Készült: 2024.09.19.03:01:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

37. ülésnap (2014.12.08.),  43-49. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:01


Felszólalások:   41-42   43-49   49-55      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Képviselő Úr! Az a megoldás az ön által felvetett jogos dilemmára, hogy a tárgyalás helyén fogja bejelenteni a kormány ennek a visszavonását, tehát ott, amikor napirendre kerülne.

(14.20)

Folytathatjuk-e a munkánkat? Csak azért, mert ügyrendi felszólalás hangzott el. Ha igen, akkor Varga László, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be a belügyminiszterhez: „Rend lett ön szerint két hét alatt Miskolcon?” címmel. A képviselő úré a szó.

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Miskolc újra negatív hírekkel került a lapok címoldalára, sajnos ismét súlyos közbiztonsági problémák kapcsán. Az elmúlt néhány hónapban ugyanis több súlyos bűncselekmény, így több nemi erőszak is történt a városban, két esetben fényes nappal, nyílt utcán.

Szeptemberben járta be a sajtót az a hír, hogy az Avason egy gimnázium közelében támadtak meg egy nőt közterületen; menekülni próbált, a támadó többször is megszúrta áldozatát, majd elmenekült a helyszínről, csak a szakszerű és gyors orvosi beavatkozás mentette meg a hölgy életét. Mintegy két héttel ezelőtt egy erőszaktevő a nyílt utcán, a Szent Anna tér közelében, pár száz méterre két középiskolától támadta meg 20 év körüli áldozatát, akit egy bokros részre vonszolt. Mindez délután, fényes nappal történt. Az elkövető ugyan meglett, de azután, hogy egy 60 éves nőhöz tört be, illetve támadt rá. Szintén az elmúlt napokban egy nagyon-nagyon súlyos bankrablás híre is bejárta a sajtót.

Bár sok más erőszakos bűncselekmény is történt a városban, nemrég a fideszes többségű közgyűlés elfogadta a közrendet és közbiztonságot érintő folyamatokról szóló beszámolót. Eszerint a közrend, közbiztonság megszilárdult. Ezzel szemben két éve látott napvilágot az az adat, hogy egyik évről a másikra mintegy 40 százalékkal nőtt az ismertté vált bűncselekmények száma a városban.

Nyilván ennek a hatalmas problémának a megoldását csak komplex módon lehet megoldani: folyamatos rendőri jelenlét mellett, rendszeres hatósági ellenőrzés, polgárőrség támogatása, térfigyelő kamerarendszer fejlesztése, közvilágítás javítása, a szociális problémák kezelése és felvilágosító kampányok is szükségesek. Fontos volna a rendőrségbe vetett állampolgári bizalom növelése is, hiszen az a tapasztalatunk, hogy a kisebb súlyú bűncselekményeket már be sem jelentik a rendőrségnek, hiszen nem sok reménye van az állampolgároknak, hogy meglesz az elkövető.

Nagy probléma az állomány leterheltsége, az elvándorlás, az állandó fluktuáció. A legalapvetőbb feltételekkel is probléma van álláspontom szerint a rendőrségnél. Mindeközben a Terrorelhárítási Központra tízmilliárdokat költöttek, csak ezekből az összegekből több ezer rendőrt lehetett volna szolgálatba állítani. Míg egyébként a jelenlegi állományt is egyéb feladatokkal bízzák meg, mint az e-útdíjrendszer működtetése, illetve közúti sebességmérés. Csak ez a kettő mintegy másfél ezer rendőrt terhel a mindennapokban.

Önök azt ígérték 2010-ben, hogy két hét alatt rendet tesznek. Ezzel szemben sokszor a legalapvetőbb feltételek is problémát jelentenek a rendőri munkában. Lyukóba rendőrőrsöt ígértek több mint négy éve. Ebből a mai napig semmi nem lett.

Kérdezem tehát államtitkár urat, ön szerint rend lett-e két hét alatt Miskolcon. Létrejön-e az önök által oly sokszor ígért lyukói rendőrőrs? Kérdezem államtitkár urat, milyen intézkedéseket terveznek Miskolc közbiztonságának javítása érdekében. Köszönöm, elnök úr. (Taps az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Kontrát Károly államtitkár úr fog válaszolni.

Parancsoljon!

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A közbiztonság javítása terén soha nem lehetünk elégedettek, tudjuk, hogy mindennap többet kell tennünk, mint amit tegnap tettünk. A rendőrség ennek szellemében jár el, és lép fel minden bűnözővel szemben a zéró tolerancia alapján.

Arra is szeretném emlékeztetni tisztelt képviselő urat, hogy ha önök riogatás helyett megszavazták volna azokat a törvényeket, amelyeket a közbiztonság megerősítése érdekében terjesztettünk a parlament elé, akkor előrébb járnánk akár Miskolcon is és az ország más településein is. Az elmúlt években Miskolcon is sokat dolgoztak a kollégáink, ezért itt a tisztelt Ház nyilvánossága előtt is köszönetet mondok.

A bűncselekmények megelőzése és a rendelkezésre álló eszközök hatékony felhasználása érdekében a fokozott ellenőrzések végrehajtásában a társszervek, a Miskolc megyei jogú város polgármesteri hivatal hatósági főosztály, közterület-felügyelet és rendészeti osztály, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Polgárőr Szövetség és a mezőőri szolgálat is részt vesznek.

