Készült: 2024.05.10.16:40:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

69. ülésnap (2019.06.03.), 18. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:50


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Van abban valami egészen arcpirító, hogy múlt héten Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter egy japán befektetői ebéden méltatta a Suzukinak a magyarországi tevékenységét, miközben ugyanez a társaság hónapok óta lábbal tiporja a munkavállalói és szakszervezeti jogokat Magyarországon. (Németh Szilárd István: Megegyeztek!) Keményen dolgozó emberek jogait sérti, emberi, családi sorsokat azzal, hogy nem tartja be a magyarországi foglalkoztatási szabályokat. Mindenki emlékezhet, néhány hónappal ezelőtt arról szóltak a hírek, hogy kirúgtak egy munkavállalót a Suzukitól csupán azért, mert egy alakuló érdekképviseletnek lett volna a vezetője, most pedig arról szólnak a hírek, hogy egyszerűen nem engedik be a gyárba a szakszervezeti szövetség delegációját, hogy találkozhassanak a tagjaikkal. Az, hogy ez a felháborító állapot hónapok óta tart, nem csak a Suzuki felelőssége. Ennek az állapotnak a létrehozásában, fennmaradásában megkerülhetetlen a kormány felelőssége véleményem szerint, hiszen az önök dolga betartatni a törvényeket. Hol van ilyenkor a kormány, hol van Varga Mihály?

Tisztelt Képviselőtársaim! Ismerős-e önöknek, hogy a munkavállalók jogosultak a munkáltatónál szakszervezet létrehozására? Ismerős-e ez a joguk? Tudják-e, hogy a szakszervezethez való tartozása vagy szakszervezeti tevékenysége miatt tilos a munkavállaló munkaviszonyát megszüntetni? Tudták-e, hogy a szakszervezet képviseletében eljáró, munkaviszonnyal nem rendelkező személy, ha a szakszervezetnek a munkáltatóval munkaviszonyban álló tagja van, a munkáltató területére beléphet? Nem tudták? Pedig ezek a mondatok az önök által, a kormánypárti többség által elfogadott munka törvénykönyvében is szerepelnek, erre utaló passzusok. És azt olvasták-e valahol esetleg, hogy ha Magyarországra jössz, be kell tartanod a törvényeinket? Gondolom, olvasták, hiszen egy plakátkampányt csináltak tízmilliárdokért ennek a mondatnak is a kapcsán ebben az országban.

Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány felelőssége és feladata, hogy a törvényeket érvényre juttassa. A probléma az, hogy önök újra elárulják a magyar munkavállalókat, mert a kormány a magyar dolgozóknak nemcsak ígért, hanem be is tartott  a rabszolgatörvénnyel, a sztrájkjog szűkítésével, a multik és a fideszes elit kiszolgálásával. Azzal egyébként, hogy a munkavállalók kárára szétverték a korábbi munka törvénykönyvét, és egy önöknek és a multiknak tetszőt fogadtak el. Ma ott tartunk, hogy egy munkáltató sokszor következmény nélkül semmibe veheti a nála dolgozó emberek jogait és az azokat garantáló törvényeket. Ezért mondjuk, hogy meg kell védeni a munkavállalókat, ezért állunk ki a munkavállalók védelmében, és ezért akarunk erős szakszervezeteket. Az erős és hatékony szakszervezetekre igenis nem önmagukért van szükség, hanem azért, mert egy valóban erős országban a szakszervezet bértárgyalásokat kezdeményezhet, egyeztethet a dolgozók munkakörülményeiről is, sikertelen tárgyalások esetén pedig sztrájkot is kezdeményezhet  nyilván ezt Magyarországon önök jelentősen korlátozták. Valódi érdekvédelmet adhat egy szakszervezet a dolgozóknak. A munkaügyi hatóság önmagában nem védi meg a magyar munkavállalókat a szabálytalan foglalkoztatástól, a túlhajszolástól és ennek következtében a súlyos munkahelyi balesetektől sem.

Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány több mint 80 milliárdot adott már a multiknak, miközben a multiknál dolgozó magyarokat kiszolgáltatottá tették, és hagyták megfosztani őket a jogaiktól és lehetőségeiktől. A Suzuki példája is rávilágított arra, hogy ezen változtatnunk kell. Emelni kell a béreket, át kell alakítani az adózást a dolgozók érdekében, érvényre juttatni a szakszervezetek és munkavállalók jogait  ez a megoldás. Mert ennek hiányában a jobb megélhetésért mennek immár nemcsak Nyugatra, de már Keletre is dolgozni a magyar szakemberek.

Mi a szakszervezetekkel együtt a kiváltságos elit helyett a kiszolgáltatott dolgozók pártján állunk. Nem több munkára van szükségük, hanem magasabb fizetésre, rendezett munkakörülményekre és védelemre. Mi értük dolgozunk, és értük is fogjuk tenni a dolgunkat. Várom valamelyik államtitkár úr témába vágó, ahhoz kapcsolódó válaszát. Köszönöm, elnök úr. (Taps az MSZP és a DK soraiban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai