Készült: 2024.09.21.15:38:00 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
186 80 2008.12.15. 1:08  75-82

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Kezemben tartom az Európai Bizottság jelentését az Európa Tanácsnak, ez 2006-os keltezésű. Ebben a térítésmentességet és a bizonyos jellegű, akár anyagi juttatást nem állítja egymással szembe az írás.

Egyébként való igaz, különböző módokat lehet kitalálni arra, hogy hogyan becsüljük meg a véradókat. Nagyon örültem akkor, amikor a harmincszoros véradók vizitdíjmentességet kaptak - ugyan egy szocialista törvénymódosításként, de előtte itt a Házban én magam terjesztettem ugyanezt azonnali kérdés formájában a tisztelt Ház elé.

Úgy gondolom, valamiféle adókedvezménnyel lehetne a megbecsülést fokozni. Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

(13.00)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
187 98 2009.01.29. 2:21  97-104

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Az egészségügyi salátatörvény novemberi parlamenti vitájában a korábbi egészségügyi rendszert káosszá változtató szemlélet egyik képviselője látva a tervezetet azt mondta, hogy nagyon jó a helyzet, az irányvonal nem változott. De nézzük, mi is történt előbb! Az aktív kórházak egy részét megszüntették, csökkentették a számukat, megszüntették a svábhegyi gyermekszanatóriumot, az Országos Pszichiátriai Intézetet, az egészségügyből három esztendő alatt 250 milliárd forintot kivontak.

Aztán december 20-án lezárult az "Infrastruktúra-fejlesztés az egészségpólusokban" című pályázat. Pénz került végre az ágazatba, az egészségügyből kivont összegnek ugyan csak egy része, de örültünk ennek is. A pénz elosztásával azonban baj van. Az esélyegyenlőség nem biztosított. Ráadásul az évek során drágán kialakított, regionális funkciót is ellátó terápiás központok fejlesztés hiányában elsorvadnak. Félő, hogy úgy járnak, mint az OPNI, félő, hogy elvesznek a betegek.

Tisztelt Miniszter Úr! Ugye, biztosan megkapja az egészségügy a beígért pályázati pénzeket? Ugye, nem az előző irányvonalnak, azaz a kórházak bezárásának a folytatása a fejlesztési pénzek e módon történő elosztása? Ugye, nem a bezárt intézmények sorsára jutnak a nagy fővárosi és vidéki szellemi és terápiás centrumok? (Az elnök csenget.) Ugye, nem kell a betegeknek 200 kilométereket utazni, hogy megfelelő helyre kerüljenek?

Várom megtisztelő válaszát.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
187 102 2009.01.29. 1:30  97-104

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Köszönöm szépen a válaszban azokat a dolgokat, amelyek a kérdéseimre vonatkoztak.

Hadd mondjam, hátulról kezdvén a válaszokat: a nyugat-dunántúli régió sajátossága, hogy olyan alakú, amilyen, Nagykanizsától például 200 kilométerre van a győri póluskórház. De nézzük az idegsebészetet, mert én erről beszéltem. Idegsebészet Szombathelyen is van, de ha a fejlesztési pénzeket nem kapják meg, akkor ezek a szellemi és manuális műhelyek teljesítésben is, minőségben is csökkennek. Zalaegerszegen szívsebészet van, a térség, a régió szívsebészeti megoldásait itt hajtják végre. De ha nem fejlesztenek, akkor bizony ebből sem lesz semmi. Pedig a szombathelyi idegsebészetet jelenleg is reklámoznám a mostani állapotommal.

Köszönöm. (Taps a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
188 93 2009.02.16. 2:18  92-99

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Nehéz helyzetben a világ, nehéz helyzetben vagyunk mi is. Ezt halljuk nap nap után. Ilyenkor mindenki toleránsabb, elnézőbb, körültekintőbbek is vagyunk, gondosabbak. Ezért is oly furcsa és felháborító a pénteki eset, amely egy Szombathelyre menő intercityvonattal történt. Minden hétvégén jelentős vándorlás indul meg az országban: pénteken a fővárosból vidékre, vasárnap vidékről a fővárosba. Ezt nyilván a vasúti közlekedés szervezői nálam sokkal jobban tudják. Annak ellenére ezt kell mondanom, hogy a menetrend korábbi átalakítása enyhén szólva sem volt utasbarát. A pénteki intercityre már két nappal korábban sem lehetett helyjegyet kapni. Az utasok közül jó néhányan állni kényszerültek, helyjegy nélkül voltak. Megérkezett a kalauz, s tette a dolgát. Lyukasztotta a jegyeket, és büntette az álló vendégeket. Igaza volt, hiszen a menetjegy nem felelt meg az előírásoknak - persze békétlenség, rossz hangulat lett, persze érezhettük, hogy válság van.

Tisztelt Államtitkár Úr! Ugye, egyetért azzal, hogy forgalomszervezési hiányosság a fokozott hétvégi utasforgalom esetén ugyanannyi kocsit futtatni, mint hét közben? Ugye, azzal is egyetért, hogy ha előre tudott a baj, és nem javították ki - szerdán már nem lehetett helyjegyet kapni -, inkább elnézést kellett volna kérni az utasoktól, mint büntetni a pórul jártakat? Ugye, nem kellene a MÁV vezetőinek is úgy eljárni a problémák megoldásában (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), mint a kormánynak a válság kezelésében: megoldás helyett a lakosságra hárítják a terheket?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
188 97 2009.02.16. 0:55  92-99

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen. Akkor azért nagy bajok voltak Szombathelyen meg Szombathely felé, mert ez eggyel korábbi vonat volt, a 14 óra 10-kor induló. Az a másik, amit említ államtitkár úr, az 17 óra 5 perckor indult, hogy mondjak valamit a menetrendről.

Szóval a lényeg az, hogy nem volt helyjegy, álltak az utasok, és még fizetniük is kellett. Ez a probléma. Tehát az a második dolog valóban megoldódott. Rövid volt a szerelvény. Egészen véletlenül három nappal előtte ugyanezzel a vonattal mentem, és akkor kapcsolták le két kocsiját - elromlott. Gondolom, hogy bizony ezt korrigálni kellett volna.

Köszönöm szépen. (Dr. Magda Sándor: Ez képviselői kérdés? Ez képviselői szint?)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
190 88 2009.02.23. 2:12  87-94

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! A kezembe került egy anyag a rezidensképzés kormányrendelet-tervezetéről. A jelenlegi képzési rendszerről: hatévi egyetemi okulás után diplomát kap a fiatal orvos, aki, ha mondjuk belgyógyász, sebész vagy más szakorvos akar lenni, két évig a költségvetésből fizetett gyakornok, majd három évig szakorvosjelölti státus következik valamelyik kórházzal kötött szerződés alapján.

A tervezett rendszer jellemzője: a végzettek tizede marad a mostani gyakorlati rendszerben, a többiek kórházat keresnek. Tanulmányi és munkaszerződést kötnek, 2 plusz 3, plusz minimum 4 esztendőre. A két év az akkreditált képzőhelyen zajlik, a következő idő már döntően a választott kórházban. Szakvizsga után viszont legalább négy évig az adott kórházban kell dolgoznia. A szerződés felmondása esetén vissza kell fizetni a költségét, a teljes képzési költséget. E megkötés nem hiszem, hogy valakit is arra enged, hogy ezt megtegye. Így aztán minden marad. Jaj annak, aki a szerződés megkötése után mondjuk, két megyével odébb választ magának férjet, feleséget.

Tisztelt Miniszter Úr! Ugye, ez még nem a végleges változata a rendeletnek? Ugye, irreális elképzelésnek tartja ön is a 9 évre szóló röghöz kötöttséget? Ugye, nem ettől a változtatástól várjuk, hogy itthon maradnak az orvosok? A pénzük továbbra is kevesebb a hasonló korú diplomásokénál, és lassan a romániai fiatal orvosok bérénél is kisebb. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
190 92 2009.02.23. 1:17  87-94

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Sok mindenben egyezünk a dolgot illetően. Mindenképpen biztató, hogy még finomításra szorul a dolog. Mindenképpen biztató az, és mindenképpen megfelelő, hogy a keretszámok megállapítása az igények alapján és nem valamiféle központi akarat alapján történik.

A baj csupán az, amit itt a végén említett, ez nekem - használhatunk más szót, de - csak-csak kilencévi röghöz kötöttséget jelent, hiszen legalább négy évig ott kell dolgoznia, amelyik intézettel szerződést kötött. Ha máshogy alakul az élete, nehézkes lesz ezt megváltoztatni, hiszen kifizetni meg egyáltalán nem tudja majd. Kérdés persze, hogy a másik kórház kifizeti-e ezt az összeget, ha valami ilyen, házasság vagy valami hasonló dolog miatt történt a szerződésszegés. Köszönöm, várom válaszát.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
192 83 2009.03.02. 2:24  82-91

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Nem kis aggodalommal telefonált a minap egy gyár üzemorvosa. Vásároltak néhány éve egy félautomata defibrillátornak nevezett készüléket, ami a szekrényben elkezdett éktelen hangon sípolni. Mitévők legyenek? - érdeklődött. Utánajártunk, és elgondolkodtunk a jelenségen.

Jó évtizede annak, hogy Magyarországon is kezdtek elterjedni a félautomata defibrillátorok, amelyek rövid képzés után a laikusok kezében is nagy biztonsággal használható ritmusátváltó készülékek. Különböző, nagy médianyilvánosságot kapott események után kisebb-nagyobb kampány is indult ilyen készülékek vásárlására. Az eszközök jók, megbízhatóan működnek, szó szerint életet menthetnek olyanok kezében, akik tudják használni, és tudják, hogy hol vannak a készülékek. No, itt a bökkenő. Ismét egy fontos dolgot vettünk, csupán nem készítettük el a hátteret, nem képeztük ki az embereket, s nem tudjuk, hogy hol vannak az ilyen eszközök. Megjegyzem, számos olyan mentőautó is, rendelő is van, amelyikben nincs ilyen defibrillátor sem.

Tisztelt Miniszter Úr! Ugye, egyetért azzal, hogy a közterületeken lévő készülékek számának növelése mellett az összes mentőautót, egészségügyi intézményt is érdemes fölszerelni ilyen készülékekkel? Ugye, ésszerű és célszerű lenne, ha tudnák, mondjuk, az Országos Mentőszolgálat mentésirányító központjai, hogy területükön hol találhatók ilyen defibrillátorok? Ugye, anyagi segítséget is kap a szolgálat e tudásbázis felépítéséhez, hiszen a mostani költségvetés (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) a jelenlegi funkciók ellátására sem elegendő vagy csak igen kevéssé.

Kérem, várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
192 87-89 2009.03.02. 1:35  82-91

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Úgy látszik, hogy csodálatos dolgok vannak. A pályázat valóban jó lenne, ha már végre eredményt hozna. Mint mondottam, egy évtizede lassan gyűlnek a készülékek, szó se róla, nem az Egészségügyi Minisztérium szerezte be őket, de én úgy gondolom, hogy egy ország egészségügyi rendszerének működtetését bizony az Egészségügyi Minisztérium kell hogy kordában tartsa. Tehát mindenképpen meg kellene szerezni azokat a helyeket, hogy hol vannak ilyen jellegű defibrillátorok. Ez bizony sziszifuszi aprómunka lenne.

A másik dolog: ki kellene képezni az embereket. Emlékszem rá, nyolc évvel ezelőtt, amikor indult ez az egész program, óriási nagy lelkesedés volt, mindenki képezni akart félautomata defirbrillátor használatára mindenkit, aztán nem lett belőle semmi. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Tisztelettel kérem, hogy az az egy évvel ezelőtti állásfoglalás, rögtön befejezem, amely...

ELNÖK: Aranyos a képviselő úr, igen. (Derültség.)

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): ...amely az elsősegélynyújtás (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) fontosságáról szólt, azt is valahogy érvényre kellene juttatni. Köszönöm. Bocsánat. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
194 78 2009.03.09. 2:18  77-84

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Asszony! Egy esztendeje, hogy a magyar nép nemet mondott a vizitdíjra, az előző két esztendő egészségpolitikájára. Magyarország polgárai nem akartak a fizetős egészségügyből. Egyhetes a hír: újabb 30 milliárd forintot kivon a kormány az egészségügyből. Következménye az ellátás minőségének romlása lesz. A harmadik hír: bejelentették, hogy átalakítják, úgymond eltörlik a teljesítményvolumen-korlátot. A tervezett formában ez a felelősség áttolása az egészségügyi dolgozókra. Miért mondom ezt? A tervek szerint az eddigi beavatkozások 70 százalékát fizetik, a többit a maradékból számított, lebegtetett összeggel finanszírozzák. Ez értelemszerűen kisebb pénz, hiszen a beavatkozási igény a jelenleginél nagyobb. Amennyiben nem így lenne, nem lennének várólisták.

Ezután az egészségpolitika ellép a felelősség elől, mindent enged, csupán nem ad elegendő pénzt a szükséges mennyiségű beavatkozás elvégzésére. Számítások szerint az intézkedéssel például a Vas megyei Markusovszky Kórház finanszírozása 10 százalékkal, majd' egymilliárd forinttal csökken.

Tisztelt Államtitkár Asszony! Ugye, ön szerint is tovább csökken az egészségügy teljesítőképessége az újabb pénzkivonással? Pedig a válság miatt egyre nagyobb szükség lesz az egészségügyi, a szociális ágazatra. Ugye, ön szerint is elképzelhetetlen, hogy a továbbcsökkenő pénzekből a várólisták csökkenjenek? Ugye, azzal is egyetért, hogy önök a tvk megszüntetésének e módjával a felelősséget az egészségügyi dolgozókra, a nővérekre, az orvosokra hárítják?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
194 82 2009.03.09. 1:26  77-84

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tehát igaz az, amit itt közben gondoltam, hogy azt nyilatkozza majd a kormány, hogy kérem szépen, a teljesítményvolumen-korlátot hagyjuk, ez nincs, csupán pénz nem lesz több az egészségügyre; sőt mi több, kivonunk belőle még 30 milliárd forintot. Eddig kevés volt a pénz, kevés volt a teljesítmény, egyértelműen azt mondta a kormány, hogy felelősek vagyunk azért, mert kevés pénzt adunk. Most már azt sem mondja a kormány, hogy ezért a kevés pénzért ők is felelősek, mindenért a világválság mint ok felhozandó.

Kérem szépen, egy rossz állapotban lévő gazdaságot talált meg a válság, természetesen sokkal rosszabb állapotban vagyunk. Ezzel a tvk-intézkedéssel, megszüntetéssel pedig a beteg és az egészségügyi dolgozók közötti problémák kerülnek elő a beteg és az egészségügyi rendszer közötti problémák helyett.

Köszönöm a szót. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
196 119 2009.03.16. 2:01  118-125

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Nyolc rövid összefoglalóval indított cikk látható az egyik internetes szakmai portál tegnapi tartalomjegyzékén. Két cím közülük: "El lehet menni; közel 800 orvos fogadta meg Gyurcsány tanácsát"; "Többezres nővérhiány és akadozó utánpótlás az egészségügyben". Az elmúlt héten az államtitkár asszony ismét a világválságot hozta fel minden baj okául. A baj sajnos korábbi. Még szó sem volt a válságról, s már mentek el az orvosok, s nem képeztünk szakdolgozókat. 2008 szeptemberétől kezdve csupán én tíz alkalommal hívtam fel a figyelmet arra, hogy nem lesz ki gyógyít, ki ápol bennünket. Mindig magyarázatot kaptam, hol kioktatót, mint legutóbb is, hol szép terveket. A kioktatástól legalább én okosodtam, a meg nem valósult tervek pedig szintén nem javították a közt.

A tények: 730 orvos, 117 fogorvos, 153 ápoló kért külföldi munkavállaláshoz igazolást 2008-ban, s főleg a 20-40 év közöttiek. Tisztelt Államtitkár Asszony! Ugye, megdöbbentő mennyiségű a 2008-ban engedélyt kérők száma?

(15.50)

Mikor és milyen lépéseket kíván végre tenni a tárca a szakemberhiány megakadályozására? Ugye, nem gondolják komolyan, hogy pénz nélkül, ígéretekkel itthon tudják tartani a jó szakembereket?

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
196 123 2009.03.16. 1:20  118-125

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen. Drága Államtitkár Asszony! A 800 orvos, aki igazolást kért, és való igaz, szerencsére mindegyik nem ment el, az egy évfolyamnyi végzett orvost jelent. Ezt azért, gondolom, jó, ha tudja mindenki. Tetszett említeni az adatokat. Ezek nagyon fontosak voltak. Ha jól emlékszem, 260 volt 2006-ban, hatszázvalamennyi volt 2007-ben és 800 2008-ban. Azért ezt messzemenően emelkedő tendenciának gondolom. Ez az egyik.

A másik, hogy a statisztika nagyon sok mindenre jó, ezt is tudjuk. A harmadik: úgy gondolom, nem kérdés, hogy orvoshiány van ma Magyarországon. Orvoshiány van, és bizony elég nagy szégyen az, hogy ha itt dolgozik a doktor, hét végére elmegy ügyelni, mondjuk, Angliába, örülünk, mert olyan jó szakember, csak az a baj, hogy nem tudtuk megfizetni. Pénz nélkül nem lesz, ki gyógyítson bennünket.

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
198 114-120 2009.03.23. 3:18  113-126

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Ez nem népirtás véletlenül? "Gazdasági válság idején gyógyszerárat emelni olyan, mint még egyet belerúgni a haldoklókba" - olvasható egy internetes szakmai portál cikkéhez történt hozzászólásban...

ELNÖK: Képviselő úr, legyen szíves megigazítani a mikrofonját, mert nagyon torz a hang. (Dr. Puskás Tivadar belefúj a mikrofonba. - Dr. Géczi József Alajos: Fújjad jobban!) Legyen szíves felhelyezni még egyszer!

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Bocsánat, nem értem, mi történt - nem hallatszik.

ELNÖK: Nagyon torz. Legyen szíves, elölről kezdje! (Dr. Puskás Tivadar elé kézi mikrofont helyeznek.)

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Így jó?

ELNÖK: Így most jó. A képviselő urat illeti a szó. Legyen szíves elölről kezdeni! (Dr. Géczi József Alajos: Ott tartottál, hogy népirtás.)

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm. Tisztelt Miniszter Úr! Ez nem népirtás véletlenül? "Gazdasági válság idején gyógyszerárat emelni olyan, mint még egyet belerúgni a haldoklókba" - olvasható egy internetes szakmai portál cikkéhez történt hozzászólásban. Folytatás: "Nem áremelés jön, hanem támogatáscsökkentés."