A közterületen elkövetett bűncselekmények száma a városban 2010 óta folyamatosan csökken: 2010-ben 1807, 2011-ben 1679, 2012-ben 1671, 2013-ban 1457 ilyen bűncselekmény regisztrálására került sor. Ez, tisztelt képviselő úr, azt jelenti, hogy az elmúlt négy évben a közterületen elkövetett bűncselekmények száma Miskolcon a 2010-es adathoz képest közel 20 százalékkal csökkent.

2013. szeptember 25-én az ország öt északkeleti megyéjében, Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében elindítottuk a közbiztonsági mintaprogramot. A tapasztalatok és a tényadatok alapján, a lakosság és az önkormányzatok pozitív visszajelzései szerint a programot 2014. július 1-jén Magyarország valamennyi településére kiterjesztettük, így most már 3154 települést érint. A közbiztonsági mintaprogramnak köszönhetően Miskolcon a lopások száma 2013-ban 2012-hez képest 11 százalékkal, míg a rablások száma 20 százalékkal csökkent. A garázdaságok száma 2013-ban közel 6 százalékkal csökkent.

A lakosság biztonságérzetének növelése és a jogellenes cselekmények visszaszorítása, megelőzése érdekében kiemelten Miskolc-Lyukóvölgy városrészben napi 24 óra időtartamban fokozott ellenőrzések végrehajtására kerül sor. A térség közbiztonsága évek óta folyamatosan kiemelt figyelmet kap a rendőrkapitányság vezetése részéről, ezért 2011. szeptember 1-jén négyfős lyukóvölgyi körzeti megbízotti csoport alakult, amely a mai napig is működik, amelynek állománya 2013. május 28-ától a lyu­kóvölgyi KMB-irodában látja el tevékenységét. Jelenleg nincs napirenden a Lyukóvölgy-rendőrőrs kialakítása, tekintettel arra, hogy a közbiztonság megerősítésére a megfelelő rendőri erőt a KMB-csoport biztosítja.

Tisztelt Képviselő Úr! A miskolciak bízhatnak a rendőrségben, és számíthatnak a rendőrség segítségére. Szeretném kiemelni azt az összefogást, amely az önkormányzattal és a polgárőrséggel létrejött. És ha már a polgárőrséget említette az interpellációjában, szeretném felhívni a figyelmet, hogy a 2015-ös költségvetésben 1 milliárd 50 millió forint áll a polgárőrség támogatására rendelkezésre. Arra kérem, ha ön valóban fontosnak tartja a közbiztonságot, akkor a polgárőrség támogatását megteheti úgy is, hogy ezt a javaslatot szavazatával támogatja.

A jövőre nézve az elvárt cél a közbiztonság további erősítése, amelyhez a megerősítő egységek igénybevételére a továbbiakban is bízhatnak a miskolciak. Bízom abban, hogy a miskolciak úgy érezhetik, hogy ma nagyobb biztonságban élnek, mint korábban.

Kérem önt, hogy fogadja el a válaszomat. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Képviselő úré a szó viszonválaszra. Parancsoljon!

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tájékoztatnám, hogy kétharmaduk van, és lassan öt éve. És nyilván sokféle előterjesztésük volt a közbiztonság javításának érdekében is, ezeknek egy részét támogattuk, de mégis ez az öt év már az önök politikáját minősíti. És sajnos nem lett jobb a helyzet, akármit is mond itt. ’12-ről ’13-ra mondott jó pár adatot, például hogy 6 százalékkal javult egyes bűncselekménytípusok esetében a helyzet. Az a helyzet viszont, hogy 11’-ről 12’-re nőtt majd’ 40 százalékkal a bűncselekmények száma a miskolci rendőrkapitányság területén. Ehhez képest van egy nagyon kicsi javulás, de a helyzet mégis sokkal siralmasabb, mint négy-öt éve.

Higgye el, ez nem riogatás. Tudja, a miskolciak hétköznapjait megmételyezi ez a közbiztonsági probléma, amit nagyon határozottan meg kellene már oldani. Mondom ezt azért, mert számos értéke van ennek a városnak, higgye el, olyan értékek, amiről sokkal szívesebben beszélnék a parlament és az ország nyilvánossága előtt. Azonban, mivel nem kezelik a közbiztonsági problémákat, így erre van lehetőségem, ebben az ügyben kell interpellálnom.

De mivel a lyukói rendőrőrsről sem mondott semmit, sőt annyit, hogy nem lesz változatlanul, ezért nem tudom elfogadni a válaszát. Köszönöm, elnök úr. (Taps az MSZP soraiból.)

ELNÖK: A képviselő úr nem fogadta el a választ. Kérdezem a tisztelt Házat, elfogadja-e. Szavazzanak! (Szavazás.)

A Ház 107 igen szavazattal, 41 nem ellenében, tartózkodás nélkül a választ elfogadta.

Tisztelt Ház! Kepli Lajos, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a nemzeti fejlesztési miniszterhez: „Vállalja-e a kormány a szabadságharcot Brüsszellel szemben, hazánk energiabiztonsága érdekében?” címmel. Képviselő úré a szó. Parancsoljon!




Felszólalások:   41-42   43-49   49-55      Ülésnap adatai