Készült: 2024.09.21.02:14:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2002.02.05.), 187. felszólalás
Felszólaló Benyhe István
Beosztás egészségügyi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:39


Felszólalások:  Előző  187  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BENYHE ISTVÁN egészségügyi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Az egészségügy helyzetét általánosan érintő problémáról van szó. Meg kell állapítanunk, hogy akkor, amikor a polgári kormány átvette a kormányrudat az MSZP-SZDSZ-kormánytól, leltárt készítettünk, és megállapítottuk, hogy az egészségügyben mintegy 35 százalékos nettó forráskivonás történt, amit a polgári kormánynak kellett volna helyrehoznia. Elmondhatjuk, hogy erőfeszítéseink következtében 2001-re ezt a hátrányt ledolgoztuk, és tulajdonképpen jelentős mértékben többletforrások jelentek meg az egészségügy területén.

Meg kell jegyeznem, hogy a bérarányokat tekintve sok igazság van abban (Általános zaj. - Az elnök csenget.), amit a képviselő asszony elmondott. De az is hozzátartozik, hogy ebben az országban a minimálbért az elmúlt évtizedben megalázóan alacsonyan tartották, és érvényesült az a régi pártállami tradíció, hogy az állam csak úgy tesz, mintha fizetne. Mindenki nagyon jól tudta azt, hogy a minimálbérből nem lehetett megélni. Ezért amikor át kellett gondolnunk az egész ország bérviszonyainak meghatározását - különös tekintettel az egészségügyre -, akkor ezt szem előtt kellett tartanunk. Ugyanis olyan béreket kellett megállapítanunk, amiből meg lehet élni, hiszen elmúlt azoknak a lehetőségeknek a döntő része, aminek következtében a polgárok a munkahelyükön kívül tudták megkeresni a jövedelmüket.

A polgári kormány tehát visszapótolta az elvont forrásokat, és a minimálbér rendezésével valóban nagyon sok embernek adott lehetőséget arra, hogy legalábbis a minimálbérnek nevezett juttatásból, ha szerény mértékben is, de fenn tudta tartani magát.

A minimálbér emelése sérelmesnek tűnhet a képviselő asszonynak. Én csodálkozom rajta, hogy nem annak örül, hogy több pénzt tudtunk adni az embereknek, hanem inkább a bérarányok torzulását panaszolja fel. Ez kétségtelenül igaz, a bérarányok torzulása valóságosan rossz közérzetet eredményez az egészségügyben is. De örömhírt kell közölnöm a tisztelt Országgyűléssel, hiszen nemrég ért véget a kormányülés, amelyen 606,8 milliárd forintos konszolidációs pluszpénzt ítélt meg a kormány az egészségügy területére. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

Még egyszer elmondom: négy év alatt 606,8 milliárd forint áramlik be az egészségügybe. (Zaj, közbeszólások az MSZP és az SZDSZ soraiban.) De még ennél is fontosabb, és talán jó hír az egészségügy dolgozóinak (Általános zaj. - Az elnök csenget.), és boldog vagyok, hogy én mondhatom el, hogy ennek több mint a fele az egészségügyi dolgozók bérére fog fordítódni. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

Ma a polgári kormány meg tudja hirdetni az egészségügy konszolidációját, és tovább kormányzunk 2003 és 2006 között, tehát ezzel a jelentős többletforrással számolhat az az egészségügy, amelyben a konszolidáció együtt az önök által sok esetben kórháztörvénynek aposztrofált intézményi törvényünkkel és az egész egészségügy szolgáltató rendszerének átgondolt, európai szintű struktúrába helyezésével, a magyar egészségügy végre kulturális, történeti és gazdasági hagyományainkhoz méltó, magas színvonalon tudja ellátni a feladatait.

Köszönöm szépen. Kérem válaszom elfogadását. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  187  Következő    Ülésnap adatai