Egy másik: "A 85 százalékos támogatási kulcs 80 százalékra csökken. Ez ötszáz gyógyszert érint, a térítési díj 100 forinttal növekszik, nevesítve a gyógyszercsoportokat: szívbetegek, gyomorbetegek gyógyszerei, antiallergiás szerek, a rákkezelés egyes szerei." Idézet máshonnan: "Az egészségügyi miniszter a megszorítások miatt 2,5 százalékos, egyes szakemberek 10 százalék körüli lakossági tehernövekedést jósolnak."

További riasztó hír: "Április végére elkészül az új szakmai minimumfeltétel-rendszer is. Az intézményeket a személyi feltételek alapján három kategóriába sorolják majd, s ennek alapján döntik el, hogy milyen beavatkozást végezhetnek az adott osztályok."

Tisztelt Miniszter Úr! Ugye, ön szerint is cinikus és szakmaiatlan kezelése a válságnak az, ha a gyógyszerek támogatását tovább csökkentik? Ugye, ön szerint is az állampolgárok becsapása a választáskor ingyenesnek ígért szívgyógyszerek támogatásának további csökkentése? Ugye, az új minimumfeltételek - hasonlóan a hét végén bejelentett miniszterelnöki távozáshoz - ön szerint az ügyeskedés, a huncutság lehetőségét vetik fel, mert nem a szükséges szakemberek számát határozzák meg (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hanem a meglévőkhöz szabják a beavatkozás feltételeit?

Köszönöm a szót. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
198 124 2009.03.23. 1:03  113-126

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! A KSH adatai szerint 2007-ben húsz egész, nem tudom pontosan, azt hiszem, három tized százalékkal emelkedtek a lakossági terhek, tehát a lakosság által fizetendő gyógyszerárak - egyszer.

Másodszor: a szívgyógyszerek árát... - azt mondották annak idején, azt ígérték a választási kampányban, hogy ingyenesek lesznek ezek a gyógyszerek. (Dr. Vojnik Mária: Nem, azt ti ígértétek!) Hát nem ott tartunk, tovább emelik ezeknek a gyógyszereknek az árát. Tévedek, nem emelik a gyógyszerek árát, hanem a támogatást csökkentik. Tudom, hogy a miniszter úrnak sem, számomra sem sok egy doboz gyógyszer után 50 forintot fizetni, de bizony a szívbetegek messzemenően megérzik ezt.

Köszönöm. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
203 124 2009.04.20. 2:16  123-130

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tallózás az elmúlt idők híreiből.

1. Előfordul, hogy a hétvégén egy osztályon csak egyetlen nővér van a Baranya megyei egészségügyi intézményekben - írja a Dunántúli Napló. Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke elmondta, a kórházakból 5 ezer szakképzett nővér hiányzik. Ma egy nővér 70 ezer forintot keres, ezért aztán nem csoda, hogy szakképzésre nagyon kevesen jelentkeznek. Az elnök szerint a nővérek javadalmazását legalább 50 százalékkal kellene emelni.

2. Az orvostanhallgatók 72 százaléka azonnal külföldre megy. Papp Magor, a Rezidensszövetség elnöke elmondta, 200 ezer forint nettó fizetésért itthon maradnának.

3. Minden gazdasági-pénzügyi beavatkozás hatása kiszámíthatatlan, mivel Magyarországon ma nincs elfogadott és érvényes egészségpolitika - jelentették ki a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal tagjai.

Ez a miniszter úr meghallgatása után sem változott. Katasztrofális következményekkel jár a mostani, eleve alulfinanszírozott körülmények között az egészségügyet sújtó 30 milliárdos elvonás.

Tisztelt Miniszter Úr! Ugye ön szerint is a szakemberhiány egyik fő oka, hogy se pénze, se elfogadott programja nincs az egészségügyi irányításnak? Ugye reális igény a most végző orvosok fizetésének elképzelése? Ugye ön szerint is támogatni kell az egészségügyi szakdolgozók képzését, mert holnap aztán senki sem marad, aki ápol és gyógyít bennünket?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.) Köszönöm. Tapsvihar.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
203 128 2009.04.20. 1:23  123-130

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Ha rövid esztendő alatt már hatodszor kérdeztem hasonlót, ez azt jelenti, hogy nem sikerült ebben a dologban előbbre jutni. Nem arról beszélek, hogy új orvosokat kell fölvenni, hanem arról beszélek, hogy az itt lévő embereket meg kellene becsülni. Másképp nem jutunk előbbre.

Miniszter úr, az a helyzet, hogy jövőkép kell. Ma, most azt kérdeztem, és nem magamra hivatkozva, hanem a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal tagjaira hivatkozva mondottam azt, hogy bizony, ha nincs egészségügyi program, akkor jövőképe sincs a doktoroknak, az egészségügyi dolgozóknak. Ezt kértem volna tisztelettel most ezen alkalommal a minisztérium vezetésétől és tisztelt miniszter úrtól.

Úgyhogy azt kérem, a receptet mindannyian ismerjük: az egészségügybe pénz kell és program kell - ezt kellene adni az egészségügy dolgozóinak. Köszönöm. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
205 168 2009.04.27. 2:23  167-174

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Asszony! Legutóbb a miniszter úr megfeddett azért, mert hivatali ideje alatt hatodszor kérdeztem az orvos- és nővérhiány megoldásáról, illetve az intézkedéséről. Aztán szerdán egy internetes orvosi portálon olvastam az alábbiakat: "A Bajnai-kormány tervében arról sem lehet olvasni, hogy milyen intézkedéseket tervez az egészségügyi szakdolgozók létszámhiányának csökkentésére, az orvoselvándorlás megfékezésére." A megjelent tervezetben egyébként egy árva szó sincs az egészségügyről, meg arról sem, hogy az egészségbiztosítás csökkenő bevételeit pótolják-e.

A címben szereplő vakrepülés az egészségügyi intézmények mostani működését jellemzi. Ez azért alakult ki, mert a teljesítményvolumen-korlát megszűnt ugyan, de a helyette bevezetett módszerrel teljesen bizonytalan helyzet alakult ki. Az elmúlt évi teljesítmények 70 százalékát kifizetik, a maradék összeg az országos teljesítménytől és az egészségügyi kasszában rendelkezésre álló pénztől függ. Például a most rendelkezésre álló pénz nagyságát tehát az intézmények csak júliusban tudhatják meg.

Tisztelt Miniszter Úr! Ugye, ön is lehetetlen dolognak tartja azt, hogy három hónap múlva tudják meg az intézmények, hogy most aktuálisan mennyi pénzből is gazdálkodnak? Mi lesz azokkal a betegekkel, akik a további pénzügyi korlátozás miatt még később kerülnek ellátásra? Mi történik azokkal az egészségügyi intézményekkel (Az elnök csenget.), amelyek - nem törődve a többiekkel (Az elnök csenget.) - megszüntetik ugyan a várólistákat, de kezelhetetlen (Az elnök csenget.) hiányt halmoznak fel.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
205 172 2009.04.27. 1:04  167-174

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen a lehetőséget. Kissé zavarba kerültem. A partnerség programmal kapcsolatban megbeszéltük a múlt héten, hogy nagyszerű, hogy azt elfogadta a kormány, csupán az volt a bajom, hogy mit tettek azért, hogy ne legyen orvoshiány, nővérhiány. Ez egy dolog.

A kérdésem alapjában véve arra vonatkozik - ez csak a bevezetés volt -, arra vonatkozott, hogy mi lesz akkor, hogyha nem tudván, hogy mennyi pénzből gazdálkodik, az intézet azt mondja, hogy hurrá, három hónap múlva kapok majd egyértelmű összeget, akkor most elszaladnak a lovak, és megcsinálok mindent. Mi lesz, ha ezt csinálja az összes magyar intézet? Mi lesz azzal az óriási nagy hiánnyal, amit ilyenkor felhalmoznak, felhalmozunk?

Köszönöm. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
207 64 2009.05.04. 3:09  63-69

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Asszony! Évtizede annak, hogy Magyarországon is elkezdtek elterjedni azok az úgynevezett félautomata defibrillátor készülékek, amelyeket rövid képzés után a laikusok is nagy biztonsággal alkalmazhatnak halálos ritmuszavar átváltására. Különböző, nagy médianyilvánosságot kapott események után kampány indult ilyen készülékek vásárlása érdekében.

Az eszközök jók, megbízhatóan működnek, szó szerint életet menthetnek olyanok kezében, akik tudják használni, s tudják, hol vannak e készülékek. És ezen a ponton ébredtek kételyeim. Nem képeztük ki a laikusokat, és nem tudjuk, hol vannak ezek a defibrillátorok. A képzést meg kell szervezni, s szakmai kérdésként merül fel az is, hova érdemes kihelyezni ilyen készülékeket. Azok a helyek jöttek szóba, ahol sokan megfordulnak. Így esett a választás nagy forgalmú gyalogos-aluljárók mellett bevásárlóközpontokra, áruházakra, színházakra, középületekre. Tudniuk kell a készülék használatának módját is, és tudni kell a használónak azt is, hogy hol vannak legközelebb ilyen defibrillátorok. Tudtommal ez a lánc egyik leggyengébb pontja. Biztosan jobb és hatékonyabb lenne a mentésirányítás, ha baj esetén a telefonálónak a legközelebb álló defibrillátor elérhetőségét is meg tudnák adni.

Ismét kiadtunk egy csomó pénzt egy fontos dologra, csupán nem készítettük el a hátteret, nem végeztük el az aprómunkát. Elgondolkodtató az is, hogy számos olyan mentőautó és rendelő is van, amelyikben nincs defibrillátor.

Tisztelt Államtitkár Asszony! Ugye, egyetért azzal, hogy a közterületeken lévő készülékek számának növelése előtt az összes mentőautót, rendelőt föl kéne szerelni ilyen készülékekkel? Ugye, ésszerű volna, ha legalább az Országos Mentőszolgálat mentésirányítást végző központja tudná, hogy hol található Magyarországon félautomata defibrillátor? Ugye, e feladat elvégzésének kötelezettsége esetén a mentőszolgálat némi anyagi segítséget is kap majd ehhez, hiszen a mostani költségvetés a jelenlegi funkcióink ellátására sem igen elegendő?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
207 68 2009.05.04. 1:14  63-69

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Arra a bizonyos pályázatra miniszter úr meghallgatásakor rákérdeztem, ugyanis két esztendeje a mentőszolgálattal kapcsolatban állandóan ezt emlegetik. Sajnálatos módon azon bizonyos pályázatból még egy árva vasat nem kaptunk.

A kérdésem arra irányult, hogy a jelentős számú félautomata defibrillátorok hol vannak. Azt a 40 darabot valószínű, tudjuk, hogy hol van, de ezenkívül szerencsére a kereskedők rengeteget eladtak.

(15.10)

Sajnálatos módon nem tudjuk, ezek hol vannak, nem tudják használni ezeket a laikusok, ki kell képezni őket. Ehhez pénz kell, ezt meg kell szervezni.

Tisztelt Államtitkár Asszony! Mondjuk, valamiféle jelzést kellene azokra a helyekre rakni, ahol ilyen félautomata defibrillátorok kaphatók (Az elnök a csengővel a hozzászólási idő leteltét jelzi.), illetve vannak. Ha ezek meglesznek, elfogadom a választ, most viszont még nem tudom elfogadni.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
209 76 2009.05.11. 2:07  75-82

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Egy költségvetésből gazdálkodó egészségügyi intézményünk egyik vidéki telephelyének közalkalmazottai úgy gondolták, segítenek a fenntartónak, a magyar államnak, és kifestik az épületet. Ingyen elvégzik a munkát, csupán azt kérik, a szükséges anyagokat vásárolja meg a munkahely. A dolog nem megy, tudták meg az illetékesektől. A festékvásárlást nem tudja elszámolni az országos intézet, nem is beszélve a munkavédelmi aggályokról. Mi lesz, ha valaki megsérül, netán a kifestett mennyezet valakinek a fejére esik?

(15.10)

Persze, az egészségügyi miniszter sem járt jobban - tudtuk meg egy szombati internetes portál híreiből. Döntött arról, hogy mennyi gyógyszert, védőfelszerelést kell vásárolni az influenzára való felkészülésként. A közbeszerzés azonban közbeszólt. Ügyeskedni kell az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézetnek, hogy teljesíteni tudja az utasítást; a közbeszerzési eljárás végéig, mondjuk, bérelni kell az említetteket.

Tisztelt Miniszter Úr! Ugye, ön szerint is lehetetlen helyzet, hogy a közbeszerzés alól ilyenkor sem mentesül az adott intézmény? Ugye, felháborító, hogy a jó szándékú segítséget sem tudja elfogadni a rászoruló, amennyiben állami vállalatként nehezen teljesíthető megkötések sújtják? Ugye, jogrendszerünkben nem eleve a rosszat kellene feltételezni mindenkiről? - hiszen az emberek többsége tisztességes.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
209 80 2009.05.11. 1:15  75-82

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót, tisztelt elnök úr. Nyilvánvalóan minden kérdésem teljesen félreérthető volt. Nem arról kérdeztem a tisztelt miniszter urat, és nem ez volt a lényeg, hogy a miniszter úr avagy a kormány döntése volt. Volt egy döntés, azt mondotta, hogy megtalálható minden, csak biztonságként be akartak még szerezni dolgokat.

Akkor a kérdésem: kell vagy nem kell ez a dolog, ez a beszerzendő eszköz? Amúgy a HospInvest is úgy kapta az intézményeit, hogy közbeszerzés nélkül jutott hozzájuk.

A másik kérdés, nem arról érdeklődtem, hogy megkapták-e a dolgozók a munkaruhát vagy nem, megkapták-e a pénzt vagy nem. Arról beszéltem, hogy a dolgozók úgy gondolták, kifestenek egy épületet, és ennek jogi akadályai vannak, hogy ezt engedélyezni lehessen. Ez nemcsak a mentőszolgálatnál van így, hisz nem is beszéltem erről; egyáltalában (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) az állami intézményeknél.

Köszönöm. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
211 147 2009.05.18. 2:21  146-153

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Asszony! Egy hete, amikor azt vetettem fel, hogy rossz dolog, ha az önzetlen segítséget is gyanakvással ítéli meg jogrendszerünk, a miniszter úr válaszában a mentőállomások kifestését, az Országos Mentőszolgálat munkaruhájának prioritását hangsúlyozta. Nem is értettem, hogyan került ez ide. Egyrészt azért, mert a kérdésemben nem erről volt szó, másrészt azért, mert a munkaruha cseréjének támogatását én vetettem fel egy adományozónak, az egész ebből indult ki. Néhány nappal később aztán együtt kaptunk hideget, meleget az egyik országos napilaptól. A miniszter úr azért, mert jó minőségű ruhát rendelt meg, én meg azért, mert az egyik gyógyszercég 180 millió forintos adományával sikerült az egységes munkaruha biztosítását elindítani.

Az adományokkal azonban baj van: a pénzbeli és a természetbeni adományokat is megadóztatják. Nem elég, hogy valaki felajánlásként ingyen elvégez egy munkát, még fizetnie is kell érte. Más országokban az adományozók kedvezményeket kapnak, itt a kormány megadóztatja őket. Az áfa emelése, az elvonások, a járulékcsökkentés tovább rontják az egészségügy helyzetét.

Tisztelt Államtitkár Asszony! Ugye, ön is egyetért azzal, hogy elképzelhetetlen a karitatív szervezeteknek, a Vöröskeresztnek, az egyházaknak szánt adomány megadóztatása? Ugye, kompenzálják valamilyen módszerrel az egészségügyi intézményeknél az áfa emeléséből eredő veszteséget? Ugye, van tervük (Az elnök a csengővel a hozzászólási idő leteltét jelzi.) a 70 milliárdos hiány felszámolására, s nemcsak az ellátás színvonalának csökkentésével, a dolgozók elbocsátásával, a várólisták növelésével próbálják kompenzálni azt?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
211 151 2009.05.18. 1:05  146-153

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen. Azt hiszem, a kérdés első részét zárjuk le. Ha egy közfeladatot bármilyen cég 180 millió forinttal segít, azt meg kellene köszönni. Én megköszöntem, ezt hibámnak rótták fel. Eszi fene, a következőnek is megköszönöm.

A következőt kérdeztem, tisztelt államtitkár asszony: ugye, ön is hibásnak tartja azt, hogyha az adományt megadóztatják? A Vöröskereszt például adományt kapott volna a Magyar Rádiótól, miszerint ingyen bemondták volna, reklámot csináltak volna arra, hogy a véradást megszervezzék. Ennek a reklámnak nyilvánvalóan ára van, úgyhogy a Magyar Rádiónak be kellett volna fizetni 240 millió forintot. Az a helyzet, hogy nem tette. (Az elnök a csengővel a hozzászólási idő leteltét jelzi.) Tehát ez egyszer nagy hiba. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 140 2009.05.25. 2:29  139-146

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Egy internetes orvosi portál híreiből: "Jövőre már csak 13 diplomás ápoló végez Budapesten, miközben több százan mennek nyugdíjba, vállalnak külföldön munkát" - mondta Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke az ápolók nemzetközi napján. A magyar egészségügyben körülbelül 54 ezer ápoló és szakápoló dolgozik három műszakban, 80-90 ezer forintért. Balogh Zoltán szerint az is nagy baj, hogy nincs az egészségügyben dolgozó szakápolók előtt egy életpályamodell, ezért nagyon kevesen választják a szakmát.

A következő hír: "Kitüntetéseket adott át szerdán az egészségügyi miniszter. Hangsúlyozta: a válság az ápolást is érinti, egyre kevesebben vannak, akik a nehéz körülmények között is - ebben egyetértünk - a pályán maradnak." Aztán egy hozzászólás a cikkhez: "Ha ilyen pontosan tudja, akkor miért nem tesz valamit?"

(16.30)

A harmadik hír: az első félévben elkészül az új gyógyítási minimumfeltétel-rendszer. Ez irányadó lesz az egészségbiztosító számára a kórházakkal történő szerződéskötéskor. A feltételrendszer az orvos- és szakdolgozó-ellátottságra is figyelmet fordít.

Tisztelt Miniszter Úr! Ugye, nem azt jelentik az új feltételek, hogy a mai, ön által is elismerten kevesebb ápolóhoz alakítják a minimumfeltételeket, azaz kevesebb pénzt adnak az intézeteknek a betegek ápolására? Ugye, ön szerint is az ápolóképzés támogatásával, az életpályamodell megalkotásával lehet a fiatalok számára e hivatást vonzóvá tenni? Ugye, ön szerint is a fizetés emelésével lehet ma a nővérhiányt (Az elnök csenget.), a tömeges külföldi munkavállalást elkerülni, kezelni?

Várom megtisztelő válaszát. (Szórványos taps a Fidesz és a KDNP padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 144 2009.05.25. 1:07  139-146

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen. Köszönöm szépen a választ, miniszter úr. Az elején mondtam, hogy Balogh Zoltánt idézem. Úgyhogy tisztelettel, az eddig hat alkalommal, most hetedszer felhozott témában mindannyiszor elmondta számomra az előző nagyszerű programokat, tessék szíves lenni Balogh Zoltán úrnak is elmondani, avagy úgy látszik, hogy a szakdolgozói kamara, az élet ezekről nem tud - egyszer.

