Készült: 2024.04.28.22:54:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

99. ülésnap (2019.12.02.), 294. felszólalás
Felszólaló Dr. Keresztes László Lóránt (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  294  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Immár ez a harmadik alkalom a mai délután, a mai estén, hogy az éghajlatváltozás kérdéseivel foglalkozunk. Ezúttal egy olyan előterjesztést vezetek elő, amit nagy örömömre szolgálóan valamennyi ellenzéki párt jegyez, tehát minden ellenzéki párt adott egy frakciótagot ehhez az előterjesztéshez, és még több ellenzéki képviselő is. Egy olyan kérdésről beszélünk, az éghajlatváltozással kapcsolatos azonnali intézkedések szükségességéről, amely, úgy gondolom, soha nem lehetne pártpolitikai kérdés. Mégis fontosnak tartottam elmondani, hogy abban legalább az ellenzéki oldalon konszenzus van, hogy erről a kérdésről itt az Országgyűlés szintjén beszélni kell. Semmiképpen nem szeretnék ebből az ügyből pártpolitikát csinálni. Nagyon bízom benne, hogy ebben a vitában is felszólal majd kormánypárti képviselőtársam, hisz ül itt olyan kormánypárti képviselő, aki érti és érzi ezeknek a problémáknak a súlyát, és remélem, hogy majd szólásra emelkedik.

Amikor az éghajlatváltozás kihívásairól beszélünk, akkor odáig kéne eljutni, hogy egy vitában kiérleljük azt, hogy mit is gondolunk ilyen kihívások alatt, milyen konkrét kihívásokkal szembesülünk, mik azok a súlyos hatások, amik valószínűleg el fognak érni minket, és amelyek csökkentéséről tudunk beszélni. Nagyon fontos, hogy nemcsak fogalmi, hanem tartalmi kérdésekről is vita van adott esetben itt, az Országgyűlés falai között is, hogy mi az, amit elérhetünk, mik a kihívások, mennyi időnk van rá, és milyen szintű cselekvésre van szükség. Teljesen egyértelműen azt gondolom, hogy az megint csak nem lehet ideológiai megközelítés függvénye, hogy azt a fajta szemléletet, azt a fajta gazdaságpolitikát, azt a profithajhászást, ami elvezetett ide, nem folytathatjuk. Tehát óriási szemléletváltásra, óriási gazdaságpolitikai és társadalompolitikai fordulatra van szükség, hogy egyáltalán eredményeket tudjunk elérni.

Ez a javaslat alapvetően elveket fogalmaz meg, célokat fogalmaz meg, a kihívásokra próbálja felhívni a figyelmet, a kihívások súlyosságára, illetve konkrét intézkedéseket is előterjeszt. Ezen konkrét intézkedéseket most öt percben nyilván esélytelen ismertetni, de a legfontosabbakat azért megemlíteném. Ezek nemzetközi kötelezettségvállalásokra is vonatkoznak, különböző klímavédelmi célok, vállalások, és saját magunk, Magyarország kötelezettségvállalásával kapcsolatban fogalmaz meg utasításokat, útmutatásokat mindazoknak, akik Magyarországot a nemzetközi politikában képviselik. Azt hiszem, abban nincs vita, ha a klímaváltozás, az éghajlatváltozás hatásai ellen akarunk fellépni, akkor az nem is nemzeti szinten, sőt nem is európai uniós szinten képzelhető el, hanem egyfajta globális szemléletváltás, globális összefogás és közös cselekvés által lehet eredményeket elérni. A mi javaslatunk is foglalkozik a klímavészhelyzet kihirdetésével. Rendkívül fontos ugyanakkor az, hogy valódi intézkedésekkel töltsük meg. Ennek megfelelően egy klímavédelmi törvény meghozatalát, vagy ennek a vitáját szeretnénk javasolni.

Nagyon fontos, hogy beszéljünk konkrétumokról is. Mindig megáll ez a vita az elvek szintjén, de én szeretnék két konkrét esetet, két konkrét példát mondani, amivel talán kicsit közelebb kerülök ahhoz, hogy fideszes és KDNP-s képviselőtársaim is holnap ezt a javaslatot támogassák. Július elején több települést is érintő borzalmas, extraviharok söpörtek végig az országon. Nemcsak ekkor, de ekkor kifejezetten tanúi lehettünk ennek. Egy Somogy megyei települést, Lakócsát is ért egy ilyen egészen döbbenetes vihar, amikor egy szupercella pusztított. Néhány nappal később én is elmentem erre a településre, és ezt a pusztítást nem is hittem volna el, ha csak a híradásokra hagyatkozok, ezt személyesen látni kellett. Ott a településen az idős emberek is megfogalmazták, hogy ők ilyet még nem láttak. S ennek a kistelepülésnek, ennek az amúgy szegény sorsú kistelepülésnek a vezetői olyan helyzetbe kerültek, hogy nem tudták, mihez fogjanak, mihez nyúljanak, milyen forrásból tudnak azonnali segítséget kérni azok számára, akik elvesztették a lakhatásukat. Egészen döbbenetes volt látni azt, hogy még a biztosítótársaságok sem reagáltak megfelelő gyorsasággal erre a helyzetre.

Tehát rendkívül fontos, hogy kialakítsunk egy olyan jogszabályi környezetet, hogy ezeket a településeket felkészítsük az ilyen, sajnos egyre gyakrabban előforduló extrém időjárási helyzetekre, és adjunk egy lehetőséget, hogy tudjanak mihez nyúlni, milyen forráshoz, milyen szakmai segítséghez. Ez ilyen szempontból is rendkívül fontos.

S egy másik kérdés: a kormány ma is beszélt a migráció kérdéséről. Talán ezzel sikerül megvilágítani, hogy fontos erről az ügyről beszélni. Azt mi magunk is valljuk, hogy a globális migrációs krízis elleni hatékony fellépés sorskérdés mindannyiunk számára, sorskérdés Európa és sorskérdés minden magyar ember számára. De a legfontosabb az, ha ezzel a helyzettel valóban szembesülni akarunk és cselekedni akarunk, hogy őszintén beszéljünk a migrációt kiváltó okokról, és valódi cselekvést indítsunk el ezen okok kezelése érdekében. Nyilvánvaló, és szerintem ezzel még önök sem vitatkoznak, hogy az éghajlatváltozás az egyik legfontosabb kiváltó ok.

Ebben a tekintetben azt gondolom, hogy nemzeti szinten, valamint alapvetően a magyar kormány ilyenfajta jogosítványait felhasználva nemzetközi szinten kell fellépni azon intézkedések sorozatával, ami ebből a szempontból is segítséget nyújthat. Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.)

(19.40)




Felszólalások:  Előző  294  Következő    Ülésnap adatai