Készült: 2024.09.23.05:51:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

23. ülésnap (2002.10.01.),  76-82. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:43


Felszólalások:   70-76   76-82   82-88      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: A képviselő úr nem fogadta el a választ. Kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e. (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 192 igen szavazattal, 151 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta a választ.

 

Tisztelt Országgyűlés! Kovács Zoltán, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a pénzügyminiszterhez: "Tízmilliárdos adócsalás Magyarországon; avagy megússza-e a szocialista kormány tevékenysége alatt a börtönt a volt vecsési MSZP-elnök?" címmel.

A képviselő úré a szó.

 

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Mindannyian tudjuk, hogy a világban vannak olyan országok, amelyeket egyszerűen adóparadicsomnak szoktak nevezni. Sajnos léteznek adócsalók paradicsomai is. Remélem, Magyarország a jövőben nem az utóbbi kategóriába fog tartozni. (Közbeszólás az MSZP soraiból: A jövőben nem.)

Mintegy két évvel ezelőtt derült fény Magyarország történetének legnagyobb, tízmilliárd forintot is meghaladó adócsalására. Kérdezhetjük, hogy sok vagy kevés ez a pénz. Nézzünk egy konkrét példát! A szocialista kormány a méltányossági nyugdíjemelésre 300 millió forintot különített el. Minden húsz jelentkező, idős, rászoruló ember közül tizenkilencet elutasít a szocialista kormány. Az elcsalt 10 milliárd forintból minden igénylő nyugdíjas megkaphatná a méltányossági nyugdíjat. A csalás hátterében egy jól szervezett maffiabanda áll. Az egyik fő gyanúsított a szocialisták vecsési szervezetének elnöke, Balázsi Tamás, aki jó ideig a szocialisták országos választmányának a tagja is volt.

2000 őszén kezdett nyomozást az adórendőrség adócsalásra szakosodott bűnszervezetben, különösen nagy értékre, szervezetten és üzletszerűen elkövetett adócsalás alapos gyanúja miatt. 2001 nyarára a hatóság behatárolt egy bűnözői kört, amely szinte ipari méretekben állította elő a fals számlákat. Az adócsalók 120 fantomcéget alapítottak, ezek végezték a fiktív számlázásokat. A hamis bizonylatokat befogadó vállalkozások száma meghaladja az ezret. Ezen számlák felhasználásával a fehérgalléros bűnözők 10 milliárd forint adófizetési kötelezettség alól - idézőjelben - mentesültek. Az ügyben az adórendőrök házkutatásokat végeztek, így eljutottak a szocialisták Köztársaság téri székházába is. (Derültség az MSZP soraiban.) Bizonyára csak a véletlen műve lehet, hogy tavasszal, a választások után az előzetes letartóztatásban lévő adócsaló, szocialista vecsési elnököt szabadlábra helyezték.

A szocialista kormányzás kezdete óta az APEH-nél az üggyel foglalkozó előadókat rendszeresen lecserélik. Mire az előadó végre kiismerné magát a tízmilliárdos adócsalásban, rögtön más feladatot kap. Úgy tűnik, mintha nem lenne fontos az ügy felderítése, folyik az időhúzás, a felderítés elszabotálása.

Tisztelt Államtitkár Úr! A közvélemény végre tisztán szeretne látni a nagyüzemi szocialista számlagyárról. Az elmúlt hónapokban semmit nem hallhattak az emberek. A polgárok azt tapasztalják, hogy miközben ők fáradságos munkával teremtik elő családjuk boldogulásához a szükséges feltételeket, aközben a fehérgalléros adócsalók a szocialisták kormányzása közepette garázdálkodhatnak. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Idő!)

Hogyan működik a szocialista kormány alatt a közbiztonság, mikor egy tízmilliárdos adócsalás gyanúsítottja szabadon kószálhat? Milyen érdek mozgatja önöket - kérdezem -, mikor a büntetőtételek szigorítása helyett - hallhattuk - az állandó enyhítés mellett érvelnek? Mikor hozzák nyilvánosságra a vecsési tízmilliárdos csalást? S mikor vetnek véget annak az elmúlt száz napban meghonosított gyakorlatnak, amely a szocialista diktatúrához hasonlóan közvetlen politikai irányítás alá vonja az APEH-et és a rendőrséget? (Taps és közbeszólások az ellenzéki pártok soraiban.)

 

ELNÖK: A választ Burány Sándor államtitkár úr adja meg. Öné a szó, államtitkár úr.

 

BURÁNY SÁNDOR pénzügyminisztériumi államtitkár: Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársam! Először is szeretném megnyugtatni önt: Magyarország a jövőben nem lesz az adócsalók paradicsoma. Erről biztosíthatom. (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Mert már most az!) A múlttal kapcsolatban, legalábbis az elmúlt négy évet, úgy gondolom, nem nekem kell önnek elmagyaráznom.