Másodszor: valóban, hogyha 54 ezer az ápolók száma, és 4 százalék a hiány, abban az esetben ez összesen 2 ezer ápolót jelentene. Úgy tudom, hogy legalább 4 ezren hiányoznak. Mindenesetre a képzés támogatása nagyon fontos lenne, hiszen enélkül nem lesz, aki ápoljon bennünket.

Köszönöm. (Szórványos taps a Fidesz és a KDNP padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
215 141 2009.06.08. 2:22  140-147

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! Június 8-a számomra különös dátum; 85 éves lenne ma édesapám, három éve szóltam először a Házban, és ma szólok harmadszor az egészségügyi intézmények új finanszírozásáról. No, meg azért is, mert Magyarországon tegnap az elsöprő többség azt mondta: elég. Az első kettő számomra történelem, ez utóbbi viszont a mai valóság.

2009. április 1-jétől a kormány új finanszírozási rendszert eszelt ki az intézmények számára. A lényeg, hogy a 70 százalékos alapfinanszírozás felett az országos teljesítménytől függő lebegtetett értékeket kapnak az intézmények a teljesítményük után. A kiszivárgott hírek szerint az áprilisi teljesítések finanszírozása botrányosra sikeredett. Az előjelzések szerint a járóbeteg-pontszám 1,6 forintos alapdíja a lebegtetett tartományban 20 fillért, a fekvőbeteg-súlyszám 150 ezer forintos alapdíja a lebegtetett tartományban 60 ezer forintot ért. Ezzel éves viszonylatban megközelítően 10 százalékos bevételcsökkenést kell elszenvedniük az intézményeknek.

(16.00)

Nincs olyan intézmény, amelyik ezt a megszorítást túléli. Tudom, erre a szaktárcának az a válasza, hogy látni kellett volna előre, kérem, nem kellett volna ennyi beteget kezelni. De hát ennyi beteg van.

Tisztelt Államtitkár Asszony! Mi lesz azoknak a feladatukat elvégzett intézményeknek a sorsa, amelyeknek elfogyott a pénze? Ugye, ön szerint sem lehet a finanszírozás ügyeskedéseivel az egészségügy forráshiányát megszüntetni? Ugye, ön szerint is növekszenek a várólisták? Tovább romlik az egészségügyi ellátás színvonala, betegek halnak meg a pénzhiány miatt.

Várom megtisztelő válaszát. (Szórványos taps a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
215 145 2009.06.08. 1:14  140-147

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen a választ. Azért mégis feltenném a kérdéseimet, mert csak szeretném, ha erre is válaszolna államtitkár asszony. Mi lesz azoknak a feladatukat elvégzett intézményeknek a sorsa, amelyeknek elfogyott a pénze? A finanszírozás ügyeskedéseivel valószínűleg nem lehet a forráshiányokat az egészségügyben befoltozni. A várólistákkal kapcsolatban nekem más az életből a tapasztalatom, mint amit tetszett mondani.

Elnézést kérek, hogy nem voltam itt, bizottsági ülésen vettem részt. Azt viszont remélem, betartják, miszerint, április 27-én államtitkár asszony válaszolta a következőt számomra, a jegyzőkönyvet olvasom: "A Kórházszövetséggel úgy állapodtunk meg, hogy ez a lebegtetés a 100 ezer forint/súlyszám alá nem csökkenhet. Remélem, így lesz, és akkor már valamit lehet kezdeni. Továbbra is várom a kérdéseimre a választ.

Köszönöm. (Szórványos taps a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
217 30 2009.06.15. 3:07  29-37

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Tisztelt Elnök Asszony! Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! A hasonló címen májusban elhangzott interpellációnkban feltett kérdésre nem kaptunk választ. A témával azért is érdemes tovább foglalkozni, mert a meglévő értékeinket hasznosítjuk, s valóban hozzájárulhatunk emberek életének megmentéséhez. Azt örömmel láttam, hogy a Képviselői Irodaház aulájába is került egy defibrillátor.

A korábban elmondottak most is érvényesek. Jó fél évtizede annak, hogy Magyarországon is kezdtek elterjedni azok az úgynevezett félautomata defibrillátor készülékek, amelyek rövid képzés után a laikusok számára is alkalmazhatók halálos ritmuszavar megszüntetésére. Különböző nagy médianyilvánosságot kapott események után kampány indult a készülékek vásárlása érdekében. Az eszközök jók, megbízhatóan működnek, és szó szerint életet menthetnek azoknak a kezében, akik tudják használni őket, s tudják, hol találhatók ezek a készülékek. No, ezeken a pontokon ébredtek kételyeim.

Szakmai kérdésként merült föl az is, hova érdemes kihelyezni a defibrillátorokat. Azok a helyek jöttek szóba, ahol sokan megfordulnak; így esett a választás a nagy forgalmú gyalogos-aluljárókra, bevásárlóközpontokra, középületekre. Az alkalmazóknak tudniuk kell a készülék használatának módját, és tudni kell azt is, hogy hol található a legközelebb ilyen készülék. Tudtommal ez a lánc egyik leggyengébb pontja. Biztosan jobb és hatékonyabb lenne a mentésirányítás, ha a baj esetén a telefonálónak a legközelebb lévő defibrillátor elérhetőségét is meg tudnák mondani. Ismét kiadtunk, kiadtak egy csomó pénzt, csupán nem készítették el a hátteret. Elgondolkodtató az is, hogy számos olyan mentőautó és rendelő is van, amelyben nincs defibrillátor.

Tisztelt Miniszter Úr! Ugye, egyetért azzal, hogy a közterületeken lévő készülékek számának növelése előtt az összes mentőautót fel kellene szerelni ilyen készülékekkel? Ugye, ésszerű volna, ha legalább az Országos Mentőszolgálat mentésirányítást végző központjai tudnák, hol találhatók a félautomata defibrillátorok? Ugye, ön szerint is érdemes a tűzoltók tűzcsapjaihoz hasonlóan egy piktogrammal megjelölni azokat a helyeket, ahol ezek a készülékek találhatók?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
217 76 2009.06.15. 2:03  75-84

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! 2010-től új rendelet szabályozza a nyugdíj melletti munkát. Lényege, hogy a nyugdíjkorhatár elérése előtti öregségi nyugdíjakat szüneteltetni kell, ha a nyugdíjas nem töltötte be a 62. életévét, és a minimálbérnél nagyobb a fizetése. A hatályba lépő új nyugdíjrendelet még inkább súlyosbítja a szakdolgozói hiányt az egészségügyi intézményekben, hiszen számosan nyugdíj mellett tevékenykednek - figyelmeztet a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara, amely egy felmérést is készített. A kérdőívet kitöltők 70 százaléka a növekvő terhek miatt a tényleges nyugdíjazást választja. Az elvonások következtében a Semmelweis Egyetem klinikáin dolgozó mintegy 3 ezer nővérből és ápolóból a rendelet várhatóan legalább 300 nővér elvándorlását jelenti - mondja az egyetem rektora, Tulassay Tivadar.

Tisztelt Miniszter Úr! Ugye, ön szerint is az egészségügy összeomlásához vezethet a szakdolgozói létszám további csökkenése? Meddig lehet sanyargatni még a 13. havi bér elvesztése után az egészségügyi dolgozókat, közalkalmazottakat? Ugye, megszívlelik a Kórházszövetség álláspontját, állásfoglalását, és felfüggesztik a törvény egészségügyi ágazati alkalmazását?

Várom megtisztelő válaszát. (Szórványos taps a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
217 82 2009.06.15. 1:08  75-84

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Nyilván tudja ön is, hogy nem a cikkről beszéltem. Nem az a lényeg, hanem az a lényeg, hogy az egészségügyben dolgozó szakdolgozók egy jelentős része nyugdíj mellett dolgozik, és nem kaphatja meg a nyugdíját plusz a bérét ezután, ha nem töltötte be a 62 évet. Tehát nyilvánvalóan az lapszus volt miniszter úr részéről, hogy a 62 évet betöltöttek dolgoznak. Most azokról van szó, akik életkoruknál fogva, különböző kedvezmények miatt 62 éves kor előtt nyugdíjba mentek, és dolgoznak emellett.

Alapjában véve a lényeg az volt - megismétlem -: ugye, megszívlelik a Kórházszövetség állásfoglalását, s felfüggesztik a törvény egészségügyi ágazati alkalmazását? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Ez a lényeg, úgy gondolom. Ez nagyon fontos dolog. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
218 112 2009.06.22. 2:21  111-118

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Asszony! A 6800 háziorvosi körzetben több mint 1400 nyugdíjkorhatáron túl dolgozó háziorvos van. Az Alapellátó Orvosok Országos Szövetsége szerint a 2010-ben bevezetendő nyugdíjkorlát és a július 1-jével hatályos áfaemelés praxiscsődökhöz fog vezetni.

Mint a szövetség kifejti, a háziorvosok méltatlanul kevés jövedelemért dolgoztak, így az alacsony nyugdíj miatt egzisztenciális kényszert is jelent, hogy minél tovább munkát vállaljanak. Ezt az új nyugdíjtörvény nehezen teszi lehetővé. Mindez és a bevétel összegéből adódó úgynevezett elvárt adó együtt a háziorvosi praxisok tömeges csődjéhez fog vezetni, ezáltal az alapellátás totális összeomlással fenyeget. A háziorvosi praxisok egyötödében nyugdíjasok dolgoznak, a szakdolgozók 10 százaléka pedig nyugdíj melletti munkavállaló. Az új rendelet életbe lépése után várhatóan jelentős részük ténylegesen nyugállományba vonul, akkor pedig összeomlik az egészségügy rendszere.

Tisztelt Államtitkár Asszony! Ugye ön szerint is a háziorvosi praxisok tömeges csődjéhez vezet az új nyugdíjrendszer és az elvárt adót figyelmen kívül hagyó háziorvosi finanszírozás?

(14.40)

Ugye reális feltételezés, hogy a nyugdíj mellett dolgozó nővérek és háziorvosok nélkül ma elképzelhetetlen az egészségügyi rendszer működése? Ugye megszívlelik a Kórházszövetség állásfoglalását, s felfüggesztik az új nyugdíjtörvény egészségügyi ágazatra vonatkozó alkalmazását?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
218 116 2009.06.22. 1:18  111-118

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen. "Megbeszéltük számos alkalommal" - mondta államtitkár asszony. Nem történt egyelőre semmi. Hiány van a házi gyermekorvosokból is.

Amúgy az elvárt adóról szerettem volna hallani. Az elvárt adó azt jelenti, hogy a megadott finanszírozási összeghez rendelnek egy megfelelő mennyiségű adópénzösszeget, de sajnálatos módon foglalkoztatni sem tud annyi alkalmazottat, és akkora jövedelemadót sem tud megfizetni. Ez a finanszírozás problémája.

Az viszont, hogy a nővérek 62 éves koruk előtt valamiért, valamilyen nyugdíjkedvezménnyel nyugdíjba mentek, és 62 éves koruk eléréséig nem kapják meg a (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) nyugdíjat abban az esetben, ha a minimálbérnek megfelelő összeget kapják (Az elnök ismét csenget.), így viszont nyilvánvalóan nem lesz ember, aki vállalja ezt a tevékenységet. (Babák Mihály: Így igaz! - Taps a Fidesz padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
219 114 2009.06.29. 2:18  113-120

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Két hír az utóbbi napokból. Az egyik: a háziorvosok 62 százaléka 50 év feletti, derül ki az egyik megye felméréséből. A fiatal orvosok viszont inkább külföldre mennek, hiszen ott jobb feltételek mellett gyakorolhatják hivatásukat. A nagy gondot az áfaemelés, valamint a 2010-re tervezett adóváltozások jelentik. A háziorvosi praxisra jutó finanszírozás alacsony, jó, ha százezer forintos fizetés jut a háziorvosoknak. A tervek szerint azonban ebben az esetben is a 320 ezer forintban megállapított átlagbér után kell a járulékot fizetni. Mindez a háziorvosi praxisok tömeges csődjéhez fog vezetni, a rendszer összeomlását eredményezi - áll az Alapellátó Orvosok Országos Szövetsége állásfoglalásában.

A másik hír a szakorvosképzésről szól. A Magyar Rezidens Szövetség elnöke szerint az új rendelet ugyan tartalmaz néhány pozitív dolgot, nem rajzol fel azonban megfelelő jövőképet az orvosnak. Az új rendszerrel inkább csak a szankciók léptek életbe, egyelőre a fiatal orvosok mást nem látnak benne.

(14.30)

Tisztelt Miniszter Úr! Ugye, megakadályozza a háziorvosi praxisok tömeges csődjéhez vezető jogszabály, az úgynevezett elvárt adó egészségügyi ágazatban történő alkalmazását? Ugye, ön szerint is a tehetséges fiatal orvosainknak a mainál kedvezőbb szakmai jövőt kell mutatni, hogy ne menjenek tömegesen külföldre? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Ugye, visszaadják az egészségügyi ágazat erkölcsi és anyagi megbecsülését, amit az utóbbi hetek finanszírozással kapcsolatos bűnbakkeresése ugyancsak nem szolgált?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
219 118 2009.06.29. 1:18  113-120

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Rendkívül boldog vagyok. (Derültség az MSZP, zaj a Fidesz soraiban.) Az a helyzet, hogy azt hiszem, hogy a munkát nem végezte el akkor megfelelően, hiszen több pénz jutott az egészségügybe, mert konvergenciaprogram ide, megszorítás oda, az a helyzet, hogy több a pénz. A háziorvosok ezek szerint rosszul számolnak. A háziorvosok szövetsége azt mondja, hogy csőd fenyeget bennünket.

A bűnbakkeresésről: úgy gondolom, hogy arról volt szó, hogy senki nem önmagának igyekszik pénzt szerezni, hanem a betegellátás érdekében a finanszírozási hiányosságokat igyekszenek kihasználni.

A harmadik: nem arról beszéltem, hogy a fiatal orvosoknál (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) mik történtek, hanem mik fognak történni. Ezt kifogásolják, és ezt nem látják, hogy a jövőben nem külföldön, itthon kellene folytatni a munkát. Pénz kellene nekik. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
220 94 2009.09.14. 2:16  93-100

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Korábbi hír: "Nem sok köze van jelenleg a gyógyítás tényleges költségeinek az OEP-től járó gyógyítási díjtételhez." Ezért döntöttek arról, hogy megkezdik a gyógyítás tényleges költségelemeinek feltérképezését.

(16.40)

Huszonhét kórházat vontak be az adatgyűjtésbe, az összegzésre októberben kerül sor. Azért is furcsa ez az eljárás, mert a felmérés végét meg sem várva, szeptembertől módosítják a tb-finanszírozásról szóló rendeletet. Egyetlen mentség lehet persze, ha az összeomlást kívánják megelőzni.

A költségvetés benyújtott tervezetéről: az egészségügyi alap 2010-re tervezett összege 1412 milliárd forint, 4 százalékos inflációt számolva a mai szinthez még 48 milliárd forintra lenne szükség. A gyógyító-megelőző kassza tervezete 719 milliárd, 743 milliárd kellene. Az idei pénzhiány tehát tovább növekszik. Egyik vezető egészségpolitikusuk azzal vádolta az ellenzéket, hogy az csak a pénzkivonásról beszél. Hát így van, most is az történik.

Tisztelt Miniszter Úr! Miért nem várják meg az önök által indított vizsgálat adatait az új finanszírozási rendelet kiadása előtt? Ugye, ön szerint is tovább romlanak a gyógyítás eredményei, ha a beterjesztett költségvetés érvényesül? Ugye, ön szerint is hiányzik a prioritásként kezelt helyekről - mondjuk, a vérellátásból, a mentésből - a biztonságos működés anyagi feltétele?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
220 98 2009.09.14. 1:19  93-100

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Tisztelt Miniszter Úr! A második két kérdésemre nem válaszolt, ezért ezeket megismétlem, de előbb hadd kérdezzem meg, hogy mennyit fizettek ki erre a bizonyos felmérésre. Ki választotta ki azokat, akiknek adni kellett volna az adatokat? Úgy tudom, hogy az ápolási összeg egy ESKI-felmérés szerint - öt évet néztek - a felére csökkent ez utóbbi esztendőben az előző évhez képest. Ez éppen nem a pénzben való dúskálást jelentette.

Felolvasom a másik két kérdésem, amelyekről semmit nem hallottam. Az egyik: ugye, egyetért azzal, hogy a jelenlegi költségvetés mellett romlanak az egészségügy feltételei? Valamint a kiemelt helyekről - a vérellátásról, a mentésről - a biztonságos működés sem látható. Remélem, hogy holnap meglesz a táblázat. A mentőautókról szól-e az új költségvetés? (Taps a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
224 143 2009.09.28. 2:18  142-149

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Asszony! Két hete már keseregtem azon, hogy az egészségügyi alap 2009-re tervezett összegéből 30 milliárd forintot elvontak, a jövő évi tervezetből pedig 48 milliárd hiányzik a szinten tartáshoz. Az idén azt is figyelembe kell venni, hogy a járulékbevételek csökkenése miatt az év végére majd' 200 milliárd forintos deficitre számíthatunk. Az idei pénzhiány tovább növekszik, a színvonal romlik, a várólisták hosszabbodnak, és ezt a lakosság számára a kormánynak kell elmondani, és nem a nyomorgatott beteget és az egészségügyi dolgozót magára hagyva figyelni a halálos gladiátorjátékot.

Más. Az egészségügyi tárgyú törvények módosítását célzó úgynevezett salátatörvényhez a Magyar Gyógyszerészi Kamara módosításokat javasol. Az egyik szerint a vény nélkül kapható készítmények kiadhatók lennének 14 éves kor alatt is. Ez elfogadhatatlan, sőt a gyermekek egészségére ártalmas. Ezzel a módosítással az addig patikán kívül forgalmazott készítmények valóban szabadon forgalmazhatók lennének, szemben az eddigi zárt polcos megoldással.

Tisztelt Államtitkár Asszony! Ugye, ön szerint is összeomlik az egészségügy, ha az ágazat konszolidációja rövid időn belül nem történik meg? Ugye, ön szerint is vérlázító dolog a felelősség vállalása helyett a megszorítás következményeit a betegekre és az egészségügyi dolgozókra hárítani? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Ugye, nem áldozzák fel gyermekeink, nemzetünk egészségét azzal, hogy a 14 éven aluliak is kontroll nélkül bárhol vásárolhatnak gyógyszereket?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
224 147 2009.09.28. 1:26  142-149

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen. Államtitkár Asszony! Kezdjük először akkor azzal, hogy a törvénytervezetben szerepel annak liberalizációja, liberalizációjának terve, hogy 14 év alattiak is vásárolhassanak gyógyszereket. Nagyon örülök neki, hogy ugyanaz a véleménye, mint nekünk. Nagy bűn lenne a társadalmunk, a magyarság ellen.

