Készült: 2024.04.28.20:57:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

196. ülésnap, 26. felszólalás
Felszólaló Dr. Hiller István (MSZP)
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás oktatási és kulturális miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 4:10

Felszólalások:  <<  26  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HILLER ISTVÁN oktatási és kulturális miniszter: Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Igen tisztelt Képviselő Urak! Interpellációjukra válaszként álljanak itt a számok és a tények!

A hátrányos helyzetű diákokat és pedagógusaikat támogató Útravaló-ösztöndíjprogramban a jelenlegi tanévben már 20 ezer tanuló és 9 ezer mentor vesz részt; több, lényegesen több, mint korábban. Óvodai integrációs programban jelenleg 15 ezren vesznek részt, és bevezettük a hátrányos helyzetű gyermekeket oktató-nevelő pedagógusok pótlékát épp az idén tavasztól, amelyet 11 ezer pedagógus kap meg. Ennyit az általában kárhoztatott programokról, képviselő úr.

Az említett Katapult-mentorprogram folytatódik. Erről az Oktatási és Kulturális Minisztérium és a HÖOK szándéknyilatkozatot írt alá, a program finanszírozása biztosított. A mentorprogrammal kapcsolatban már 2008-ban, képviselő úr, a minisztérium ellenőrzési főosztálya vizsgálatot folytatott. Ennek a vizsgálatnak az lett az eredménye, hogy a programot működtető alapítvány vonatkozásában szabálytalanságok voltak; és a jogszabály szerint előírta és végrehajtotta az intézkedési tervet.

Ez év február 12-én ennek az alapítványnak - tudniillik a "HÖOK a Hallgatókért Alapítvány" - az egykori vezetőjétől a minisztériumba közérdekű bejelentés érkezett. Erről másnap, február 13-án értesültem. Február 17-én soron kívüli szabályszerűségi ellenőrzést rendeltem el. A bejelentésben szereplő egyik köztisztviselő fegyelmi felelősségének tisztázására másnap, február 18-án fegyelmi eljárást rendeltem el. A vizsgálatok megkezdéséről és befejezéséről is tájékoztattuk a nyilvánosságot, eltussolásról beszélni így tehát teljesen felesleges, mert az nem igaz.

A vizsgálat az esélyegyenlőségi főigazgatóság működésében szabálytalanságokat és hiányosságokat állapított meg, azonban ezek olyan súlyúak, hogy minisztériumon belül lehet és kell orvosolni. Ez azóta megtörtént. Fegyelmi büntetésekkel és a szükséges utasítások kiadásával ez megtörtént.

A bejelentésben szereplő egyéb állítás, miszerint az említett köztisztviselők valamiféle védelmi pénzt visszakértek volna, a vizsgálat megállapítása szerint feltételezés, és valószínűsítésekből fakadó egyoldalú, rosszhiszemű állítás. A fegyelmi eljárás célja más volt. A vizsgálat célja az volt, hogy tisztázza: az eljárás alá vont köztisztviselő az esélyegyenlőségi főigazgatóság vezetőjeként megszegte-e a közszolgálati jogviszonyából eredő kötelezettségeit.

A vizsgálat szerint a tényállás teljes bizonyossággal és minden kétséget kizáróan a minisztériumon belül nem tisztázható, ezért az Oktatási és Kulturális Minisztérium március 12-én ismeretlen tettesek ellen feljelentést tett a nyomozó hatóságnál. Ezzel egyidejűleg a vizsgálat idejére a köztisztviselőt állásából felfüggesztettem. Egyébiránt az esélyegyenlőségi főigazgatóság teljes tevékenységével kapcsolatban átfogó ellenőrzés zajlik. Ennyi a dolog tartalmi része.

Képviselő Úr! Képviselők férjeiről, feleségeiről, jelenlegi vagy volt élettársairól nem vezetek listát - ha SZDSZ-es, akkor sem; ha fideszes, akkor sem; ha más párti, akkor sem. A vizsgálatok határozottan, gyorsan és szakszerűen folytak, a megállapításaik helytállóak és jogszerűek. Ezért kérem interpellációra adott válaszom elfogadását.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiból.)

Felszólalások:  <<  26  >>    Ülésnap adatai