Készült: 2024.09.21.02:40:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

234. ülésnap (2009.10.20.), 224. felszólalás
Felszólaló Mohácsi József (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:56


Felszólalások:  Előző  224  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MOHÁCSI JÓZSEF (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Én rendhagyó módon, ahogy Hadházy Sándor képviselőtársam elmondta, az idegenforgalomról szeretnék mondani egypár gondolatot a költségvetés kapcsán, legfőképpen az idegenforgalom húzóereje tekintetében.

Szeretném hangsúlyozni, hogy a gazdasági válság hatásai rendkívül kedvezőtlenül érintik a turizmust és az ezen a területen dolgozó több mint 300 ezer munkavállalót és családtagjaikat. Nehéz helyzetet teremt az, hogy a turisztikai célelőirányzat tervezett csökkentése mit is jelent, hiszen a Magyar Turizmus Zrt. marketingköltségeinek csökkentését vonja maga után, ami rendkívül káros a jelenlegi körülmények között, hiszen a környező országokban - bármelyik országot is nézzük - a nehéz gazdasági helyzet ellenére is a válság hatásainak ellensúlyozására a lehetőségeknek megfelelően természetesen plusztámogatásokat nyújtanak a turizmusnak, növelik a turizmus marketingjére szánt keretet.

A tervezet szerint - hisz ezt már az első költségvetési vitanapon is felvetettem, és most is el kell hogy mondjam, hogy a tervezet szerint - az önkormányzatoknak minden beszedett idegenforgalmi adó 1 forintjához eddig 2 forintos támogatást nyújtott az állam, a jövőben 1 forint támogatás a javaslat.

2009-ben egyébként is várhatóan kevesebb az idegenforgalmiadó-bevétel, ami az önkormányzatokat érinti, amely jelentős támogatási kiesést fog jelenteni majd, egyébként a Pénzügyminisztérium számítása szerint közel 5 milliárd forintot jelent ez a támogatás, olyan lehetőségektől fosztaná meg az önkormányzatokat, mint például a helyi Tourinform-irodák információs és tájékoztatási rendszereinek működtetése.

(13.50)

De a helyi marketingre azon településeken, ahol jelentős a turistaforgalom, jelentősen ki fog hatni. Ez a csökkenés amúgy is csak 2011-ben realizálódna, amikorra már - bízzunk benne - remélhetőleg elmúlik a gazdasági világválság.

Tulajdonképpen az 1 forinttal érintett települések között - a 3200 önkormányzat közül körülbelül 250-260 önkormányzat érintett - ilyen városok és települések vannak, mint Gyula, Budapest, Velence, Hévíz, Zalakaros, Keszthely, Siófok, Füred, Hortobágy, Bük, Sárvár, és folytathatnám a sor. Jelentős hátrányba fognak kerülni, hisz mindezek a bevételek, amelyek ezt indukálták, infrastrukturálisan, kulturálisan és mindenféle fogyasztási témában pluszbevételt indukálnak.

Én azt hiszem, hogy amellett, hogy az adózási morálon is javítani kell - ez különösképpen a következő, nehéz gazdasági évben lesz kiemelkedő, hisz nyilván itt is lehet majd pluszforrásokat előteremteni -, ezek a megszorítások, amelyek sajnos elérik az idegenforgalmat is, jelentősen befolyásolják majd az önkormányzatok terjeszkedését, továbbfejlődését, esetleges pályázati pénzeit. Ennek ellenére továbbgondolásra javasolom én is az elképzelést a turizmus 1 forintjával kapcsolatban, habár tudom és látom, hogy ebben a gazdasági helyzetben, akár húzóágazat, akár nem, minden területnek egy kicsit át kell gondolnia a gazdálkodását.

Én arra kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy a közös előrelátás tekintetében próbáljuk megtalálni azokat a forrásokat és lehetőségeket, amelyek majd pótolják azt, ami esetleg ezzel kiesik.

Köszönöm szépen a szót, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  224  Következő    Ülésnap adatai