A jövő évi tervezetről. A jövő évi tervezetből, ha beszámoljuk az inflációt, abban az esetben hiányzik 48 milliárd forint az idei színvonalon tartáshoz. Az idei színvonal pedig egyre rosszabb, és nem számoltunk, nem számoltak pillanatnyilag a majd' 200 milliárd forintos járulékbefizetési deficittel. Kérem, ezzel számolni szíveskedjenek. Összeomlik az ellátás. Ezt láthatjuk a zöld szalagra tekintve.

A mentőkről. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) A mentőkről tetszett mondani, hogy hét év alatt ennyi meg annyi autót kaptunk. Három éve, három esztendeje egy szál mentőautó nem érkezett az Országos Mentőszolgálathoz. Úgy gondolom, ez tarthatatlan.

Köszönöm. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban. - Közbeszólás ugyanonnan: Hány ember fog meghalni?!)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
228 146 2009.10.07. 0:43  1-335

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen. Nagyon örülök én is, hogy van, aki elégedett. Két dolgot szeretnék a költségvetésből idézni. Az egyik: a népegészségügyi program a tavalyi 600 millió helyett 371 millió forint, a külföldiek gyógykezelésére jutó pénz pedig az ideiben nulla forint. Úgyhogy hallottunk nagyon szép dolgokat, de úgy gondolom, ezek helyre teszik az egész kérdést.

Köszönöm. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
228 150 2009.10.07. 0:21  1-335

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen. Annyit erről hadd mondjak, hogy a mentőszolgálatnak három éve az Unióból érkező segítséget mondják, nem tudunk azzal menni. Ugyanígy arra építeni egy költségvetésben, hogy mi lesz az uniós segítséggel, úgy gondolom, nem szabad.

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
228 200 2009.10.07. 6:43  1-335

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Válság van, és a válságban az egészségügyre, a szociális ellátásra fokozottan szükség van. Ha megnézzük a költségvetés következő évi tervezetét, ez nem köszön vissza ebből. Engedjék meg, hogy a minap megjelent Lege Artis Medicinae-ből, a Vitrai-Sinkó szerzőket is felsorakoztató munkacsoport egy tanulmányából idézzek, a látleletről, ami a magyar társadalmat illeti. A munkaképes korúak halandóságának rangsorában Magyarország a 90. helyet foglalja el az Egészségügyi Világszervezet listáján. Előttünk van Brazília, Jamaica, mögöttünk Szaúd-Arábia, Mikronézia, ők a 91., 92. helyen vannak. Elgondolkodtató, hogy olyan országok előznek meg bennünket halandóságukkal, mint mondjuk, Costa Rica - ez a 35. helyen van -, de a 39. helyen van Kuba, Vietnam pedig a 74. helyen. Ha földrajzi szomszédainkat nézzük, Románia a 76., Szerbia a 65., Horvátország a 45., Szlovénia a 38., Ausztria, Szlovákia a 20. helyek egyikét foglalja el.

Ha a gazdasági fejlettséget nézzük, akkor Szlovákia és Magyarország a 34., 35. helyen van, tehát azt várnánk, hogy nagyjából ugyanazok lesznek az egészségügyi mutatók mindkét térségben, mindkét országban, hiszen történelmi múltunk is hasonló. Nem így van. Gondoljuk végig, és döbbenjünk meg, hogy naponta 17 emberrel több hal meg Magyarországon, mint Szlovákiában. Ez azt jelenti, hogy valamit valamiért valahogyan nem használunk jól, vagy nem látjuk el megfelelően mi, egészségpolitikusok a feladatot. Nem tévedés: naponta 17 emberrel több hal meg Magyarországon.

Az OECD 2008 augusztusában közzétett rangsora 14 különböző egészségmutatót vizsgált, hat egészségmutatóban hazánk az utolsó, ötben az utolsó előtti.

(Nálunk hátrébb Mexikó és Törökország van...)

Czapi/Harrach-Németh-/(Dr. Puskás Tivadar)/pa

(15.20)

Nálunk hátrébb Mexikó és Törökország van. Tehát akkor ez a látlelet.

Nézzük meg az okot! Az előbb említett OECD-tanulmány szerzői elemezték, hogy az egészségi állapot utóbbi évtizedben tapasztalt javulását milyen meghatározó tényezőkre lehet visszavezetni. Megállapították, hogy Magyarország esetében a várható élettartam legalább két évvel, kettő esztendővel nőtt volna, ha az egészségügyi kiadások elérték volna az OECD átlagát. Ma nálunk 1504 dollár, az átlag 2824 dollár. Ha figyelembe vesszük, hogy a GDP miatt egyébként is csökken a bevétel, akkor az átlagos 1000 helyett 1300 dollárral kevesebbet fordítottunk egészségügyre 2006-ban, mint 1998-ban. Az adatok megdöbbentőek.

Ha arra nézünk, hogy az idei költségvetésben egy-két számot kiveszünk: civil szervezetek, rákszervezetek támogatása, beszéltünk arról, hogy a kamarák támogatása - csökkent, a működési költségek csökkennek. Ha megnézzük, a mentés működési költsége 400 millióval nominálisan is csökken. Arról nem is beszélek persze, hogy a beruházási összeg például az Országos Mentőszolgálatnál a jövő esztendőben nulla forint. Nem beszélek külön a vérellátásról, a Vöröskeresztről, amely 150 millió forintnyi támogatást sem kap; azt mondják, hogy 300 millió állami támogatás alatt az várható, hogy működésképtelen lesz. Nem beszélek arról, hogy a művesekezelés támogatása csökken. Kevesebb beteg lesz? Nem lesz kevesebb beteg.

Kérem, a tények alapján levonható az a következtetés, hogy a társadalmi-gazdasági helyzetünkhöz képest az elvárhatónál kevesebbet fordítunk egészségügyre. Ha még azt is hozzávesszük, hogy a magyar lakosság egészsége rendkívül rossz, akkor erősebben is fogalmazhatnánk: nemcsak az elvárhatónál, de az indokoltnál is jóval kevesebbet költünk az egészség ügyére Magyarországon, és a jövő évi költségvetés ehhez hasonló. Kérem, vonják vissza! (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
228 204 2009.10.07. 0:42  1-335

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Nem akarom ismételni az előzőekben elmondott számokat. 17 emberrel több hal meg Magyarországon, mint Szlovákiában. Az a helyzet, hogy ott 13,8 százalékát költik a GDP-nek az egészségügyre. Egyszer.

Másodszor: a kamarák hogy jönnek ide? Kérem szépen, egészségügyet úgy nem lehet művelni, hogy nincsenek orvosok, nincsenek szakdolgozók, és hogy ők megfelelően okulnak, megfelelően oktatódnak, illetve megfelelő védelmük van.

Köszönöm. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
228 268-270 2009.10.07. 2:01  1-335

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen. (Révész Máriusz Tatai-Tóth András felé: Ezt tévéidőben is mondd el, légy szíves! - Derültség a Fidesz és a KDNP soraiban.) Tisztelt Képviselőtársaim!

ELNÖK: Fogy az idő!

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Zavarban vagyok. Azért vagyok zavarban, mert délelőtt, az egészségügyi bizottság ülésén kiderült, hogy ez a költségvetés, amiről most vitatkozunk, ez még nem is az igazi költségvetés. (Tatai-Tóth András: Majd ha megszavazza a parlament, akkor lesz igazi!) Aztán most azért kezdek zavarban lenni, mert államtitkár úr azt mondta, hogy a népegészségügyi mutatók folyamatosan javultak, és elferdítettük a tényeket.

Ma már idéztem abból a cikkből, amiből szeretném a következőt mondani. "A daganatos halálozásban 1980-ban és 2005-ben is az Európai Unió éllovasai voltunk, de míg az európai daganatos betegségek halálozási átlaga 25 év alatt egytizedével csökkent, hazánkban a rákos betegségek halálozása ugyanolyan magas maradt." Nem, sajnos nem javultak a népegészségügyi mutatóink. A cikkben egyébként a statisztikában szó van arról, hogy míg másfélszeres volt az elmaradásunk a szív- és érrendszeri betegségekben, a halálozásban ma kétszeres az elmaradásunk.

Amúgy azért nem tudunk annyian autózni a megszorítások óta, 2006 óta épült autópályákon, mert bizony Magyarországon a baleseti halálozás is jóval nagyobb, mint az Európai Unió többi országában.

Köszönöm. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
228 284-286 2009.10.07. 2:23  1-335

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelettel, képviselő úr, azt kérdezem, hogy mit kívánt mondani a költségvetéshez. Mert én most azt hallottam, hogy kifogásolta azt, hogy milyen hangnemben beszél az ellenzék. Így egyben. Én úgy gondolom, hogy emberek beszélnek, egyik oldalon is meg a másik oldalon is. Legyen szíves, ne vegyen egy kalap alá mindannyiunkat - az egyik oldalon is, meg a másik oldalon is!

Felelősséget tetszett emlegetni. Azt hiszem, hogy a felelősség egyértelmű. Van kormányzópárt, vannak kormányzó erők, és a felelősség az ország vezetésében az övék. Az ellenzéknek az a felelőssége, hogy ami hibát lát, akkor ezt tegye szóvá. Biztosan előfordult, hogy olyan hangnemben történt ez, ami nem megfelelő, ezért - gondolom - mindig elnézést is kértünk. De egyértelmű: a felelősség azé, aki kormányoz.

Az egészségügyi rendszer átalakítása. Ne menjünk bele a részletekbe! (Derültség az MSZP padsoraiban.) Elindult 2006-ban, 2007-ben egy nagy ívű program. Szerencsére nem lett belőle semmi, és mint ahogy ezt sem, mást sem az ellenzék tud megakadályozni; egyszerűen rossz volt az a rendszer, amit próbáltak elindítani. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Úgyhogy a felelősség mindig a kormányzó erőé; az ellenzék annyit tud tenni, hogy ötleteivel, jó szándékú javaslataival ehhez hozzájárul.

ELNÖK: Köszönöm szépen.

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Ezt próbáljuk tenni, és a mostani költségvetéshez is ezt tesszük. Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
228 290 2009.10.07. 0:56  1-335

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen, nem fogom kihasználni a százhúsz másodpercet. Azt hiszem, hogy a vizitdíj idehozatala újra és újra nem a költségvetési vita nagyságához, összegében pedig nem mértékéhez illő dolog. A vizitdíj elviekben nem passzolt és nem passzol bele a mai egészségügyi rendszerbe. Számos olyan javaslatunk volt közben is, azóta is, amelyeket rendre és állandóan leszavaztak. Tisztelettel ismételten mondom, a felelősség a kormányzó erőé, az ellenzék segíteni próbál ebben.

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
231 80 2009.10.12. 2:14  79-86

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Asszony! Két napja megjelent hír: 2007-ben Magyarországon csökkent az egy főre jutó egészségügyi kiadások éves összege, megtört az 1996 óta tartó emelkedő trend. A lemaradás tovább fokozódott 2008-ban, az OECD-országok átlagánál 1320 dollárral kevesebb jut itthon egy emberre. Az egészségügyre fordított közkiadásokról készült felmérés szerint 193 ország között a százegyedikek vagyunk, előttünk Nigéria és a Szamoa-szigetek, utánunk Kazahsztán áll; Szlovákia az 54. Ott naponta lakosságarányosan tíz emberrel kevesebb hal meg, mint nálunk.

Más: 2000 óta október második csütörtökén a WHO szervezésében tartják a látás világnapját.

(15.20)

A vakság kialakulása az esetek 80 százalékában megelőzhető, illetve hatásosan kezelhető. Több ízben felmerült már e Házban is, hogy a nedves típusú sárgafoltelhalás gyógyszeresen kezelhető. Ígéretet kaptak a betegek arra, hogy a helyzet rendezése megtörténik, a megoldás azonban gyengén sikerült: a betegek negyede jut csak kezeléshez.

Tisztelt Államtitkár Asszony! Mikor sikerül prioritást szereznünk az egészségügynek? Hiszen a 2010. évi költségvetés tovább rontja az egészségügy, a betegek helyzetét; a szomszéd országok lakosai tovább élnek, mert többet költenek az egészségre. Ott esetleg nincsen gazdasági válság? Ugye, ön szerint is be kell tartani ígéreteinket (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), és a látás elvesztésének borzalma helyett minden embernek a gyógyulás esélyét kell megadni? (Az elnök ismét csenget.)

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
231 84 2009.10.12. 1:13  79-86

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen. Három dologra reagálnék gyorsan. Először is az a helyzet, hogy a Kórházszövetséggel a megállapodás nagyon csak Janus-arcú volt, ugyanis a Kórházszövetség az ez évi 25 milliárd hiányt szerette volna pótoltatni. Helyette egy olyan megállapodás jött létre, amely a jövő évről szól, tehát nem történt semmi.

A második, amit szeretnék mondani: itt van a kezemben az a bizonyos cikk, amelyből idéztem, úgyhogy tisztelettel ajánlom majd az államtitkár asszonynak is. (Domokos László: Olvassa el!)

A harmadik: az a helyzet, hogy a macula degeneratio esetén - a Lucentis nevű gyógyszerről van szó -, való igaz, a betegek egynegyede kapja meg, a háromnegyede nem kapja meg. Drága gyógyszer. Az a helyzet, hogy a támogatás kevés hozzá. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Hatszáz ilyen beteg van, igazából megadhatná az ország azt (Az elnök ismét csenget.), hogy ezeket a betegeket nem szelektáljuk.

Köszönöm. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
233 80 2009.10.19. 2:13  79-86

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! 1969 óta október második csütörtökje a fehér bot nemzetközi napja. A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének elnöke szerint a most ígért összeg, a 2010-es előirányzat visszalépést jelent az idei 207 millió forinthoz viszonyítva, a jövő évi költségvetésben pedig a kormány által ajánlott 50 millió forint szerepel. Az egészségbiztosító a fehér botnak csak a silányabb fajtáját támogatja. Nem terjed ki a támogatás az életvitelt könnyítő, úgynevezett beszélő eszközökre sem. Ezekért a használati tárgyakért négyszer annyit kell fizetnie egy fogyatékkal élőnek.

Más: Magyarországon ma nincs olyan előírás, amely szabályozná az épületek vagy a közterületek akadálymentesítésének módját. Az ellapított járdaszegély például megkönnyíti a közlekedést a kerekes székkel, de veszélybe sodorja a vak embert, aki nem tudja, hogy éppen lelépett az úttestre. Az akadálymentesítés kötelező feladatként a kivitelezőre marad, aki általában az építkezés utolsó napjaiban a feladat kipipálásához elegendő kompromisszumos megoldást keres és talál.

Tisztelt Államtitkár Úr! Ugye, ön szerint is kevés a látáskorlátozottak támogatása, hiszen az idei szintet sem éri el? Miért nem tesznek lépéseket azért, hogy a vakoknak ne kelljen több pénzt kiadniuk az életvitelt könnyítő eszközökért? Ugye, ön szerint is mielőbb egyértelmű műszaki előírásokkal kell szabályozni az akadálymentesítést is?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
233 84 2009.10.19. 1:32  79-86

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen. Tisztelt Államtitkár Úr! Arról beszéltem, hogy nincsenek szabványok ezekkel az akadálymentesítési módokkal kapcsolatban. Ezeket kellene megtenni.

A másik: tetszett beszélni arról a bizonyos tárgyalásról a fogyatékosszervezetekkel. Megegyezést említett, én inkább valami ilyen erőltetett megegyezésre, akár rákényszerítésre gondolnék ebben a dologban, úgyhogy ez nem egy nagyon szimpatikus ügy volt.

A harmadik: a fogyatékkal élők mindenképpen meg kell hogy kapják a társadalom támogatását. Elfogadhatatlan, hogy ők is hozzájáruljanak ahhoz, hogy a konvergenciaprogramot teljesíteni tudják. Ma délben Szabó Máté ombudsman úr azt mondta, hogy elfogadhatatlan, azt mondta, hogy ez az ENSZ-szel aláírt alapokmánnyal ellenkezik.

Tisztelt Államtitkár Úr! (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Kérem szépen áttanulmányozni, és ennek megfelelően eljárni szíveskedjék. (Taps a Fidesz és a KDNP padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
234 238 2009.10.20. 1:00  11-409

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Én is Keller képviselő úrhoz szeretnék szólni a megállapodásról. Arról volt szó, hogy ez évi 25,5 milliárd hiány van, erre 4,5 milliárdot adott a kormány erre az esztendőre, és utána a többi másra vonatkozik. Úgy gondolom, ez egyáltalában nem a jelenlegi helyzet megoldása. Nem tudom, mit lát képviselőtársam a költségvetésben. Csak sorolom: ÁNTSZ, mentők, vérellátó, kamarák, népegészségügyi program, rákbetegszervezetek, ezeknek mind csökkent a jövő évi költségvetésben a pénzük, illetve van, amelyiknek meg is szűnt. Úgyhogy a hurráoptimizmus okát én nem látom. Nem nyertes, vesztes az egészségügy.

Köszönöm. (Tállai András tapsol.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
234 258 2009.10.20. 5:05  11-409

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Hogy ott folytassam, ahol ön abbahagyta, hat éve dőlt el, hogy hány szakorvos lesz, való igaz, csak három-négy éve mennek el külföldre. Ez is része a kérdésnek.

Ugye, részletes vitáról van szó, a 10554. számú törvényjavaslathoz az 1003-1007., illetve a 696-698. számon beadott módosítókról szeretnék beszélni. A módosító indítványok döntően négy csoportba sorolhatók. Az egyik az egészségügy területéről a mentőszolgálat költségvetésével kapcsolatos. Öt milliárd forintot igényeltünk, kértünk azért, mert az idei esztendőben a működési költségét, illetve a jövő évi tervben a működési költségét csökkentették a mentőknek; azért, mert mentőautónk immáron három éve nincs, nincs benne a költségvetésben, nem kaptunk új autót, nem lesz mivel menteni. A következő nagy tétel pedig 0, azaz nulla forint van beruházásra, karbantartásra. Ez egy ilyen épületállományú szolgálatnál, úgy gondolom, elviselhetetlen.

A módosító indítványok másik része a szombathelyi 1. választókerület, Szombathely városa, egyáltalán az ott lévő különböző szociális és épületbeli hiányosságok pótlására, javítására szolgál. Olyan területek vannak Szombathelyen, olyan elhanyagolt épületek, amelyek megújítása mindenképpen szükségeltetik. Nem nyert a város egyik pályázaton sem, önerőből ezeket nem tudja megtenni. Nem tudja megtenni például a gyalogoshíd felújítását, ami két városrészt köt össze.

Nem tudja megtenni például a gyalogos-aluljáró megújítását. 50 millió forintról van szó ez utóbbinál, bizony nagy szükség lenne rá.

