Készült: 2024.04.26.10:44:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

266. ülésnap (2005.11.15.), 192. felszólalás
Felszólaló Kárpáti Zsuzsa (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:21


Felszólalások:  Előző  192  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÁRPÁTI ZSUZSA (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Dolgozni csak pontosan, szépen, ahogy a csillag megy az égen, úgy érdemes, mondta József Attila, és azt gondolom, hogy ez a kormány így is teszi a dolgát. Nagyon sajnálatos, hogy ellenzéki képviselőtársaim megint szélkakas módjára viselkednek, hiszen ha ideállnak, akkor azon huhognak, hogy mennyire kevés a pénz, ha meg egy kicsit odébb állnak, akkor pedig azon kezdenek el sopánkodni, hogy jaj istenem, hogy van az euró bevezetése és egyebek.

Végignéztem a módosító indítványok jó részét, legfőképpen az egészségügyet érintő módosító javaslatokat, és nem fogják elhinni, hogy még ebben is tetten érhető az ellenzék szélkakaskodása, hiszen miközben a Fidesz egészségügyre szánt módosító csomagja így néz ki, eközben a Fidesz egészségügytől elvonó módosító javaslata pedig így; tehát ha így akarom, így fordul, ha úgy akarom, úgy fordul. Ez a szélkakas-politika, tisztelt képviselőtársaim.

Néhány gyöngyszemet arról, hogy mennyire kell siránkoznia az ellenzéknek azon, hogy kevés a pénz az egészségügyre. S persze sorolhatnám tovább a szociális ágazatot és egyebeket, amelyekkel kapcsolatban ugyanilyen retorikával elmondják, hogy kevés a pénz, de teszem fel a kérdést, tisztelt állampolgárok, ha kevés a pénz az egészségügyre, akkor miért akar a legnagyobb ellenzéki párt például a Vidámpark területén rekreációs központot kialakítani, és erre az egészségügytől pénzt elvenni? Tisztelt Képviselőtársaim! Ugye nem gondolják komolyan, hogy amikor olyan fontos az egészségünk állapota, olyan fontos az egészségügyi ellátás, és a kormány erre nem győz forintokat-filléreket odacsoportosítani, hogy az biztonságos legyen, akkor önök Vidámparkot szeretnének építeni az egészségügyre fordítandó pénzekből. De nem sorolom tovább, hogy utakra és egyebekre és mi mindenre csoportosítottak át.

Tisztelt Képviselőtársaim! Amikor az Állami Számvevőszék elmondta, hogy sem a bevételi, sem a kiadási oldalon nem talált olyan magas kockázattal járó tételt, ami miatt azt mondhatná, hogy ez a költségvetés nem megfelelő, nem jó - ez elhangzott a bizottsági vitákban is, elmondták az ÁSZ képviselői -, akkor önök miről beszélnek? Amikor azt mondták az Állami Számvevőszék képviselői, hogy a bevételi oldalt megalapozottan tervezte meg ez a kormány, akkor felteszem a kérdést, hogy miről beszélnek önök. S azt is elmondta az Állami Számvevőszék képviselője több helyen, több bizottságban is, hogy tetten érhetők a költségvetés tervezésénél is a szerkezeti változások, hogy az egyes ellátórendszerek szerkezetének az átalakításához rendeli hozzá a kormány a finanszírozást. Ne tessék ott keresni, ahol nincs!

Soltész képviselőtársam, amikor a normatívákról beszél, akkor tessék figyelembe venni azt is, hogy a többcélú kistérségi társulásokhoz plusznormatívákat ad a kormányzat; hogy a szociális ellátásra a normatívákhoz a 15 milliárdon felül, ami a szociális tárca növekményében szerepel, még 5,5 milliárdot hozzátett a kormányzat. Tessék figyelembe venni azt is, hogy az önkormányzati normatívákhoz - s nemcsak a szociális részhez, hanem az oktatási részhez is - külön plusznormatívákat ad a kormányzat.

S mindez mi célt szolgál? Nem azt a célt szolgálja, képviselőtársaim, ahogy önök értelmezik, hogy az egyes nagyobb városokba kerüljön több normatíva, hanem azt, hogy vidékre, hogy a vidék megtartóereje a kistelepüléseken is megmaradjon. Ezért szükséges az, hogy a többcélú kistérségi társulásokhoz, a feladatokhoz adott normatívából tudják ellátni az önkormányzati törvényben meghatározott feladatokat az önkormányzatok. Ehhez biztosítjuk a forrásokat. Nemcsak l’art pour l’art biztosítjuk, hanem konkrét feladatokhoz biztosítjuk ezeket a forrásokat.

Szeretném, ha azt is figyelembe vennék, képviselőtársaim, hogy az egészségügy és a szociálpolitika területén olyan strukturális és finanszírozási változások indultak meg, amelyek egy átalakuló szerkezetnek a biztonságos, kiszámítható finanszírozását célozzák meg és irányozzák elő mind a két területen. Az egyik területen a regionális egészségügyi tanácsok, a másik területen pedig az úgynevezett szociálpolitikai kerekasztal az, amelyek a kapacitásokat, a szükségleteket és a rendelkezésre álló forrásokat kötelesek összehangolni. Az megérne egy külön hozzászólást, hogy ezt hogyan teszik meg a különböző fórumok és mik a kötelezettségeik.

Ezen túlmenően természetesen mi, kormánypártiak is nyújtottunk be jó néhány módosító javaslatot, és számítunk arra, hogy ellenzéki képviselőtársaink is támogatják azokat. Bizonyos kérdésekben a szakmai bizottságokban nem is nagyon volt vita. Például a 21 lépés az egészségügy megújításáért keretében 200 millió forint átcsoportosítását kezdeményeztük sürgősségi betegellátásra és életmentő készülékek kihelyezésére, aztán kezdeményeztük a Magyar Koraszülöttmentő Közalapítvány támogatását, a Magyar Vöröskereszt támogatását, és egy bizottsági módosító javaslattal kezdeményeztük - s úgy tűnik, megtaláljuk a lábát -, hogy a Gézengúz Alapítványnak, amely a szüléskor sérült gyermekek korai fejlesztésével foglalkozik, forrásokat csoportosítsunk át, hiszen az oktatási törvény hatálya alá tartozó, nagyon fontos feladatot ellátó, a fogyatékosok oktatásával foglalkozó alapítványnak megítélésünk szerint nem az Egészségbiztosítási Pénztárból kellene az alapítványi támogatását szereznie, erre a nemzeti civil alapprogram nagyon jó keretet és lehetőséget teremt.

Ezzel együtt kérjük módosító javaslataink támogatását. Mi minden olyan javaslatot, amely ésszerű és megalapozott - akár a vérellátással, akár a mentéssel kapcsolatos -, a bizottságban is támogattunk, és úgy tűnik, hogy az elkövetkezendőkben is tudjuk támogatni.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  192  Következő    Ülésnap adatai