(11.30)

 

A kérdéseire a választ a következőben tudom megadni. Az interpellációban szereplő fiktívszámlaügy nyomozása jelenleg is nagy intenzitással folyik. A lefoglalt okiratok száma több tízezer, amelyek értékelése és feldolgozása folyamatosan történik. Nem felel meg azonban a valóságnak az ön állítása, hogy az APEH-nél az üggyel foglalkozó előadókat rendszeresen lecserélik. Az üggyel egy egész csoport foglalkozik. Ennek két tagja valóban változott, de az ön információjával ellentétben őket nem lecserélték, hanem előléptették. (Derültség az MSZP soraiból.)

Az ügy jelentőségére tekintettel az eljárás kezdeti szakaszától fokozott és szoros ügyészi felügyelet mellett folyt és folyik jelenleg is a nyomozás. Az ügyészi felügyelet körében a nyomozók heti rendszerességgel tesznek jelentést az ügyészség felé az elvégzett nyomozati tevékenységről, és egyeztetnek a tervezett intézkedésekről. A nyomozás minden lényeges kérdésében az ügyészség dönt. Ezért, ha a képviselő úrnak az ügyészség tevékenységét illetően kétségei támadnak, javaslom, kérdezze meg a legfőbb ügyész urat. (Derültség és taps az MSZP soraiból.) Az ügyben korábban nyolc főt tartóztattak le, az előzetes letartóztatásban lévő gyanúsítottakkal szemben a személyüket érintő nyomozati cselekményeket elvégezték.

Az ügyészség - tehát nem a kormány, hanem az ügyészség - az előzetes letartóztatások további fenntartását nem tartotta indokoltnak, ezért azt megszüntette.

Amit ön a szocialista számlagyárról mondott, ez egyszerűen szimpla hazugság. A kapcsolat a fiktívszámlaügyek és az MSZP között mindössze az, hogy az MSZP Pest megyei szervezeténél is elszámoltak az üggyel összefüggő két darab fiktív számlát, melyek értéke 24 ezer, illetve 6 ezer forint. (Derültség az MSZP soraiból.) A számlák elszámolásával az azokat benyújtó személy a gyanú szerint - hangsúlyozom, a gyanú szerint - csalás vétségét követte el, mellyel azonban nem az államnak, hanem az MSZP-nek okozott 30 ezer forintos kárt (Moraj az MSZP soraiban.), ezért az eljárásban az MSZP sértettként szerepel, képviselő úr. (Derültség az MSZP soraiban. - Közbeszólás a Fidesz soraiból: Nem szégyelled magad?!) Hogy ebben az ügyben a csalás gyanúja bebizonyosodik-e, azt nem tudni még (Zaj.) de ha már a képviselő úr vádaskodik, remélem, általában különbséget tud tenni csalók és sértettek között. A nyomozás jelenlegi állásáról éppen a nyomozás eredményessége érdekében nem adható ennél részletesebb tájékoztatás. A közvélemény részletes tájékoztatására az eljárás lezárásakor lesz lehetőség.

Kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Kérdezem a képviselő urat, hogy elfogadja-e a választ.

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Mindannyian tudjuk, hogy az ügyészség felé az információkkal a rendőrség rendelkezik, ők tesznek indítványt az előzetessel kapcsolatos döntések meghozatalában. (Moraj az MSZP soraiban.) Az látszik, és úgy tűnik ki az elmúlt időszakban, hogy folyik a rendőrség tudatos gyengítése - létszámstop, benzinköltségek csökkentése (Moraj az MSZP soraiból.), közterületi jelenlét csökkentése; ez a fehérgalléros bűnözők garázdálkodásának jövőjét vetíti elénk. Úgy gondoljuk, hogy ez nem a helyes irány, tisztelt államtitkár úr (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Úgy van!), ezért úgy gondolom, hogy a választ nem fogadhatom el. Nem léphetünk be még egyszer ugyanabba a folyóba, nem szeretném még egyszer meghallani azt, hogy az önök miniszterelnöke azt mondja a belügyminiszternek, hogy ez nem közbiztonság, akár az APEH-rendőrség vonatkozásában a pénzügyminiszternek.

Ezért úgy gondolom, tisztelt államtitkár úr, hogy az ön válasza egyetlenegy kérdésre sem valós (Derültség az MSZP soraiból.), ezért azt nem tudom elfogadni. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Mivel a képviselő úr nem fogadta el a választ, kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e. (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 197 igen szavazattal, 148 nem szavazattal, tartózkodás nélkül elfogadta a választ.

 

Tisztelt Országgyűlés! Az utolsó interpelláció következik. Czerván György, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszterhez: "Meddig kukoricáznak még a termelőkkel? - avagy gabonafelvásárlás szocialista módra" címmel. A képviselő úré a szó.

 




Felszólalások:   70-76   76-82   82-88      Ülésnap adatai