A következő nagyobb tétel, szám szerint több indítvány egy kistelepülés, Pinkamindszent két nagyon fontos beruházásáról, illetve életminőség-javító intézkedéséről szól. Pinkamindszenten van egy régi határőrlaktanya, amely lassan ebek harmincadjává válik, ennek 100 millió forintnyi invesztícióval szociális otthonná való alakítása nyilvánvalóan a község, illetve a környék településeinek szociális gondjait lenne hivatott megoldani. Illetve arra is megfelelő lenne, hogy ne hagyjuk értékeinket a szemünk előtt tönkremenni.

A másik dolog régi értékeink őrzése. Kétmillió forintot kértem összesen egy tűzoltómúzeum kialakítására, régi relikviák elrakására. Az országban pillanatnyilag két helyen, Budapesten és Vörsön van tűzoltómúzeum. Kérem szépen, minimális költséggel kialakíthatunk egy olyan értéket, ami mindenképpen fontos lenne.

Egyetlenegy módosító indítványt nem támogattak, nemcsak ezt, mást sem. Kérem szépen, úgy gondolom, ez tűrhetetlen, tarthatatlan. Kérem a kormánypártot, szíveskedjen a módosító indítványainkat támogatni.

Köszönöm. (Szórványos taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
234 262 2009.10.20. 0:40  11-409

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen. Úgy gondolom, hogy az 1600 módosítóból kettőt kivett miniszter úr, a többit most ne ismételjük. (Kovács Tibor: Csak a jellemzés kedvéért, hogy milyenek vannak.)

A következő: három éve az Unióból jövő pályázat sikeréről beszélünk, azóta nincs mentőautó. Egy sikeres pályázat esetén is körülbelül kilenc hónap, egy év, amire új mentőautó lesz. Tisztelt Miniszter Úr! Rövidesen nem tudjuk mivel elvinni a betegeket. Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
234 382 2009.10.20. 2:11  11-409

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Tudtommal módosítót úgy lehet beadni, hogy meg kell jelölni, honnan vesszük el a pénzt, tehát nem több pénzt akarunk szétosztani, hanem ugyanannyit.

Értékrendekről volt szó. Az általam beadott számos módosító közül csupán egyről szeretnék az értékrend figyelembevételével beszélni. A képviselőtársaimmal együtt beadtuk a pinkamindszenti szerház renoválására szükségeltető 15 millió forintot tartalmazó módosítót, a 698. számon. Pinkamindszenten 1881-ben alapították őseink a pinkamindszenti önkéntes tűzoltóegyletet, ma is funkcionál. Garázsát - a tűzoltó-felszereléseket itt tárolják, valamint az önkéntes tűzoltók megbeszélésének helyszínéül is szolgál - szerháznak nevezik. A napló, amelybe az alapítás tényét, a névsort, valamint az évek folyamán minden fontos eseményt lejegyeztek, ma is megvan. Sajnos a krónika vezetése '48-ban megszakadt. Az épület felújítása elodázhatatlan, ehhez kérünk 15 millió forintot. Milliárdokról beszélünk; ez csupán jóindulat kérdése, úgy gondolom.

A támogatás esetén a régi eszközök megőrzésére, bemutatására is lehetőség nyílna egy kis múzeum kialakításával, ez a fővárosi és a Vörsön lévő tűzoltómúzeum mellett a harmadik ilyen intézmény lenne Magyarországon. Úgy gondolom, hogy az értékrendeket kell megtalálni. Vannak ilyen meg olyan értékrendek, ez ilyen humánus és amúgy tűzoltásra szolgáló értékrend.

Köszönöm. (Taps a Fidesz és a KDNP padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
235 46 2009.10.26. 3:06  45-51

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! A cukorbetegek kezelésének fontos része a vércukorszint ellenőrzése. A vizsgálat hétköznapi tevékenység, az eszköz adott, működtetése egyszerű, a beteg könnyen megtanulja. A készülékhez egy tesztcsík szükséges, felírásához azonban hosszú az út. A 2009. augusztus 16-án életbe lépett új gyógyászatisegédeszköz-rendelés szerint a betegnek, akit például a városban egyébként is a diabétesz-szakrendelésen gondoznak, a szakorvoshoz kell egy szakorvosi javaslatért elmenni, hiszen csak ő írhatja fel a tesztcsíkot. Ugyanez a helyzet sok mindennel. A szakorvosi javaslat után a háziorvoshoz kell elmenni, felíratni a kötszert, a hólyagkatétert, a járókeretet és sok minden egyebet.

Egy háziorvos és egy, a felírás jogosultságát megállapító szakorvos beszélgetése a jogszabály által létrehozott helyzetről:

Elmegy a páciens a házi borbélyhoz, kéri, vágja le a haját. A házi fodrász elküldi emberünket a szakborbélyhoz, aki kiállítja a szakvéleményt, hogy hajvágásra érett a helyzet. Emberünk visszamegy a házi fodrászhoz, aki elvégzi a műveletet. Ugyanez fordítva: a szakfodrász megállapítja, hogy meg kellene nyírni a pácienst. Nem teheti meg, hiszen arra a házi fodrász jogosult. Kiadja a szakvéleményt, emberünk elmegy a házi fodrászhoz, ő megszabadítja a feleslegtől.

A gyógyászati segédeszközök rendelésének új szabályozása a betegek terheit növelte, sok esetben a napi gyakorlattól eltérő, merev rendszert hozott létre. Feleslegesen terheli az amúgy is szűkös ellátórendszert. A térítések csökkentése mellett a betegek számára számos gyógyászati segédeszköz beszerzését bonyolultabbá tette, több sorbaállást, felesleges várakozást, kényelmetlenséget jelent.

Tisztelt Miniszter Úr! Ugye, ön szerint is sok felesleges terhet jelent a rendelkezés a betegek számára is, az ellátórendszer számára is? Ugye várható, hogy ha a betegek anyagi terheit nem is tudják csökkenteni - nem is akarják csökkenteni -, legalább a kényelmetlenségből eredő problémákat csökkentik a jogszabály változtatásával?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
235 50 2009.10.26. 1:11  45-51

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): A választ nem fogadom el, ezzel kezdem. Nagyon örülök, és nagyon köszönöm, hogy szakvizsgáimat felsorolta, annak is örülök, hogy mintegy évtizednyi munkába telik, mire egy szakvizsgát meg tud szerezni valaki; valóban így van.

Én arról beszéltem, hogy például a diabétesz-szakrendelés papírját kell vinni azért, hogy egy tesztcsíkot felírathasson, megkaphasson a beteg. Azt hiszem, miniszter úr, nem a feltett kérdésre tetszett válaszolni. Nem jó a jogszabály, változtatni kéne rajta. Azt mondta, hogy a fodrászhasonlattal lenéztem a szakorvosokat, azaz önmagunkat. Úgy gondolom, mindenki értette, gondolom, természetesen miniszter úr is, hogy ez egy egyszerű hasonlat volt azon gyakorlathoz, ami bizony nem jó így.

Tehát nem fogadom el a választ. Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
235 86 2009.10.26. 2:15  85-92

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Az egészségügy terén az egyes tagállamok között tapasztalható nagyarányú eltérések leküzdésére javaslatcsomagot adott közre az Európai Bizottság. Szerepel egy grafikon is a cikkben. Eszerint a születéskor várható élettartam Magyarországon a nők esetén 77,2, a férfiaknál 68,7 év. Ugyanez Olaszországban a nőknél majd' hét évvel több, a férfiaknál 10,5 évvel több.

Ez a probléma pedig gazdasági szempontból sem lényegtelen. A különböző becslések szerint ugyanis akár 9 százalékos GDP-növekedést lehetne elérni a leszakadó csoportok egészségügyi helyzetének javításával.

Az Ybl Klub elmúlt heti "Hatékonyabb egészségügy, erősebb gazdaság" című konferenciáján többek között az is elhangzott, hogy Magyarországon az államnak többet kell költenie az egészségügyre.

Más: Kiskunhalasról aggódva telefonált egyik jó kollégám, attól tartanak, hogy ismét felébredt a HospInvest-veszély. Egy megyei hírportálon találtak egy álláshirdetést, amelyben szakorvosokat keres a HospInvest Heves megyébe, illetve Kiskunhalasra. Szerintük újra a funkcionális privatizáció előkészítése zajlik.

Tisztelt Miniszter Úr! Ugye, ön szerint is szégyenletes, hogy tíz évvel kevesebbet élnek a magyarok, és még mindig nem kap prioritást nálunk az egészségügy? Mikor kap végre több pénzt az egészségügy, hiszen már a közgazdászok is azt mondják, hogy így nem lesz kilábalás a válságból? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Nyugtasson meg, hogy az egészségügyi kormányzat nem hagyja kollégám félelmének beigazolódását.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
235 90 2009.10.26. 1:28  85-92

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Hogy a végén kezdjem: két évvel ezelőtt a csecsemőhalandóság a 20-25 éve tartó trendben megfordult. Tehát ismételten növekedett (Dr. Vojnik Mária: Nem!), úgyhogy ezt nem pontosan tudja miniszter úr.

Azzal kapcsolatban, hogy a jövő esztendőben a prioritások közé tartozik az egészségügy, ezt sajnos nem lehet látni. Mindenhol csökkent az egészségügyre adandó 2010-es költség. Az, amit miniszter úr mond, az az idei évben a kórházak fenntartásához kívánt és kért 25,5 milliárd forintos összeg, amelyet szintén nem adtak meg (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), megnövelték, és a jövő évre vonatkozóan adták.

(15.20)

Amúgy pedig a magyar lakosság azt várja a minisztertől (Az elnök csenget.), hogy kiálljon az egészségügy különböző, prioritást nem kapó ágazatai mellett. Kérem, tisztelt miniszter úr, szíveskedjék ezt tenni.

Köszönöm. (Szórványos taps a Fidesz és a KDNP padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
238 108 2009.11.02. 2:16  107-114

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Évente több százezren kerülnek ki a kórházakból úgy, hogy még szakszerű ápolásra szorulnak később is. A legnehezebb a helyzet a végstádiumban lévőkkel. A család többnyire tanácstalan ilyenkor, de sajnos az egészségügyi rendszer is. Októberben tiltakozó levelet írt a magyar szakdolgozói kamara az otthoni szakápolás, illetve a hospice-ellátás finanszírozásának csökkentése miatt. Az ok: 25 százalékkal vágták vissza a kórházi ápolást kiváltó szolgáltatások kasszáját.

Más. A kutatások szerint az egyén számára az egészség a legfontosabb. Tehát egyik kormány sem engedheti meg magának azt, hogy számára ne az legyen a legfontosabb - mondta az egyik volt egészségügyi miniszterük. Az egészségipar több GDP-t termel, mint amennyit felhasznál; jelentős munkahelyteremtő képességgel bír. Ezt ki kell használni, hiszen a gazdaság egyik motorja lehet. A Semmelweis Egyetem rektora is úgy vélte, hogy az oktatás és az egészségügy fejlesztése nélkül nem lehet kilábolni a válságból. A szakemberek számára pedig olyan munkakörülményeket kell teremteni, hogy ne menjenek külföldre, megérje itthon dolgozni.

Tisztelt Miniszter Úr! A kórházi ágyak számának folyamatos csökkentése mellett az utóbbi években az otthoni szakápolás összegét tovább szűkítik. És mi lesz a betegekkel? Ki ápolja majd őket? Ugye, ön szerint is a válság leküzdésének elengedhetetlen módja az egészségügy fejlesztése? Ugye, ön szerint is szükséges az orvos- és a szakdolgozóképzés (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) kiemelt támogatása (Az elnök ismét csenget.), a képzett szakemberek Magyarországon tartása?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
238 112 2009.11.02. 1:12  107-114

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen. Tisztelt Miniszter Úr! Mindannyian tudjuk, arról beszélek, amikor a végstádiumban lévő betegeket hazaadják - szakápolásra van szükségük. Arról beszélek, hogy - ön mondta, miniszter úr - egyenlőtlen Magyarországon a házi szakápolás lefedettsége, és az a helyzet, hogy ha még kevesebb lesz a pénz, még inkább azok szenvednek hátrányt, akik eddig is hátrányos helyzetben voltak. Ez volt a kérdésem egyik fele.

A kérdés másik fele pedig arról szólt, hogy bizony prioritást kellene az egészségiparnak adni, hiszen munkahelyeket teremt, hiszen a válságban lévők egyre inkább rászorulnak. A szakképzésnek és a foglalkoztatásnak bizony azért kell prioritást teremteni, hogy a szakképzett szakemberek itthon maradjanak (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Magyarországon, itthon is meg tudjanak élni (Az elnök ismét csenget.), és a magyar népességet szolgálják.

Köszönöm. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
240 134 2009.11.09. 2:17  133-144

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Úr! Három megállapítás: 1. Az Unió hivatalos dokumentumaiban leszögezték, a válságból való kilábalás az egészségügybe történő beruházások nélkül nem elképzelhető. 2. Azt is kimondták, hogy a várható élettartam növekedése felerészben az egészségügynek köszönhető. 3. Felismerték, hogy sem a pénzt, sem az új technológiákat nem lehet jól felhasználni, ha nincs megfelelő humán erőforrás az ágazatban. Tehát egyértelmű: egy gazdaság megfelelő működése az egészségügytől függ.

Hazánk az elmúlt 20 évben lemaradt a fejlett országoktól. Ennek oka, hogy nem változott az egészségügyben dolgozók erkölcsi és anyagi megbecsülése. A bérhelyzet javítása csak az egészségügyi kiadásokra fordított összeg bővítésével lehetséges. Magyarországon 1995 óta az E-alap kiadásai a GDP arányában 0,9 százalékkal csökkentek. A rezidensek két ok miatt háborognak: a 95 ezer forintos fizetésből nem lehet megélni, illetve a kormányrendelet 9 évre egy kórházhoz kötné a fiatalokat. Egy felmérés szerint a hatodévesek fele diplomájával külföldön keres munkát.

Tisztelt Miniszter Úr! Ugye, nem az a célja az egészségügy vezetésének, hogy a fiatal szakemberek külföldre menjenek? Miért nem tesznek hathatós lépéseket szakembereink megőrzése érdekében? Mikor hiszik már végre el, hogy (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) egészséges emberek nélkül nincs gazdasági, társadalmi kilábalás a válságból? Mikor kap végre prioritást az egészségügy, a beteg Magyarországon?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
240 138-140 2009.11.09. 1:35  133-144

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen. Az európai uniós pénzek egészségügybe való pumpálásáról két éve hallunk, de nem nagyon látjuk az eredményeket. A póluskórházak beruházásai biztosan elindultak, úgy gondolom, az összehangolás itt sem történik megfelelően. A humán erőforrás kérdésében is egyetértett velem miniszter úr. Azt nem tudom, hogy ha a német egészségügyi miniszter is ezt hozta föl bajnak, hogy elmennek onnan az orvosok, hová mennek. Hová mennek dolgozni? A magyarok elmennek Németországba, gondolom, a németek elmennek Amerikába. Mi újság az amerikai orvosokkal? (Dr. Géczi József Alajos: Körbemennek a világ körül.) Aha! (Közbeszólások a Fidesz soraiból.)

Az utolsó kérdés pedig, azt hiszem... (Az elnök csengetéssel jelzi az idő lejártát.) Bocsánat; azt hiszem, hogy... Bocsánat.

ELNÖK: Képviselő úr, fejezze be a mondatát, de újabbat ne kezdjen, legyen szíves!

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Jó, értettem. Azt hiszem, anélkül, hogy a költségvetésből megfelelő mennyiségű pénzt kapna az egészségügy, sajnos a lemaradásunk a többi országhoz képest fokozódni fog. (Szórványos taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
241 180 2009.11.10. 16:39  13-287

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Nagyon heves lett a vita, és arra gondolok, hogy ez körülbelül fél órával ezelőtt kezdődött, amikor Alexa képviselő úr bedobta a viszonylag nyugodt tengerbe a követ, és azt mondotta, hogy az ellenzéki képviselők hiteltelenek lettek, hiszen felelőtlen módosító indítványokat nyújtottak be. Azt is elmondta, hogy ő már azt is tudta, hogy mit gondoltunk akkor, amikor beadtuk - biztos igaza van. Bókay képviselő úr rákontrázott a dologra. Biztosan sok mindenben igazuk van, egy viszont, úgy gondolom, hogy száz százalékig nem igaz: a több mint 1600 módosító között nyilvánvalóan volt egy-kettő, néhány olyan, amely (Közbeszólások az MSZP padsoraiból: Néhány ezer.), amely nem volt hiteltelen, amely olyan tartalmú volt, amely megfelelően szolgálta volna az országot. Az az igazság, hogy egyetlenegy módosító indítvány került elfogadásra, úgyhogy ettől kezdve úgy gondolom, hogy a hiteltelenségről meg a szakmaiságról nem nagyon kellene beszélni.

Az itteni vitában Kontur Pál képviselőtársam a Tungsramról beszélt mint magyar értékről, mint magyar tudásról, mint magyar hagyományról, egy hungarikumról. Ez nagy hibája a mai kormányzó pártoknak, hogy nem használjuk ki, nem használják ki a magyar tudást, nem éreznek felelősséget - a döntéseik legalábbis ezt mutatják, hogy nem éreznek felelősséget - azért, hogy ezeket tovább kellene vinni, tovább kell vinni, hiszen a magyar szellemiség így jut előbbre. A módosítók, amelyeket beadtunk, illetve beadunk - személy szerint én beadok -, az elbukott, nem megszavazott 13 módosító indítvány után döntően három csoportra bonthatók: az egyik az egészségügy, a másik a megye székhelye, Szombathely, a harmadik csoport pedig a megyében lévő egyik kistelepülés, Pinkamindszent dolgaival foglalkozik.

Engedjék meg, hogy az egészségüggyel kezdjem! Ágazaton belüli módosítóknál igencsak csínján kell bánni a dolgokkal, hiszen ha nem úgy tesszük, akkor a módosító másik lába nem lesz jó, és ismételten megfeddnek bennünket a szemben ülő képviselőtársak, hogy felelőtlenek vagyunk. Ezért aztán ebben a módosító indítványban bizony az előzőekhez képest már csak egészen kis összeget, 400 millió forintot kívántam, kívánnék az Országos Mentőszolgálat működésére, illetve dologi költségének növelésére előirányozni.

Kérem szépen képviselőtársaimat, szavazzák meg módosító indítványunkat. Szavazzák meg azért, mert az egészségüggyel kapcsolatos összes módosító indítványunk elbukott: elbukott a vérellátó, a Vöröskereszt kereteinek bővítését szolgáló módosító, ugyanúgy, ahogy az ÁNTSZ, a népegészségügyi program fejlesztésére adandó pluszpénzek sem kerültek megszavazásra. A civil szervezetekről már nem beszélek, ott sem kaptak egy árva vasat sem a módosító indítványunknak megfelelően például ilyen civil szervezetek, mint az Orvosi Kamara, de olyan civil szervezetek sem, mint például a Rákbetegek Szövetsége, tehát úgy gondolom, hogy a fűnyíróelv teljes mértékben érvényesült.

