Készült: 2024.09.19.09:28:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2017.03.27.), 304. felszólalás
Felszólaló Bodó Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:  Előző  304  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BODÓ SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ha egy ember vagy akár egy közösség is egy nagy munkába fog, akkor teljesen érthető, hogy időnként megáll egy pillanatra, végez egy helyzetértékelést, végez egy pozicionálást. Nos, Magyarország, nyilván a mi közösségünk, amikor az európai uniós forrásokról gondolkodik és eb­ben a tevékenységben előrehalad, szintén helyes, hogy­ha egy ilyen helyzetértékelést, pozicionálást tart.

Egy nagyon fontos állomáson egyébként túl vagyunk az európai uniós források kapcsán, hiszen szerintem ma már nincs Magyarországon olyan egyéni, akár társas vállalkozás, aki mondjuk, ne ismerte volna meg az ebben a ciklusban rendelkezésre álló pályázati lehetőségeket. Itt óriási munkát végzett a kormányzat, az önkormányzat és sok más gazdasági szereplő is, de ahogy hangsúlyoztam az előbbiekben, szerintem, aki most fejleszteni akar uniós forrásokból, az már nagyjából be tudja lőni, hogy mire és hogyan szeretne pályázni.

Az előző és a jelenlegi európai uniós ciklus összehasonlítása szintén része lehet és része is kell hogy legyen egy ilyen pozicionálásnak, és egyértelműnek tűnik a különbség. Az előző uniós ciklusban a legnagyobb szerep az infrastrukturális fejlesztéseké volt, míg a mostaniban egyértelműen a gazdaságélénkítés játssza a főszerepet. Az, hogy az előző időszakban az infrastrukturális fejlesztések domináltak, azt hiszem, hogy érthető teljes módon, és nyilván azért nincs még minden feladat kész ezen a téren sem, ebben a ciklusban is van lehetőség ilyen jellegű fejlesztésekre.

Az viszont teljesen egyértelmű, akár csak az előző időszakban jelentkező pályázók nagy száma miatt is ‑ már úgy értem, akik a gazdaságélénkítésre pályáztak ‑, hogy ebben a ciklusban sokkal nagyobb teret kell adni ennek a területnek. Nem néhány százalékkal nagyobbat, hanem úgy nagyságrendileg a négyszeresét, mint a korábbi időszakban volt.

A gazdaságélénkítésnek természetesen van egy zászlóshajója ebben a ciklusban, ez pedig a GINOP fantázianéven ismert operatív program, ami egyébként megérdemli, hogy elhangozzék a teljes neve: gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program. Egy kicsit szakmai ez, hogy gyakran csak ezt a rövidítést használjuk, de ha mögé nézünk, akkor szerintem sokkal egyszerűbb és érthető, hogy mit is tartalmaz ez a kategória.

Nos, hogyan is áll ez a GINOP? 2016-ban 100 százalékos volt a kifizetési terv, a kötelezettségvállalás pedig 118 százalék, de ami még érdekesebb adat, hogy 2017. március 20-ig az igényelt támogatási összeg 2480 milliárd forint volt. Ez mindenképpen egy nagyon nagy horderejű számadat.

Érdemes szólnunk arról, hogy melyek a legnépszerűbb pályázati kategóriák, mik a kedvencek a GINOP-on belül. Prototípus-, termék-, technológia- és szolgáltatásfejlesztés: a beadott pályázatok száma 2638. Mikro-, kis- és közepes vállalkozások kapacitásbővítő beruházásainak támogatása: 1872 darab pályázat. Gyakornoki program, pályakezdők támogatása: 1680 darab pályázat. Mikro-, kis- és közepes vállalkozások termelési kapacitásának bővítése: 1136 darab pályázat érkezett. Vállalatok K+F tevékenységének támogatása: 1103 pályázat. Azt gondolom, hogy ezt a sort azért még lehetne folytatni is, hiszen a többi pályázatra is jócskán van érdeklődés.

Talán a legnépszerűbbek közül is érdemes a hívószavakat újra feleleveníteni: tehát kis-, közepes vállalkozások, fiatal vállalkozók, kutatás-fejlesztés, vagyis nyilvánvalóan a fő irány egyértelműen behatárolható.

Létezik, mert léteznie kell a jövőre is gondolva olyan konstrukciónak, ahol vissza nem térítendő támogatás mellett kedvezményes hitelfedezet is rendelkezésre áll. Azt hiszem, hogy ez még egy viszonylag új konstrukció a pályázók számára, de mindenképpen a jövő szempontjából előremutató, és meg is kell vele ismerkedni, és egyébként a választókerületünkben is van rá példa, van rá fogadókészség, szívesen fogadják ezt a lehetőséget is a pályázók.

A vállalkozások jellegétől, a gazdasági környezettől természetesen nagymértékben függ, hogy me­lyik pályázati kategória elérhető, ez sokszor egyénre, térségre szabott.

Összegzésképpen megállapítható, hogy a gazdaságélénkítő kategóriában időarányosan jól állunk a források felhasználása kapcsán, változatos, az egyéni igényekhez igazodik a kínálat, és a vállalkozások részéről megfogalmazott kérést egyébként, hogy minél gyorsabban és egyszerűbben lehessen forráshoz jutni, érdemes méltányolni, de természetesen azt is figyelembe kell venni, hogy a jogszerűség és a szabályszerűség mindenek fölött áll. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  304  Következő    Ülésnap adatai