Készült: 2024.09.21.18:51:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

30. ülésnap (2002.11.05.),  84-87. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 3:48


Felszólalások:   80-83   84-87   88-91      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Kedves Képviselőtársaim! Homa János, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a miniszterelnöknek: "Találós kérdés: a magyar pénzügyminiszter számára hogyan lehet több a 30 ezer a 100 ezernél?" címmel. A kérdésre a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező László Csaba pénzügyminiszter válaszol.

Homa János képviselő urat illeti a szó.

HOMA JÁNOS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! - hiszen ő ül itt a székben. Az Európai Újságíró Szövetség felvetette az Európai Uniónál: ha a szabadpiacot a szocialista kormány politikai bosszúja fenyegeti azzal, hogy az állami hirdetéseket visszavonja, visszavonatja a neki nem tetsző politikai lapoktól, azzal durván megsérti a sajtószabadság európai normáját. Ez természetesen nem Magyarországon, hanem Lengyelországban történt. Nálunk ilyen nem fordulhat elő. Vagy mégis?

A minap került napvilágra Büki Dorottya volt SZDSZ-es képviselő levele. Büki Dorottya a kormányzati irányítás alatt álló állami vállalatok egyik felelős vezetője. Ezért eszünkbe sem jutna feltételezni, hogy olyan durva támadást akarna indítani a sajtószabadság ellen, amilyet Lengyelországban indított a szocialista kormány. A levelet olvasva csak az nem fér a fejembe, hogyan jutott Büki Dorottya arra az eredményre, hogy jobban megéri hirdetni egy 30 ezer példányú lapban, mint egy 100 ezer példányszámban megjelenőben.

 

(11.50)

 

Tisztelt Államtitkár Úr! Hogyan lehet a 30 ezer több a 100 ezernél? Ön szerint úgy gazdálkodik jobban a szocialista kormány az emberek befizetett adójával, ha a 30 ezres, vagy akkor, ha a 100 ezres példányszámú újságban hirdet? Ha a kérdésre azt válaszolja, amit minden más ember, akkor magyarázza meg, hogy milyen gazdasági ésszerűség indokolja azt, hogy az állami hirdetéseket Büky Dorottya inkább szeretné megjelentetni a 30 ezer példányban megjelenő Magyar Hírlapban, mint a 100 ezer példányban megjelenő Magyar Nemzetben. Azt nem is merem feltételezni, hogy politikai támadást intéztek a sajtószabadság ellen.

Kérdezem öntől azt is, ki adott megbízást Büky Dorottyának, hogy megírja ezt a levelet. Miért nem mentette még fel Büky Dorottyát, aki egy pofonegyszerű számítást sem tud elvégezni hibátlanul, és ezzel veszélyezteti az adófizetők pénzének tisztességes felhasználását? Köszönöm figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. A kérdésre Burány Sándor államtitkár úr válaszol. Államtitkár úr, öné a szó.

 

BURÁNY SÁNDOR pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Kedves Képviselő Úr! Tájékoztatom arról, hogy az ÁPV Rt. egy, a szabadpiacon tevékenykedő marketingcéggel készíttetett tanulmányt arra vonatkozóan, hogy hirdetményei mely médiumokon keresztül juthatnak el a célközönségekhez a leghatékonyabban. Ezt követően a vagyonkezelő szervezet a többségi állami tulajdonú cégeknek mintaként ajánlotta a kutatási anyagot a költséghatékony és célirányos hirdetési tevékenység megalapozása érdekében.

Egyetlen sajtóorgánumot, így sem 30 ezer példányszámú, sem 100 ezer példányszámban megjelenő újságot nem ajánlottak állami cégeknek. Felhívták azonban az állami cégek figyelmét arra, hogy reklámköltségeiket ésszerűen, a hasznosulási szempontokat figyelembe véve tervezzék, a költséghatékonyság, a felelős gazdálkodás jegyében. Az előzőeket figyelembe véve kérdéseire nemmel tudok válaszolni, miután a sajtó szabadsága nem sérült.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:   80-83   84-87   88-91      Ülésnap adatai