Akkor nem kaptak az egészségügyi módosító indítványok támogatást, amikor köztudomású, ugye, hogy 2011-ben spanyol-belga-magyar európai uniós irányítás lesz, és itt van a kezemben egy 2008. december 15-ei brüsszeli megbeszélésen elfogadott stratégiai javaslat.

(12.50)

Engedjék meg, hogy röviden felolvassam ennek a tartalmát, illetve elmondjam ennek a tartalmát! Az egyik azt mondja, hogy a jól működő egészségügyi rendszerek nem csupán feladatuk ellátása, azaz az állampolgárok egészségének védelme szempontjából elengedhetetlenek, hanem azért is, mert a gazdasági tevékenység alapját képezik, és hozzájárulnak gazdaságaink újbóli fellendüléséhez. Humán erőforrás nélkül nincs továbblépés, éppen tegnap az azonnali kérdésekben beszéltem erről. Nagyon fontos, kimondta az Európai Unió, hogy nem tudunk kilábalni a válságból, ha az egészségügyünket nem fejlesztjük.

A másik pont, a másik stratégiai cél, kijelentés, ami ezen a bizonyos brüsszeli tanácskozáson elhangzott, az volt, hogy megnyugtatta az európai polgárokat, hogy a válság ellenére az európai uniós források, amelyek az egészségügyi és a szociális ágazat fejlesztésére hivatottak, érkeznek a következőkben is, különös figyelmet fordítva a legsérülékenyebbekre, mint például a gyerekekre, az idősökre és a fogyatékkal élőkre. Ha végiggondolom, hogy ez a stratégia, ez a cél, akkor a mostani költségvetésben ezt szolgáló, beadott módosító indítványaink, amelyek elbuktak, ezt szerették volna szolgálni, vagy legalábbis ehhez kívántak hozzájárulni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Gondolják végig még egyszer, hogy a második körben beadott módosítóink - amik nyilvánvalóan jóval kisebb mozgástéren működnek - bizony a megszavazásukkal az alapcélok megvalósítását talán szolgálják. Az a módosító, amit a mentőszolgálat 400 millió forintjára beadtam, semmi egyebet nem szolgál, csak amit az idei költségvetésből elvettek, tehát ennyivel kevesebb a működési költségük. Most nem fejlesztésről van szó, ennyivel kevesebb pénzből kell működtetni a rendszert. (Kontur Pál: Üzemanyag.) Azt hiszem, elképzelhetetlen a dolog, amikor - való igaz, Kontur képviselőtársam mondja - üzemanyagár-emelkedés van, egyébként is drágább az élet. Nem elképzelhető a dolog.

Azt nem is mondom, hogy legutoljára 2002-2003-ban volt béremelés az egészségügyben. Akkor volt legutoljára béremelés. Tessék végiggondolni, ma elmennek a dolgozók, elmennek az emberek, elmennek a szakemberek, nincs kivel dolgozni az egészségügyben, pedig felolvastam, az a helyzet, hogy húzóágazat az egészségügy, és humán erőforrás, egészséges emberek nélkül nem tudunk kilábalni a válságból. Remélem, megszavazzák a módosító indítványunkat - nagyon várom.

A következő módosítók szűkebb jelenlegi lakóhelyem, Szombathely életének javítását szolgálják. Szombathely a nyugat királynője volt, oktatási intézmények vannak még szép számmal, s bizony, ezeknek az oktatási intézményeknek a karbantartása, renoválása jelentős összeget kíván. 25 millió forintot, nem nagy pénzt, 25 millió forintot kértem s kérek módosítómban erre. Nem beszélek már azokról a módosítókról, amik elbuktak. Elbukott a térfigyelő kamera, a játszótér európai színvonalúvá, európai kívánalmaknak megfelelővé tétele, ilyenekről már nem beszélek. Arról beszélek, ami nagyon-nagyon fontos. Kérem, a jövő szolgáló oktatási intézményeket ne hagyják elveszni, hagyják, hogy a kívánt pénzösszeget megkapja Szombathely, megkapják Szombathely oktatási intézményei. Kérem, megszavazni szíveskedjenek a módosítót.

A következő: Szombathelyen ezelőtt 20-25 évvel épült gyalogos-aluljáró, akkor ez volt a sikk, nem szintbeli volt a gyalogos-, illetve járműforgalom; megoldódott. Az a helyzet, hogy a negyed évszázad alatt nem sok minden történt a szombathelyi gyalogos-aluljáróval. Lerobbant állapotban van, fölújítani szükségeltetik. Ehhez kértem nem nagy összeget, 50 millió forintot, hogy legalább a rekonstrukciója elkezdődjék a jelenleg már egy-egy helyen életveszélyesnek minősülő építménynek.

(Az elnöki széket Pelczné dr. Gáll Ildikó,
az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

A következő összeg már igazában csak akkora, hogy szerintem a költségvetési kívánalomban ilyet tenni nem is nagyon szoktak. Egy kis településről van szó Vas megyében, magam onnan származom, Pinkamindszentnek hívják ezt a gyönyörű helyet, amúgy a világ közepe. Van egy szerháznak nevezett építmény, ez a tűzoltóautó tárolására szolgál pillanatnyilag, és itt volt régen a tűzoltóügyelet. Ez egy emeletes ház. A tűzoltóépület tetején van egy olyan helyiség, amelyben egy múzeum megnyitására lenne lehetőség.

Őrizzük azt az 1881-ből származó naplót, amely a pinkamindszenti önkéntes tűzoltóegyletnek a naplója. 1948-ig vezették, minden eseményt beleírtak attól kezdve, hogy tűzoltóbált tartottak, és mekkora volt a bevétele, egészen addig, hogy 1885-ben pecsétnyomót csináltattak 5 koronáért, tehát igen széles ismeretanyagot kaphatunk belőle. Ezt, valamint a régi tűzoltószerszámokat, régi tűzoltóereklyéket szeretnénk kiállítani itt. Pillanatnyilag igencsak romos állapotban van az épület. Képviselőtársaimmal, az ottani terület képviselőjével összebeszélve kívántuk és kívánjuk ezt a kicsi módosító javaslatot beadni. Összegében kicsi, de én úgy gondolom, a beszélgetés vagy a hozzászólás elején emlegetett magyar szellemi értékbe - amelyet Kontur Pál képviselőtársam ajánlott megvédésre -, valahogy abba a kérdésbe fér bele.

(13.00)

Azt hiszem, hogy számunkra, nekünk, magyaroknak azért jó itthon lenni, azért jó magyarnak lenni, mert a magyar tudást, a magyar értékeket őrizzük. Kérem szépen képviselőtársaimat, hogy ezen, a költségvetést nem megrendítő összeg megszavazásához is szíveskedjenek hozzájárulni.

Köszönöm szépen. (Kontur Pál tapsol.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
241 188 2009.11.10. 1:10  13-287

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen. Ott szeretném folytatni, ahol Ékes képviselő úr abbahagyta. Bókay képviselő úr is és Molnár Albert képviselő úr is szívünkből beszélt. Szóval, a helyi értékeket, a magyar értékeket, a magyar tudást, a magyar múltat meg kell őrizni, úgyhogy én már bízom abban, hogy Pinkamindszenten megnyílik az ország harmadik tűzoltómúzeuma ezek szerint, mert arról volt szó, hogy támogatnak bennünket. Tiszta sor, egyértelmű, köszönöm szépen. Már előre mondom, hogy remélem, hogy megérjük a megnyitót, és képviselőtársaimat, kettőjüket mindenképpen meghívom erre. (Ékes József: Te is támogatod?) Természetesen, ez így való, és így kell csinálnunk. Köszönöm szépen. Örülök, hogy ezt is támogatják.

Kérem szépen, az egészségügyben beadott módosítóinkat is tessenek szívesek lenni támogatni. Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
241 190-192 2009.11.10. 0:19  13-287

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Igen.

ELNÖK: Parancsoljon!

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Az szerepel a programban, hogy a vita végéig lehet módosító indítványokat benyújtani. Kérem szépen, azt indítványozom, hogy a vitanap végéig lehessen ezt megtenni.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
241 196 2009.11.10. 1:17  13-287

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Képviselőtársam arról beszélt, hogy ne a költségvetésből, az önkormányzatoktól igyekezzünk ezeket a pénzeket kérni. Való igaz, hogy nagy pénz, amit említeni tetszett, képviselőtársam. Az a helyzet, hogy 3 ezernél több önkormányzat ellátása történik abból a pénzből. Az az igazság, itt azt mondták, hogy 70 milliárd forinttal kevesebb lesz az önkormányzatok pénze, az IMF-nek azt ígérték, hogy 120 milliárd forinttal, de egy a lényeg, az önkormányzatoknak kevesebb lesz a pénze; azért folyamodtunk ide ilyen összegekért, és kérünk segítséget. Azt hittem az előbb, hogy már teljes a konszenzus, meglesz a tűzoltómúzeum, meglesz a mentőknek a pénz. De úgy látszik, lehiggasztott Balogh képviselőtársam. (Balogh József: Sajnálom.) De úgy gondolom, hogy megszavazza majd módosító indítványainkat.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
241 202 2009.11.10. 1:15  13-287

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Az előző hozzászólásra, felszólalásra két dologban reagálnék. Az egyik: az egészségügy külön pénzt kapott a költségvetésből. Kérem szépen, a három esztendő alatt 250 milliárd forint kivonása történt az egészségügyből. (Domokos László: Így van.) Úgy gondolom, ezen sok mindent magyarázkodni nem érdemes, meg nem is lehet. Az idei költségvetésben minden tétel - de minden tétel az egészségügyben - kevesebb.

A másik dolog, amire reagálnék: valami olyasmi hangzott el a képviselő úr szájából, hogy veszélyesek azok a módosító indítványok a forintra, a beruházókra nézve. Kérem szépen, az önök gazdaságpolitikája pedig a magyar emberekre nézve veszélyes. (Domokos László: De nagyon!) Mert az a helyzet, hogy szegényednek a magyar emberek.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
241 232 2009.11.10. 2:05  13-287

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Pontosítani szeretnék néhány dolgot. Elhangzott, hogy a fogyatékosok bizony több pénzt kapnak; kérem szépen, ez így nem igaz. Azonnali kérdés formájában 2009. október 19-én tettem fel azt a kérdést, miszerint az idei 207 millió forinthoz képest a most kialkudott összeg is kevesebb. Eredetileg a költségvetésben 50 millió forint szerepelt (Babák Mihály: Ennyit terjesztettek be!), tehát az csúsztatás, amit képviselő úr mondott.

A következő, Szabó képviselő úr mondta az igazságot; én a véleményemet szoktam mondani; én is úgy gondolom, hogy az az igazság, de azért ez egy komolyabb filozófiai kategória. A harmadik: mentőállomásokról volt szó. A benyújtott módosító indítványban egy szó nem volt a mentőállomásokról. A mentőállomások korábbi, kormányprogramban szereplő beruházások voltak, nyilvánvalóan a most megvalósulók is odatartoznak. Valóban van egy európai uniós összeg, amely mentőállomásokról szól - ugyan nem láttunk belőle még egy fillért se, de bízunk benne, hogy megérkezik -, és a módosító indítványban egy szó nem volt mentőállomásokról, úgyhogy az Országos Mentőszolgálat büdzséjét bővítő 5 milliárd forintban nem volt egy szó sem mentőállomásról; mentőautóról, sok mindenről volt szó (Az elnök csenget.), úgyhogy a pontosság kedvéért, úgy gondolom, ezt mondani szükségeltetik.

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
241 242 2009.11.10. 1:42  13-287

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen, elnök asszony. A mentőállomás-hálózat kiépítését 1991-ben terjesztettük be a 15 percen belüli kiérkezés lehetőségének biztosításával. 1998 volt az, amikor megindult a program, ez a polgári kormány ideje volt, azóta ezt szerencsére átvették, már korábban is - szó se róla - volt mentőállomás-bővítés. Ezek a pénzek természetesen a megfelelő kormánypénzek voltak.

Mentőautók. Három éve új mentőautó nem érkezett az Országos Mentőszolgálathoz. Egy nagyjából ezer parkot mozgató rendszernél évente száz mentőautó cseréjére van szükség. Nem történt meg. Pillanatnyilag 400 mentőautó szükségeltetik. Lesöpörték az előző módosítót.

(14.20)

Karbantartás. Egy fillér nincs a költségvetésben a mentőállomások karbantartására.

Működési költség. Kérem szépen, a működési költséget 400 millióval csökkentették, nominális: 400 millió, pontosan négy-nulla-nulla. Ezt a 400 milliót szeretnénk a kapcsolódó módosítóban visszatenni, tehát a működési költségre adandó pénzről van szó.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
241 250 2009.11.10. 0:48  13-287

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen. Ez a 400 milliós működésiköltséges módosító az alap, amúgy a felépítményről szeretnék beszélni. Két éve hallunk erről az európai uniós pénzről, tudjuk mindannyian, hogy még nincs itt. Azt is tudjuk mindannyian, hogy a mentőautók beszerzése közbeszerzésen keresztül megy, azt is tudjuk mindannyian, hogy ez minimum kilenc hónap, és azt is tudjuk mindannyian, hogy három éve nincs új mentőautó. Kérem szépen, ha nem segítünk, jövőre nem lesz mivel elvinni a betegeket!

De a működési költségre a 400 milliót szíveskedjenek megszavazni, ha a mentőautóra nem is szavazták meg. Köszönöm szépen. (Domokos László tapsol.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
241 276 2009.11.10. 1:08  13-287

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Nyilván itt a vita hevében zajlott az, hogy Kovács Tibor és Teleki László képviselő urak itt hevesen azt mondták, hogy minden-minden módosító igaztalan, és nem az igazságot szolgálja. Kérem szépen, én úgy gondolom, hogy minden módosító mögött emberek vannak, gondolatok vannak. Azt szeretném elmondani és ismételten elolvasni az egészségüggyel kapcsolatos módosítóknál: a jól működő egészségügyi rendszerek nem csupán feladatuk ellátása, az állampolgárok egészségének védelme szempontjából elengedhetetlenek, hanem azért is, mert a gazdasági termelékenység alapját képezik, és hozzájárulnak gazdaságunk újbóli fellendüléséhez.

Köszönöm. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
241 286 2009.11.10. 2:08  13-287

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A beadott módosítóink, a Kereszténydemokrata Néppárt tagjai által beadott módosítók mind az egészségügy, a szociális ellátás kérdéseihez, illetve az oktatás kérdéseihez mint makrokérdésekhez szólnak hozzá. Ezenkívül természetesen a megfelelő helyi önkormányzatokon való javítás, javítgatás a célja minden ilyen módosítónak. Ezek a módosítók a kistelepülésektől kezdve a nagyvárosokon keresztül egészen Miskolcig, Pinkamindszentig, Szentesig tartanak, az egészségügyi módosítások pedig a kórházi ellátás, a vérellátás, a mentés, a civil szervezetek támogatását szolgálják.

Abban az esetben, hogyha a saját mai világunk, a mai helyzetünk ellátását kívánjuk segíteni - az egészségüggyel például -, akkor önmagunkon igyekszünk segíteni. De minden felelős kormány és minden felelős ellenzék arrafelé néz, hogy neki jó helyzetet kellene teremteni, de az ország jövője szempontjából nagyon fontos, hogy mit tesz az ifjúsággal, a gyerekekkel és az oktatással. Ez az egyik nagy baja és hiánya a mostani költségvetésnek, hogy az oktatás támogatása nem megfelelő. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Ezt kívánjuk, ezt is kívánjuk módosítóinkban javítani.

Köszönöm szépen a szót.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
242 26 2009.11.11. 1:02  1-111

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Nyilván lapsus volt az ön részéről - ismerem szakmai hozzáállását -, amikor a próbavásárlásokról beszélt, és azt említette a nagy nyilvánosság előtt, hogy a 8 órakor kezdődő rendelésen fél 9-kor jelent meg az orvos. Ennek nyilvánvalóan oka volt, ha meg nem volt oka, és ilyenkor szokott megjelenni, akkor ott a munkáltatónak kell lépéseket tenni. Maradjunk abban, ha a rendelések jelentős része 8 órakor kezdődik, és ha valahol valaki egyszer-egyszer később megy, annak oka van, számos esetben az, hogy éppen betegellátást végez.

Köszönöm szépen. (Taps a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
242 32 2009.11.11. 1:14  1-111

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen. Tisztelt Miniszter Úr! Valószínűleg rosszul fejeztem ki magam. A próbavásárlás intézménye mint olyan, azt hiszem, méltatlan ehhez a helyzethez, ami egy ilyen orvos-beteg kapcsolatban megvalósul. Amit tetszett említeni, az szerintem egy rossz munkaszervezés volt, ahhoz nem próbavásárlás kell, azt nem kell bizonyítani, mert egyértelmű, ha ilyen történik, hogy fizikailag nem érhet oda az egyik munkahelyéről a másik munkahelyére az illető dolgozó, akkor azon változtatni kell.

Úgyhogy maradjunk abban, én úgy gondolom, ez a próbavásárlás kifejezés szerencsétlen, és keressünk más szót. Mindketten értjük, miről van szó, de nem hiszem, hogy a panaszok esetén ezzel kell igazolni a betegnek a panasz igazát.

Köszönöm. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
242 44 2009.11.11. 1:27  1-111

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! A vizitdíjat nem Kupper képviselő úr kezdte itt a mai napon, úgyhogy azt hiszem, hogy nincs mit a szemünkre vetni. Amúgy úgy döntöttek, hogy az nem kell nekünk, a magyar ellátottaknak - ez az egyik.

A másik: azt hiszem, hogy mi, akik a magyar egészségügyben dolgozunk, jól érezzük magunkat benne, valamint valamelyest alakítjuk, nem gondoljuk, hogy ez egy borzalmasan rossz egészségügy, ilyet sikerült csinálni. Csak ha arra gondolok, hogy egy kimutatás szerint ez az egészségügyi rendszer 2006-ban a 7. helyen volt, és három év múlva a 14. helyen van, akkor úgy gondolom, hogy nem fejlődésről lehet beszélni. Örülünk neki, hogy van egészségügyi rendszerünk, szívesen dolgozunk benne, és igyekszünk úgy alakítani, hogy egyre jobb legyen. Ez most, úgy néz ki, nem sikerült. Azon fáradozunk, hogy sikerüljön.

