Készült: 2024.05.04.06:31:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2010.09.13.),  128-137. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:19


Felszólalások:   118-127   128-137   138-145      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr.

Tisztelt Országgyűlés! Gaudi-Nagy Tamás, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni a közigazgatási és igazságügyi miniszternek: "Kíván-e tenni valamit, és ha igen, mit kíván tenni az igazságügy annak kikényszerítése érdekében, hogy Gyurcsány Ferenc és társai az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottságának a 2002-2010 között elkövetett jogsértéseket vizsgáló albizottsága előtti személyes megjelenésükre vonatkozó alkotmányos kötelezettségeiknek eleget tegyenek?" címmel.

Miniszter úr halaszhatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem képviselő urat, elfogadja-e a válaszadót. (Dr. Gaudi-Nagy Tamás bólint.) Igen, képviselő úr a válaszadó személyét elfogadta, így önt illeti a szó.

DR. GAUDI-NAGY TAMÁS (Jobbik): Köszönöm. Azt az 5 másodpercet, ha szabad lenne, kérném, mert nagyon kevés ez a két perc - jó? Ha szabad, az óra újraindítását kérném, csak 5 másodperctől indultam el. Köszönöm szépen a lehetőséget. (Az óra újraindul.)

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Én egy másik kiszivárgott beszédről szeretnék beszélni és egy másik brutalitásról, mégpedig a balatonőszödi hazugságbeszédről, amely néhány napja lesz majd négy éve, hogy kiszivárgott, amely egy országos felkelést idézett elő, egy olyan ellenállást idézett elő, amely végül is 2010 tavaszán odáig vezetett, hogy elsöpörték a hazugságkormányt, a Gyurcsány-Bajnai-kormányt, annak minden részével együtt.

Azonban az a példátlan dolog történt akkor ott ősszel, hogy a karhatalmat bevetette ez a kormány annak érdekében, hogy letörje az ellenállást. Hihetetlen megtorlások történtek, emberek szemét lőtték ki, belegázoltak lovasrohammal emberekbe, nem folytatom.

Az elszámoltatás elementáris igénye végigsöpört az országon, és a mai napig is; nagyon sajnálom, hogy nincs itt Gyurcsány Ferenc, pedig neki címezném ezeket a szavakat, neki is többek között. Ő volt az egyik fő felelőse annak a hihetetlen, soha nem látott mértékű, legalábbis az elmúlt 50 évben soha nem látott mértékű kegyetlen erőszaknak, amit végrehajtottak az ő pribékjei. A változás szele azonban szerencsére befújta azokat az erőket az Országgyűlésbe, akik ezt az elszámoltatást akarják, jelesül jogvédőket és jobbikosokat is. Részt veszünk, felállt az az országgyűlési albizottság, amely nemcsak a 2006-os, hanem a 2002-2010 közötti összes alapvető szabadságjogsértés kérdését vizsgálja.

Eljutott azonban oda gátlástalanságban, cinikusságban Gyurcsány Ferenc és volt titokminisztere, Szilvásy György és az MSZP a teljes pártjával, hogy felszólították mindazokat, akiket a bizottságunk megkeresett, hogy ne vegyenek részt az ülésen. Noha még Gergényi is eljött oda, bár semmire nem emlékezett, és mindenki eljött oda, aki úgy érzi, hogy alkotmányos kötelezettségének eleget kell tennie.

Azt gondolom, hogy ez a gátlástalanság már tökéletesen bizonyítja, hogy az a felelősség, amit mi egyre jobban megtalálunk ott, ebben az albizottságban, megkerülhetetlenül vár ezekre az elkövetőkre. Így a kérdésem az igazságügyi kormányzat felé az, hogy milyen formában kívánja kikényszeríteni ezt az alkotmányos kötelezettségüket. Köszönöm. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

Öné a szó, államtitkár úr.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Valóban mind a parlament tekintélyét, mind az egész demokráciába vetett Gyurcsány Ferenc-hitet jól mutatja, hogy hogyan viszonyul akár a volt miniszterelnök, jelenleg parlamenti képviselő, akár a volt titokminiszter a Magyar Köztársaság megválasztott parlamentjének - amelynek egyébként ő is tagja - megválasztott és törvényesen, a Házszabály szerint felállított bizottságához. Elfogadhatatlan... (Kovács Tibor: Ti kivonultatok minden héten a parlamentből, nem vettetek részt a bizottsági üléseken!) Nagyon örülök, hogy képviselő úr...

