Készült: 2024.09.26.15:24:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

186. ülésnap (2001.02.13.), 344. felszólalás
Felszólaló Glattfelder Béla (Fidesz)
Beosztás gazdasági minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utánihoz hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  344  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GLATTFELDER BÉLA gazdasági minisztériumi államtitkár: Nagyon szépen köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Kedves Képviselő Úr! Nagyon nagy öröm számomra, hogy ön azzal kezdte felszólalását, hogy ön szerint a Széchenyi-terv a nemzetgazdaság számára nagy előnyöket teremthet. Ezt a kijelentését azért üdvözlöm, mert az MSZP soraiból ezt a szerintem kiérdemelt elismerést ön fogalmazta meg először, az MSZP részéről eddig csupán azt hallottuk, hogy a Széchenyi-terv nem létezik, másrészt pedig, amikor már végül kénytelenek voltak elismerni, hogy a Széchenyi-terv létezik, akkor az ön képviselőtársai az MSZP-frakcióban azt mondták, hogy ez a terv nem jó semmire, nem lesz semmilyen konkrét haszna. Ehhez képest az ön mostani állásfoglalása jelentős előrelépés. Köszönöm, képviselő úr. Nagyon örülök, hogy az MSZP nevében úgy ítélte meg, hogy a nemzetgazdaság számára jelentős előnyöket jelenthet a Széchenyi-terv.

 

 

(19.20)

 

 

Tisztelt Képviselő Úr! Bevallom, hogy felszólalása egyes részeinek indokát, célját nem teljesen értettem. Például, ha nézem a Hajdúszoboszlóval kapcsolatos megjegyzését, ismeretes, hogy a hajdúszoboszlói gyógyfürdőt a kormány, a Gazdasági Minisztérium már eddig is jelentős mértékben támogatta, és nagy reményeket fűzünk ahhoz, hogy a Széchenyi-terv keretében a gyógyfürdő további fejlesztésére lesz lehetőség, mert úgy ítéljük meg, hogy a hajdúszoboszlói gyógyfürdő a magyar turizmus egyik olyan kincse, amit érdemes fejlesztenünk, mert nemcsak az ott élők számára, hanem az egész magyar gazdaság számára jelentős előnyöket okozhat, ha ennek a fürdőnek a fejlesztését tudjuk majd támogatni. Meg kell hogy jegyezzem: Márton Attila képviselő úrral ebben a kérdésben kiváló együttműködést tudott a Gazdasági Minisztérium kialakítani.

Amit most ön elmondott, valami olyasmit mondott ön, hogy nincs ennek a fejlesztésnek, az elképzeléseinknek semmi értelme, ha ott van a gyógyfürdő mellett az ön által említett főút, mert így semmire nem lesznek jók ezek a fejlesztések. Talán csak nem azt akarta mondani a képviselő úr, hogy azért, mert ott van egy főút, ezért ne támogassuk ezt a gyógyfürdőt? Én azt gondolom, annak ellenére, hogy ez a főút ott van, a gyógyfürdőt támogatni érdemes, és Márton Attila képviselő úr, míg ön beszélt, ideszaladt hozzám, és erre kért engem, hogy ebben a kérdésben önnek ne adjak igazat. Különösképpen azért nem, mert az ő módosító indítványának elfogadásával a Magyar Országgyűlés biztosított 2,8 milliárd forintot a hajdúszoboszlói elkerülő út fejlesztésére, ami egy olyan problémát old meg, amit az elmúlt tíz évben nem sikerült megoldani, de ezek a munkálatok most, Márton Attila képviselő úr módosító javaslatának elfogadásával már az idei évben elkezdődhetnek.

Nem szeretném hosszasan idézni a Széchenyi-terv lényegi gondolatait, de teljesen egyértelmű, hogy a Széchenyi-tervnek része az oktatás és a magyar tudás gyarapítása is. Éppen miniszterelnök úr a tegnapi értékelő beszédében itt a Házban is meglehetősen hosszasan beszélt arról, hogy a polgári kormány milyen erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy a felsőoktatásban részt vevő hallgatók számát az elmúlt időben fejleszteni tudjuk, és ezek az erőfeszítések eredményre is vezettek, mert jelentős mértékben növekedett a felsőoktatásban részt vevő hallgatók száma.

Miniszterelnök úr arról is beszélt, hogy milyen további erőfeszítéseket kívánunk tenni, hogy még tovább növelhessük a felsőoktatásban részt vevők számát. Ezzel párhuzamosan a Széchenyi-terv is jelentős erőfeszítéseket tesz a kiművelt emberfők képzésére, a tudás szaporítására, hiszen a tudás az egyetlenegy olyan dolog a világon, amelyet ha egymásnak átadunk, akkor attól nem kevesebb lesz belőle, hanem éppen hogy ettől a tudás gyarapodni fog, tehát ez egy olyan tőke, amit mindenképpen fejlesztenünk érdemes.

Ugyanakkor a Széchenyi-terv állami támogatást is nyújt tervek megvalósításához. Kitörési pontokon kívánjuk ezeket a támogatásokat nyújtani, hiszen ez Széchenyi szelleméhez igazodik, és szeretnénk pénzügyi támogatást adni azoknak, akik a nagyon szigorú feltételeket teljesíteni tudják. Hiszen - mint ahogy Széchenyi mondta - így a pénz híja miatt ki nem fejlett kincseket lehet feltárni. Széchenyi beszélt arról is, hogy nem feltétlenül az a helyes magatartás, ha csak azért is valaminek ellent mondunk, hanem nagyon előrevivő az is, amikor támogatólag, az összefogásra építkezve próbáljuk közös terveinket megvalósítani.

Köszönöm képviselő úrnak, hogy az MSZP-frakcióból elsőként ezt tette. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  344  Következő    Ülésnap adatai