Köszönöm. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
242 50 2009.11.11. 1:20  1-111

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Ha már egyszer a vizitdíj, akkor legyen a vizitdíj, most én utoljára szólók igazában ehhez. A háziorvosi rendszer 2002-ben kapott utoljára jelentősebb mennyiségű juttatást. A vizitdíjjal próbálták azt a kötelezettséget a finanszírozónak levenni a válláról, miszerint való igaz, ebbe a rendszerbe pénzt kell tenni, de nem ilyen módon. Nem olyan módon, hogy aki beteg, azt még meg is büntetjük azzal, hogy valamit fizetni kelljen, bár tudom, hogy ennek a filozófiája más volt, hiszen megpróbálták - hogy volt a megfogalmazás? - költségérzékennyé tenni a vásárlót a rendszerben.

Szóval, maradjunk abban, hogy a háziorvosi rendszer valóban alulfinanszírozott, de a háziorvosi rendszer finanszírozásának rendbetétele nem a vizitdíjjal lehetséges, valóban szükség van rá, de nem ez a módszer. Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
242 62 2009.11.11. 1:24  1-111

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Kupper Andrással vitatkozni most, hogy nincs itt, nem érdemes. De azt hittem, a vizitdíjról mint szakmai kérdésről fogunk itt beszélni. Szakmai meggyőződésük van nyilvánvalóan önöknek is, nekünk is erről a dologról.

A sommás megállapítás ellen valóban nem lehet semmit tenni és semmit mondani. Azt mondani, hogy 2006-ban a kimutatás szerint 7. helyen - tévedtem, mert 2009-et, illetve 3 évet mondtam -, 2008-ban pedig a 14. helyen volt a magyar egészségügyi rendszer a befektetett pénz és a kapott teljesítmény alapján, úgy gondolom, hogy ez egyértelmű.

Még egy dolog van, ami egyértelmű: az egészségügyből ez alatt a 3 év alatt 250 milliárd forintot vontak ki. Többet nem akarok mondani róla. Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
242 66 2009.11.11. 1:36  1-111

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselő Úr! Azt hiszem, nincs mit egymás szemére vetni. Szlogenek hangzanak el onnan is meg innen is, ezek szerint.

Két dolgot szeretnék mondani. Az egyik: most zajlott a költségvetési vita, volt 1600 módosító. Ezeket hiányolták, hogy miért nem szólunk hozzá a törvényekhez. Hozzászólunk. Egytől egyig le tetszettek söpörni őket, 1600 módosítót.

Heteken keresztül - heteken keresztül - törvénymódosítások kerülnek be a Ház elé, és heteken keresztül még csak napirendre sem veszik őket - ez az egyik. A másik kérdés: ezzel a 250 milliárd forinttal mint szlogennel, azt hiszem, 3 évről beszéltem. A tavalyi évben, a tavalyi év decemberében indult az, hogy elhitte a magyar kormány is, hogy válság van; egy kicsit korábban.

(10.50)

Tehát az egy esztendeje van, de bizony a 250 milliárd forint kivonás nem annyi idő alatt történt, hanem három esztendő alatt. Úgyhogy, tisztelt képviselő úr, ne vezessük félre a nézőket. (Dr. Kökény Mihály: Ön vezeti félre!)

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
242 70 2009.11.11. 1:31  1-111

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen. Komolyan utoljára szólok itt a régvolt dolgokról, például a tegnapi dolgokról, a költségvetés vitájáról. Először is az a 38 milliárd forint, ami itt összejött, úgy indult, hogy a kórházak idei működéséhez kellett volna 25,5 milliárd forint. Ehelyett ennek egy részét kapták meg a kórházak közvetlenül, 4,5 milliárdot, aztán kiegészítést kaptak, és a jövő évi költségvetésből van ez a 38 milliárd - egyszer. Nagyon örülünk neki, hogy jutott pluszforrás az egészségügyre.

Másodszor: a tegnapi költségvetési vitában is sok minden előkerült, például az, hogy azok a módosító indítványok szóltak a vérellátóról, szóltak az ÁNTSZ-ről, szóltak a mentőkről, szólt sok mindenről, és egyetlenegyet, de egyetlenegyet nem tetszettek támogatni. Azt hiszem, hogy ebben megpróbáltunk az egészségügybe pénzt kapni - nem sikerült. Ami odakerült - az a plusz 38 milliárd forint -, azt pedig támogattuk mi is.

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
242 74 2009.11.11. 1:42  1-111

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen. Nyul képviselő úr számait köszönöm - nyilván köztudomású ez a dolog a rokkantellátással kapcsolatban. Végre, gondolom, ismerem személyesen Nyul képviselő urat, úgyhogy nem a - hogy mondjam szépen - a szakmai elégedettség mondatja belőle azt, hogy elég a pénz az egészségügyre. Tudja ő is, hogy válság van, és válság idején - elhangzott - az egészségügy és a szociális ágazat igencsak támogatandó.

Az a helyzet, hogy azt mondta Nyul képviselő úr, hogy negyedével csökkentek az ágyszámok, az aktív ágyak száma negyedével csökkent. Nyilván a finanszírozásuk nem csökkent. Én azt kérdezem, hogy ma Magyarország lakossága, bár fogyóban van, de istennek legyen hála, hirtelen nem a negyedével fogyott, a betegek száma igazság szerint nem csökkent, úgyhogy azokat a betegeket valahol el kell látni a struktúrában.

Hogy konkrét számokról beszéljünk? Konkrét szám például, hogy az Országos Mentőszolgálat működési költsége 400 millióval csökkent a költségvetés szerint. Konkrét szám, hogy 1 milliárd forinttal csökken az ÁNTSZ lehetősége, de nyilvánvalóan ezeket ismeri Nyul képviselőtársam is.

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
242 76 2009.11.11. 9:37  1-111

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Egy jogász ismerősöm a következőt írta: ismételten egy jogi remekmű; ez az, amikor az ember saját szakmájára sem lehet büszke. A jogi és szakmai hozzáértés legalább olyan jó, mint a vakcina-rémhírterjesztés ügyében az ügyészségre beadott feljelentés. Az a helyzet, hogy ott, akkor az ügyészség lesöpörte ezt a dolgot, viszont a betegek lesznek kénytelenek elszenvedni, ha életbe lép a törvény.

Miről is van szó? 13 törvényt és egy törvényerejű rendeletet kíván keresztbe-kasul módosítani egy füst alatt. Ennyit a jogbiztonságról, a jogállamiságról és a kiszámíthatóságról. Ezt már a minisztérium szakemberei sem tudják követni, nemhogy a jogalkalmazó polgárok. A javaslat számos ponton tartalmazza, hogy az intézmények jól működnek, és nincs is szükség változtatásokra, csak finomhangolásra, a pontatlanságok kiküszöbölésére. Ezt az indoklással együtt 141 oldalon keresztül teszik.

(11.00)

A törvénytervezetben összességében tehát az átláthatatlan, kusza, összefüggéstelen megállapítás mellett az jellemző, hogy sok felhatalmazást ad, olyan felhatalmazásokat különböző jogi személyeknek, amellyel kiveszi a parlament felügyelete alól a kérdéseket.

Rengeteg pénzbehajtásszerű intézkedést tartalmaz. És még egy jellegzetessége van, hogy az orvosokat most sem nagyon kíméli, hiszen van néhány olyan jogszabályváltozás-tervezet ebben, amely az orvosi munkát ismételten nehezebbé, kevésbé értékelhetővé teszi.

Nézzük a legfontosabbakat! Az egészségügyi hatósági és igazgatási törvényekről szóló 1991. évi XI. törvényt az 1-4. § tárgyalja. Bevezetnek egy új bírságolási lehetőséget, ezt úgy hívják, hogy egészségügyi bírság. Ez 30 ezer forinttól 5 millió forintig terjed. Ez a "hogyan szedjünk be még több pénzt" tipikus esete. Ezenkívül az újonnan bevezetendő egészségügyi bírság egyáltalán nem kerül elhelyezésre a bírságolási rendben, tehát ugyanazért, például a szabálysértésért bírság és egészségügyi bírság is kiszabható egyszerre. Azt hiszem, hogy ez teljesen logikátlan.

A következő: az egészségügyi és a hozzájuk kapcsolódó személyes adatok kezeléséről és védelméről szóló 1997. évi XLVII. törvény. Nagyszerű, hogy összeköt adatbázisokat, hiszen szükség van arra, hogy tudjuk, hogy milyen statisztikai adataink vannak, mit milyen alapon, milyen népegészségügyi mutatók alapján határozzuk meg a dolgokat. Azonban azt kérem - és bizottsági ülésen, azt hiszem, egy fél szóval már említette államtitkár asszony -, az adatvédelmi biztossal és az Alkotmánybírósággal azért tessenek szívesek lenni ezt a passzust megnézetni, mert félő, hogy kifogásokat találnak benne.

A kötelező egészségbiztosítási ellátásról szóló 1997. évi LXXXIII. törvény bevezeti a próbavásárlásokat. Azt hiszem, sokat beszéltünk már róla itt a kétpercesek során, úgyhogy ezt nem mondanám tovább.

Hozzányúl a várólisták szabályozásához, ahol a beteget törölni lehet, ha - idézem -: "egészségi állapotában olyan változás áll be, amely a beavatkozást véglegesen lehetetlenné vagy indokolatlanná teszi". Ez borzasztóan tág, és komoly visszaélésekre ad lehetőséget. Vigyázni kellene vele, át kell fogalmazni.

A gyógyszerek és a gyógyászati segédeszközök méltányossági támogatását jelentősen szűkíti a javaslat. Azt hiszem, szóba került ez a dolog is már, a méltányosság, ez egy technika a gyógyszerrendelésnél. Azok a gyógyszerek kerülhetnek a támogatott gyógyszerek közé, amik amúgy nem támogatottak, csak valamiért méltányosságból odaveheti őket.

Hogyan szűkíti ez a rendelet a dolgot? Kétféleképpen: egyszer azt mondja, hogy méltányossági tárgyalásba, méltányossági kedvezményezésbe nem kerülhet az a gyógyszer, amely öt éven belül az OEP-nél már egyszer megbukott, tehát egyszer már nem fogadta az OEP a támogatást; a másik pedig, hogy akkor sem kerülhet méltányosság szerint a gyógyszer felírásra, ha már ötven beteget kezelnek ezzel. Mi van az ötvenegyedikkel? Végiggondolandó, kijavítandó, nem megfelelő.

Számtalan szankcionálási javaslatot és büntetési, kamatfizetési javaslatot tartalmaz a rendelet. Az örökzöld témára, az orvosok gyógyszerfelírására tér vissza, és bevezeti a korbácsrendeletet, mégpedig úgy, hogy egy évre lehet felfüggeszteni a vényírási lehetőséget - de nem lehet, hanem fel kell függeszteni. Ezzel olyan gondokat okozhat az ellátásban, ami, úgy gondolom, messzemenően megoldhatatlan helyzet elé állítja az alapellátást.

(Az elnöki széket Harrach Péter, az Országgyűlés
alelnöke foglalja el.)

A gyógyszer-gazdaságossági törvény lenne az utolsó, amihez szólok. A generikumok tekintetében is bevezeti az európai referenciaárazást. Innovatív termékekre kötelezővé teszi a befogadás helyett az árvolumen-megállapításokat, gyakorlatilag nem lehet új, innovatív készítményeket támogatásba vennie a rendelet ilyenfajta módosításával.

Tisztelt Képviselőtársaim! A rendelet 14 törvény módosítását kívánja megtenni. Ezek összefüggéstelenek, a jogbiztonságot nem szolgálják. Miután általános vitára alkalmasságot kell elbírálni, úgy döntöttünk, és azt igyekeztük itt érzékeltetni és érvényesíteni, elmondani, hogy ez a törvénytervezet általános vitára alkalmatlan.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
242 82 2009.11.11. 2:16  1-111

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Jólesett hallani, hogy a mentőszolgálatot dicsérte Nyul képviselő úr. Én egy kicsit az árnyoldalakról hadd beszéljek. Én is büszke vagyok a mentőszolgálatra, magam is dolgozója vagyok. Arra is büszke vagyok, hogy Baranyában minden mentőállomáson esetkocsi-szolgálat van. Nagyon örülök, hogy két új mentőállomás is megnyílik, de az egy kicsit nehezíti a helyzetet, hogy a működés finanszírozása nem megy helyből, tehát ki kell gazdálkodni a rendelkezésre álló lehetőségből. Az viszont mindenképpen nehéz, hogy a jövő esztendőben 400 millióval csökken a működési költség.

Nyul képviselő úrral szemben abban viszont kétségeim vannak, hogy a mentés és a betegszállítás szétválasztása egyértelműen pozitív eredményű-e. Nyilvánvalóan vannak helyek, ahol a betegszállítás ugyanolyan jól működik, mint annak előtte; nem tudom. A szétválasztáskor is elmondtuk, hogy adott pénzből a mentő-betegszállító rendszer a legolcsóbb. Elhangzott egy bizottsági ülésen, hogy nem érdekes, a pénz nem számít - nem volt még válság -, az a lényeg, hogy jobb legyen a rendszer. Nem lett jobb a rendszer mindenhol; Baranyában jobb lett, ezt aláírom, de nem tudom biztosan. Másrészt egészen biztos az, hogy az Országos Mentőszolgálat feladatszáma egyértelműen szépen növekszik. Tehát a költségvetésből történő betegszállítás nyilvánvalóan más kritériumok alapján, de egyre inkább növekszik, azaz szépen szivárognak vissza a betegek az OMSZ-hoz.

Köszönöm szépen. (Taps a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
243 146-148 2009.11.16. 2:14  145-154

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! A megnövekedett államadósság árnyékában a kormány folyamatosan vonta ki az adóforintokat az egészségügyből, a másik oldalon viszont az uniós forrásokból ömlött oda a pénz. Csakhogy ezek nem helyettesíthetők egymással. Amíg az egészségügyi ellátásokat az OEP fizeti, addig az Unió csak beruházásokat finanszíroz. Ha úgy tetszik, építik ma az intézményeket, viszont a gyógyításra elkülöníthető közpénz reálértéke a tavalyihoz képest is 15 százalékkal csökkent az idén, írta a Magyar Egészségtársasági Társaság elnöke.

Az eddig soha nem látott mértékű uniós forrás ellenben óriási lehetőség. A kormányzatnak azonban nincs egészségpolitikai koncepciója, ennek hiányában pedig a friss pénzt sem lehet célszerűen felhasználni. Hónapok óta szorgalmazom, hogy tegyen végre valamit a kormány az orvosok itthon tartásáért. Múlt héten a rezidensek demonstráltak. Az egyik kollégánk írja róluk: jól nézzétek meg őket, jövőre már negyedét sem fogjátok látni. Ezek belevaló gyerekek, úriember módjára jelzik, hogy mit akarnak, aztán ha nem megy, továbbállnak.

Tisztelt Miniszter Úr! A kormány tesz-e végre hathatós lépéseket a fiatal szakemberek megtartására? Ugye, egyetért azzal, hogy az uniós forrásokból épülő egészségügyi beruházások működési költség nélkül nem tudják a betegek gyógyítását szolgálni?

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr, lejárt az idő.

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen. (Taps a KDNP és a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
243 152 2009.11.16. 1:10  145-154

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen. Miniszter úr, tisztelettel az a helyzet, hogy a működési költségek csökkennek. Gondolom, hogy ezt nem kell elmondanom többedszer. Annál a szolgálatnál például, ahol én dolgozom, szintén csökkennek a működési költségek. Tetszik tudni azt, hogy a beruházások és a működési költségek messzemenően nem követik egymást, így aztán ha a beruházás megtörténik, nem lesz hol dolgozni.

Alapjában véve a kérdés másik része a rezidensekre vonatkozott. A rezidensek el fogják hagyni az országot. Bizony-bizony egynegyedük a felmérés szerint, amit a múlt héten mondtam, külföldön vállal munkát, ha nem tudjuk őket megfizetni. Nem olyan gazdag Magyarország, hogy ne őrizze meg a szakembereit; nem lesz ki ápol s gyógyít bennünket.

Köszönöm. (Taps a KDNP és a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
246 72 2009.11.23. 2:13  71-78

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Egy régi jogszabály alapján büntetik a háziorvosokat, ha páciensük huzamosabb ideig nem jelenik meg a rendelésen. Bizonyos idő elmúltával persze keresni kell a kapcsolatot a körzetbe jelentkezettekkel, egyébként jön a büntetés. Rosszkor kezdték el alkalmazni a régi szabályt.

A miniszter úr a múlt héten mondotta: a szakorvosoknak három dologra lenne szükségük, pénzre, a munkakörülmények javítására, valamint a tudományos munkában való részvétel lehetőségére. Kijelentette akkor: pénz a jelenlegi gazdasági helyzetben nincs. Akkor nyilván a másik két dologra koncentrál a kormány.

Nézzük hát! Készül egy új törvényjavaslat, törvénymódosítás, ez az úgynevezett salátatörvény, próbabeteg próbavásárlást végez. Nem is minősítem az eljárást, de ennél az egészségügy többet érdemel. Aztán jön az igazi beteg, és eltér az átlagtól, a háziorvos által felírt gyógyszerek összetétele, ára is eltér az országos átlagtól. És mit tervez a jogalkotó? El kell tiltani - nem lehet, kell tiltani - az orvost egy esztendőre a támogatott gyógyszerek felírásától. És ez utóbbi két jogszabályt most kívánják bevezetni. Hát így próbálják az országban tartani a magyar orvosokat, szakembereket?

Tisztelt Miniszter Úr! Ugye, ön szerint is hibás döntés egy régi jogszabályra hivatkozva most elkezdeni ezzel is sanyargatni az orvosokat? Ugye, ön szerint is méltánytalan a betegekkel, az egészségügyi dolgozókkal szemben a tervezett próbavásárlás bevezetése? Az új törvénnyel tovább rontják az orvosok helyzetét. Miért nem kap prioritást Magyarországon az egészségügy, azaz a beteg ember?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
246 76 2009.11.23. 1:12  71-78

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen. Tisztelt Miniszter Úr! Az a helyzet, hogy a prioritás azzal mérendő, hogy mennyi az átlagéletkora a magyar embereknek. Romlik a helyzetünk. (Dr. Vojnik Mária: Nem! Nem jól tudja!) Azzal mérendő, hogy mennyit költünk az egészségügyre a többi országhoz viszonyítva a GDP százalékában. Sajnos, rossz helyen vagyunk. A betegekre jutó összeg csökken, az egészségügyből kivont pénz mennyisége nő.

Az, hogy a '99-ben hozott jogszabály azt kívánja érvényre juttatni, hogy a háziorvos megfelelően lássa el a beteget, egyértelmű. Az, hogy most visszamenőleg öt évre büntetjük a háziorvosokat, úgy gondolom, nem most van itt az ideje ennek. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Prioritást kérünk szépen az egészségügynek! (Szórványos taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
246 242 2009.11.23. 6:11  237-250

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Asszony! A 10977. számú törvényhez 51-62. számokon adtunk be módosító javaslatokat. A módosító javaslataink nagyjából három csoportra oszthatók, részben pontosításokat tartalmaznak, jelentős részben a javasolt jogszabályrészek elhagyását, illetve vannak olyanok, amelyek változtatást kívánnak tenni. Most három módosítóról beszélnék egy kicsit hosszabban.

