Készült: 2024.04.29.18:57:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

192. ülésnap (2001.03.07.), 47. felszólalás
Felszólaló Dr. Molnár János (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Honvédelmi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:22


Felszólalások:  Előző  47  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MOLNÁR JÁNOS, a honvédelmi bizottság előadója: Elnök Úr! Tisztelt Ház! A honvédelmi bizottság megvitatta a fegyverekről, lőszerekről és lőterekről szóló törvényjavaslatot. A bizottság többsége egyetértett azzal, hogy a szabályozott, legális fegyvertartás a biztonságos, készségszintű fegyverkezelés és -használat alapján álljon, így nem tudott azonosulni a javaslat olyan rendelkezéseivel, amelyek a tisztességes szándékú, törvénytisztelő fegyvertartók érveivel szemben kizárólag azt célozzák, hogy a regisztrált fegyverek számát minden tekintetben radikálisan csökkentsék, így csökkentve a társadalom önvédelmi képességét.

Véleményünk szerint az általános indoklásban rögzített megállapítások több ellentmondást is magukban rejtenek. Egyfelől az indoklás az élethez, egészséghez való alapjogot fontos alkotmányos értékként ismeri el, másfelől viszont a javaslat készítői éppen emiatt kívánják csökkenteni az élet, testi épség védelmét szolgáló rövid lőfegyverek számát. A következő gondolatban az indoklás rögzíti, hogy a közbiztonság, az emberi élet és méltóság védelme a rendőrség alapvető feladata, ugyanakkor elismeri, hogy a fegyveres támadások megelőzésére a rendőrség nem lehet képes, így az állampolgár fenyegetettsége esetén a törvény lehetőséget ad rövid lőfegyverek tartására.

Mindezen érvek felsorakoztatása álláspontunk szerint éppen az önvédelmi célú fegyverek tartásának indokoltságát támasztja alá, ugyanakkor az indoklás nem ad választ arra, hogy mi indokolja a regisztrált fegyverek számának drasztikus csökkentését. A jelenleg legálisan maroklőfegyverrel rendelkezők körében elkövetett visszaélések száma igen csekély, tehát a korlátozásnak inkább reklámértéke van.

Az alkotmány 54. §-a értelmében a Magyar Köztársaságban minden embernek veleszületett joga van az élethez, az emberi méltósághoz, amelytől senkit sem lehet önkényesen megfosztani. A büntető törvénykönyv a jogos védelem jogintézményéről szólva így foglal állást: "Az államhatalom arra hivatott szervei, amelyek közreműködésével az állampolgárok védelmét ellátja, reálisan nem lehetnek jelen minden jogtalan támadás színterén, ennek következtében csupán utólagos beavatkozásra kerülhet sor, de nem a bűncselekmény megakadályozására." Erre figyelemmel ruházza fel a jogszabály az egyént, hogy az őt vagy mást illető javaikat, a közérdeket ért jogtalan támadást vagy annak közvetlen veszélyét elháríthassa.

Az élethez való alkotmányos alapjog érvényesítése az életveszélynek kitett személyek, valamint személy- és vagyonőrök esetében szükségessé teheti a lőfegyver jogos védelmi helyzetben történő alkalmazását. A személy- és vagyonőrök lefegyverzése az állományt kiszolgáltatottá tenné, míg a bűnözőket bátorítaná. A lőfegyver viselésének jogától és ezáltal a fegyveres védekezés lehetőségétől megfosztottak esetében tehát sérül az alkotmány 54. §-a.

A rendszerváltást követően az állam joggal vonult ki a magántulajdon, köztük a bankok, privatizált nagyvállalatok s a többi védelméből, és bízta azt a tulajdonosokra. Nem tudott azonban hatásos eszközt adni a tulajdonukat megvédeni kész vagy erre kényszerülő polgárok kezébe, pedig a polgárok és a vagyonuk egyre kiszolgáltatottabb a jognak fittyet hányó bűnözőknek. A személy- és vagyonőrök lefegyverzése ezt a kiszolgáltatottságot anélkül fokozza, hogy esélyt adna a tulajdon szentségének érvényesítésére az agresszív bűnözői támadásokkal szemben.

Az elmúlt időszakban a sportlövészet terén dinamikus fejlődés vette kezdetét, ez a fejlődés az új szakágazatok hazai meghonosítása és népszerűsítése terén jelenleg is folyik. A törvényben tehát a korlátozás nem indokolt.

A fegyver használatához kapcsolódóan szükségesnek tartanánk a fegyverek tárolási körülményeit - legalább alapelemi tekintetben is - a törvényjavaslat keretén belül szabályozni. A jelenlegi rendelet eléggé részletesen meghatározza a különböző célú fegyverek tárolásának követelményeit, ez azonban a mai törvényjavaslatból kimaradt, s nem volna jó, ha ezt későbbi, alacsonyabb szintű jogszabályokban rendezné a jogalkotó. Szükségesnek tartanánk továbbá, hogy a sportvadászok által tartott fegyverek számát se korlátozza majd alacsonyabb szintű jogszabály.

A honvédelmi bizottság támogatja azt a jogalkotói szándékot, hogy a lőfegyver tartásának, viselésének engedélyezését szigorú előéleti, egészségügyi és felkészültségi feltételekhez, illetőleg gyakorláshoz kösse, másrészt pedig az engedélyezési eljárás a szigorodó törvény feltételei meglétének vizsgálatára korlátozódjon, vagyis a hatósági mérlegelést mint szubjektív elemet ne tegye lehetővé.

Támogatásra tarthat igényt az a kormányzati törekvés is (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), mely a jelenlegi rendelet formáját törvényi szintre kívánja emelni, különös tekintettel az európai csatlakozásra.

Mindezek alapján a törvényt átdolgozásra javasoljuk. Köszönöm.

 




Felszólalások:  Előző  47  Következő    Ülésnap adatai