Készült: 2024.04.27.11:28:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

322. ülésnap (2013.11.11.), 80. felszólalás
Felszólaló Dr. Lanczendorfer Erzsébet (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:18


Felszólalások:  Előző  80  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LANCZENDORFER ERZSÉBET (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Biztos vagyok benne, hogy a lakosság többsége egyetért abban, hogy az egészségügyben rendkívül fontos a megelőzés, amire a kormány is nagy figyelmet fordít. Azonban az is fontos, hogy aki már megbetegedett, az hozzájusson a minőségi gyógyszerekhez, ezért sokak örömére az elmúlt három évben több lépcsőben jelentős gyógyszerárcsökkentés történt.

A közelmúlt kormányzati bejelentései alapján egyes leggyakrabban használt készítmények árai jelentősen, sok esetben ötödükre csökkentek 2010-hez képest, ami nagy anyagi segítséget jelent a betegeknek. 2011-hez képest közel 2000 gyógyszer ára mintegy 35 százalékkal csökkent, ami mostanra a 2011-es szinthez képest 7,5 milliárd forinttal csökkentette a rászorultak gyógyszerkiadásait. Feltehetően ennél nagyobb megtakarítást is elérhetnének a betegek, ha minden termékből egy azonos hatóanyagú, változatlan minőségű, de a legolcsóbb készítményt választhatnák. Kalkulációk alapján (Közbeszólás az MSZP soraiból. - Közbeszólás a Fidesz soraiból: Ne kiabálj! - Az elnök csenget.) ez további 12 milliárd, azaz 12 ezer millió forinttal csökkentené a betegek gyógyszerkiadásait.

A példátlan mértékű gyógyszerárcsökkentés két intézkedésnek köszönhető: egyrészt a jelentős kormányzati támogatásnak, ami a kormány szociális érzékenységéről tanúskodik, másrészről pedig mutatja a két éve bevezetett vaklicites eljárás sikerességét is. Ez az eljárás a gyógyszergyártók nagyobb árversenyét segíti elő, amelynek eredményeként piaci alapon csökkennek a különböző gyógyszerek árai. (Közbeszólás az MSZP soraiból.)

Kérdezem az államtitkár urat, hogy a minisztérium számításai alapján hány rászoruló ember számára jelent kiadáscsökkenést a gyógyszerek árának jelentős mértékű csökkentése. Melyik társadalmi réteget érinti leginkább az árcsökkentés, és átlagban mennyi megtakarítást jelent ez a számukra? A kormányzat kívánja-e elősegíteni, hogy a betegek az azonos hatóanyagú, változatlan minőségű, de olcsóbb gyógyszerkészítményeket válasszák a jelenleg használatban lévő termékek helyett?

Várom a megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  80  Következő    Ülésnap adatai