Készült: 2024.09.22.01:24:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (2015.02.20.), 230. felszólalás
Felszólaló Ikotity István (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:49


Felszólalások:  Előző  230  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

IKOTITY ISTVÁN, az LMP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A most tárgyalt javaslat a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről, valamint a közigazgatási, rendészeti és katonai felsőoktatásról szóló törvényt kívánja módosítani. A változtatás legfontosabb része, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetemhez rendelnénk egy új felsőoktatási területet, ez pedig a közszolgálat nemzetközi feladatainak ellátására és a diplomáciai feladatokra történő felkészítést célzó, a közigazgatási, rendészeti és katonai képzési területhez tartozó szakokat jelenti. Ezen túl kisebb változtatásokat is be akarnak vezetni, például a Közszolgálati Egyetem szenátusának összetételére vonatkozóan. A módosítás egyébként a korábbi hírekhez kapcsolódik, miszerint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem lesz a magyar diplomataképzés bázisintézménye.

Hogy miért tartja a Lehet Más a Politika problémásnak ezt a javaslatot? Vajon mit jelent a bázisintézménnyé válás, elsőként? A törvényben már most is található arra utalás, hogy bizonyos képzéseket a Közszolgálati Egyetem Magyarországon kizárólagosan végezhet. Ez felveti annak a lehetőségét, hogy az egyetemhez kerülő új képzési területet, vagyis a diplomáciával és a külpolitikával kapcsolatos szakokat az NKE monopolizálni fogja. Hogy mit jelent mindez a többi egyetem általában társadalomtudományi karán meghirdetett nemzetközi tanulmányok, nemzetközi kapcsolatok szakokra nézve, az még nem világos. Elképzelhető, hogy a jövőben ezeket a szakokat igyekeznek háttérbe szorítani, akár finanszírozásuk csökkentésével, akár az innen kikerülő szakemberek háttérbe szorításával az állami, közigazgatási, külügyi vonatkozású álláshelyek betöltésénél.

Másodsorban több vezérszónokiban is elhangzott már a rendkívül aggályos eljárás, ahogy a Magyar Akkreditációs Bizottságot megkerülik az új képzések elindításakor, azok engedélyezéséhez ugyanis elegendő lesz az Európai Felsőoktatási Minőségbiztosítási Szövetség bármely teljes jogú tagjának véleményét kikérni. Miért tartanak vajon a MAB-tól? Miért félnek a MAB véleményezésétől az engedélyezési eljárás során? Valóban, hogyan lesz itt azonos mérce?

A szenátus kapcsán is felmerül a kérdés, hogy vajon miért nem az egyértelműsítés történik meg, hiszen átláthatatlan és kusza ez a rendszer.

Miért akarják bázisintézménnyé tenni a Közszolgálati Egyetemet? Hiszen a magyar diplomataképzés színvonalával nincsen különösebb probléma. A nemzetközi tanulmányok, kapcsolatok, nemzetközi gazdálkodás szakokra az átlagosnál jóval magasabb pontszámmal lehet csak bekerülni, de a legmagasabb felvételi pontszámok mellett egyéb szempontból is erősnek számítanak, igen magas minőségű képzésekről van szó.

Az külön érdekes kérdés, hogy vajon az Emberi Erőforrások Minisztériuma miért nem tudja saját pozícióit megvédeni. Hogyan van az, hogy a különböző lobbiérdekek állandóan befolyásolják az EMMI szakpolitikájának alakítását? Gondoljunk csak a szakképzés és Parragh László kapcsolatára, a duális képzés sajátos magyar formájának erőltetésére, vagy hogy nemsokára a szakképző intézmények át fognak kerülni a Nemzetgazdasági Minisztérium valamilyen újonnan létrehozott fenntartójához.

(18.20)

De ugyanezt látjuk a felsőoktatásban is. Ennek újabb jele a diplomataképzésekkel kapcsolatos friss módosítási szándék. Mindez annak a kockázatát hordozza magában, hogy amennyiben a különböző lobbik és külső befolyások ennyire rátelepednek a területre, akkor még a jelenleginél is kevésbé lesz irányítható az egész oktatási rendszer. Ez nem az egyébként szükséges rugalmasság és komplex látásmód megnyilvánulása, sajnos. Már csak azért is gondoljuk ezt, mert a korábbi időszak tapasztalatai azt mutatják, hogy amennyiben profiltisztítás vagy monopolizálás történik a felsőoktatásban, az mindig valamilyen ideológiai elem megerősödését vonja maga után. Szerintünk nem az ideológiai befolyás erősítésére, hanem a magas szakmai színvonal megtartására és további erősítésére van szükség a diplomataképzések esetében is, mint ahogy mindenhol máshol is. Márpedig ezt, vagyis a színvonal megtartását és erősítését célzó változtatásokat egyáltalán nem látjuk ebben a javaslatban, amit a jelenlegi formában nem is fogunk támogatni. Köszönöm a szót.




Felszólalások:  Előző  230  Következő    Ülésnap adatai