, hogy vegyünk sajtáros fejőgépet; volt géptámogatás, ami általában májusra elfogyott. Vegyük sorba: volt géptámogatás, amíg még adhattunk nemzeti forrásból, utána bejött a SAPARD-program, aminek a teljes összegét le tudtuk igényelni, sőt rátettünk még közel 10 milliárdot, utána jött az AVOP, aminek nyilván most zajlanak a fejlesztései, és most folynak az átadásai különböző technológiáknak, illetve a gépvásárlásoknak, beindult egy több mint 200 milliárdos hitelcsomag, meg beindul még most az idén egy 40 milliárdos.

Azt gondolom, hogy ennél többet úgy, hogy ne hágjuk át az európai szabályokat, fejlesztésre nem tudunk adni (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), és senki nem tud adni, bárki is kerüljön kormányra a jövőben.




Felszólalások:  Előző  415  Következő    Ülésnap adatai