Készült: 2024.09.21.05:26:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

132. ülésnap (2004.03.17.), 42. felszólalás
Felszólaló Dr. Juhászné Lévai Katalin (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Foglalkoztatási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JUHÁSZNÉ LÉVAI KATALIN, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A foglalkoztatási bizottság is együtt tárgyalta a három törvényjavaslatot, és 12:10 arányban általános vitára alkalmasnak tartotta.

Bizottságunk többsége jó szívvel támogatta ezt a javaslatot, hiszen valljuk be, hogy évek óta elodázott lépések megtételét indítja el. Támogatjuk a kormány által kidolgozott közigazgatási reform koncepcióját, amelynek egyik és új eleme az együttműködésnek az élet által egyébként már igazolt szintje: a kistérség.

A beterjesztett javaslat a többcélú kistérségi társulások intézményesülését jelenti. A javaslat elfogadásával végre kezdetét veheti Magyarországon a közigazgatás átalakítása és reformja, amelyben eddig csupán a szlogenek szintjén értettek egyet a politikai pártok. A három törvényjavaslat a kistérségi szint kiépítésének, megszervezésének jogi hátterét jelenti, és az élet racionalitása által több területen már régóta kiválóan működő kistérségi társulásokat rendszerbe fogja, stabilizálja. A három feladat, a területfejlesztés, az államigazgatás és az önkormányzati közszolgáltatás feladata kellően szolgálja majd az ott élők életminőségének a javítását.

Ez a javaslat adni akar, és nem elvenni; korrekt, európai színvonalú szolgáltatást minden kistelepülésen élő számára.

(11.00)

Elvi alapot ad ahhoz, hogy végre a szétdarabolt önkormányzati rendszerben, az elaprózódott rendszer hátrányait leküzdve, a lakosság érdekeit érvényesítve próbáljunk egy rendszerben, hálózatban működő közigazgatást, közszolgáltatást és területfejlesztést megvalósítani. Tudjuk nagyon jól, hogy az ezer fő alatti kistelepüléseken gondot okoz az a gazdaság teljesítőképessége és annak alacsony volta miatt, hogy az ott működő önkormányzatok akár a kötelező feladataikat is maximálisan ellássák.

Nagyon fontosnak tartjuk azt, hogy az élet az eddig is kikényszerített, és azt gondolom, elsősorban önként vállalt együttműködést szorgalmazta, a tárgyalt javaslat pedig végre lehetővé teszi, hogy átlátható, mindenki számára garanciákat biztosító működési feltételek alakuljanak ki. Fontosnak tartjuk azt, hogy az együttműködést a szociális, a foglalkoztatási, a gyermekjóléti, az oktatási területen vagy a kommunális szolgáltatás területén mind-mind úgy végezzék hálózatban a települések, hogy a helyi intézmények önállóságát ez ne csorbítsa.

Felvetődött a bizottsági vitában, nagyon sokan negatívumként vetették fel, hogy ez a javaslat csorbítja a települési önkormányzatok önállóságát. Mi ezt nem így látjuk, hiszen az autonómia jogi, szervezeti, döntési és gazdasági autonómiát is jelent az önkormányzatok számára, és a döntést önmaguknak kell meghozni abban az ügyben, hogy milyen feladatok ellátására kívánnak társulni.

Ugyanakkor fölvetődött a vitában az is, hogy az Európai Unió ezt a szintet nem jegyzi és nem tartja számon. Mi azt gondoljuk, hogy az Európai Unió nem szól bele abba, hogy a különböző gazdasági fejlettséggel rendelkező országokban milyen módon kívánják a területi egyenetlenségeket, a területi különbségeket kiegyenlíteni. Azt gondolom, az élet bebizonyította, hogy a mikrotérségek közötti egyenlőtlenségeket, különbségeket a kistérség és annak a szervező ereje tökéletesen tudja szervezni és biztosítani.

A felelősségünk, tisztelt képviselőtársaim - ez elhangzott a bizottságban is -, ma már abban van, hogy a területfejlesztés területén is alakítsuk ki ezt a szintet és intézményrendszert. Én bízom benne, hogy rövid időn belül a területfejlesztési törvény módosítását is tárgyalja a parlament, hisz azt gondolom, hogy az itt ülők felelőssége Magyarország népe iránt abban van, hogy hogyan tudjuk projektekben, értelmes stratégiákban, programokban végiggondolni egy-egy térségnek a helyzetét, hogyan tudunk foglalkoztatást, megélhetést, gazdaságfejlesztést biztosítani a számukra, és hogyan tudjuk kihasználni az európai uniós forrásokat. Ebben mind a két oldalnak közös felelőssége van, ezért én nagyon bízom benne, hogy ez a többségi vélemény a parlament egész véleményévé alakul a vita során.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai