Készült: 2024.09.24.03:22:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

244. ülésnap (2012.11.29.), 236. felszólalás
Felszólaló Szilágyi Péter (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:42


Felszólalások:  Előző  236  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZILÁGYI PÉTER (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Ez a törvény valóban egy olyan technikai javaslatnak tűnik, ami valóban egy korábbi jogalkotási malőrnek az orvoslására szolgál, és én azt gondolom, hogy valóban a törvényen az a gondolat megy végig, hogy azokkal a feltételekkel viselhessék tovább a polgármesteri tisztséget, amelyekkel ezt elvállalták.

Ezzel önmagában semmi gond nincsen. De azt gondolom, hogy itt nem elsősorban arról volt szó, hogy az előterjesztők ezt a problémát felismerték, hanem itt egy komoly alulról jövő nyomás alakult ki, aminek egyébként most itt dicséretes módon az előterjesztők valamilyen módon engedtek.

November 4-én Hernádszentandrás polgármestere - levele szerint több száz polgármestertársa nevében - egy nyílt levelet küldött Orbán Viktor miniszterelnök úrnak, amiben sérelmezte azt, hogy a kistelepülési polgármesterek egzisztenciálisan is el fognak lehetetlenülni, hiszen az az illetmény, amit ők fognak kapni, tulajdonképpen még a megélhetésükre sem lesz elég. Azt gondolom, hogy itt nem elsősorban arról volt szó, hogy a nagyobb települések polgármesterei kapcsán létrejövő nehézségeket és problémákat kellett orvosolni, hanem valóban ezen kistelepülések vezetőinek igen komoly nehézségekkel kellett volna szembenézni, és én most bízom benne, hogy ez a probléma megoldódott.

Ugyanakkor nagyon szeretném megkérdezni a jelen lévő előterjesztő elnök úrtól, hogy valóban mi indokolja azt, hogy egyedül a főpolgármester pozíciója, fizetése, illetménye fog kilógni abból az egyébként a törvényjavaslaton végig nyomon követhető logikából, miszerint a 2010-ben megismert feltételek ne változzanak. Ha jól tudom, a Fővárosi Közgyűlés tegnap már foglalkozott is ezzel a kérdéssel, ahol elfogadta a Közgyűlés ezt a javaslatot, és ha jól emlékszem, akkor a törvényjavaslatban is az szerepel, hogy a miniszteri illetmény fog járni a főpolgármesternek.

Azt gondolom, hogy valamennyi ellenzéki párt számára nagyon vonzó lehetőség lehetne ilyenkor, hogy a polgármesterek és a politikusok fizetését ütni lehet, azonban nem gondolom, hogy ez egy felelős politikusi magatartás lenne, és nem azt gondolom, hogy a politikusok zsebében kellene turkálni. Itt sokkal inkább arról van szó, hogy el kellene azt döntenie a magyar politikának, az Országgyűlésnek, hogy valóban az önkormányzatiság mennyit ér meg a magyar társadalomnak.

Itt nem elsősorban arról van szó, hogy el kell várnunk azt az ország lakosságától, az állampolgároktól, hogy ők eltartsák a politikusokat, hanem a politikusoknak valóban rá kell szolgálni erre a bizalomra. Nem szeretném megismételni az Mötv. általános vitájában már kifejtett álláspontunkat, de azt gondolom, hogy az a lehetőség, hogy ezt a bizalmat visszaszerezzük, a polgármesterek is visszaszerezzék, sokkal nyitottabbá kell tenni a testületek működését, sokkal több lehetőséget kell biztosítani az állampolgároknak arra nézve, hogy érdemben befolyásolhassák a helyi közpolitika menetét.

Azt gondolom, hogy ez a törvényjavaslat azt leszámítva, hogy a főpolgármester úr illetményében egy kivételt tesz, tartalmában elfogadható, ugyanakkor azt is gondolom, hogy főpolgármester úr eléggé kínosan érezheti most magát, hiszen pontosan amikor a főváros fizetési nehézségeiről folyamatosan érkeznek a hírek, nem gondolom, hogy ez pont a legmegfelelőbb pillanat volt arra, hogy ezt a kérdést országgyűlési és fővárosi szinten is rendezzék. Köszönöm szépen. (Hegedűs Lorántné tapsol.)




Felszólalások:  Előző  236  Következő    Ülésnap adatai