A 10977/52. számon beadott módosító az egészségbiztosítási törvény 16. §-át igyekszik megváltoztatni. Ez a méltányossággal kapcsolatos módosító. Mivel a vonatkozó rendelkezés sérti a méltányosságot és az esélyegyenlőséget, ezért ennek a jogszabályrésznek az elhagyását javasoljuk. Itt már elhangzott, az egyéni méltányosságnak az a lényege, hogy ha a társadalombiztosítás egy gyógyszert összességében, általánosságban nem tud finanszírozni, akkor egyéni igények, egyéni elbírálás alapján ezt megteszi és támogatja. Az a kritérium, miszerint azok a gyógyszerek, amelyeknél öt éven belül már elbírálták a méltányosság lehetőségét, és nemleges választ kaptak, ezért nem kerülhetnek be a méltányossági körbe, véleményem szerint diszkriminatív az adott gyógyszereket illetően, mert a protokollok, az éppen aktuális szakmai álláspont változását messzemenően nem veszi figyelembe.

Szó volt arról, hogy a jogszabálytervezetben ötven beteg finanszírozását írja a szöveg. Ez felveti azt a kérdést, hogy mi van az ötvenegyedik beteggel. Úgy gondolom, hogy ezt mindenképpen törölni szükségeltetik.

A következő a 10977/53-as módosító. Napközben már szó volt erről. Én úgy gondolom, hogy a próbavásárlás bevezetése méltatlan az egészségügyhöz. El kellene hagyni ezt a rendelkezést, ne is beszéljünk többet róla!

Egyetlen pontosításról szeretnék még beszélni, ez a 10977/54-es... helyett az 55-ös. Az 55-ösben szintén egy elhagyást javasolunk. Ennek ugyanis az a lényege, hogy a gyógyszer-, illetve a gyógyászatisegédeszköz-rendelésnél az orvosok helyzetét nehezíti meg, miközben az egyes intézkedésekből költségvetési megtakarítás természetesen nem származik.

(22.30)

Valahogy visszarémlik a korbácsrendelet abban a törvényben, úgyhogy én úgy gondolom, ennek az elhagyása szükségeltetik.

Azon bizonyos pontosítást, amiről beszéltem - ez a jogbizonytalanság csökkentését szolgálná (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) -, a 10977/54. számú módosítónk tartalmazza; erről majd később.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
246 246-248 2009.11.23. 1:24  237-250

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen. Az előbb bennem maradt a pontosítás. (Gőgös Zoltán közbeszól.) Parancsolsz? Nem hallottam. Jobb, ha nem hallottam, gondolom.

ELNÖK: Államtitkár úr majd a megfelelő törvénynél válaszol. Parancsoljon, képviselő úr!

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Oké. Tehát a 89. §-hoz egy picike módosítást igyekeztünk benyújtani, ez azt szolgálná, hogy pontosítsa a törvényszöveget. Bizony, a jogbizonytalanságban ez valamit javít talán a helyzeten. Annyit szeretnék még mondani, hogy a törvény általános vitájában jó néhányszor elhangzott, hogy nem értjük, salátatörvény, nem értjük, miért került most a parlament elé. Ezekkel a módosításokkal próbáltuk a törvény szövegének, a törvény szellemének valamelyest a javítását. Kérem szépen képviselőtársaimat, hogy támogatni szíveskedjenek módosító indítványainkat.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
250 78 2009.12.07. 2:10  77-84

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Egy beteg orvosa november elején kért időpontot pajzsmirigyvizsgálatra a páciense számára. Tudják, mikorra kapott? 2010. április 6-ára. Kivárja a sorát, s ha a lelet pozitív, következik a gyógyító beavatkozás - ismét várólista. Az idő múltával a beteg gyógyítása egyre drágább, a beavatkozás eredményessége csökken - rosszabb hatásfokkal, drágábban dolgozott az egészségügy. Jön a dörgedelem, miszerint minden pénzt elköltenek az egészségügyben, aztán látszata semmi.

(15.20)

A beteg érdeke, az orvosi gondolkodás lényege, hogy a kóros dolgot mielőbb meg kell szüntetni. Az igazi: megelőzni a bajt. Magyarországon a rotavírus okozta, hasmenéssel és hányással járó megbetegedés járványokat okoz. A fertőzés elsősorban csecsemőket érint. A megbetegedések száma évente százezer, 2-3 százalékuk kerül kórházba. A védőoltás orális oltóanyag, hat hónapos korig kell elvégezni. Jelenleg tb által nem támogatott, az ára 36 ezer forint.

Tisztelt Miniszter Úr! Ugye, ön szerint is megengedhetetlen a diagnosztika esetén a várólista, mert így később derül ki a beteg baja, gyógyításuk kevésbé eredményes és drágább? Ugye, ön szerint is jól jár a beteg is, az egészségügy is, ha megelőzzük a rotavírus által okozott megbetegedéseket? Ugye, lépéseket tesz annak irányába, hogy a rotavírus elleni oltás is bekerüljön a kötelező oltások sorába?

Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm. (Taps a KDNP és a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
250 82 2009.12.07. 1:19  77-84

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Való igaz, nem mondtam, mert nem fért bele az időbe, hogy egy ultrahangvizsgáltról volt szó Székesfehérváron. Az a helyzet, hogy az orvosnak valóban fel kell venni a telefont, és meg kell próbálni megkeresni azt a helyet, ahol hamarabb megcsinálják a diagnózist. Tehát aszerint, amit olvasni tetszett nekem, miniszter úr, a szombathelyi beteg menjen el, mondjuk, Nyíregyházára. Oké!

A következő a kérdésem. A rotavírusról nem hallottunk; remélem, hogy bekerül majd a kötelező oltások közé. De az a helyzet - remélem, miniszter úr is így gondolja -, hogy olcsóbb lenne az egészségügy, ha a diagnosztikában nem lenne várólista, és olcsóbb lenne akkor, ha mondjuk, a rotavírus elleni oltást bevezetnék. Nyilván a kuráció költsége mind erre fordítható lenne.

Köszönöm. (Taps a KDNP és a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
250 134 2009.12.07. 2:07  133-140

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! A háziorvosok továbbképzésén tartottam előadást, s megdöbbentő arcokat láttam a hallgatóság soraiban. Meggyötört, megfáradt kollégák, sokan a nyugdíjkorhatár felett, munkára, tehát tanulásra is kényszerülve; tanulásra és munkára kényszerülve, mert nem tudnak megélni, mert nincs, aki dolgozzon helyettük. A Magyar Orvosi Kamara szombati közgyűlésén hangzottak el ezek Éger elnök úr szájából. Gyászos az orvoskar és az egészségügyi szakdolgozói kar jelenlegi helyzete - mondotta.

Elfogadtunk egy dokumentumot, amely szerint olyan egészség- és emberközpontú egészségpolitika kell, amely egységes rendszerként kezeli a gyógyítást és az egészségmegőrzést is, kiszámítható, stabil, kormányzati ciklusoktól független.

(16.10)

A nyilatkozat szerint orvosi életpályamodellre is szükség van. Az idei év válsághelyzetet hozott az egészségügyben, és a 2010-es költségvetés számai reálértékben ennek a válságnak a mélyítését idézik elő.

Tisztelt Miniszter Úr! Ugye, ön szerint is késedelem nélkül vissza kell állítani a Magyar Orvosi Kamara, az egészségügy többi szakmai kamarájának köztestületi jogosítványait? Ugye, ön szerint is megengedhetetlen és az európai normákkal ellentétes, hogy ne egy hivatásrendi választott köztestület mondja meg, etikai kérdésekben az ítélet mi tagjairól.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
250 138 2009.12.07. 1:17  133-140

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen. Miniszter úr, örülök neki, hogy ön is egyetért azzal, hogy folyamatosan és állandóan tanulni kell nyilván annak, aki az orvoslást műveli. Ez a szakmánk alapja, ez annak az alapja, hogy úgy álljunk a betegek elé, hogy kész tudással, mai napi tudással rendelkezünk. Ehhez viszont az kell, hogy megfelelő mennyiségű fizetésünk legyen. Úgy gondolom, hogy 2002-ben rendezték igazából utoljára a háziorvosok bérét, kártyapénzét.

A kérdéseim az orvosi kamarára vonatkoztak. A kérdéseim azok voltak, hogy a jogosításokat az orvosi kamara, illetve az egészségügy hivatásrendi kamarái kapják vissza mielőbb, és az volt, hogy az etikai kérdésekben furcsa, hogy nem a választott hivatásrendi köztestület tagjai mondanak etikai bírálatot az orvosokról, illetve az egészségügyi dolgozókról (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), ezeknek visszaállítása szükséges. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
252 87 2009.12.14. 2:02  86-93

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! A nedves típusú időskori makuladegeneráció megvakulással fenyegető súlyos szembetegség, az ötven évnél idősebbeknél kialakuló vakság elsődleges oka. A hatvan év fölötti európai lakosok több mint felénél kimutathatók a betegség tünetei.

Korábban többen felvetettük a betegség kezelésének nehézségeit. Tavasz óta történtek lépések, azonban a megoldás nem megnyugtató. A kezelések márciustól indultak el azzal, hogy az intravitreális, tehát a szembe adott injekciók adását az OEP finanszírozza a négy egyetemi szemklinikán. A Szemészeti Szakmai Kollégium javasolja, hogy az injekciók adását járóbeteg-ellátás keretében százszázalékos támogatással engedélyezzék. A betegek nyomon követéséhez nélkülözhetetlen az optikai koherencia tomográfiai vizsgálat, amit egyébként a szakmai minimumfeltételek is tartalmaznak. Az OEP jelenleg ezt sem finanszírozza.

Tisztelt Miniszter Úr! Ugye, ön szerint is kötelessége mindenkinek megakadályozni a betegek megvakulását, s a jelenlegi négy központ helyett a kívánatos tizenkét szemészeten biztosítani minden beteg társadalombiztosítás által támogatott ellátását? Ugye, a szakmai ajánlásoknak megfelelően ambuláns beavatkozásként is finanszírozni fogják a hatásos gyógyszer beadását? Ugye, a szükséges tomográfiai vizsgálatot is finanszírozza majd az OEP?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a KDNP és a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
252 91 2009.12.14. 1:13  86-93

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Azt a beteget, akit a megvakulás fenyeget, nem nagyon érdekli, hogy a súlyszámból kijön-e a szemészet, vagy nem. Pillanatnyilag minden negyedik beteget tudnak kezelni, illetve minden negyedik beteget támogat a társadalombiztosítás. Amúgy a kezelés félmillió (Sic!) forintba kerül egy alkalommal, és ha jól emlékszem, hét ilyen injekcióra van szüksége a betegnek, úgyhogy megterhelő.

Annak kiválasztása, hogy ki lesz a négyből az egy kedvezményezett, nagyon nehéz feladat, ezért kellene az, hogy mindenkit, de mindenkit, aki rászorul, támogasson a társadalombiztosítás. Ne hagyjuk, hogy megvakuljanak! (Taps a KDNP és a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
252 141 2009.12.14. 2:15  140-147

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Jelenleg Európában évente több mint egymillióan betegszenek meg agyérkatasztrófában, azaz stroke-ban. Ellátásuk mintegy 38 milliárd euróba kerül évente. Az Európai Parlament elé terjesztett jelentésben a szakemberek közölték, hogy az agyérkatasztrófák nagy része megelőzhető. A betegség a nem megfelelő diagnosztizálás, a páciensek rossz ellátása következtében szükségtelenül nehéz terhet ró a betegre, a gondozóra, az egészségügyi rendszerre. A kilencvenes évek végén kijelölték az úgynevezett stroke-centrumokat, vagyis az agyérkatasztrófák kezelésének központjait. Ilyen volt az OPNI-ban is.

Más: az Egészségbiztosítási Felügyelet honlapjáról is elérhető indikátorrendszerben mostantól mindenki kereshet, s rangsort készíthet, akár 600 szempont szerint is összeállíthatja a kórházak sorrendjét. Ez jelentősen megkönnyíti a betegek tájékozódását, bárki megtalálhatja a számára fontos információkat - magyarázza az EBF elnökhelyettese. Ugyanakkor attól mindenkit int, hogy egy kiragadott szempont alapján általánosítson.

Tisztelt Miniszter Úr! Tessék segíteni: most odafigyeljenek a betegek az információkra, avagy ne? Komolyan vegyék, avagy ne a rangsor alapján ítéljenek? Hol látja az Egészségbiztosítási Felügyelet helyét a mai egészségügyben, hiszen a szervezet létrejöttét indokoló több-biztosítós rendszer szerencsére nem jött létre? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Mi van az agyérbetegek kezelésére korábban kijelölt intézményekkel, osztályokkal, hova kerülnek a betegek?

Köszönöm. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
252 145 2009.12.14. 1:16  140-147

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Igazából sietnem kellene megismételni az Egészségbiztosítási Felügyeletre vonatkozó kérdéseket, de nyilván a második részben tér ki ezekre a miniszter úr. (Dr. Székely Tamás bólint.)

Az OPNI-val kapcsolatban, tisztelettel, nem tudom, milyen invazív beavatkozásokra gondol a miniszter úr. Fibrinolízist csináltak az OPNI-ban, Magyarországon ott csinálták először, illetve az elsők között, és úgy gondolom, hogy területi ellátást is végrehajtottak. Nyilvánvalóan a hozzáférhetősége jóval nehezebb az OPNI környékén lakó betegnek, valahol a Balassa utcában.

Annak viszont nagyon örülök, hogy úgy gondolja, hogy a megelőzés a legfontosabb. Valóban így van, a megelőzés nagyon fontos, csak egy baj van, a mai magyarországi élet, a mai magyarországi élelmiszerárak ezt nem teszik lehetővé. Amúgy a kialakult betegségek gyógyításához pedig (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) jól finanszírozott stroke-centrumokra van szükség, és ezek elhalóban vannak.

Kérem, ezen segíteni szíveskedjenek. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
254 132-134 2010.02.15. 2:16  131-142

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Igen.

ELNÖK: Elfogadta. Öné a szó, parancsoljon!

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! Ismét adtak egy pofont az önkormányzati tulajdonban lévő egészségügyi intézmények egy részének. A kormányzat kizárta a gazdasági társasági formában működő intézmények alkalmazottait a 2010-es 98 ezer forintos juttatásból. Ez újabb diszkrimináció, romlik tőle az egészségügyi ellátás.

Több önkormányzat valamilyen gazdasági társasági formát választott az egészségügyi szakfeladat ellátására. A többségében százszázalékos önkormányzati tulajdonban lévő és nonprofit gazdasági társasági formában működő kórházak továbbra is közfeladatot látnak el, egyetlen finanszírozási forrásuk az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól származik. Így aztán érthetetlen ez a megkülönböztetés.

Egyébként az eljárás súlyosan sért több alkotmányos alapelvet is: többek között az ugyanazon munkáért egyenlő bért, de sérül az esélyegyenlőség is a más formában működő egészségügyi közszolgáltatók és azok dolgozói között.

Tisztelt Államtitkár Asszony! Ugye, ön is úgy látja, hogy a finanszírozási technikák sorozatos változtatásával csak a sérelmek száma és a rendetlenség nő, végre egységes szerkezet kialakítására lenne szükség? Ugye, intézkednek az egyenlőtlen viszonyokat okozó rendelkezés megszüntetésére - a rendetlenség megszüntetésére is természetesen?

Közeleg a kormányzati ciklus vége. Ugye, végre tesznek legalább egy lépést az egészségügyben kialakult (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) káosz felszámolása érdekében is?

Várom a válaszát, és köszönöm a szót, tisztelettel. (Taps a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
254 138-140 2010.02.15. 1:26  131-142

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Asszony! Az, hogy helyesnek tartja az intézkedést vagy nem, arról nem volt szó, nem is az egyéni véleményünket kell mondani. Mi a költségvetés szavazásánál mindannyian elutasítottuk - ez az oldal - a költségvetést; többek között azért, mert ilyenek szerepeltek benne - egyszer.

Másodszor: azonos munkáért azonos bér jár. Ez egy alkotmányos alaptörvény. Ez igazságtalan, ami most látható.

A következő: én azt hiszem, hogy nem számomra, hanem azon dolgozók számára, akik most januárban, megkapván a fizetésüket, szembesültek ezzel a dologgal, ők hívták fel a figyelmemet arra, hogy milyen igazságtalanság történt. Igen, igazságtalanság történt (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), helytelennek tartjuk, egyenlően kell bérezni a dolgozókat. Hamarosan választás lesz, nyilvánvalóan a választók (Az elnök ismét csenget.) majd valakinek igazságot adnak. Én azt hiszem...

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr.

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): ...hogy Vas megyében (Az elnök ismét csenget.) hasonlóképpen eldöntik majd a kérdést.

Köszönöm szépen. (Taps a KDNP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
256 99 2010.02.22. 2:10  98-107

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! 2009 nyarán az új gyógyászatisegédeszköz-támogatási rendszerrel kapcsolatban már kértem, hogy ne rontsák tovább a stomát viselő, azaz hasfalra kiültetett béllel, illetve vesevezetékkel élők helyzetét. Annyit sikerült elérni, hogy a megszorítások mérsékeltebbek lettek.

Fél év múltán itt a következő. A stomaviselők érdekeit képviselő Magyar ILCO Szövetség elnöke segítséget kért. Idézet a leveléből: "Sorozatban előfordult, hogy a rokkantnyugdíjban lévő stomások, stomaviselők besorolását az orvosi felülvizsgálat során 67 százalékról 50 százalék alá minősítették. Kinyilvánítják, hogy a nevezettek rehabilitálhatók is, ugyanakkor egy kormányrendelet a stomával operáltakat, azaz a mesterséges vég- és vastagbél-kivezetéssel rendelkezőket súlyos fogyatékosként tünteti fel és tartja nyilván.

(16.20)

Igaz ugyan, egy másik törvény rehabilitációs munkahelyeket ír elő, de ezek túlnyomó többsége csődbe ment. Nem elképzelhető, hogy amikor a munkavállalók ezrei nem jutnak munkahelyhez, éppen a stomaviselőket foglalkoztatják.

Tisztelt Miniszter Úr! Ugye, a gyógyászati segédeszközök rendelésének megszorításai után újabb átgondolatlan megoldásokkal nem akarják tovább rontani a stomaviselők helyzetét? Ugye, legalább saját rendeletüket tiszteletben tartják, a jogszabályi előírásoknak megfelelően járnak el, és a rehabilitálhatóság fogalmát ennek megfelelően értékelik? Ugye, nem nehezítik tovább a rokkantnyugdíjban levő, stomával élők helyzetét?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)