ELNÖK: Megkérem, képviselő úr, szíveskedjen megvárni, amíg az államtitkár úr befejezi.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: De nagyon jó, hogy képviselő úr pont ezt a bekiabálását tette, hiszen mi pont azzal a Gyurcsány Ferenccel nem vállaltunk közösséget, amikor ő felszólalt, aki a parlamenti demokráciát annyira semmibe veszi, hogy egy Házszabály szerint megválasztott bizottságnak az ülésére, ahol kérdéseket tennének fel, el sem megy. Mi próbáltuk azt a szakadékot, ami közte és köztünk van, ezáltal is mutatni, hogy vannak demokraták, és vannak azok, akik a parlamentet csak egy színpadnak használják, saját egyéni karrierjük, saját egyéni politikai hatalomra törekvésük eszközeként.

Egy ilyen bizottság pontosan arra lenne jó, hogy valaki tisztázza a tényeket, elmondja a saját védekezését, elmondja a saját álláspontját. Ez egy demokratikus lehetőség mindenki számára, akivel szemben egy vizsgálat elindul, hogy a saját maga számára pozitív tényeket előadja. Az, hogy lemond egy ilyen védekezési lehetőségről, az mutatja azt, hogy mennyire cinikusan áll ehhez az egész bizottsághoz, mennyire cinikusan áll a parlament Házszabályában rögzített bármiféle ilyen vizsgálati lehetőséghez.

Sajnálatos, és erre már 2003-ban felhívta az Alkotmánybíróság is a figyelmet, hogy ez a szakasz, amelyik a meghallgatásokkal foglalkozik, ez a 21. §, ez egy lex imperfecta, egy olyan törvényi hely, amit úriemberekre, gentlemanekre találtak ki annak idején, de sajnos nem csak rájuk kell alkalmazni, az elmúlt 20 év praxisa már ezt mutatja.

Éppen ezért úgy gondolták, hogy ha valaki, akár parlamenti képviselő, akár jogtisztelő magyar állampolgár, meg fog jelenni a bizottság előtt, vagy adatot fog neki szolgáltatni, ha erre felkérik. Sajnos, ebben az esetben olyan emberrel találkozunk, aki az alkotmánynak ezeket az alapvető rendelkezéseit sem tartja be.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Viszontválaszra megadom a szót Gaudi-Nagy Tamás képviselő úrnak.

DR. GAUDI-NAGY TAMÁS (Jobbik): Köszönöm, államtitkár úr. Sajnos, a helyzetet tudtam, és éppen ezért terjesztem elő ma azt a törvényjavaslatot, amely a büntető törvénykönyv módosításáról szól, és a népképviseleti szerv által folytatott vizsgálat akadályozása bűncselekmény fogalmát teremti meg.

Az a kérésem a tisztelt országgyűlési többséghez, hogy kivételes eljárásban, sürgősséggel támogassák ennek a törvénynek az elfogadását. A lényege: aki azáltal, hogy népképviseleti szerv által folytatott vizsgálati meghallgatáson értesítés ellenére, önhibájából nem jelenik meg, vagy pedig az ügy körülményeire valótlan vallomást tesz, a népképviseleti szerv által folytatott vizsgálatot akadályozza, vétséget követ el, alapesetben két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. Aki képviselőként teszi ezt, hivatalos személyként, a büntetés három évig terjedő börtön. És aki erre felhív, mint például legutóbb Nyakó István, az pedig legalább egyéves börtönbüntetéssel kell hogy szembenézzen. És az a párt, aki egy ilyen bűncselekmény elkövetésére hív fel, egy ilyen Btk.-tényállás életbelépte után, az bizony feloszlatandó.

Úgyhogy ennek fényében kérem az országgyűlési képviselőtöbbséget a támogatásra és egyben azt is, hogy az elszámoltatást vigyük végig, kártalanítsuk az áldozatokat, közkegyelmet az elítélteknek és a politikai foglyokat engedjük szabadon, hiszen most lesz tüntetés értük 18 órakor az Országház előtt.

Köszönöm. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Államtitkár urat viszontválasz illeti meg. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Én pedig szeretném majd azt a napot megérni, képviselő úr, amikor erre nem büntető törvénykönyvi tényállásokat kell hogy fabrikáljunk, hanem a politikai kultúránk eljut odáig, hogy ha valakit egy vizsgálóbizottság elé idéznek, lehet az politikus, volt politikus, vagy lehet akár egy gazdasági társaságnak a vezetője, hiszen arra is sor került, hogy itt akár a gazdasági világválság kapcsán, a nagy cégek, akik elbocsátásokat vittek véghez, azoknak a vezetői sem jelentek meg a parlament előtt, lesz egy ilyen jogállami kultúránk, hogy azok megjelennek önmaguktól is, és nem kell büntetőjogilag fenyegetnünk őket, akár rendelkezzenek mentelmi joggal, akár nem. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:   118-127   128-137   138-145      Ülésnap adatai