Készült: 2024.09.22.11:55:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

244. ülésnap (2012.11.29.), 104. felszólalás
Felszólaló Szilágyi György (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:39


Felszólalások:  Előző  104  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZILÁGYI GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A Horn-kormány alatt indult és egészen a Bajnai-kabinet bukásáig tartó közmű-privatizáció mára kiforrott tapasztalatai egyértelműen rámutatnak arra, hogy a stratégiai állami vagyon magánkézbe adása egyértelműen az össztársadalmi érdek ellen hatott.

A befektetők a legtöbb esetben külföldi üzleti körök voltak, amelyeknek az érdeke a lehető legnagyobb profit megszerzése volt, természetesen minél kevesebb ráfordítás mellett. Ennek eredményeképpen a közműszolgáltatók által kezelt infrastruktúrákon az eltelt időszak során minimális fejlesztés valósult meg, az elfogadható műszaki színvonal megteremtése továbbra is várat magára. Ezzel egy időben ugyanakkor az is látható, hogy a fogyasztói árak drasztikusan emelkedtek, a lakosság terhei mára már elfogadhatatlan mértéket öltenek. Nem túlzás tehát azt mondani, hogy a felelőtlen gazdálkodás következtében hazánk a sárga csekkek országává vált. Elvárható lenne tehát, hogy egy magát a nemzeti ügyek kormányának valló kormány ezt a folyamatot visszafordítsa, hiszen mi más lehetne nemzeti ügy, mint egy valamennyi honfitársunkat közvetlenül érintő kérdéskör.

Indokoltnak tartottuk volna, és jelenleg is annak tartjuk egyébként, hogy az egyes privatizációkban szerepet vállaló személyek felelőssége vizsgálat tárgyát képezze, azaz történjen meg végre az elszámoltatás. Az ember igazságérzete joggal nyugtalan mindaddig, amíg az ezen ocsmány ügyletekben részt vállaló, az ország javait kiárusító személyek jelenleg is úgy élik mindennapjaikat, mintha valójában társadalmilag hasznos dolgokat műveltek volna. Azért is kiemelten fontos mindez, mert míg páran elképesztő haszonra tehettek szert, az emberek többségének nyomorúsága jelenleg is tart, azaz éppenséggel nemcsak hogy kárvallottjai voltak ezeknek az aljas kiárusításoknak, hanem jelenleg is - és amennyiben a visszavétel nem történik meg, a jövőben is - súlyos árat kell fizetniük a szó legszorosabb anyagi értelmében.

Hadd emlékeztessem önöket arra, hogy Kóka János - mint az SZDSZ frakcióvezetője - 2008 februárjában Gyurcsány Ferenc privatizációval kapcsolatos napirend előtti felszólalására az alábbiak szerint reagált, idézem: "Örömmel üdvözöljük a bejelentett programot állami vállalatok tőzsdére vitelére, a privatizáció folytatására, hiszen nagyon fontos programelemünk az, hogy az emberek Magyarországon" - tehát az emberek Magyarországon - "tulajdonhoz juthassanak, okosan kockáztathassanak, befektethessenek, gyarapíthassák a vagyonukat."

Tisztelt Képviselőtársaim! Önök érzékelik-e, hogy az emberek milyen óriási mértékű tulajdonhoz jutottak, hogy milyen rohamosan gyarapodott a lakosság vagyona, hogy általában az emberek milyen jelentős mértékű befektetésekkel rendelkeznek? A választ nem is kell megadni, mindannyian tudjuk, hogy a jelenlegi helyzet siralmas, a lakosság döntő részének az anyagi helyzete kifejezetten kilátástalan. Arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy Kóka János volt a frakcióvezetője annak az SZDSZ-nek, amely parlamenti frakció biztosította a többséget annak idején Bajnai Gordon megválasztásához, és ma már pontosan láthatjuk, hogy mit is jelent az elszámoltatás teljes hiánya. Bajnai Gordon két és fél év elteltével, az úgynevezett fülkeforradalom után, ahelyett, hogy egyszer s mindenkorra eltűnt volna a hazai közéletből, újra kampányol, és immár a következő választásokra készül. Ez egyszerűen elfogadhatatlan, és az országra nézve beláthatatlan pusztuláshoz vezető kockázatokat hordoz magában. Azt kell mondanom, tisztelt képviselőtársaim, hogy ennek a helyzetnek a kialakulásában sajnos önöknek is letagadhatatlan felelősségük van.

Engedjék meg, hogy ne csak a negatívumokat soroljam, hanem hozzak jó példát is a közművekkel kapcsolatosan. Kivételes üdítő példaként szeretném megemlíteni a Fővárosi Vízművek esetét, ahol a Fővárosi Közgyűlésnek idén tavasszal sikerült elérni azt, hogy a még 1997-ben - a Demszky Gábor nevével fémjelzett vészkorszakban - beszervezett francia és német befektetők végre, ha szabad így fogalmazni, levonultak a pályáról. A külföldi befektetőkkel egykor megkötött szerződés hozadéka egyébként a fővárosi lakosok számára abban jelentkezett, hogy az eredetileg nettó 56 forintos köbméterenkénti ivóvízár mára közel 3,5-szeresére, nettó 192 forintra emelkedett. A befektetők ugyanakkor több mint 40 milliárd forint profitot vittek el a társaságtól osztalék és menedzsmentdíj címén - ha úgy tetszik, áldásos tevékenységük ennyibe került a fővárosi lakosoknak.

Az ilyen helyzetek, tulajdonosi szerkezetek tehát tarthatatlanok és elfogadhatatlanok, egyértelműen idegen érdekek szolgálatában állnak, elvárjuk tehát, hogy haladéktalanul kezdődjön meg a stratégiai közműszolgáltató vállalatokban rejlő magánérdekeltségek kiszorítása, hiszen a víznek, a gáznak és az elektromos áramnak alapvetően nonprofit jellegű szolgáltatásként kellene mindenki számára igénybe vehetőnek lennie. Kétségünk sincs afelől, hogy a visszavétel megtörténte esetén a lakossági árak azonnali és drasztikus csökkentésére lenne lehetőség, és ez valamennyiünknek az érdeke lenne, hogy Magyarországon az embereknek az életét könnyebbé tegyük a közműdíjak csökkentésével is.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  104  Következő    Ülésnap adatai