Készült: 2024.09.18.21:37:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

266. ülésnap (2005.11.15.), 204. felszólalás
Felszólaló Kapás Zsolt (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:02


Felszólalások:  Előző  204  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KAPÁS ZSOLT (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Örülök neki, hogy megadatik számomra az alkalom, hogy én mondjam el azt, hogy hogy látom a költségvetést, és ne önök szuggerálják belém, hogy én mit akarok sugallni, mit akarok üzenni, és milyen érzéketlen vagyok bizonyos területeken. Azzal szeretném kezdeni, hogy a költségvetés bizonyos szempontból az én elégedettségemet nem váltja ki, hiszen nem tudunk megoldani valamennyi problémát olyan színvonalon, amilyen színvonalon az más országokban vagy Európában, vagy fejlett gazdaságban megtehető.

Nem tudjuk megoldani ebben a költségvetésben valamennyi szociális problémánkat, nem tudjuk olyan helyzetbe hozni valamennyi rászorultunkat, ahogy azt mi valamennyien szeretnénk. Rögzítenem kell azonban, hogy azok a törekvések, amelyek a kormánypárti oldalon is és az ellenzéki oldalon is megfogalmazódnak - például bizonyos szociális normatívák tervezetben való szintjéről való elemelésére -, azt gondolom, hogy az az igényesség és az a figyelem, ami erre a szektorra mindenféleképpen ráfér és meg is érdemli, minden képviselő részéről megvan.

Sokszor hangzott el, hogy a különböző normatívák mögött ki milyen feladatot lát, és ki milyen feladatot képzel bele. Nagyon fontosnak tartom, hogy amikor arról beszélünk, hogy emelt szintű ellátás-e valami vagy nem, és szociális szempontból milyen hozzájárulást vagy juttatást kell a bentlakónak az ellátás fejében fizetnie, vagy normatívából oldható-e meg, akkor ne felejtsük el, hogy ez egy szociális rászorultság elvén épülő rendszer. Magyarán szólva: akinek van jövedelme, akinek van valami megtakarított vagyona, igenis elvárható tőle, hogy nagyobb mértékben járuljon hozzá a normatívát kiegészítendő a saját ellátásához, mint az, aki teljesen szociálisan rászorult.

Nagyon fontosnak tartom rögzíteni azt, hogy azok a normatívák, amikről mi beszélünk, nem szobához, nem zuhanyozófülkéhez köthetők, hanem ahhoz az ellátáshoz, ápoláshoz, orvosi, szociális szakszolgálathoz, amely hozzápakolódik az ellátási rendszer lakhatási oldalához. Ezért nagyon szeretném hangsúlyozni azt, hogy senki nem kívánja nyugdíjasainkat, rászorultjainkat méltatlan helyzetbe hozni, de ha az egész társadalomban a rászorultság elvét képviseljük és próbáljuk érvényesíteni, akkor ezen a területen is, úgy gondolom, ebben az irányban el lehet mozdulni.

A költségvetésnek van egy nagyon fontos üzenete, amely a számok mögött rejlik; az, hogy megjelentek azok a koncepciók, azok a multidiszciplináris problémákat multidiszciplináris, tehát többszereplős formában való megoldási törekvések, amelyek nem egy számsorban, hanem sok-sok számsorban jelennek meg. Szeretném csak példaként megemlíteni a fogyatékosokkal kapcsolatos, a fogyatékkal élőkkel kapcsolatos költségvetési sorokat, hiszen összesen hat minisztériumnál szerepelnek különböző ellátási formák, különböző szolgáltatások, támogatások finanszírozását szolgáló sorok, ami mindenféleképpen azt üzeni, hogy a kormány nem pusztán egy odaadott összeggel, hanem a mögötte levő szervező, előkészítő, együttműködésen alapuló, partnerségen alapuló társadalmi konszenzussal kívánja a fogyatékkal élők problémáját enyhíteni, élethelyzetüket javítani.

Úgy gondolom, hogy a költségvetés különböző soraiban szerepelhetnének nagyobb összegek, amelyek nem biztos, hogy hatékonyabban szolgálhatnák azokat a célokat, amelyeket a kormány egyértelműen és pozitívan megfogalmazott. Az, hogy a családtámogatási rendszerünk kevesebb vagy több, úgy gondolom, eltelik ez az egy-két hónap, és minden család saját tapasztalata alapján fogja meghozni az ítéletet.

Ebben a számháborúban, hogy a kormány pozitív és bátor szándékát próbálják lealacsonyítani mindenféle egyéb jelzőkkel, egyéb titulusokkal és különböző számkombinációkkal, úgy gondolom, ennek az ideje most már lassan lejár, és amikor majd a rendszer bevezetését követően a lakosság érzékeli ennek a pozitív vagy közömbös hatását attól függően, hogy mennyiben érinti őket, akkor fogják kimondani a végső ítéletet.

A magam részéről azt szeretném sugallni, hogy ez a költségvetés 2005 novemberében reális, megalapozott, és ugyan nem tud minden problémát százszázalékosan megoldani, de a lehetőségekhez képest nagyon jól átgondolt, megszerkesztett és kivitelezhető költségvetés.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  204  Következő    Ülésnap adatai