Készült: 2024.09.24.00:36:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

334. ülésnap (2013.12.09.),  221-224. felszólalás
Felszólalás oka Záróvita
Felszólalás ideje 4:59


Felszólalások:   219-221   221-224   225      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kérdezem képviselőtársaimat, hogy kíván-e még valaki a vitában felszólalni. (Nincs jelentkező.) Jelentkezőt nem látok. A záróvitát lezárom.

Megkérdezem a kormány képviselőit, hogy kíván-e valaki a vitában elhangzottakra válaszolni. (Nincs jelentkező.) Nem kíván.

Tisztelt Országgyűlés! A benyújtott módosító javaslatról történő határozathozatalra és a zárószavazásra is később, de még a mai ülésnapunkon sor kerül.

Soron következik az egyes energetikai tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat záróvitája. Az előterjesztést T/13055. számon, az egységes javaslatot pedig T/13055/8. számon kapták kézhez képviselőtársaim. Az egységes javaslathoz benyújtott módosító javaslatról az alkotmányügyi bizottság elkészítette ajánlását, amely T/13055/10. számon volt megismerhető.

Kezdeményezem, hogy az ajánlásban szereplő pontokat összevontan tárgyalja meg az Országgyűlés. Aki ezzel egyetért, kérem, kézfelemeléssel szavazzon! (Szavazás.) Köszönöm szépen.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége az indítványomat elfogadta.

Megnyitom a záróvitát az ajánlás 1-11. pontjaira, és megkérdezem, hogy kíván-e valaki azzal kapcsolatban felszólalni.

Elsőnek megadom a szót az LMP képviselőcsoportjából Szél Bernadett képviselő asszonynak. Parancsoljon, képviselő asszony!

DR. SZÉL BERNADETT (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A kormánytól érkezett záró módosítóban az szerepel, hogy a vízvédelmi feladatokat a továbbiakban nem a Környezetvédelmi Hatóság, hanem a vízügyi hatósági feladatokhoz kapcsolódóan a vízvédelemmel és a vízgazdálkodással együttesen foglalkozó hatóság fogja ellátni. E mögött a szemérmes megfogalmazás mögött tulajdonképpen az áll, hogy a kormány a vízügy maradékát is a BM-be költözteti.

Emlékszünk arra, hogy mintegy két éve a hatáskörök egy részét, főleg az árvízvédelemmel kapcsolatosakat a BM-be költöztették, és önök ezt azzal indokolták, hogy ez egy logikus feladatszétválasztás, merthogy például a vízminőség-védelem vagy a hatósági engedélyezések a környezetvédelmi államtitkárságnál fognak maradni, merthogy ott kell maradniuk. Ezt mondták akkor. A valódi indok persze nem ez volt, hanem az, hogy a kormány a saját vízstratégiájának teljesen ellentmondva egy katasztrófavédelmi logikájú, közmunkára alapozott ár- és belvízvédelmet képzelt el, és úgy gondolta, hogy a közmunkások jobb helyen vannak a BM-nél.

Nem túlzok, ha azt mondom, hogy akkor a vízügy kettéválasztását az egész vízügyi szakma és a tudomány egységesen ellenezte. Ha megkérdeznék őket, a BM-hez való telepítést is elleneznék, hiszen például a hatósági munkában a környezet- és természetvédelem, valamint a vízügy képez egy teljesen természetes logikai egységet. Azonban a kormányt láthatóan nem érdeklik a logikai és a szakmai érvek. Pintér Sándor tárcájának további erősítéséért azt sem tartják nagy áldozatnak, ha egy újabb ágazatot szétvernek a közigazgatásban.

Azt is látjuk, hogy ebben a törvényben tovább szűkítik a hatósági jogköröket az atomenergia-használathoz kapcsolódó engedélyezési és tájékoztatási eljárásban. Én ezt úgy értékelem, hogy ezen a területen egy nagy lépést tettek a rendeleti kormányzás bevezetése felé.

Egyébként van olyan pontja is a javaslatnak, amivel a Lehet Más a Politika egyet tud érteni. Ilyen például a védendő felhasználók körének a kijelölése a víziközmű-szolgáltatásban. Ugyanakkor úgy gondoljuk, hogy az egészséges ivóvízre mint egy alapvető életfeltételre való tekintettel a lakosság teljes körét védendő felhasználónak kellene tekinteni, és a törvényi szabályozást is ehhez kellene igazítani. Úgy is mondhatnám, hogy anyagi vagy egyéb okok miatt senkit nem szabad kizárni a vízgazdálkodásból, egy bizonyos minimális ellátási színvonalnak állampolgári jogon mindenkit meg kellene illetnie ebben az országban. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Kérdezem képviselőtársaimat, hogy kíván-e még valaki felszólalni a vitában. (Nincs jelentkező.) Jelentkezőt nem látok. A záróvitát lezárom.

Megkérdezem, hogy a kormány képviseletében kíván-e valaki válaszolni az elhangzottakra. Megadom a szót Fónagy János államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. FÓNAGY JÁNOS nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kérem, hogy a törvényjavaslatot az alkotmányügyi bizottságban képviselt kormányzati álláspontnak és a T/13055/10. számú ajánlásban foglaltaknak megfelelően szíveskedjenek támogatni. A szakmai érveinket a részletes vita során már elmondtuk.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:   219-221   221-224   225      Ülésnap adatai