Készült: 2024.04.26.08:23:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

12. ülésnap (2014.06.30.), 262. felszólalás
Felszólaló Dr. Bárándy Gergely (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:31


Felszólalások:  Előző  262  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Én a kancellári rendszerről nemcsak azért nem beszélnék most hosszabban, mert ezt előttem szóló képviselőtársaim megtették már, hanem azért sem, mert én egyszerűen ezt a közjogi centralizációs törekvések részének értelmezem, és azért nem tartom szükségesnek erről komoly szakmai vitát folytatni, mert itt semmi más nem történik, mint hogy a politikai célhoz kerestek indokokat, ezeket pedig kár elemezni, pontosan az előbb említett okból.

Más. Elöljáróban szeretnék kitérni arra és hangsúlyozni, hogy őszintén nagyra értékelem azokat az olimpikonokat, akik első, második vagy harmadik helyezést értek el az olimpián, de megjegyzem azokat is, akik nem értek el helyezést. Ugyanígy rendkívül nagyra értékelem, mondjuk, a Kossuth-díjas művészeket, ahogy rendkívül nagyra értékelem, mondjuk, azt a kúriai bírót is, aki megkapta a legmagasabb szakmai kitüntetést a kollégáitól.

Egy másik tézist is mondanék: szerencsésnek tartom azt is, ha az elméleti tudás mellett megjelenik a kiváló gyakorlati tudás is, legfőképpen bizonyos típusú felsőoktatási intézményekben.

A harmadik tézis, amit pedig mondanék, hogy jónak és szerencsésnek, helyesnek tartom, ha tudományos fokozat nélküli kiváló gyakorlati szakemberek is oktathatnak felsőoktatási intézményekben. Ebből azonban, tisztelt képviselőtársaim, nem következik az, hogy a kiváló gyakorlati tudás kiválthatja a tudományos fokozat megszerzéséig vezető tudományos életutat. Nem gondolom, hogy kiválthatja a tudományos kutatást, az oktatási gyakorlatot, az oktatásszervezési tapasztalatokat, a vizsgáztatási gyakorlatot, a konferencián való előadásokat, a tanulmányok és monográfiák megírását. Ez persze fordítva is igaz, én nem értettem egyet, és most sem értek egyet azzal, ha mondjuk. a jogi területen a szakvizsga kiváltható PhD-fokozattal. Ugyanis, ha valaki megszerzi ezt a tudományos fokozatot, attól még nem fogja tudni, hogy hol van a földhivatal, nem fog tudni szerződést írni, nem fog tudni perbeszédet mondani, nem ismeri az ügyvédi, bírói vagy ügyészi etikát és etikettet, vagy nem ismeri az ügykezelési szabályokat.

Megjegyzem azt is, hogy a legjobb dolog, ha ez a kettő együtt jár és a kettő összeér. Erre egyébként legjobb példa az államtitkár úr, aki a gyakorlat területén is és a tudomány területén is kimagasló eredményeket ért el.

(21.20)

Jó az, ha valaki kiváló gyakorlati szaktekintély, és veszi magának a fáradságot arra, hogy megszerezze a tudományos fokozatot, avagy fordítva, kitűnő elméleti szakember, és a gyakorlatban is kipróbálja magát.

Áttérve a Testnevelési Egyetemre, én úgy gondolom, tisztelt képviselőtársaim, hogy a TF-en számos kitűnő korábbi sportember szerzett tudományos fokozatot. Éppen ezért kell eljutni oda, hogy degradálja ez a javaslat a Testnevelési Egyetemen vagy a művészeti egyetemeken megszerzett tudományos fokozatokat. Ugyanis nem mondunk itt mást, mint hogy míg mondjuk, a jogi egyetemen vagy a közgazdaság-tudományi egyetemen a kimagasló gyakorlat nem elegendő ahhoz, hogy valaki egyetemi tanári állást töltsön be, a Testnevelési Egyetemen ez elegendő, a művészeti egyetemeken ez elegendő. Ez tehát éppen azokat a kiváló elméleti - és zárójelbe teszem, gyakorlati - szakembereket fogja degradálni, akik megszerezték a tudományos fokozatot az egyébként általában kitűnő gyakorlati munkájuk mellett.

És még egy dolog, tisztelt képviselőtársaim. Szeretném eloszlatni azt a tévhitet, tudományos fokozat nélkül, egyetemi tanári kinevezés nélkül ma is lehet oktatni bármelyik felsőoktatási intézményben, erre való a címzetes docensi, vagy mondjuk, a címzetes egyetemi tanári fokozat. Arról van itt szó sajnos, hogy megint személyre szabott jogalkotással találkozunk, és egy egyébként kiváló gyakorlati szakembert kívánnak rektornak kinevezni, ehhez pedig jogszabályt kell módosítani. Ne tegyék, tisztelt képviselőtársaim!

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  262  Következő    Ülésnap adatai