Készült: 2024.09.19.00:31:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

38. ülésnap (2018.11.12.), 44. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga-Damm Andrea (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:17


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA-DAMM ANDREA (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! 2015-ben a nyugat-balkáni útvonalon Macedónia és Szerbia érintésével 2015 június és szeptember között 159 968 illegális határátlépő lépte át Magyarország határát. 2015 elejétől a nemzetbiztonsági szolgálatok többször figyelmeztették a kormányt arra, hogy a nyugat-balkáni útvonalon a balkáni menekülttáborokból, illetőleg a közel-keleti háborús helyzetű országokból nagyszámú migránsra lehet számítani hazánk határain.

(14.50)

A nemzetközi embercsempész-hálózatok felkészültek arra, hogy százezres nagyságrendű embertömegeket igyekezzenek Európa közepére eljuttatni, és ezt a nagyszámú tömeget bizony kizárólagosan szervezett embercsempész-hálózatok, mind belső, mind külső hálózatok segíthették a kiindulóponttól a célállomásig.

A titkosszolgálatoknak feladatuk az ilyen hálózatok felderítése, az azokba való beépülés, és végül az adott bűncselekmények megvalósítóinak személyes felelősségre vonása érdekében az aktivizálódásuk. 2015 augusztusa óta a magyar kormány kerítést épített, alaptörvény-módosításokat kezdeményezett, folyamatosan perel az európai kvóta ellen, összeveszett fél Európával, a magyar polgárokat három éve kitartó félelemkeltéssel gyengíti, de az egyik legfontosabb jogkövetkezményt, a tömeges büntetőeljárásokat az embercsempészek ellen nem igazán láttuk aktívan szorgalmazni. 2015-ben indult egypár személy ellen kirakat-büntetőper, de gyakorlatilag azóta semmit nem tudunk arról, hogy érdemben történt-e a bűnelkövetők felkutatása, megindultak-e akár belföldön, akár külföldön az érintett országokban az embercsempészek elleni büntetőeljárások, amiből arra lehet következtetni, hogy ezen hálózatok személyi állománya megroppant.

A magyar büntetőjogban a Btk. 353. és 354. §-a foglalkozik azokkal a bűncselekményekkel, amelyeket a jelen esetben feltétlenül elkövettek. Nem bírok tapasztalattal az ilyen jellegű tevékenységekben, de úgy vélem, több százezres nagyságrendű tömeget minimálisan 2-3 ezer ember tud mozgatni ahhoz, hogy a több ezer kilométeres út eredményes legyen. Az eredményességhez nem férhet kétség, tekintettel arra, hogy több mint 160 ezer ember lépte át illegálisan Magyarország határát, és azóta is 10 és 50 között vannak naponta az illegálisan Magyarország határait átlépni kívánó személyek.

Kérem a kormány képviselőjét, válaszoljon azokra a kérdésekre, hogy Magyarországon embercsempészet és jogtalan tartózkodás elősegítése bűncselekményének elkövetése miatt hány személy ellen indult eljárás, illetőleg a legfőbb ügyész vagy az igazságügyi miniszter kezdeményezett-e jogsegélyt külföldi államokkal, tettek-e feljelentést külföldi államoknál, illetőleg a magyar lakosok a félelem magjai után láthatják-e azokat az eljárásokat, amelyeket önök kezdeményeztek.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai