Készült: 2024.09.20.21:09:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

238. ülésnap (2009.11.02.), 6. felszólalás
Felszólaló Dr. Salamon László (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:05


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SALAMON LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Az idei október 23-ai ünnepségekkel összefüggésben egy szocialista országgyűlési képviselő minősíthetetlen, súlyosan durva kifejezéssel illette a köztársasági elnököt. Ezt nem először tette. Az esetet természetesen a politikai kultúra követelményei szempontjából is megdöbbentőnek tartjuk, itt azonban ennél többről van szó.

Az alkotmány 31/A. §-ának (1) bekezdése kimondja, hogy a köztársasági elnök személye sérthetetlen, büntetőjogi védelmét külön törvény biztosítja.

(13.20)

A köztársasági elnök sérthetetlensége alkotmányjogi jogállásából következik, nevezetesen abból, hogy a köztársasági elnök Magyarország államfője, aki kifejezi a nemzet egységét, és őrködik az államszervezet demokratikus működése felett. A köztársasági elnök képviseli a magyar államot, amely feladatát az alkotmány az államfő jogköreinek számbavétele során az első helyen említi. A sérthetetlenség kapcsolódik ahhoz a közjogi konstrukcióhoz, hogy az elnökkel szemben politikai felelősség nem érvényesíthető, de a sérthetetlenség szabálya egyben személyének különleges alkotmányi védelmét is jelenti. Ezt világosan mutatja a sérthetetlenséget kimondó rendelkezéshez fűzött az a további alkotmánybeli tétel, amely szerint a köztársasági elnök büntetőjogi védelméről külön törvény rendelkezik. Tudjuk, hogy ilyen külön törvényt az Országgyűlés ez ideig még nem alkotott, ez azonban nem változtat a sérthetetlenség alkotmányi szabályán, amely elvi szinten védi az államfő személyi integritását. Az alkotmány védelme a személyen keresztül magának a közjogi méltóságnak szól. A köztársasági elnök megsértése Magyarország, a magyar nemzet megsértését jelenti.

Az általam szóvá tett esetek azt igazolják, hogy elengedhetetlen annak a büntetőjogszabálynak a megalkotása, amely a köztársasági elnök személyével szembeni sértő megnyilatkozásokat megfelelően szankcionálja. Úgy gondoljuk, hogy ettől függetlenül az ilyen magatartások határozott és feltétlen elítélésével nem késlekedhetünk. Nemegyszer hallani ebben a Házban patetikus szónoklatokat a köztársaságról, a köztársaság veszélyeztetéséről és a köztársaság védelméről. Ugyanakkor, amikor a köztársaság elnökét éri méltatlan támadás, több mint egy hét telhetett el úgy, hogy az Országgyűlés néma maradt. Az államforma - mint az elnevezés is mutatja - csupán forma, és formálissá, üressé válik az a retorika, amely a forma mellett nem fordít figyelmet a tartalomra. A szóvá tett magatartás az államfő személyén keresztül magát az országot sérti, az ország alkotmányos berendezkedésének, tiszteletben tartásának hiányáról tanúskodik.

Elvárjuk a kormánytól és elvárjuk a Szocialista Párt képviselőcsoportjától, hogy az említett esettől határolódjon el, s tegyék világossá és egyértelművé, hogy a köztársasági elnök személyével szembeni sértő megnyilatkozásokat megengedhetetlennek, alkotmányos rendünkkel összeegyeztethetetlennek tartják. (Taps a KDNP és a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai