Készült: 2024.09.20.06:42:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

234. ülésnap (2009.10.20.), 336. felszólalás
Felszólaló Dr. Katona Tamás
Beosztás pénzügyminisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:17


Felszólalások:  Előző  336  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KATONA TAMÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Sajnálattal hallgatom a vitában, hogy a tisztelt ellenzéki képviselők nem kényesek a tényekre. Olyan kérdéseket vetnek fel rendre, amelyek egyszerűen nem felelnek meg a valóságnak. (Babák Mihály közbeszólása.)

Nagyon sajátos, hogy a módosító indítványok egyik csoportjánál önök úgy gondolják, hogy azokra a makrogazdasági tartalékokra lehet alapozni, amelyekhez még ráadásul olyan ideológiai körítést is tesznek, mintha azok a kormánynak valamiféle olyan tartalékát jelentenék, amelyből osztogatni akar. Itt egyébként meg kell jegyeznem, hogy a Költségvetési Tanáccsal, és nem velünk van a tisztelt ellenzéknek vitája. A Költségvetési Tanács ugyanis nagyon alaposan áttekintette nemcsak a költségvetést, hanem a most szóban forgó módosító javaslatokat is.

Ugye, át akarnak rendezni 450 milliárd forintot. Az egyik dolog: elveszik a stabilitási tartalékot, amely a válságkezelésnek, azt gondolom, nagyon fontos eleme, és a közgazdász-társadalomban mindenki ezt támogatja. Pontosan azért, mert ez jelent egy olyan stabilitást a jövő évi költségvetésben, ami lehetővé teszi azt, hogy esetlegesen a gazdasági válság különböző ingadozásaira reagálni tudjon a kormány.

A másik nagyon jelentős probléma, hogy 300 milliárd forintot akarnak elvenni a kamatkiadásoktól. Ehhez arra lenne szükség, hogy itt 300 milliárd forint megtakarítható legyen, hogy az a kamatteher, ami most 6 százalék körül van, hirtelen lecsökkenjen 1,5 százalékra. Vagyis ezek szerint önök úgy gondolják, hogy 3,5 százalékponttal csökkenhet a kamat. Ez egyszerűen képtelenség, ez tipikus voluntarista megközelítés, amelyet, azt gondolom, semmiképp sem lehet figyelembe venni. Egyébként nagyjából a kamatkiadásunk a GDP 4 százalékát jelenti, ez az elmúlt tíz évben mindig is így volt, tehát ebben nincs egyébként változás. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Elnök asszony, akkor kérhetem, hogy módosuljon a tábla?




Felszólalások:  Előző  336  Következő    Ülésnap adatai